CLASA a 3-a, anul scolar 2008-2009 !!! (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

helbi, intrebai ce inseamna competente...La fiecare materie are mai multe nore separate: la engleza are 10 note, la franceza 12 note, etc, in total sint 37 de note diferite. Fiecare nota reprezinta un domeniu, de exemplu la franceza are la literatura note pentru:
- povestit un eveniment, o istoire
- reprodus din memorie un text cu intonatie
- citit cu intonatie un text
- elaborat un text pe o anumita tema
- analiza de text
Mai are note la gramatica, vocabular, ortografie, conjugari, etc. Pe urma are matematica (7 note), geografie (2), istorie (2), sport (3), stiinte naturale (2), desen (1). Are note si pentru comportamentul in clasa si asa mai departe.
Sistemul de notare are 4 nivele: 1 = FB, 2 = B, 3 = S, 4 = I (insuficient). Din 37 de note a avut doi de 3 (unul la geografie cind a uitat sa invete sa scrie niste termeni din lectie) si la matematica pentru ordonare de numere (aici nu sint de acord si voi vorbi cu profesoara). In rest a avut numai 1 si 2. Notele le primesc pentru ce lucreaza in clasa, teste, raspunsuri la lectie etc. Fara discutie ca este si un nivel de subiectivitate, pentru ca nu se face medie ca pe vremea mea la note primite, ci se da o nota care sa reflecte nivelul global.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Mercedes, multa sanatate lui Cristi!

Oanagabriela, asa e si aici, numai ca notele merg de la 1 la 6 (1 e cea mai buna). Acum, din ce sesisez eu, cu stiintele astea au ai nostri ceva pb Si Bianca la primul test a avut un 3+. Numai ca, la fel ca si la voi, invatatoarea face o "medie" la sf. Iar noata de la test e numai 30% din nota finala. Chiar mi-a zis sa nu-mi fac pb ca nu ramine cu 3, ca e capabila sa-si imbunatateasca nota. Sincer, pe Bianca nu o prea intereseaza notele, desi are note bune si f. bune.

Lili Imi pare rau pt Laura si sper sa nu mai patiti astfel de "aventuri" curind. E o dulce, vezi?! A strins banuti si vrea sa va ia cadouri......Ca sa nu ramina dezamagita, dar nici sa nu te trezesti ca arunca banii aiurea is nu ai ce face cu ce-tzi ia, sugereaza-i tu, un cadou. De ex., eu ii tot repet Biancai, cum ca cel mai frumos cadou e cel pe care il face cu mina ei. Insa, si ea la fiecare aniversare ba imi ia ceva, ba imi face o felicitare si-mi pune banutzi in ea
Si tare faza cu cele 3-6 prop. la stiinte Dar, asa e si la noi. Si eu ii zic, hai sa facem o dictare. La care ea imi rasp. ca isi alege ea una, ca eu i le dau pe cele mai lungi ( a se citi ca ce-si alege ea au cca. 50 cuv,. si alea "lungi" 55-57).

Sa stii ca am primit reclama de la un magazin (caut sa vad daca au si site) si de pe 9 baga multe cu Hahnna Montana: tricou, sosete, iegeri, curea, si o gramada de altele......Daca mai ai interes

S-a topit zapada:-(((

Cum sunt High School Musical si Madagascar?! La noi Madagascar vine din 4 dec., dar High School e in cinema.....

Lili, sa vezi ce mamici suple de clasa a 3-a vom fi, dupa ce le luam la copii WII FIT Si Ramona vroia........

Si mai fac o strigare Unde-s restul fetelor?

O sapt. frumoasa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

eu sunt aici sunt ata de bolnava cat nici nu am crezut, imi lacrimea ochii si imi curge nasul, am facut deja rani.La asta adaugati ca ma doare rau de tot capul si imi este foarte frig... idei de cadouri nu am. Unul dintre ele trebuie sa-l iau neaparata pt ca e ziua sotului duminica.
Stiti cumva la ce ar trebuie sa ma uit cand cumpar un TV ? HD ready... etc..

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 8 ani .... La multi ani!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

O saptamana buna va doresc!

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 8 ani .... La multi ani!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

cristinaT- sanatate iti doresc, esti mai bine?

La noi ploua, ploua si nu se mai opreste, e friggg!

helbi-mersi, acum e mai bine dar cu scutire de efort inca o saptamana, numa bine sa pot sa mi dau si eu un examen intre timp sa mai stau pe acasa.

Cristi are in camera lui atat ccalculator cat si tv. Nu cred daca as proceda acum din nou la achizitonarea lor daca nu ar avea, sincer.

In 12 decembrie va merge pentru 3 zile in cantonament la arad, sper pana atunci sa si revina cu totul cu piciorul.

Ce le mai luati copilasilor de mosi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Sanatate Cristina T. Si eu tusesc si sint amarita, la fel si micuta mea.
Alexandru e racit, dar la el cred ca se trage de la jucat tenis pe frig si vint. A transpirat si a stat asa afara, acum ii curge nasul.
Sintem bine, noi ne pregatim de Thanksgiving.
La noi notele sint tot FB, B, S, I. Pe linga asta mai e si un punctaj, 100 fiind maxim. El a avut intre 93 (Stiinte) si 98 (Gramatica), astea se incadreaza la FB. Note primesc la stiinte, gramatica, matematica si citit (nu cit de bine citesc, ci cit inteleg, apoi compuneri etc.)
La muzica, educatie fizica si arta primesc doar calificative. El a luat S la toate, habar n-am de ce asa slab. La arta chiar e talentat.
Mai au citizenship, un fel de nota la purtare. Tot S a luat, daca de celelalte note nu i-a pasat, pentru asta chiar s-a suparat si a vorbit cu invatatoarea. El a zis ca se poarta bine, ii ajuta pe altii etc. Ea i-a spus ca e loc pentru mai bine.
Eu inainte de Thanksgiving ma concentrez mai greu pentru Craciun. Cu recesiunea asta nici nu vreau sa facem prea mare tam-tam. Pe Alexandru il rezolv cu ceva jocuri Wii si ceva de construit, acum ii place Lego dar nu se da in laturi nici de la K'nex. Cu Ana o sa am mai mult de furca, n-am nici cea mai mica idee ce sa-i cumpar.
Azi e ultima zi de scoala pe saptamina asta, apoi e pauza de Thanksgiving.

Mercedes, sanatate lui Cristi. Nu mi-am dat seama ca e asa serios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

ramona- ce inseamna Thanksgiving?Felicitari pentru punctajele primite!dar de ce a primit s mai ales daca zici ca e talentat si mai ales si la purtare. Nu poti merge la scoala sa vezi care e
problema? este pacatr ca un copil sa sufere pt ceva care nu merita... succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Multumesc pentru urari. Thanksgiving e sarbatoarea curcanului - asta si Craciunul sint cam cele mai importante sarbatori pentru americani. De Thanksgiving familiile incearca sa se reuneasca, de pe oriunde ar fi. In timp am adoptat-o si noi.
Pentru fiecare materie are alt profesor si fiecare i-a dat S. Nu parea prea afectat, doar la citizenship s-a simtit nedreptatit. Adevarul e ca e un copil tare bun si nu vad de ce i-a dat S invatatoarea. In fine, el a intrebat si ea i-a explicat.
Nu ma duc eu la scoala sa ma cert pentru note. Imi imaginez ca la educatie fizica a meritat, ca nu e asa mare atlet. Muzica zice ca nu prea-i place, deci nu stiu ce face el pe acolo. La arta m-am mirat pentru ca il stiu interesat...
Importante sint celelalte note. Vorba vine, ca nici acolo nu ma intereseaza neaparat notele ci vreau ca el sa inteleaga, sa fie stapin pe materie. Deci notele sint importante in masura in care reflecta realitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

ramona- nu ma gandeam sa te certi pentru note, dar asa cum ai spus ca la purtare e ok si la arta din nou ar trebui sa vezi pentru ce a fost taxat.Daca intradevar a gresit pe undeva sa stie si copilul sa se poata corecta pentru viitor.

Eu i am luat lui cristi un glob pamantesc care il poate folosi si pentru iluminat noaptea daca vrea. Am mai luat in comun atat pentru el cat si pentru sora sa ceva de indemanare (praf de ciment+ culori cred vopsea +forme de masinute).Isi doreste foarte mult sa i schimb monitorul de la calculator sa aiba mai mult loc si ca astea noi sunt mai frumoase, mai vedem ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Am inteles. Eu banuiesc ca i se trage de la faptul ca-i cascat. Ii exaspereaza si pe ei ca si pe mine acasa, cind vorbesc cu el si trece pe linga ca el are cine stie ce in minte si nu se poate concentra.
Cu nota la citizenship i-a dat invatatoarea o explicatie standard, ca e loc de mai bine. Deci nu e legat de un eveniment anume, i se pare ei ca se poate mai bine. O fi, ca n-am stat linga el sa-l vad cit e de breaz. Eu sper ca notele astea il motiveaza sa se straduiasca mai mult semestrul asta.
Daca la alea de baza a fost OK nu m-am mai agitat cu notele astea, dar am fost surprinsa sa vad ca are S pe linie. Pe vrmea mea in Romania la materiile astea cam toata lumea avea note bune, nu iti stricau ei media cu note slabe la desen, muzica sau educatie fizica.

Mergi la inceput