Spiridusi de ianuarie-februarie 2006 (305)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

LA MULTI ANI OACHI SI DARIA !!!!!


Silvi si strumf mic Alain 19.01.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Bianca zici tu ca nu se simte dar ai sa vezi ce vremuri grele urmeaza La coafor Litza spune ca nu are clienti, fabrica unde lucreaza socrosenii( fac piese pt masini ) se inchide pt 1 luna, au mai stat acasa 1 sapt. pt ca nu aveau de lucru, incet dar sigur va fi criza in toate domeniile

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasol spune:

buna fetelor....
sunt asa necajita cu ianis....nu-mi primeste deloc mancare, lapte la bibe nu vrea, cand ma vede cu linguritza deja isi provoaca greatza, nus ce sa ma mai fac, azi noapte mi-a vomat de vreo 3 ori pana la 3 noaptea, de atunci vad ca s-a mai calmat dar tot nu mananca, avem aproape 2 luni de cand nu ia nimic in greutate........nus ce sa ma fac. , de ce refuza mancarea, o avea oare reflux? m-am saturat si de medici si de medicamente.offfff
despre dav.......azi are lectie deschisa cu parintii la gradi.....cam tusesete dar mi-a zis dna sa-l duc ca e unul din copii salvatori ai grupei, care spune poezii si canta frumos, numai cuvinte de lauda la adresa lui, e cuminte, doarme mananca, nu bate copii si nu mai plange dimineatza.........e f mandra educatoarea de el, avand in vedere ca e si cel mai mic din grupa.........dar io sunt sigura ca dak ma vede dupa amiaza la lectie nici n-o sa deschida gura..........
fetelor ce ma fac cu ianis.......offf tre sa sun iar dr la 10, i-am schimbat si laptele, l-am lasat si nemancat multe ore in idee ca o sa rupa cu mancatul ...nimic...nu are nici o pofta...ma termina psihic un copil...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Oachi de razvan!!!! multa sanatate si fericire alaturi de cei dragi!!!

Neatza!!!
Aseara am baut cu matusa dariei, in cinstea ei. daca cu Mira nu am putut.
La ora 22.30 am fost acasa. asa e cand in grup sunt 2 , care au program de somn odata cu odraslele lor. celelalte s-au grabit acasa la copii, eu si cu inca una vroiam sa mai stam, dar parca in 2....nu prea mergea. asa ca ne-am tirat acasa.

Copilul s-a trezit bine dispus la ora 8, a si visat ceva frumos inainte, ca prea radea in hohote. Asa...sa mai scapam de cosmaruri...cu toate ca e varsta. Vorbeam aseara cu o pritena din grup ca e psiholog de copii. Mi-a zis sa nu-mi fac probl., ca asta e varsta. inca nu stiu sa discearna intre bine si rau, intre realitate si vis. Mi-a dat aceleasi sfaturi ca si dir. de la gradi: desene dupa ora 18 nu, sa ne jucam frumos, sa citim povesti fara monstri si alte ciudatenii, sa ii reamintim de lucrurile frumoase din viata lui, sa-i spunem cat il iubim, si va fii bine.
L-a dus Clau pe Marco la gradi, a fost super voios, mai mare dragul. Nu a vrut sa mearga la inceput, dar i-am zis ca trebuie sa arate copiilor noua revista cu Cars si atat mi-a trbuit...ca a zburat spre usa.

Bianca ca tot ziceai de bona seara....ieri am abordat subiectul cu mama lui Mihnea si mi-a zis ca ea apeleaza la educatoarea lor. Bine ca ei se cunosc dinainte, dar o va intreba daca vine si la marco. si eu ma inteleg bine cu ea, dar mi-e jena sa o intreb, oricum niste bani in plus nu strica. Marco o iubeste, se inteleg bine, e gagica de treaba, asa ca....planificam iesirea fara pitic.
Benzina s-a ieftinit la noi, mult de tot. am bagat motorina cu 26 lei/litru, sau 27...nu mai retin.....
Clau care facea plinul cu peste 300 lei, acum a bagat de 180 lei.
Bianca i-ai scris Bumbitei pe mail? ce pacat ca nu am numarul ei....
Metrul de mocheta e 23 lei, e dintr-aia mai grosuta, cu pasla dedesubt. Noua ne trebuie 10 m, ea e lata de 4 m, asa sunt toate, standard, asa ca luam 2,5 m cu latimea de 4, costa 2 mil.
atat a costat si acum 2 ani cand i-am luat cu winnie. sper ca asta sa nu o mai murdareasca, mai ales ca nu mai mananca la el in camera.
Covoare am vazut super faine, groase...cu tot ce vrei...cifre, litere, fluturasi, ursuleti, flori, dar erau 4 mil. si era mic ca si dimensiune. Oricum prin alea nu putea merge marco cu masinile, sau sa-si puna sdinele pt. tren. si le punea pe parchet si nu rezolvam nimic.
Cosmi super ar fi sa nu aibe nimic Bianca. Mai investigheaza....
Maraki si aici s-a scumpit ceva...nu mai stiu curentul....sau gazul.
Fabrici si aici s-au inchis...au trimis oamenii acasa in concediu. Vara-mea lucreaza pt. o mare firma italieneasca, care face rezistente pt. electrocasnice. In fiecare vineri le da libver oamenilor. A vazut si ea ce pierderi au....s-a luat cu mainile de cap.
Prietena care lucreaza la un birou notarial va sta de sarbatori 3 sapt. acasa, fara plata. Sunt inchise cam toate, dar mi-a zis ca nu au de munca, nici un contr. de vanzare-cumparare nu s-a mai facut....sunt dispe....
Clau inca are...nu a mai luat proiecte noi, de vreo luna, dar are mari proiecte in derulare...si mult de lucru la ele. sa speram ca se rezolva odata cu criza, caci de nu...zau de stim ce facem.
Anasol of ce rau imi pare ca nu te pot ajuta....i-ai facut ceva analize? nu stiu ce sa zic.....ceva este de refuza tot. nu are afte in gurita?
Felicitari lui david!!! sper sa salveze grupa azi, chiar daca te vede acolo.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasol spune:

nu giova nu are afte,......a si se trage cu mainile de bluzitza la piept.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Nu stiu Ana draga. medicii ce spun?
Deschide un subiect pe forum, la clinica virtuala daca nu. poate primesti mai multe raspunsuri.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasol spune:

pai ce sa spuna medicii....acum 2 sapt a fost pe zinat ca a avut rinofaringita si zicea dr ca poate de asta nu mananca, apoi i-a trecut si raceala si el la fel cu mancarea, pe urma i-a schimbat laptele,pana acu nu voma doar ca nu are pofta de mancare, si ii bagam io cu linguritza mai mult fortzat...acum vad ca a inceput sa verse.....ceaiul in schimb il bea f mult...acu a zis dr ca sa nu aiba reflux gastrofaringian si de asta sa si vomita si sa nu manance....nus ce sa mai zic.....cand tre sa-i dau de mancare imi vina sa-mi iau campii.....bocesc ca proasta....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Anasol, eu una nu stiu ce sa iti zic, trebuie vazut sa nu fie facut ceva intoleranta la lactoza temporara sau mai poate fi o faza, daca a refuzat laptele imediat dupa antibiotic. Alain mi-a facut asa dupa un tratament cu Zinat sau Amoxicilin, nu stiu ca mama i-a dat in Romania cand era la ea, dupa ala nu a mai vrut lapte never murea cand il vedea, asocia culoarea cu antibioticul, nu stiu dar plangea si scuipa si zicea ca e bleeeh, bine ca el avea peste 2 ani si nu a fost asa grav dar am renuntat la lapte cateva luni bune, nici acum nu-l vrea decat cu cacao sa fie colorat. Incearca sa i-l colorezi si tu cu cereale de la Hummana, sunt ceva cu iaurt si capsuni si il fac roz, eu ii luam in Romania desi erau scumpe ca naiba. Asa vezi daca e faza de culoare sau gust sau e ceva intoleranta. Nu e bine nici sa il lasi nemancat f multe ore a varsta lui ca face dezechilibre hidroelectrolitice f repede, macar sa bea ceai indulcit sau alte lichide care sa ii tina glicemia si hidratarea ok. Si gasit un medic bun sa vada daca nu e ceva sindrom de malabsortie daca nu ia in greutate sau intoleranta la lactoza....sau poate pur si simplu isi face greatza de lapte si nu il vrea acum o perioada. Altceva iti mananca? Incearca sa vezi ce culori ii plac la mancare, poate spanac, poate piure de mazare daca vrea verde sau cu morcov si dovlecel pt portocaliu...eu te inteleg perfect ca Alain nu a vrut mancare pana pe la 14 luni si apoi nu a vrut lapte dar nu te panica, fa controalele sa elimini cauzele grave si apoi asteapta ca isi revine el, imp e sa manance zilnic cate ceva chiar daca nu lapte ca isi revin ei cu mancatul. nu stiu ce altceva sa iti zic, felictari lui Dav
Giova super ca v-ati distrat macar asa un pic si ma bucur ca si-a revenit Marco.
Maraki l-am vazut pe Robert, nu imi vine sa cred ca ai asa mandrete de flacau mare sa iti traiasca!
Aici benzina e cam 1,26 maxim de la 1,55 deci a scazut f tare, de curent nu stiu ce sa zic ca mie una deocamdata nu mi se pare scump ca e cam 7 centi si ceva Kw deocamdata, cine stie ce va urma la gaz nu stiu cum e ca e pretul e pe KW si contorul e pe M cubi habar nu am cum se transforma si nu m-a lamurit nimeni inca de criza ce sa zic ca nu se stie ce va urma, eu una renunt la job daca va fi si Jean fara job si toata Europa in criza naiba stie ce facem, ne intoarcem la bunici la tara si ne apucam de agricultura ca si asa zace acolo pamantul nefolosit razboi sa nu fie, un una am asa stare proasta ca nici nu ma mai pot gandi la scenarii si mai rele
Alain e pe antibiotic in continuare, nu prea mananca la gradi nici nu a vrut sa salute azi....sa mor nu alta ca imi e si rusine, daca nu se calmeaza acasa sta pana isi revine ca nu stiu ce sa zic altceva.


Silvi si strumf mic Alain 19.01.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Vorbeam ieri de strampi mari, si azi ii cumpar o pereche lui marco. pe ei scrie 4-6 ani, mi se par lungi, vanzatoarea zice ca se iau pe picior si ca ii sunt buni. Poate la anul or fi buni, dar pana una alta, i-am luat ca erau singurii care mi-au placut.

Silvia sa speram ca nu ajungem la tara, dar daca va trebui...bine ca avem unde.
Si eu sunt prost dispusa azi, e si vreme naspa, ploua si e intunecat. Nu am chef de nimic.
O fi intors si Alain din cauza antibioticului, nici marco nu saluta intotdeauna, doar cand are chef. N-am ce face, nu-l pot obliga.
Ana te cred ca esti disperata, of...numai mama sa nu fii. Incearca sa te calmezi si sa gasesti o solutie, cauta pe net, mergi la analize cu el....nu stiu...zic si eu...
Maraki frumos baiat ai.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d_melli spune:

Buna ziua si de la noi!
La multi ani si din pareta noastra Dariei si lui Oachi!
Anasol sanatate multa pentru Ianis si multa rabdare si putere sa treceti rapid peste .
Silvie sunt total de acord cu ce ai zis de pedeapsa insa nu la asta m-am referit cand spuneam ca te doare sufletul.Probabil m-am exprimat prost.Ce ai facut pana la urma cu factura si cu banca , ai aflat ce si cum?Si Mario e pe antibiotic.
Giova pai baga-i la spalat si sa vezi cum ii vin instant apoi.
Bianca habar nu am de unde sunt , eu i-am luat de la metro , mi-au placut ca erau cu dungi , erau grosuti erau mai deosebiti decat restul.Nici mie nu prea imi place mondex.Nejusticat pretul comparatic cu calitatea.
Ma doare capul.Am de facut un plan de marketing si nu stiu sa il fac.



Cel mai destept intotdeauna cedeaza!

Mergi la inceput