Pepenasi de iulie - august 2008 (42)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Am fost aseara la o intalnire cu fetele, prima data dupa ce am nascut-o pe Maya (nu s-a mai facut, nu de alta). BUun, nu eram foarte motivata, dar Andrei ma impinge de la spate, nuuu du-te. Ok. Aseara pe la 8 ii dau lu Maya sa manance si ea adoarme. Ii zic la Andrei ca ar trebui sa o scol, ca doarme putin si apoi il chinuie pana la 12. El nuuuu, ca sunt zombi, da nu ai putea sa o iei cu tine ?? NU, NU. Dar ai putea sa te culci cu ea in pat si sa speri ca nu s emai trezeste pana dimineata. Oookk, ii place ideea, se culca amandoi. Eu plec happy, la prietena mea care locuieste la 2 min. Facem o seara mexicana, deci ramanem plantate in bucatarie. Pe’ la 1h30 ne decidem sa plecam spre casele noastre, si mergem in salon sa ne recuperam lucrurile, telefoanele etc. Ce credeti : aveam vre-o 10 apeluri disperate fiecare de la al meu sotz. Ok, sun repede acasa, nu-mi raspunde nimeni, ma linistesc, inseamna ca dorm. Azi dimineata mi-a zis ca Maya s-a sculat cum am plecat eu si a plans o ora, si ca el nu mai stia ce sa faca . Mda, ca sa vedetzi. MA bucur ca nu am avut tel si a trebuit sa se descurce singur.


Tecky, tin pumnii sa nu fie nimic grav.




Vicky si Maya (27.06.2008)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Vicky ce mi-e dor si mie de o seara cu fetele...dar nici noi nu am mai organizat nimic...si vezi ca se descurca tati si singur pana la urma ca doar e un copilas nu-i un avion de pilotatparca noi am facut scoala de mamici...

Anna de Ioana Maria 11.07.2008
Ioana povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

BUBU - Fisher Price e si bouncerul nostru, ala ca o zebra, cu maimuta cantatoare

ILE - mah, daca iti face si curatenie, eu zic ca e ok. Majoritatea bonelor nu fac nimic, cica doar se ocupa de copil....

MONI - daca site-ul despre care vorbesti tu are continut asemanator cu vreunul din bannerele publicitare de aici, apare automat reclama ilegala.

Cu laptele - eu il agit numai cateva secunde. Poate au vrut sa spuna 15-20 de secunde! Apa o pun calduta (150 ml de apa ii tin cam 15 secunde la microunde). Uneori nu se dizolva perfect pentru ca il agit numai 3-4 secunde...

VIO _29 - cre' ca il lasai flamand pe tati daca nu isi punea singur mancare Eu asa ii faceam, categoric...

PICA _ dar de ce nu e "la el acasa"? Nu v-ati intors inca?

Cu votul - foarte interesante parerile voastre! Si noi, pana acum nu am lipsit niciodata, dar niciodata, iar pe buletin am prezente inca toate stickerele alea cu stampila 'votat'....
De data asta?? Nu mai stiu. Ovidiu zice ca el e decis sa nu mearga. Eu parca m-as duce. Nu m-am hotarat. Este prima data in viata cand simt ca as pierde timpul degeaba
Mi se pare incredibil ce se intampla in tara asta... Intotdeauna am fost la vot cu speranta ca vom schimba ceva, si singura situatie in care a contat a fost la locale! Pesedist sau nu, Ontanu asta al nostru chiar a facut diferenta. Daca isi aranjeaza in subteran si afacerile lui,... habar n-am si nici nu ma intereseaza... Uite ca noua gradinita de la noi este aproape gata, si asta a fost proiectul lui, fara fonduri europene, ci finantat doar din taxele si impozitele locale...

Cu jucariile... noi nu am exagerat niciodata, dar uite ca s-au strans o gramada. Nu atat pentru Erika, ci mai degraba pentru Eliza
Am doua motive pentru care nu am exagerat, cat se poate de subiective:
- jucariile de la noi sunt foarte scumpe (mai scumpe decat in orice tara civilizata de pe globul asta)
- jucariile care au preturi acceptabile sunt niste tampenii de proasta calitate, oferta saraca si marketing hotzesc.
Erikai i-am luat o zornaitoare cu 8 lei. Atat.
A primit o carte textila de la niste prieteni
A primit o zornaitoare de la nasi
I-am luat gym si bouncer mai degraba pentru ca Eliza nu a avut, si ne-a fost drag. Astea doua insa nu le-as pune in categoria jucariilor. Mi se par utile si pentru dezvoltarea copilului dar si pentru "manevrabilitate", atata timp cat nu merge in patru labute...
Pentru Craciun i-am luat un butoi cantator, cu activitati, forme si alte dracii care in mod sigur nu o vor interesa (poate doar muzica) si un mergator de-ala cu activitati,... Ca sa clarific... nu le-am luat din Romania, ca nici nu sunt, si daca ar fi fost, ar fi costat mai mult

TURTU - asa este, e o tampenie majora sa lasi copilul sa urle pe principiul ca "adoarme el"... Sunt copii care adorm singuri, copii care nu. Nu va fi niciodata o greseala sa intelegi nevoia copilului de a sta la pieptul tau.
'Greseala' este sa ii creezi tu o astfel de nevoie, in exces, daca e sa vorbim de vreo greseala... desi cred ca e mult spus greseala...

Cat priveste cartile de povesti, cre' ca ma apuc sa compun eu povesti pentru copiii mei, ca multe sunt cu adevarat niste idiotenii!

ANNA - de ce nu faci para piure asa cum e, proaspata? Eu asa fac azi.

TECK - ce mananca Ralu? O fi posibil sa fie vreo reactie alergica?

VICKY - felicitari lui Andrei! Si lor le prinde bine din cand in cand o astfel de experienta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Offf Tecky nu stiu ce ar putea fi...sper sa nu fie varicela...poate a facut alergie la ceva.... fata si tine-ne la curent.

Moni-or primit

Marina ai fost tare la comentariile prajiturii cu mere....auzi cocaina,heroina
Tine-o tot asa si o sa-ti faci blog cu retete si imagini





noi
un fulguletz
un pepenash


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anilansa spune:

of... de aseara i-am dat lui Darius suc de morcov asta pe la 20.00 si azi pe la 11.30, acum a iesit kk ffff moale...a iesit din pampers o fi de la morcov si o culoare portocalie , l-am dus la baie sa il spal si cum am dat drumul la apa, Darius a inceput sa rada.
Sper sa isi revina cu scaunul (kk), ca el facea bine.... nici tare si nici moale ... potrivit.
mamici de cate ori pot sa ii dau pe zi suc de morcov????

Alina mamica lui Darius Gabriel (29/07/2008)
http://community.webshots.com/user/Anilansa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Mada, Anka ms de raspunsuri. Nu stiam daca pot sa-i dau asa cruda, ca ma gandeam ca poate o baloneaza sau ceva de genul asta, para e mai dificila un pic. O sa o dau la mixer s-o pasez si apoi experimentam sa vedem daca-i place.

Anilansa si Ioana dupa ce a inceput sa pape si altceva si-a modificat si culoare si consistenta si frecventa, adica ea inainte face o data pe zi, de culoarea mustarului. Acum are mai multe reprize, diferite, unele mai verzui, altele mai maronii, si tot asa. Scuze de detalii, dar ideea e ca e normal sa se modifice ca se modifica si digestia, si dupa morcov intr-adevar se face mai portocaliu

Anna de Ioana Maria 11.07.2008
Ioana povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Hmmm... Ma gandeam daca e de ras, de plans, sau de rasu' plansu' situatia despre care se tot dezbatea - atentiune, am folosit cu intentie un timp trecut, pentru ca vad ca deja toata lumea se abtine, asa ca m-am simtit sa explic oarecum revelatia mea de ieri.

M-am bagat si eu ca musca in lapte, pentru simplul motiv ca sunt (recunosc!) mai atenta la posturile mamicilor cu doi copii, asta neinsemnand ca pe celelalte nu le citesc.
Dimpotriva, cred ca sunt printre putinele care NU AU RATAT nici macar un mesaj inca de la inscrierea in odisee...
Asa ca ieri, cand am citit doua opinii in care se spunea ca poate unele renunta la timp petrecut cu proprii copii pentru a exemplifica sau pentru a dezbate un subiect, am avut o revelatie!
Uite ca asa faceam eu desteapta de mine!

MONA, tu vei proceda in continuare asa cum stii tu el mai bine, si asta nu inseamna ca este gresit sau corect, de fapt nu conteaza nici un pic, ceea ce conteaza este sa procedezi asa cum simti.
Tu ai spus ca nu poate nimeni intelege, decat daca are un copil precum Cris si sunt de acord, este greu sa intelegi o situatie prin care nu ai trecut.
Eu m-am regasit cumva in lucrurile astea, atata doar ca nu le-am detaliat si nici nu o voi face.
E drept, Eliza nu isi trage hainele de pe ea, si nici nu s-ar amuza cand sora ei plange, cu atat mai putin m-ar lovi vreodata intr-un loc in care stie ca ma doare... Nu este cel mai ascultator copil, nici nu vreau sa fie cel mai ascultator, dar este un copil intelegator care are nevoie de atentie.
Pe de alta parte, am mai spus intr-unul din capitolele trecute... Poate nu ajungeam cu ea la neuropsihiatrie la 4 luni, poate nu as fi mers azi cu ea la psiholog daca as fi fost asa convinsa ca sunt o mama minunata si daca as fi ascultat textul care ma innebuneste, dar MA INNEBUNESTE... "Nu iti face griji, e normal, trece de la sine"

Si ca sa imi explodez furia, credeti-ma, uneori functioneaza, dar alteori nu, asa ca nu de putine ori am gandit ca numai idiotii cred ca trece de la sine, la fel cum numai prostii au noroc! Si chiar nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar asa am crezut si mai cred uneori.
Fara a deveni paranoici, consider ca avem datoria sa investigam, consider ca este o prostie sa te culci pe o ureche, atunci cand e vorba de copiii nostri. Daca instinctul meu mi-a dictat ca trebuie sa fac ceva, l-am urmat. Si nu am gresit. Pana acum.
Ceea ce este insa foarte greu este sa vezi linia aceea dintre ce anume este normal si ce nu...

Sunt departe de a fi o mama buna. Dar ma straduiesc, incerc sa invat din stanga si din dreapta. Poate nu sunt cea mai maiastra in a ma exprima in scris, si probabil ca m-as fi abtinut de multe ori daca nu as fi lucrat cu copii de toate varstele, daca nu i-as fi vazut pe ai mei, daca nu as fi vazut cum se petrec lucrurile in alte colturi ale lumii si daca nu as fi studiat nitica psihologie comportamentala.

Dar de acum inainte ma voi abtine, si voi proceda si eu "destept", iar timpul respectiv il voi petrece cu copii mei si nu pe forum, si multumesc dragelor datorita carora am avut aceasta revelatie!

Va pup pe toate fara discriminare. Ma duc sa termin rufele de calcat, dupa care ma duc sa ma chinuie talentul artistic... avem niste creioane si un bloc nou de desen....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a.cicel spune:

Buna fetelor
Am reusit sa ma adun putin si am decis sa va scriu, ca nu se stie cand mai am ocazia.
E probabil ultima luna in care mai avem internet. Din pacate suntem constransi de anumite probleme sa renuntam la o buna parte din servicii, lucruri s.a.m.d. Si in curand cred ca si la apartament. Stiu ca totul are o limita, dar acea limita la anumite persoane se pare ca nu exista. Din pacate asta e situatia. Am intrat doarsa va anunt ca nu o sa ma mai vedeti pe aici.
Aveti grija de voi si de pepenasi.
pe toata lumea, fara exceptie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Am incercat sa pun niste poze pe picasa si imi tot da o eroare si nu pot sa fac upload, voi puteti?

Anna de Ioana Maria 11.07.2008
Ioana povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Tecky, sper sa nu fie nimic grav. Nu stiu ce sa zic, poate fi o alergie la un aliment, dar paote fi si varicela . Sa ne spui ce a zis doctoritza.

Mada, foarte faine ideile de papa pentru cupii cu formele alea. Catelusul de la Fisher Price imi face si mie cu ochiul, da RAU . Sesizatzi ca am zis MIE, daaaa?

Carmeneloooo, mai zi si tu fata ceva pe aici. Macar azi, ca e fita sarbatorita .

Mona
, Xena vorbea de David al lui Flo, ginere-su .

Ankule, io ma duc la vot, ti-am zis de ce. Nu vreau sa se modifice cota unica de impozitare de 16% si sa se faca in trepte, plus ca daca nu ma duc, trimit practic un mesaj ca nu-mi convine uninominalul, ori eu sunt adepta lui . Asa ca...

pup you all,

Caprioara, mami de Matei si de Ilinca
Povestea nasterii Ilincutzei
poze
(cont abimami2008 cu parola de la mailul comun)



Mergi la inceput