FIV la Sibiu (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns llary spune:

Citat:
citat din mesajul lui luck

ela.d , simonete
diferenta intre gonal si menopur este ca gonalul contine doar FSH si menopurul contine FSH+LH.Dupa parerea mea stimularea mixta (cu gonal+menopur) are rezultate mai bune.
Fetelor , spuneti-mi si mie cine este dr.Ispasoiu ?
Eu am facut anul trecut un fiv nereusit cu dr Chicea si pe atunci nu era si dr. Ispasoiu.Este cumva mai tinerel , inaltut si slabut ?
bafta tuturor fetelor in tratament

Da e mai tanar cu ceva cicatrici pe fata siare referinte f.bune,adic a luat rezidentiatul printre primii,cu experienta nu stiu ce sa zic.Am devenit si eu pacienta lui, pana acum sunt multumita.Lucreaza cu Chicea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns llary spune:

Citat:
citat din mesajul lui bytzi

ilari,da IA inseamna inseminare
pretul dupa cum am scris si la celalalt sub 1050 ron(am gresit cand am scris )
ca sa vezi in ce consta inseminarea citeste la subiectul "Inseminare" pe prima pagina acolo gasesti mai multe detalii...
iti doresc mult succes!si sa dea DD sa aveti o spermograma mai buna data viitoare sa nu trebuiasca sa ajungeti la FIV ...

Multumesc!
Vineri am fost la Ispasoiu si a zis sa asteptam noua spermograma,dar ca dupa 1 are teratozoospermie si oligozoospermie.Oare sunt sanse sa i se imbunatateasca?ii dau vitamine.Ce ziceti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

In legatura cu dr.Ispasoiu , da cred ca e cel la care ma gandesc eu , l-am vazut la cabinet alaturi de dr.Chicea.
ela.d
Da , eu am facut stimulare cu gonal+menogon si am avut un rezultat mult mai bun (11 foliculi) decat atunci cand am facut numai cu gonal si numai cu menogon cand am obtinut doar 3 foliculi si am interrupt tratamentul la decizia dr.
Multa bafta tuturor !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela.d spune:

luck si totusi ce s-a intamplat anul trecut dupa cei 11 foliculi?nu a rezultat nici un embrion sau nu s-a prins nimic?
cat gonal pe zi ai facu si cat menogon atunci cand raspunsul a fost atat de bun fata de prima data doar cu gonal? rezultatele tale la anlizele hormonale au fost Ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

ela d nu se putea merge in continuare cu gonal poate se ajungea la un rezultat bun?chiar trebuia sa-ti opreasca stimularea?


Speranta,ca si credinta,nu inseamna mai nimic daca ii lipseste curajul;
nu inseamna nimic daca ii lipseste riscul.
(Thornton Wilder)



bytzi....in curind mamica, cu ajutorul lui dumnezeu



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela.d spune:

bytzi nu stiu daca se mai rezolva ceva chiar daca continuam, a zis si stromer sa ma opresc, a fost si el cand am mers la control, totusi pt FIV trebuiau mai multi foliculi...o sa mai incerc o data peste 2-3 luni ziceau ca o sa-mi schimbe tratamentul, am vazut fete care au mers pe tratament combinat gonal si menogon si se pare ca au fost rezultate mult mai bune, sa ne ajute DD sa ne implinim visul cu sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns llary spune:

Fetelor!Aseara la Nasul au fost invitate 2 mame de gemeni,respectiv tripleti, in ceea ce privwste alocatia si inde,mnizatia pt copil nascut!Nasul a zis ca in seara aceasta o sa ia atitudine si o sa discute cu forurile competente in modificarea legii si sustinerea mamelor de gemeni, tripleti....As sugera sa scriem si noi pe formul emisiunii Nasul sa-L felicitam pt faptul ca sustine interesele mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitty78 spune:

Fetelor,va citesc de mult dar abia acum mi-am facut curaj sa va scriu.Tocmai am facut si eu o inseminare la Sibiu,prima de altfel ,dar nu sunt prea optimista in privinta rezultatului.Si asta pt ca am facut inseminarea la o dimensiune de 16 mm a folicului ,respectiv 14 mm si un endometru de 5,5 mm.Si totusi mi s-a spus ca endometrul arata foarte frumos , e tristratificat......Dar citind postarile voastre,nu cred ca am prea mari sanse de reusita.Si nu am nici unsemn de sarcina,desi a trecut o saptamana de la inseminare.Din experienta voastra,ce ziceti,pot sa sper totusi ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonete spune:

Kitty , de ce ti-au facut inseminarea pe un folicul de 16 mm ?? Poate ai avut 16 mm la echo , a 2-a zi ai facut pregnylul si a 3-a zi inseminarea . Deci in ziua insem. ar fi ajuns la 18 mm macar . Asa ai facut !? Si asa mie mi se pare cam mic ..... Cu cine ai facut insem.? Nu ti-a spus de ce a fost asa " grabit " ? Ai facut stimulare inainte ? Poate ne dai mai multe detalii . Eu am facut 2 insem. pana acum , dar intotdeauna am avut la insem. folicul peste 18 mm. Oricum e devreme pt. semne de sarcina , a trecut doar o sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitty78 spune:

Pt. Simonette:eu am facut stimulare cu gonal .Am facut eco in zilele 8 si 9 la mine in oras ,iar in ziua 9 aveam 3 foliculi de 18,8mm,17mm si 13 mm.Atunci i-am sunat si mi-au zis sa fac pregnilul si a doua zi sa fiu la Sibiu pt inseminare.La sibiu ,in ziua 10 deci,am insistat sa imi faca o eco inainte si a gasit prof.Stromer(care a facut si IUI) un folicul de 16 si unul de 14 mm.Eu am intrebat daca nu sunt prea mici foliculii si a zis ca sunt suficient cat sa produca o sarcina iar singurul risc e de sarcina multipla.Asa ca mi-a facut IUI.Acum nu stiu ce sa cred:in ziua 9 sigur aveam un folicul baban,ca l-am vazut si eu pe eco(facuta la mine in oras),pe de alta parte parca nu as crede ca Prof. Stromer mi-ar fi facut IUI daca nu era momentul,chiar daca deja facusem pregnilul.Imi ramane doar sa sper ca foliculul cel mare se sparsese deja,si ca ,in concluzie,ar fi fost momentul potrivit.

Mergi la inceput