Puiutzi de Randunici 2008!! (142)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns VALENTINA C spune:

intrebare: Copiii vostri si-au schimbat radical comportamentul dupa o anumita varsta?

Matei s-a facut un marait. Urla din orice, nu-i convine nimic...Inainte era tot un zambet, acum ma scoate din minti cu urletele lui: urla cand il imbrac, cand il pun in carut, cand ii e somn....etc..
Si colac peste pupaza, pediatra imi zice ca e normal si ca poate dura pana la 4 ani...

Valentina si Matei (10.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimonix spune:

Va multumesc din suflet pentru cuvintelele voastre si de apreciere si de incurajare si de alinare
Intre timp am mai facut lumina pe aici...miroase a paine si a pizza ceea ce imi creste moralul
M-am distrat si cand a zis Simonette ca m-a vazut in video Simonetta draga, aia era fi'mea Eu daca faceam de doua ori rostogoliri din alea, aveam acu' motiv serios sa zac intepenita
L-am vazut pe barosan cu masina lui bengoasa , sper ca n-are roti de plastic ca ma terorizeaza vehiculele astea cu roti de plastic prin parc fac o galagieeee...si e gama larga: camioane, biciclete, masinute, ghiozdane cu troler.....am jurat sa nu cumpar nimic niciodata cu roti de plastic huruitoare
Dupa cum vezi Lianasi eu sunt cam nervoasa
Lunycum suna Marijuana era drogata Pai cum sa fie altfel?
Gata , ca se arde pizuca (fac si eu ca Sovi aseara, raman nemancata Doamne fereste )

Simona,mamica de Teo (15 ani) siVlad Alexandru (18.02.2008)
www.onetruemedia.com/shared?p=56509686d3840dd2953529&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Vladut si Teo
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Mimo, helaaaaau ! Pe bune, lasa gandurile negre . Du-l la neurolog daca vrei sa stai linistita. Sau filmeaza cupilul cand se misca, sa ne dam noi cu parerea Si Sophie isi foloseste cu precadere mana stanga.

Tuc, nu stiu ce-s alea talonete, da' ma informez si imi dau cu parerea

Sunt Simona Patruleasa si vara asta m-am maritat

Mai viu! ( dupa ce citesc de talonete )

Olga mamica de Ioana-Sofia, 25 feb 2008 - cu www.flickr.com/photos/olguselu/" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VALENTINA C spune:

Mimo, la fel fac si eu cu Matei (rostogoliri) si ai vazut ca am slabit!

hai ca va invit la un Garone Bianco sa mai uitam de griji...

Valentina si Matei (10.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimonix spune:

Tuchiam retinut, merci...astept pediatrul saptamana asta pt control/evaluare de 9 luni...il chestionez si pe el si dupa aceea , daca nu-mi voi gasi linistea, ma duc ...sper sa fie de vina miopia lu' buni, datorata varstei
Olgutzace talonete ? Sunt unii in Bucuresti care fac talonete si pt copii si pt adulti, super dotati cu aparat cu tot ce trebuie...daca e nevoie caut sa va spun cum ii cheama, sunt pe la Unirii pe undeva


Simona,mamica de Teo (15 ani) siVlad Alexandru (18.02.2008)
www.onetruemedia.com/shared?p=56509686d3840dd2953529&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Vladut si Teo
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

'Na searaaaa!
Eu am dormit o ora , iexact cand a venit randunoiul de la munca, azi a avut program scurt si am dormit ca doi porumbei imbratisati . Picii au dormit si ei de la 4 la 6, acum suntem toti fresh . Noroc cu randunoiul care sta cu amandoi si se joaca si eu imi fac de cap

In primul raaaand: aste sunt pt. Mimoooo, care n-are de lucru si despica firul in patru! eu am vazut un dintzos scump foc de tot si ranjit si cuminteeee! ce scumpic era cu Teo la rostogoliri

Vali, Stef s-a schimbat parca dupa 7 luni, dar e si mai cuminte si vorbaret si dulce cu urletele noi n-am experimentat nimic...inca...sper sa sarim faza asta! nici lui nu-i place cand il imbrac, cred ca la niciun bebe, sa-l smotocesti si sa-i dai pulovaras pe cap si geaca groasa si caciula...brrr...nu le place sigur asta!

Tuchi, da, cu taloneta neaparat sa fie incaltaminte si sa tina glezna. Cam pana la doi ani asa e bine, apoi merg si adidasi sub glezna.

Olgutz, taloneta e ridicatura aia din interiorul pantofiorului, care vine fix in scobitura talpii ...n-am explicat eu stiintific, se intelege??

Oana, mami fericita de Eric-Stefan (18 aprilie 2008)
si Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

Bubu mic
Bubu mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VALENTINA C spune:

Se pare ca beuturica imi da si mie limbarita...Sa vedem ce efect va avea la Matei la noapte..

Plecarati toate?

Valentina si Matei (10.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuchita spune:

bai stiu ca sunt rea, dar trec printr-o criza prelungita, despre care o sa va povestesc dupa ce o sa fac aerosoli la amandoi copiii, baie, lapte, povesti etc

Catalina, mami de Ilinca (5.07.2005) si Sebastian (30.01.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Doamneee, cat de scump e Barosanu de Simo! e atat de dulce si ranjit! ce-mi place parul lui des si frumos

Mimo, uite www.onetruemedia.com/shared?p=76c37adf8bffffe2dbdd41&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montajul cu Stefu

Oana, mami fericita de Eric-Stefan (18 aprilie 2008)
si Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

Bubu mic
Bubu mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Chiar de pe DC: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=92585&whichpage=1

Sau:

"in romania se crede GRESIT ca scobitura din talpa piciorului tre' facuta de noi cu talonete si ca gleznele copilului tre' strans tinute ca altfel o sa faca copilul platfus si o sa i se inmoaie gladiolele cand incepe sa mearga si o sa i se strambe picioarele sau alte nenorociri. In realitate, scobitura se formeaza in timp, pe masura ce copilul calca pe suprafete plate invatand sa isi asigure echilibrul si sa se ajusteze la suprafata pe care merge calcand preponderent pe calcai si pernutzele de sub degete si folosind si degetele. Mai mult, gleznele au si ele rol in mers si echilibru si se formeaza prin exercitziu si nu prin purtarea de "atele".
'
Pe scurt: copilul tre tinut cat mai mult descultz cand mediul o permite, in perioada in care incepe sa mearga si dupa aia , de ce nu!
deci copilul tre sa invete sa isi tina echilibrul. noi o facem reflex, dar incearca sa mergi fara sa folosesti degetul mic de exemplu.

mai mult: le pot face rau punand prea multa presiune pe osu' nu-s'care (la denumiri de oase nu ma pricep ) care e inca moale si in formare, deformandu-l . ( tarsiene...metatarsiene...)

De la Inaioana pentru noi

Olga mamica de Ioana-Sofia, 25 feb 2008 - cu www.flickr.com/photos/olguselu/" target="_blank">POZE

Mergi la inceput