Laptele in alimentatia Puiului tau dupa primul an

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asdera spune:

Un pic de atentie!

Formulele HA se administreaza ca si preventie si nu ca si tratament.
Asadar,daca in familie exista antecedente legate de alergii,riscul ca nou nascutul sa aiba un teren atopic este mult crescut.
Acesti copii trebuie alimentati la san iar la nevoie exclusiv cu formule HA.
HA deriva din laptele de vaca hidrolizat pentru a reduce potentialul alergenic al proteinelor din laptele de vaca.
Atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns s_vet spune:

buna. poate ca nu se gandeste nimeni ca exista copiicare nu beau lapte.
Am o fetita de 1 an si 5 luni. Am alaptat-o exclusiv la san pana la 5 luni si 3 sapt. cand am inceput diversificarea. Inca nu am intrerupt alaptatul, dar dupa varsta de 1 an am incercat sa ii completez mesele cu lapte praf. Fetita mea refuza sa bea alt lapte in afara de cel de la san. Am incercat cu Lapte Junior1+ de la Nestle si cu Milumil de la Milupa dar nu vrea sa bea. Am incercat sa il pun in recipiente prin care sa nu poata sa vada ce este, am incercat cu paiul, cu lingurita, cu lingura, cu cana... nu bea sub nici o forma. L-am indulcit cu miere, cu zahar, i-am pus cacao, dar nicio reusita. Cea mai mare cantitate pe care am reusit sa i-o dau a fost 25 ml cu seringa de la nurofen(cred ca ii placea sa bea cu seringa), dar asta intr-o singura zi, de atunci nu mai pune gura pe seringa. Singura modalitate in care reusesc sa o conving sa il manance este cu cereale. In rest manaca orice lactat si am grija ca din meniul ei zilnic sa nu lipseasca iaurt, branzica proaspata, fructe si carne de peste sau pui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_iv spune:

Intrebare 1:
Foloseste cineva in alimentatia copilului de peste un an NOVALAC 3???
Daca da, cum il tolereaza? Si pe ce perioada ati facut trecerea de la laptele anterior?
Eu m-am gandit sa incep cu o doza, apoi sa cresc incet, dar nu stiu cat de lunga sa fac trecerea.

Intrebare 2:
A gasit cineva gargarite in cerealele pt bebelusi de la NOVALAC ?
Eu am gasit gargarite negre, care se mai gasesc si in orez, malai...etc, dar numai daca ambalajul e deschis de mult timp.
Oricum, le-am facut reclamatie la ANPC.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Miha iv , si eu am gasit gargarite in cutia de cereale de la Novalac. L-am restituit la farmacie si au mai deschis si ei o alta cutie si la fel, era plina de gargarite, in conditiile in care punga era sigilata.

S_vet, nici baiatul meu nu a acceptat laptele praf. Pina la 6 luni a fost hranit mixt , a facut varicela si a refuzat biberonul si orice alt lapte praf. A fost alaptat in continuare, dar niciodata nu a mai pus gura pe vreun alt fel de lapte.

Fetita cea mica are 1 an si 3 luni si ii dau Nestle junior simplu, 2 biberoane pe zi, cald. As incerca sa introduc laptele UHT in alimentatia ei, dar as prefera sa mai astept putin, macar pina la sosirea verii.

mamica lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe.3103 spune:

Buna tuturor!
Eu am o fetita de 1 an si 3 luni si papam formula de lapte de la hummana pentru varsta noastra.
Pana la 10 luni a papat numai san apoi am trecut treptat la formula.
Avem 2 mese de lapte pe zi, una dimineata la prima ora(6-7, uneori 8) pe care-l asteptam cu nerabdare si una seara inainte de culcare, ambele fara adaosuri de cereale sau indulcitori.Formula de lapte are tot ce ii trebuie copilasului, inclusiv faina de orez in proportie mica, pentru a nu aglomera stomacelul mai ales seara inainte de somn.
Intentionez sa trec pe lapte de vaca dupa 2 ani.
Consider ca laptele de vaca nu ofera tot necesarul de vitamine copilului si este si mai greu de digerat.
Pentru inceput (dupa 2 ani) voi incerca cu lapte pasteurizat si degresat partial, pana mai crestem ca sa papam lapte de la bunica de la tara.


bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miorlau spune:

Am citit recent o serie de articolele despre pericolele consumuli de lapte de vaca. Am ajuns sa ma interesez din cauza ca medicul mi-a spus ca diverse probleme pe care le am si pe care le-am avut inclusiv in timpul sarcinii s-au datorat consumului exagerat de lapte de vaca, in copilarie. Ai mei l=-au folosit ca remediu pentru lipsa de calciu insa se pare ca am consumat prea mult.

Sunt curioasa daca mai citeste cineva aici www.dietetik.ro/articole/4383/defaimarea-laptelui-de-vaca-iii.html" target="_blank">http://www.dietetik.ro/articole/4383/defaimarea-laptelui-de-vaca-iii.html ce parere poate sa imi zicia din experienta proprie? Despre unele stiam, altele sunt noutati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KatyI spune:

Buna!!!

Noi avem doua fetite, si doua cazuri diferite.
Au fost alaptate natural, 1 an, si 3 luni, respectiv 11 luni.
Nu sunt deloc pentru formula de lapte (desi eu am fost crescuta cu asa ceva).
Fetita cea mare dupa 1 an, consuma lapte de vaca UHT, numai cu cereale, dar multe lactate, gen iaurt, sana, kefir, branza cascaval etc...

In schimb fetita cea mica este mare consumatoare de lapte.
Lapte gras, cumparat de la taran si fiert, si lapte UHT, de 3x pe zi, in total 500 ml pe zi, din biberon, caldut.
Plus produse lactate.

Folosim in majoritate produse de la Milli, lapte cu 1,5% grasime, si cele cu adaos de omega3.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinela spune:

Fetita mea are 1 an si 7 luni de cand s-a nascut a baut lapte praf, as fi vrut sa o alaptez ... pana la 3 luni m-am chinuit sa alaptez in zadar nu era lapte suficient asa ca, completam cu Nan pentru ca ea a fost mancacioasa si nu se satura niciodata. As fi vrut sa ii dau pana la 2 ani lapte praf dar din motive financiare acum suntem nevoiti sa trecem pe lapte de vaca. Fetita mea este mancacioasa la 1,7 ani are 84 cm si 12 kg, sunt f putine alimente pe care le-a refuzat dar nu si pe cele esentiale pt dezv ei armonioasa: carne, peste, legume ( rontaie morcovi, castraveti, ardei ), fructe ( mere, piersici, pepene ), cereale ( i-am dat numai de la milupa ) asa ca nu cred ca se v-a simti o dif f mare in momentul in care nu v-a mai bea lapte formula. Doctorita ne recomanda mereu produsele de la Albalact asa ca am inceput cu zuzu de 1.5 % grasime, treptat elimin cate o masura de laptele praf si o inlocuiesc cu cel de vaca.
Fiecare copil este unic si are nevoi diferite de aceea nimic nu este batut in cuie in cresterea unui copil. Se discuta atat de mult si multe mamici sunt puse la zid cum ca nu isi cresc copii ca la carte, urmand cu strictete regulile. Eu personal sunt un exemplu am fost crescuta de la nastere de catre bunica la tara cu lapte de vaca si vreau sa va spun ca nu am avut probleme nici cu rinichii, nici cu anemia asa ca mamici faceti ce credeti ca este mai bine pt copilul vostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Eu tocmai ce am intrerupt alaptatul de vreo 10 zile acum la varsta de 1.2 ani a fetitei mele.
Eva nu accepta nici un alt lapte fie el formula (am in casa 4 marci diferite), de vaca (indiferent de marca), combinat sau nu cu diverse.
Totusi...singurul lucru pe care il accepta si cu care am intarcato este un lapte cu cereale gata preparat de la Nestle (2 cutii la pachet). Pe asta il dau seara la culcare si la cerere in timpul noptii, dimineata mananca mic dejun normal unde ii mai dau diverse lactate..dar nu iaurt pe care l-a refuzat dintotodeauna.

Asta e marea mea problema ca nu vrea lapte..o sa mai incerc dar deocamdata il accepta pe asta si ma multumesc cu atat.

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Cea mare a primit san, apoi formula, iar dupa 1,3 ani a primit lapte din comert( pasteurizat) cu grasime 1,5%. Pana la 3 ani a folosit biberonul, si imi amintesc ca bea cam 1 litru/zi.

Acum, la cea mica, sunt in dilema daca sa trec la lapte pasteurizat sau sa pastrez formula. Tind spre formula, caci, nu degeaba- au creat firmele de profil- formule adaptate varstei micutilor( +1 an, +2 ani).

Cris mami de Alexia & Ana

Mergi la inceput