Laptele in alimentatia Puiului tau dupa primul an

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

ADmin, multe mamici alapteaza pana la 2 ani, intrebarea este incomplet pusa, eu alaptez de 3,4 5 ori pe zi si Gh are un an 3 luni, p[rin aceasta intrebare se "oficializeaza" ca dupa un an nu se mai alapteaza, ceea ce este fals, invechit si periculos.
Adauga in intrebari si ceva despre alaptat, ca e aiurea ca pe un articol DC oficial sa apara ca dupa un an nu se mai alapteaza, da-o incolo de treaba.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

De acord cu Sabina. Alaptatul dupa varsta de 1 an este normal.
Eu am o fetita de un an si aproape 2 luni. Ca sa ajut statistica: eu alaptez cam de 4-5 ori pe zi, iar laptele dupa un an contine:

* In al doilea an (lunile 12-23), 448 mL de lapte de mama asigura:
o 29% din necesarul de energie
o 43% din necesarul de proteine
o 36% din necesarul de calciu
o 75% din necesarul de vitamina A
o 76% din necesarul de acid folic
o 94% din necesarul de vitamina B12
o 60% din necesarul de vitamina C

http://www.kellymom.com/bf/bfextended/ebf-benefits.html

Alina si Maria - 3 nov 2007
Primul orice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns admin spune:

Sabina, ai perfecta dreptate! Nu am nici o intentie sa promovez incetarea alaptarii la varsta de 1 an. Deci punctul tau de vedere este corect si poate fi introdus in discutie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana-Laura spune:

Este cineva care prefera laptele soia in locul celui de vaca in conditiile in care BB-ul este perfect sanatos (nu este alergic)? Ma tot cert cu o prietena care mi-l tot promoveaza si nu o scoatem la capat.

Noi am folosit Lapte Junior de la Nestle, mai ales cel cu miere. Vara trecuta sotul a fost in Belgia si l-am rugat sa-mi aduca niste cutii de acolo ca sa vad daca este o diferenta de calitate fata de laptele de la noi. A cautat la mai multe magazine si nu a gasit. Mi-a adus insa niste cutii cu cereale care au fost foarte bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Buna,
Baietelul meu are acum 2 anisori abia impliniti si va impartasesc si eu din experienta noastra, ca sa ajutam statisticile:
Dupa 1 an Rares a primit lapte Humana Junior sau Parmalat Junior, imbogatit cu Omega 3 si omega 6, de 2 ori pe zi, dimineata simplu, seara cu cereale.
Acum, dupa 2 ani, la sfatul pediatrului, am trecut pe lapte de vaca din comert, combinat, 3 zile pe sapt cu grasime 3.5% , 3-4 zile/sapt degresat, tot de 2 ori pe zi, seara cu cereale. Mentionez ca Rares nu are probleme cu greutatea si e un copil extrem de activ.
Laptele il bea numai cald si in general cumparam de la Napolact.
In plus fata de lapte, eu ma bucur ca-i place foarte mult iaurtul, o alta sursa extrem de importanta de calciu.
Iaurtul eu il fac in casa, de cele mai multe ori din lapte din comert cu termen de valabilitate 2-3 zile, fara fructe sau alte adausuri. Cand nu fac in casa, cumpar de la Napolact sau Campina, pentru toata familia.
Evitam in general produsele lactate cu termen de valabilitate mare, iar in cazul puiului, incerc sa cumpar produse fara adausuri, cat mai naturale (exista cateva magazine din lantul Naturalia), nu ma uit la pret.
Numai bine...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelutza77 spune:

puiutul meu are 9 luni jumate si papa de la san,intrebarea e ,daca este suficient pt ai asigura calciu ?s-au ar trebui si complectare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Fiica mea a fost alaptata pana la 9 luni, cand s-a intarcat singura. Tragea de 2 ori si renunta la san. Pe la 7 luni si jumatate i-am dat lapte praf, de la Topfer. Citisem eu la momenult respectiv ca este f bun. De la 1 an i-am dat lapte junior de la Nestle, cu sau fara miere, depinde cum gaseam in magazin.
Iar de la 1 an si 3-4 luni i-am dat lapte de vaca, de la tara. Ai mei cumpara de langa Bucuresti, de la Ganeasa, un lapte excelent. Persoanele de la care iau au f curat la animale, au peretii zugraviti in alb in grajd!
Laptele este f gras si fiica-mea, de cand il bea, a luat bine in greutate. La un an a avut 7650g (nu am gresit deloc), iar acum la 1 an si 10 luni are 10 kg. Este genul slaba si inaltuta si extrem de mofturuasa la mancare!!
Eu zic ca un lapte de vaca bun, luat de la persoane de incredere este f bun pt copiii peste un an.

Iriss mami de
www.dropshots.com/iriss27" target="_blank">Yvonne-Maria (05.02.2007)

www.dropshots.com/iriss277" target="_blank">David-Alexandru (08.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lalu spune:

Pe fetita cea mare am alaptat-o pana la 11 luni, cand am trecut la lapte integral, cu cana.Laptele praf nu i-a placut niciodata; de cate ori am incercat a vomitat foarte urat si am considerat ca "stie" ea mai bine ce e bun pentru ea.Asa ca pe la 10 luni am inceput sa ii dau lapte la cutie, cu cana cu cioc.I-as fi dat lapte de vaca "adevarat" daca as fi avut de unde sa cumpar si sa fie 100% sigur.
Nu i-am pus nimic in lapte pana la 1 an jumate, cand am inceput sa ii fac cacao instant (dimineata).
Intotdeauna a baut laptele cu mare placere.Acum are 4 ani si de cateva luni se cam "chinuie" sa isi bea laptele dimineata (simplu, cu cacao, sau cu miere).Dar nu vreau sa o oblig si sa o stresez, asa ca o las in ritmul ei si incerc sa compensez nevoia de lactate cu alte produse - unt, branza, smantana (care ii place la nebunie!), iaurt.
Laptele este unul dintre produsele de baza din alimentatia unui copil, dar nu trebuie sa uitam ca mancatul nu trebuie sa fie o corvoada ci o placere, si sa fim atenti atat la nevoile copilului cat si la preferintele lui.Hrana trebuie sa fie sanatoasa,cat mai diversa si nu in ultimul rand atractiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

Am o fetita de 5 luni pe care o alaptez exclusiv si la cerere. Intentionez sa incep diversificarea in curand dupa principiile pe care le cunosc de la primul copil.
Nelamurirea mea este urmatoarea: am citit intr-o carte despre ingrijirea sugarului ca dupa 6 luni se introduce, pe langa diversificarea cu legume, fructe, fainos, etc. si supliment de lapte pe langa laptele de mama.
Este adevarat? Poate cartea e mai veche, eu am niste pagini xeroxate primite de la medicul de familie.

As vrea sa stiu daca este necesara introducerea si de supliment de lapte pe langa laptele meu.

Sau, cand se introduce si alt lapte pe langa laptele de mama?
Eu as vrea sa o alaptez cat mai mult, cat o sa vrea si ea si cat o sa pot si eu. Am gasit tot felul de informatii contradictorii pe tema alaptatului.

Poate mamele care alapteaza sau au alaptat sa-mi impartaseasca din experienta lor.
Multumesc.


Crengu de iepurica Rianna (2.08.2008) si gandacel Cristian( 5 anisori)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

crengu75 Nu e necesar sa suplimntezi laptele de mama cu lapte praf sau de vaca, ba e chiar contraindicat sa faci asta. Diversificarea se incepe numai de la 6 luni la sugarul alimentat natural.

Mergi la inceput