Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (8)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andy_galro spune:

Neata!!!!
la multi ani Lucia si Eric!!!!
Si nu in ultimul rand LA MULTI ANI BOBOCELULUI MEU ANDREI!!!!!....azi face 3 luni!!!!! ...are 5,650 kg (a crescut bine) , 58 cm si circumferinta capului de 39,5 si o gramada de figuri la care trebuie sa se adapteze mami

anca sa stii ca si eu ii dau ceai de musetel cam 10 ml maxim pe zi si il ajuta sa aiba scaun mult mai usor.
nerantula incearca sa il pui prima data cu burtica lui pe a ta si sa il ajuti un pic sa isi ridice capul....apoi alta varianta este sa il pui culcat pe spate cu picioarele spre tine ca sa se poata sprijini de tine si sa il ridici de manute pana in fundulet si atunci el isi trage capul dupa el....noi facem in fiecare dimineata si il ajuta mult...si apoi incet-incet va sta si pe burtica...sper ca ai inteles ce am explicat.
Pupici tuturor si o zi buna!!!!

Andreea de Andrei(18.08.2008)

Povestea bobocelului nostru

Poze:
http://picasaweb.google.com/AndreeasiPompiliu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Claudinna, imi vie sa te pup de 1000 de ori ca renunti deocamdata la sucuri, argumente sunt multe in paginile anterioare; io n-am indraznit sa-ti zic ca e prea devreme chiar si pentru sucuri . Cat despre pozitia in scaunul de masa, e mult spus si semisezut, ca nu-i la 45 de grade, mie mi se pare foarte ok asa; il mai ridic uneori si in carucior, dar acolo e ca si cum ar sta pe un plan inclinat.

Bitza, scaunul de masa e www.bimbomarket.it/en/product.asp?Id=305&c_id=17&cf_id=159" target="_blank"> acesta . Pozitia normala in scaun e de cand stau in fundulet, adica 5-6 luni, insa se poate da spatarul pe spate ca bebe sa poata si dormi acolo si eu asa il tin; bine, cate max. un sfert de ora, pana se plictiseste.
Multa bafta la vaccin si curaj! Eu mi-am dat seama, dupa ce a trecut, ca a fost mult mai usor decat imi imaginam, si imi pare rau ca puteam sa nu-i plang atat de mila si sa fiu mai relaxata in incurajari, sa nu-i inoculez chiar eu teama, asa cum face maica-mea cu mine.
Ieri m-am certat cu ea pe tema asta ... e o femeie saritoare si de ajutor, in general, dar cand e vorba de transmiterea increderii si suport moral e varza, numai ma vaieta in continuu: ca ce greu imi e sa cobor/urc caruciorul, ca o sa ma daram ca nu ma odihnesc bine, ca-mi rupe bebe spatele, ca nu e laptele bun/nu e suficient (cand plangea bebe la san de prea-plin ... ieri i-am zis ca parca e o cucuvea si s-a botosit; apoi am constatat ca asa am facut si eu ieri toata ziua cu Gruia, plangandu-i de mila pentru vaccin, in loc sa-l intaresc si sa ma intaresc, macar la limita realitatii.

37.6 e temperatura indicata de termometru, nu am scazut nimic.

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit

... once upon a time ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza2008 spune:

Nerantula Temperatura normala a corpului variaza de la 36 de grade Celsius la 37, 8 grade Celsius.

Febra este definita ca temperatura ce trece de limita normala, iar valoarea acesteia depinde de modalitatea de masurare. Temperatura este considerata febra daca este mai mare de de 37,2 grade Celsius axial, 37,5 grade Celsius oral si 38 de grade celsius masurata rectal.- Am incheiat citatul.A, si dupa ce i-ai pus supozitor trebuie sa astepti jumatate de ora pana ce bagi termometrul.


FERICITA MAMICA A LUI LUCAS (1 SEP 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

De ieri nu i-am mai dat nici eu lui Andrei suc de mar dar nu din cauza discutiilor de aici ci din cauza ca il durea burtica si banuiesc eu ca de la el.
Nu ati inteles deloc bine eu nu vreau sa il diversific timpuriu dar vreau sa rezolv cumva problema constipatiei: pentru noi e o mareeeeeee problemaaaaaaa inca de la nastere.Am cam incercat toate remediile posibile dar pare ca nimic nu functioneaza.Nu il pot lasa sa nu faca mai mult de 2 zile pt ca plange intr-una el mananca mult pe zi si dupa 2 zile are o burta.Cred ca daca l-as lasa 3-4 zile i-ar exploda burtaNu stiu oricum ce o sa fac cu el daca rezista pana la 4 luni numai cu lapte deoarece deja bea 1 l pe zi si am inteles ca nu e bine sa depaseasca cantitatea asta.

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _irina_ spune:

Nerantula nici piti nu suporta sa stea pe burtica decat cand e la mine pe burtoi. Daca o pun pe masa de infasat sau pe pat zici ca sta pe ace. La mine in brate o tin mai des dar o pun zilnic si pe pat sa stea un pic sa isi dezvolte muschiuletii.



fericita de - Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Andreea, la multe lunite si multa sanatate si voiosie micutului Andrei! Cum va simtiti dupa primele 3 lunisoare de viata?
O sa incercam sa-ti urmam sugestiile, sper sa fie si el interesat cat de cat

Bitza, multumesc!
Diana, sa scapati de constipatie cat mai usor!
irina, o sa insistam si noi cu statul pe burtica, desi nu-i place deloc; dupa ce terminam cu stresul, cand il mai punem uneori, si-l luam in brate dupa aceea, e asa suparat pe noi si ne cearta in gura mare!

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit

... once upon a time ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy_galro spune:

Nerantula multumim!!!! ....parca e ceva mai bine....adica nu mai e asa de agitat....a inceput sa doarma ziua si in casa, nu mult dar doarme....gangureste, uneori dimineata rade cu sunete(nu in fiecare dim numai cand are el chef), .....in schimb cel mai bine e tot in brate sau leganat sau plimbat cu masina....cam asta ar fi raportul de 3 luni.

Andreea de Andrei(18.08.2008)

Povestea bobocelului nostru

Poze:
http://picasaweb.google.com/AndreeasiPompiliu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

INTREBARE

Cele care ati terminat concediul post natal, cand ati depus actele pentru cele 6 milioane acordate de stat? Unde? Ce acte? Caci eu la 30 nov termin concediul si din decembrie ar trebui sa iau cele amarate de 6 milioane dar nu stiu ce sa fac ca sa le primesc? Imi trebuie ceva adeverinta de la servici?

Asta este CIC depsre care scrie pe prima pagina?

multumesc




mami de Daria Anastasia

Nocom (asa spunea baietelul meu Noroc, cand era mai micutz)

poze cu noi


poze DARIA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

ANDREI


ANDY_GALRO SA-TI TRAIASCA BAIETELUL SI SA FIE SANATOS!!









mami de Daria Anastasia

Nocom (asa spunea baietelul meu Noroc, cand era mai micutz)

poze cu noi


poze DARIA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Neata mamici

Lucia de Claudia prima noastra bobocica
Andrei de Andy_galro
Eric de ramoncza.



Printesa mea iubita Valentina


Soricelul meu iubit

poze

poze David

Mergi la inceput