Fiv Austria(10)-Germania(9)-Spania-UE (2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Buna fetele!

Noi ne-am intors acum cateva zile din concediul din Spania, de care am profitat pentru a vizita cateva clinici de infertilitate.
Dupa cum v-am promis, intru acum ca sa va spun ce am vorbit cu diferitii medici. E mult de citit, asa ca innarmati-va cu rabdare: (pt fetele care nu ma cunosc, cauza infertilitatii noastre este azoospermia sotului. Medicii din Romania ne-au recomandat biopsie testiculara, apoi FIV+ICSI)

1) Prima data am fost la Instituto Valenciano de Infertilidad - Valencia (IVI). Aici am gasit o clinica cu super conditii, cu un departament international care se ocupa, bineinteles numai de starini, toata lumea vorbeste engleza, totul foarte bine.
Am stat de vorba cu dr. Bellever, un medic tanar care ne-a spus ca, atata timp cat FSH-ul nu a depasit valoarea de 20, sunt sperante sa gasim ceva la biopsie.
Bile albe:
- super conditii
- super comunicare
- aparate medicale moderne
- am facut ecograf intravaginal, pt ca dr sa vada daca ar fi probleme la mine pentru embrio-transfer (cand si daca va fi cazul).
- analizele si prima parte a stimularii putem sa le facem in Romania.
Bile negre:
- dr nu a fost foarte interesat sa discutam cauza azoospermiei, a trecut foarte repede peste acest aspect, vorbind mai mult despre FIV. Poate si din cauza faptului ca el nu era urolog, ci ginecolog. Urologul nu era atunci acolo, ei ne-au propus ca sotul meu sa gfaca o vizita la urolog, pt ca acesat sa decida care este solutia cea mai buna.
Preturi (aici sa va tineti!):
Analizele din timpul stimularii (Estradiol:25 euro + Estradiol si progesteron: 40 euro + Ecograf: 75 euro+
(aceste analize se fac, in medie, de 3 ori, deci preturile sut x 3 la final)
Punctia FIV: 1095 euro
FIV (partea de laborator): 1440 euro
ICSI: 1155 euro
Embrio-transfer: 1355 euro
Criogenarea embrionilor: 385 euro
Biopsia tetsiculara completa (operatie + anetezie + criogenarea spermatozoizilor + analiza histopatologica) = 1050 euro
Vizita la urolog (obligatorie si precede biopsia): 100 euro

daca alegem sa facem analizele la ei:
sotie: 235 euro
sot: 133 euro


2)La cateva zile am mers in Zaragoza, la dr. Burriel, supranumit pe acolo "dr sarcinilor imposibile". Dupa ce i-am explicat cazul nostru, ne-a spus ca este foarte complicat si ca nu tine de competenta dansului. Asa ca ne trimite la clinica Quiron din Zaragoza, unde este cea mai buna clinica de infertilitate din Zaragoza si una dintre cele mai bune din Spania.

3) Asa ca ne-am dus si la Clinica Quiron.
Aici am stat de vorba cu dr. Duque, care spre disperarea si eneravrea mea, dupa ce i-am povestit cazul, scrie in josul pagini pe care nota IAD. Am crezut ca pica cerul pe mine! Pai de-aia m-am dus eu acolo? Am innebunit instant ! I-am spus clar ca nu ma intereseaza si ca noi vrem sa incercam biopsia. El mi-a raspuns ca, din experienta lui, dupa chimioterapie (tratamentul facut de sotul meu si banuita cauza a azoospermiei) nu exista cale de intoarcere si ca nu vom gasi nimic la biopsie. E adevarat, ne-a repetat de 3 ori ca el nu e urolog, ci ginecolog, si ca cel mai bine va decide urologul.
In sfarsit, inainte sa plecam de la el, se duce sa se consulte cu urologul, care ne invita la el in cabinet.
Asadar, l-am intalnit de dr. Monzon, un dr extraordinar cu multa experienta si cu multa prezenta de spirit.
El ne-a spus foarte optimist ca el are incredere ca vom avea succes la bipsie, ca merita incercat si ca a mai avut astfel de cazuri, ba chiar mai grave.
In schimb, ne-a sfatuit ca, mai ales din cauza chimioterapiei, sa facem analiza genetica a spermatozoizilor, asa-numitul STUDIUL LUI MEIOSIS. Asta ne va asigura ca:
1. spermatozoizii alesi vor fi cei mai buni
2. embrionii formati vor fi super viabili
3. se reduce riscul "neprinderii" embrionilor
4. se elimina riscul nastreii unui copilas cu malformatii sau handicap.
Preturi: aprox 1300 euro pentru biopsie si aprox 4000 euro pentru ICSI.
Asa ca noi vom ramane pe aceasta clinica Quiron, datorita acestui dr urolog, care imi inspira multa incredere si care va juca un rol foarte important in cazul nostru. Din pacate pentru cele dintre voi care vor dori sa-i contacteze, nici unul dintre dr nu vorbeste engleza, noi am avut-o pe sora mea cu noi, care a tradus in spaniola.

Va pup si sper din tot sufletul ca informatiile aduse de mine sa va fie de folos!

pupici

ioana



iyoana
Anul asta se intampla ceva!

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU PETITIA PENTRU LEGEA MAMELOR!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

De clinica din Valencia stiam si eu ca e f buna mai ales pe infertilitate masculina. Cunosc un caz rezolvat de ei, dupa 6 incercari in Germania! Au un bb de un an deja si vor sa-l faca pe al 2-lea!

Bq 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

Moniland a reusit!
are bHCG 444!
deci sunt gemeni!
URA!
BRAVO!

Bq 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melutzica spune:

BRAVOOO MONIIIIII ,ti-am spus eu ca ai un bebe austriac in burtika,si mai mult decat atat sunt 2 superrrrrrr,sarcina usoara ,la termen si mult mult noroc

http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/mela_oros/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Bq
melutzica, ai zis tu, dar cum sa te cred ca nici acum nu realizez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Moniland felicitari.
Ma bucur enorm pt tine.
Sa fiti sanatosi sa ai o sarcina usoara si la termen si sa tarai piciorul ca sa te urmam cat mai multe.
Felicitari inca o data.


elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

Moniland felicitari din tot sufletul...cu toata sinceritatea iti spun ca mi-au venit lacrimi in ochi de emotii...super iubita....acum sa nu cumva sa lasi stresul sa prinda teren...va fii bine pina la cap...numai bne draga mea

Raluca la fel si tie:felicitari din tot sufletul

Lindutza o pentru tine...in asteptarea testului de sange...testul de urina nu are valoare semnificativa in fiv

Iyoana ce ma bucur ca ai scris...chiar ma intrebam ce mai faci....referitor la ivi valencia..aici pe forumul italienesc fetele spun ca sint dezorganizati si nu iau in considereare multe lucruri care ar putea fii importante...iar reusitele s-au mai diminuat...sper din tot sufletul ca clinica alesa sa-ti aduca puiul mult dorit...si eu stau si studiez clinici mai specializate in cazuri dificile de infertilitate feminina....sa auzim numai de bine

Blanche Elenada Melutzica



tuturor si numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

HO, ho, ho...A venit mosu' la Moniland!Felicitari draga Moni. Ma bucur de un milion de ori pentru tine. Bravo, bravo, bravo. Sa-ti dea Domnul sanatate si numai bucurii de acum! Bravo! E o minune. Te felicit si ma bucur tare pentru tine.

Nu am mai scris de mult, dar am intrat zilnic sa aflu vesti despre tine.

Te pup din tot sufletul.
Te felicit.

h.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lindutza spune:

Moni,felicitari din toata inima!!!!!!
Ma bucur mult pentru tine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

elenada, abia astept si vestile tale. iti tin pumnii. fii increzatoare.

tin pumnii tuturor fetelor care sunt in asteptare.

bq, te pup.

h.

Mergi la inceput