Pepenasi de iulie-august 2008 (38)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Serenity90 spune:

Hai k deja ma enerveaza vigantolu asta si nu-i mai dau nimic lu bebe si gata...mie maicamea nu mi-a dat si nu am nimic..sanatoasa tun...

Am mai pus si eu pozici pe picasa...da ma enerveaza k mii le-a amestecat cu alea vechi..in loc sa le puna si el la rand...in fine..

Mai..copilasul meu isi suge buza de jos intr-una...si nu stiu ce sa-i fac..mi-e sa nu devina un tic mai tarziu...mai face vre-un bebe asa?

Revin...se plange bebe

Denisa mamy de Radu Mihai 27.08.2008

Dovlecelul meu
Poze Cu Sufletel Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuleana spune:

Didi: felicitari pt schimbarea "prefixului" Si eu visez la acel moment, deocamdata ma uit bosumflata la 67 kg
desi ar trebui sa fiu multumita avand in vedere ca la nastere aveam 93 kg!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_m_tm spune:

Didi mersi pt raspuns. Eu nu m-am mai cantarit de mult, dar si eu am slabit, am inceput sa intru in hainele vechi, dar burta tot am, si grasimea de pe solduri inca nu mi s-a dus, dar sper sa o dau pana la vara, vorba lui Bubuleana vreau sa arat mai bine ca inaite sa raman insarcinata
S-a trezit buburuza mea si ma striga sa-i dau titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a.cicel spune:

Citat:
citat din mesajul lui ankalaura

CICI tot vroiam sa te intreb si uit.... Cum e cu sticlele de TEDI? Cat timp o sa apara? Ca sa ma uit si eu in magazin, sa iau una amintire
Maxime felicitari pentru frumusetea de Bianca!


Sunt deja pe piata sticlele cu poze. Sunt 20 de copii a caror poze apar pe sticle. Ideea e ca la noi apar mai greu..ca de... suntem in Miercurea Ciuc.
O rugaminte am la tine, si la alte fete. Cicel e numele meu de familie inainte de casatorie. Va rog sa imi spuneti Andreea, sau cum vreti voi. Dar asa nu imi place cum suna "cici"..sau alte diminutive de genul asta. Pls...fara suparare, OK? pe toate
Denisa si Denisa mea a avut o perioada cand isi sugea buza de jos. Vreo luna. Acum nu o mai vad sa faca asta.
Didi felicitari pt kilogramele putine. Si eu am tot 59, dar cand ma gandesc...la vremurile bune cand aveam 50-51...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Ok, sorry Andreea, mai bine ca ne-ai zis. Eu imi urasc numele de diniante de casatorie... Una din primele intrebari pe care i le-am pus lui barbatu-miu cand l-am cunoscut a fost care ii e numele de familie, nu de alta da' sa stiu.... Habar n-aveam ca deja sunt pe piata sticlutele, dar ma duc sa ma uit

Serenity - nu intrerupe Vigantolul, mai ales ca e iarna si nu prea ai soare care sa fixeze vitamina D... Si daca nu s-o tine fiu-tu in picioare la un an, o sa zici ca uite na, nu i-am dat Vigantol!
Nu e o regula sa se intample asta, Doamne fereste, dar si vitamina D asta are un rol...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralirali spune:

Salutare fetele.
Am promis sa intru mai des, dar uite ca Tia a reusit sa mearga o zi la gradi fara febra, asta dupa doua saptamani de raceala.
am ramas in urma si cu cititul.
Am intrat acum musai sa va spun noutati desore legea mamelor.
Am o prietena judecator(care are 2 colege direct interesate sa se intoarca in CIC) care ma tine la curent si dupa spusele ei lucrurile stau cam asa:
- Se pare ca stirea de la ProTV e reala si cei din Min Muncii intentioneaza sa specificie in norme faptul ca nu beneficiezi de 85% daca revii in CIC (cica sursa e direct din Minister)
- legea intra in vigoare la trei zile de la promulgare, deci degeaba imi depun eu dosarul in decembrie pentru ca tot nu am dreptul.
- ea sustine ca si daca imi depun ACUM dosarul pentru 27 oct(sa incerc sa vorbesc la munca sa imi anuleze medicalul pt ca la noi doar in 15 e payroll), imi depun degeaba pentru ca o sa intru in plata cu data depunerii cererii - eu aici am dubii, pls help
Dati-va si voi cu parerea, va rog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serenity90 spune:

Mersi mult Andreea

Ankalaura iti dai seama k nui intrerup ala asa de capu meu...k nus nebuna

Denisa mamy de Radu Mihai 27.08.2008

Dovlecelul meu
Poze Cu Sufletel Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Rali, eu nu am inteles nimic!
Prima liniuta > daca REVII IN CIC nu e totuna cu DACA INTRI IN CIC DUPA MEDICAL!!!
Adica, eu nu am mai fost in CIC! Tu ai fost?
Nu cred ca se poate conditiona INTRAREA IN CIC! Poate reintoarcerea, dar nici aia nu prea cred....
Adica la mine e schema
Maternal 126 zile + Medical da? > CIC
Poate ei se refera la schema
Maternal 126 zile + CIC + SERVICIU + CIC?????

A doua liniuta
Cum sa intre in vigoare la 3 zile de la promulgare. Ca s-a promulgat. Si zice ca se aplica incepand cu 1 ianuarie, corect? Ori, daca intra in vigoare mai devreme, trebuie sa se aplice, corect?

Din ultima liniuta nu mai pricep chiar nimic.
Bun, daca tu ai terminat postnatalul cu 27 oct si poti depune cerere de suspendare cu 28? Care e problema???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamelya spune:

ile eu acolo lucrez si iti spun ca mai este si aglomerat ca mai trimite si Dr. Marcu pacienti la ortopedie si de asta stai si astepti eu din cate stiu prioritar sunt programarile dar printre mai baga si unul neprogramat

ma duc sa ciotesc din urma ca mai am 3 pagini

buburuza mea

de Daria 14.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irda spune:

Salutare gagix!


Si noi pe aici lesinate e raceala....da' ne- trece in cele din urma....sper


Se pare ca pepenasii nostri "fac urat " la luna plina
Si pe mine m-a fatzait Antonia toata noaptea.....alaptat de n ori....aspirat muciozitatzi de vreo 3 ori (nu vreau sa ma gandesc ce-or fi crezut vecinii cand eu prestam la aspirator pe la 12-3-6 dimineatza) e de of-of, mai-mai!

Mona...imi pare rau ca ti-e greu cu Cris! Nu stiu cat il lasi tu sa se uite la desene, dar pe DAri cand o scap mai mult de 1 ora pe zi la desene, o pierd pe partea cu cooperarea....e mai irascibila decat de obicei desi ea e un copil cu care te intelegi cam in toate cele....mai face si ea pozne, dar doar de curiozitate nu din malitiozitate...asa ca nu cred ca-i ok cum se comporta Cris.
Eu pun pariu ca tu esti o mama tare buna pentru copiii tai, dar cu Cris ai nevoie de un pic de ajutor...de o metoda de a-l face sa se comporte mai .."cum trebuie" nu numai cum vrea el. Comportamentul bun trebuie apreciat, cel rau ignorat/pedepsit dupa caz.
Sunt sigura ca un psiholog infantil te-ar lamuri mai bine cum sa abordezi relatia cu Cris.
Pupicei

Doamne fetele...ce ti-e si cu doctorii astia....sa va sperie asa....

Pe mine m-a pocnit in ultima vreme o pofta de dulciuri de-mi vine sa bazai......azi mi-am luat fibro bar .....cica inlocuieste cioco si potoleste pofta de dulce...sa vedem ca nu-mi place ce face cantarul meu.....adica ajunsesem la un 4.600 gr si acum bat lejer 46kg...ntz, ntz, ntz.....pai ...in loc sa ajung "beleaua" de dinainte de sarcina eu ce naiba fac.....cred ca am ceva probleme pe care nu le-am pus "pe tapet" si de-asta am dat iama in dulciuri...nu e de bine...tre sa ma mobilizez..de un sport ceva...un pic de dieta si ceva consiliere la neuronu singuratic:D!


revin

Mergi la inceput