Gravidute si Mamici curajoase de Nov-Dec2008 (125)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Mariak, zana noastra buna, multumim de capitol.
Eu am plecat cu fata la gradinita si nu am apucat sa citesc capitolul trecut. Iar acum vad ca deja Monica a nascut, Alexa-Rozi naste sigur, wow si Mamiseli a nascut, bravos.

Monica, Mamiseli, sa va fie recuperarea usoara si sa aveti laptic din plin. Iar fetitele sa fie sanatoase, cuminti si norocoase!


Hai Alexa!


Marysa, nici nu era greu sa gresesc. Daca doctorul tau ti-a spus ca mai dureaza ceva vreme si totusi ai nascut la scurt timp dupa control.
Vai ce scumpa este printesa, de fapt la asa parinti nu ar trebui sa ma mir. Iar tu esti o mamica tanara si frumoasa, sunt sigura ca tati se mandreste cu fetele.
Olivia, de cand ma tot chinui sa te intreb. Ce creme ai folosit ca tare imi place burtica ta asa mare si perfecta.
Eu din pacate m-am trezit ieri cu o vergetura sangeranda, cred ca m-am scarpinat in somn. Si-s tare ofticata ca au mai aparut cateva pe lateral, dau cu ulei de migdale, dau cu Mustela mereu. Oare faptul ca stau la bazin in apa cu clor ii face rau pielii?
Diamisha, imi pare tare rau sa aud ca ai avut asa o experienta. Eu cred ca ai puterea sa iti revii repede si va veni si lapticul. Nu-i asa ca te simti ca un fulg acum ca ai scapat de atatea kg (si eu tot 24 am pus si dupa 5 zile aveam -10 kg cand am iesit din spital iar inca 5 kg am pierdut in prima luna).
Dandusa, nu cumva sa te apuci de abdomene acum, mai ai putina rabdare sa se inchida bine operatia. Destul ca ridici greutati mari, si Crinuta dar si pe Radu cel voinic, tu sari clar de cele 5 kg permise.
Alexa, parca spuneai ca ai un doctor bun dar vad ca in ultima vreme numai "perle" scoate. Aici nici nu se lega de placenta, nut-i spune gradul ei ci doar calcefieri daca este cazul. Cu colul stai foarte bine, bb este micut. Cum pana mea "substantele folosite nu sunt aprobate de Minister" cand de regula este vorba de Calciu, oxitocina (secretata de orice femeie la nastere). Am reteta primita pentru a doua declansare dar mi-e lene sa o caut acum, tin minte insa ca se folosesc tot hormoni pentru a face colul moale, parca si ceva vitamina C si K. Nu stiu la ce declansare se gandeste el, daca ar fi spus numele substantei aveam ce cauta pe google dar asa la prima vedere pare tare trasa de par concluzia lui. Chiar sunt curioasa ce parere au si celelalte mamici ca mie nu imi mai inspira deloc incredere doctorul acesta.

M-au sunat si am programare la acupunctura saptamana viitoare. Daca nici cu mers la bazin, nici cu nascut in apa la spital, plus ceai de frunze de zmeur si acupunctura nu vrea sa iasa natural eu nu ma mai joc .


Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana (18.12.2004) si Minunea din burtica 36+
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

Citat:
citat din mesajul lui Otiliav
M-au sunat si am programare la acupunctura saptamana viitoare. Daca nici cu mers la bazin, nici cu nascut in apa la spital, plus ceai de frunze de zmeur si acupunctura nu vrea sa iasa natural eu nu ma mai joc .



ti-o trimit pe asta a mea de face curat sa vezi ce nasti de draci

mi-a pus punga cu gunoi pe blat la bucatarie dupa ce a scos-o din galeata, papucii pe masa si cand sa spele geamurile - aveau niste lipici de la scoci pe ele - cica nu iese. si incerca cu un burete moale cu detergent de vase!!! ia alina acetona si carpa abraziva sa ii arate cum iese, incearca si ea cica nu poate. frec de scot ceva, mi se intareste burta (meanwhile se uita la mine cum frecam cocotata pe scara - ca in filmele cu prosti) o chem la datorie sa facem schimb de locuri, cica nu poate sa frece mai mult
in final am lasat-o sa isi faca damblalele, si a revenit la buretele ei cu detergent de vase, nu vreau sa zic ce geamuri manjite am si ce plina de draci si frustrari sunt ca nici eu nu pot sa le fac! ma simt ca o handicapata, mor de nervi
astept sa ma calmez si ma duc sa fac ordine in reciclabile si cartoane in garaj!!!

(ba, sunt io nebuna sau toti restul??)

ALRA 36+

Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spiridusul spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariana28

Wow ce de vesti de-aseara pana acum, voi chiar ati avut dreptate cu luna plina,
FELICITARI NOILOR MAMICI, REFACERE RAPIDA, SA AVETI BEBELUSI SANATOSI, CARE SA VA ADUCA NUMAI BUCURII!!!

Aseara am fost si eu la control- col inchis, dar f scurt, bb mare, iar lichis inca suficient, eco nu mi-a facut, doar a ascultat bataile inimii lui bb si mi-a zis ca este ok.
Saptamana viitoare merg la eco, cand vom discuta si detalii despre cezariana, care teoretic este pe 30nov.

Mi-a dat si niste ovule pt scurgerile abundente, POLYGYNAX, voi ati mai avut asa ceva? Am citit pe prospect si sunt contraindicate in sarcina, dar mi-a dat si in primul trim, acum nu stiu ce sa fac, sa le iau sau nu?

Sanatate multa si numai vesti bune!

36 +

http://community.webshots.com/album/567350525Ddyhxi


ia polyginax -ul fara pb
si eu am luat
si la prima si la a doua sarcina....
daca medicul ti l-a dat, stie el ce stie... vezi ca pe prospect scrie ca se ia in vederea pregatirii nasterii si apoi... ca este contraindicat



felicitari ELI, MAMISELI, MONICA

am reusit sa scot amnadoi copii din casa...... nu ma intrebati cum este, ca nci io nu stiu cum am incaput in lift...
am stat vreo 2 ore afara, si acum dorm amandoi
macar pot si eu sa mananc

pup; ca inghit in sec pe langa farfuria cu haleala

Mami de Cristian 26.10.2008 + Alexandru 02.02.2007
www.rodino.ro/" target="_blank"> jurnal de bebelus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

Fetelor, ajutooor spuneti-mi va rog cum se calculeaza prenatalul?A fost cineva dupa banii mei si mi se pare ca am luat mai putin...

Ramo 35+ Sara Maria

Puiutul meu scump


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spiridusul spune:

Citat:
citat din mesajul lui anes

Fetelooor...cat dureaza perioada colicilor??? Eu numai cu Remus in brate stau . Si cand scriu la calculator si cand mananc, etc... nu fac nimic altceva!
Stiu ca mai sunt bebelusi coliciosi.... mav, amalia, leloo, gynie...cum procedati? Of!! Cu sommnul...nu mai zic...de trei ori pe noapte ne trezim si stam cate o ora pana scoatem aerul, schimbam scutecul!
Dar suntem un scump! Am pus poze noi la semnatura!

http://community.webshots.com/album/568105640OIVDLg

Remus



eu ieri am stat cu plodul in brate, agatat de tzitzi.... i-am dat bonnisan, sab, gripe water, l-am tinut pe burta, i-am pus scutec cald... adormea.. si cum il lasam din brate, incepea sirena
azi, cand am vazut ca o iau de la capat, l-am impachetat si afara cu el....
vad ca acum inca doarme, deci aerul ii facu bine si la colici
noaptea il iau langa mine in pat, mufez tzitzi si ...adorm, na
evident ca nu mai scot nici un aer
daca il pun in patutz, se trezeste, asa ca, noaptea e show... sta cu noi in pat, si pe la 4 dimineata apare si alexandru, care se catzara langa noi si adoarme NUMAI cu bebelusul de mana..... suntem o familie fericita avem 3 camere, da' noi ne inghesuim toti intr-un pat
imagineaza-ti ca trebuie sa fac mancare sa spal, sa tin cat de cat ordine in casa, sa mai si manac.... si nu am cum sa fac asta cu el de gat, asa ca.. azi l-am lasat sa planga, cat am facut si io un dush, ca omu'
.. noroc, virgula ca are alex grija de el... si ii indeasa suzeta in gura, evident dupa ce a "gustat-o" el

so... va las, ca aud ceva zgomote

pup fetele si burticile si bebeii

Mami de Cristian 26.10.2008 + Alexandru 02.02.2007
www.rodino.ro/" target="_blank"> jurnal de bebelus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss703 spune:

Ce de veeeesti frateee !
Si mai ziceati voi ca n-are luna plina influienta (uf am scapat bine ca nu a nascut Alra ) !
FELICITARI MAMISELI , BERTHA, MONICABO ,GABITZA

BUN VENIT PE LUME NOILOR BEBEI DE LA ODISEE

Nlgcarmen ,Mar_ysa si Diamisha bine ati revenit mamicilor , refacere usoara si rapida sa aveti si bebelusi cumintei si mancaciosi

Diamisha draga prin cate ai trecut offff dar trebuie sa fi tare pt. fetita ta care are atata nevoie de tine .Si eu cred ca tot cezariana voi face in final si cum nu am avut alte operatii pana in prezent nici eu nu stiu cum voi reactiona la anestezie

Mar_ysa ce dragute sunteti amandouaaa , cred ca tati e in culmea fericirii cu fetele lui

Nlgcarmen pt. familia ta care a fost draguta si ne-a tinut la curent cu vesti despre tine

Alra daaa sunt din Ardeal ...nooo da dupa ce ti-ai dat seamaa ? Sunt din Deva , tu ai plecat in tari straine tot de prin zona?

Alexa , Cherie , fetele care va plangeti ca aveti maaari mai dati si la altele ...ca la mine dupa ce se uita atent lumea imi zice : "no da' numa burta ti-o crescut "

Chiar sa-mi tineti pumnii sa nu nasc maine prin Metro ca s-a deschis si la noi in oras si merge tot poporul sa vaza minunea ..si chiar nu pot sa ratez ocazia



Criss 38
http://community.webshots.com/user/criss703

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana.6602 spune:

BUNA FETELOR

SUNTETI DE COMA, RADE BEBE AL MEU IN BURTICA DE DRAG DE VOI, de vreo doua zile va citesc ultimele 6 capitole si in sfarsit am ajuns si eu la zi.


inscrietima si pe mine la odiseea voastra: Ana-Maria, dn 23.04.1982, um 03.03.2008, dpn 08.12.2008, sa speram ca va veni mai devreme.


daca va spun ceva, multe o sa ma injurati: eu fac parte din categoria aia, nu mai stiu cine o mentionase, cu ultima luna....deocamdata nu prea ma vait de nimic: dureri ioc, totul e super, mai putin partea cu plictisul si nerabdarea de al vedea pe bebe. Dee, e primul bebe si dorit si asteptat cu drag.

totul e pregatit pentru el, camera, hainute, tot, el mai lipseste.

Promit ca maine pun si poze sa ma laud si eu cu ce i-am luat.

Acum sa speram ca o sa si vrea sa doarma in camera lui si sa nu vrea la mami si la tati.

Mar ysa stiu ca vroiai sa nasti natural, cum s-a intamplat de ai ajuns la cutit?
ca si eu tot la medlife o sa nasc, cu dr. Predoi Deliana, ca doctorul meu, luiz mendez, la care am fost pana acum o luna isi daduse demisia. Si eu, la fel ca tine vreau natural, la mine bebe e intors cu capul in jos de la ultima eco, l a 31 sapt si de atunci nu s-a mai intors.
E bine ca nu are piciorusele sus sub tatze, si le tine la mami in stanga si tot da din ele, de flutura burtica rau de tot, zici ca au venit uraganele din pacific pe la mine prin burtica. Dar nu prea ma deranjeaza, e un scumpic si mereu il gadil in talpici si se aseaza cuminte la locul lui


cu speranta ca nu v=am plictisit prea tare

va pup si ma bucur pentru toti bebeii care s-au nascut si se vor naste in curand aici la odisee si nu numai.



Ana 36+ (Tiberiu Andrei) DPN: 08.12.08

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Ramo2007, eu stiu ca 85% din media venitului brut pe ultimele 6 luni, din care se scade impozitul si pensia....nu sunt foarte sigura, dar oricum ceva de genul asta.

Citat:
citat din mesajul lui Ramo2007

Fetelor, ajutooor spuneti-mi va rog cum se calculeaza prenatalul?A fost cineva dupa banii mei si mi se pare ca am luat mai putin...

Ramo 35+ Sara Maria

Puiutul meu scump





Laura, mamica de Rebeca Mara (16.09.2005) si 36+ cu Caterina Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Doamne ce de-a nasteri intr-o zi de 13 Se pare ca e cu noroc
FELICITARI proaspetelor mamici Mamiseli, Monicabo, Bertha, Gabitza Sa va traiasca bebelusii, sa creasca mari si sanatosi!! Refacere rapida si asteptam povesti de la nastere si poze

Mar_ysa, ai o frumusete de fetita, sa-ti traiasca!! Dar cu asa o mamica frumoasa, nici nu ma mira

Otiliav, imi pare rau pentru vergetura de pe burtica Eu tot ma rog sa scap de vergeturi, inca nu mi-au aparut, desi am o burta imensa de 113cm si 18kg luate pana in prezent si o foame continua La prima sarcina am luat 24kg, exact ca si tine.

Ce-am observat, in schimb, parca mi s-a albastrit zona din jurul buricului, parca as avea o vanataie.....burta mi-e tare tuguiata, bebe loveste in buric si probabil ca pielea e extrem de intinsa....habar n-am. Oare e motiv de ingrijorare??

Laura, mamica de Rebeca Mara (16.09.2005) si 36+ cu Caterina Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

Citat:
citat din mesajul lui criss703
Alra daaa sunt din Ardeal ...nooo da dupa ce ti-ai dat seamaa ? Sunt din Deva , tu ai plecat in tari straine tot de prin zona?


dupa accent
nu stiu cum, dupa stil si poze cred. nu, nu sunt ardeleanca - dau io dovada de calm ardelenesc?!!!!?!, eu am stat in bucuresti de mica, insa maica-mea e ardeleanca 100% din medias. noi mergeam in vacante la rudele de acolo si ne prosteam vorbind cu accent. maica-mea insa odata ce trece cu trenu de munti isi prinde accentul natural imediat. daca o auzi vorbind in bucuresti nu te prinzi afara de ocaziile in care vorbeste cu sora-sa la telefon.

ana, bine ai venit si multa bafta. mai scrie. debordezi de energie pozitiva



ALRA 36+

Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput