Mamici anti-stress de ianuarie-februarie 2009 (82)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RalucaAlexa spune:

cristi - NU ne-am mutat inca, daca iti vine sa crezi!!!! Mie sincer nu prea imi vine... Am intrat deja in a patra luna de trait prin straini! Am impresia ca e o vesnicie!! Partea buna e ca m-am obisnuit (sau apropape macar) cu toate! Incerc sa fiu cat mai calma ca m-am stresat destul!! Vergeturile eu le-am depistat ca niste dungi lucioase pe burtica, iar daca strangi un pic pielea apare ca un santulet - cicatrice!
andre_ea - treaba asta cu vergeturile de pe burta a fost marea mea dorinta! Nu s-a putut!! Partea proasta e ca, daca restul trec (kile s.a.) astea raman!!! Mi-a spus cineva ca dupa ce nasc pot sa incerc o crema antivergeturi de la ardes! cica le trateaza f frumos, uniformizeaza pielea!


30+ cu Matei Teodor

miscaretu lu' mama :)

AMR 10 saptamani!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

maiii,ma strang de pe jos cand vad asa copii frumosi,sa va traiasca.
rox...eu nu mai vorbesc cu tine,pai tu sa nu zici la nimeni ca ai fost garvida ca nu se vede draga,parca vad ca asa o sa fi si acu'de-om muri noi de ciuda. auzi,din solidaritate pt noi,macar sa ne zici ca te chinui cu slabitul,ok
fetelor,mama merge la amabasada pe 20,va mai aduc eu aminte sa putem sa ii tinem pumnii.
zbor la munca.
o zi faina sa aveti,aici e sarabatoare azi,ziua veteranilor,deci o sa mor de plicti...macar vin mai repede acasa

29S+sa fii alaturi de noi pana ne nastem sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

si cum faceti cand vine bebe? va mutati inainte, nu?

31+ cu T. Carol

sa fii sanatos pana la 40+ iubi lui mama
http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

AMR 7 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Raluca, ete asa si eu, Patrick era mic, cu muuulta piele (ca un shar pei ) care cute de piele dupa aia s-au umplut cu grasime. dar tot nu intelegeam cum de se extazia lumea ca "e frumos".
Just din punctul meu de vedere nu esti anormala, asa sunt si eu. nu imi plac vizitele neanuntate, nu imi plc vizitele in general cand am copil mic. sunt obosita, stresata, casa e in neoranduiala asa ca nu am chef de stat si facut conversatie. ii chem eu cand ma simt in stare. venitul dupa program e cea mai buna solutie. si mai ales de cand hotarasti tu!
Lisa as cam garanta ca de data asta nu o sa imi mai fie asa usor, zau. eu vad muulte diferente. promit solemn sa va destainui in detaliu cat ma chinui cu slabitul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Raluca, eu cred ca nu pe tati trebuie sa-l pui la treaba ca sa slabesti tu . Adica, na, trebuie sa-ti dai tu silinta mai mult decat el...
Acum, daca bebe are peste 4 kile, cred ca-ti recomanda cezariana. Dar, cum spunea cineva, masuratorile de la eco "e" relative...poti sa ai surprize..
Ioana a avut 2650, deci n-am cum sa-ti impartasesc o experienta de 4 kile...

Bebelusi, si eu mananc de crap, simt ca-mi plezneste burta. Adica nu mult, dar f des. Ieri am luat oscilo si zicea ca sa-l iau la o ora dupa masa. Mi s-a parut o vesnicie sa stau fara sa rontai nimic . Sincer, daca am mult de lucru si-mi trece ora de masa, ma ia cu tremurat, deci nu e numai psihica treaba, cere organismul, mai....el e de vina...

Dark, frumoase hainutele si multe , dar te inteleg. Daca vad ceva ce-mi place, iau...kit ca mai are copilul inca vreo 7 perechi si nu ne mai trebe...Cand am dat hainutele mici ale Ioanei, unele aveau inca eticheta, ca nu apucam sa o imbrac cu toate...


Mai, eu n-am facut vergeturi pe burta sau sani nici la Ioana si nici acum...in schimb ale mele au ales fundul....
Eu v-am zis, am luat la Ioana 28 de kile si le-am dat jos pe toate + inca vreo 2-3 cam in 8-9 luni. Ideea e ca la un moment dat trebuia sa incep serviciul si nu aveam deloc cu ce sa ma imbrac..si m-am ambitionat putin si am reusit sa dau jos. Deci nu e obligatoriu nici sa ramai cu ele, nici sa slabesti mai tare, depinde de organism, vorba Roxanei.

Ia ghiciti cine bea acum pepsi, la "indrumarile" voastre de ieri??


Anuc cu Ioana mica si BB Filip din burtica (26S/27S?)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns justme25 spune:

Ma simt mai bine sa stiu ca mai sunt si alte mamici ca mine..acum, nu stiu daca e de la sarcina sau m-am dilit eu, dar chiar asa ma simt. In afara de sot, toti ceilalti ma enerveaza cumplit ca imi fac ei programul. Mai ales ca imi si spun unii "vezi ca o sa venim...bla bla"Ca sa nu mai zic de sfaturile pe care le primesc. V-am mai zis, nu le cer si totusi mi se dau. Si de unele m-am saturat ca de mere padurete. De curand mi s-a spus cu o privire foaaarteee ciudata "cumm? tu nu vei sta cu bebe dupa nastere?il vei lasa singurel in camera lui?" Asa si? nu inteleg unde e problema lor neica! Fiecare isi creste copilul cum crede de cuviinta, atata timp cat nu le=a cerut nimeni parerea, sa ne lase!

Justme 32+
http://bd.lilypie.com/sejIp3.png
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=justme25&year=2009&month=1&day=3&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

just - e clar ca nu o sa ai chef de vizite dupa ce nasti. si nu mi se pare deloc nepotrivit sa programezi vizitele - sau chiar sa le amani o luna, pana iti intri in ritm. eu cred ca asa o sa fac.

31+ cu T. Carol

sa fii sanatos pana la 40+ iubi lui mama
http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

AMR 7 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

si ziceati ca nu tati va trebui sa lucreze la sport ma refer

pai cristi s-a ingrasat si el (va ziceam ca de cand e gravid isi face toate poftele) si el nu naste, nu are placenta, nu retine apa...

31+ cu T. Carol

sa fii sanatos pana la 40+ iubi lui mama
http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

AMR 7 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns justme25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristi_2003

just - e clar ca nu o sa ai chef de vizite dupa ce nasti. si nu mi se pare deloc nepotrivit sa programezi vizitele - sau chiar sa le amani o luna, pana iti intri in ritm. eu cred ca asa o sa fac.

[


Asa o sa fac, chit ca o sa se supere lumea pe mine! Asta e..soarta!

Justme 32+
http://bd.lilypie.com/sejIp3.png
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=justme25&year=2009&month=1&day=3&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Andre_ea dupa ce am scris ultimul meu mesaj aici, am si plecat... imi pare rau ca nu am apucat sa-ti raspund. Am fost acolo intre 11h15 si 12h30
Data viitoare... caci suntem abonati ai locului, mai ales dupa ce o sa intru in concediu prenatal...dupa 20nov incolo

Yashi felicitari pentru baietzel!

Cadia vis a vis de recomadarile pt patutz...cred ca acestea vor fi subiective, strict din experienta fiecareia. Amadoua sunt ok.
Suntem destul de calatoreti, chiar cand bb era micutz asa ca noi avem din ala de plastic pentru voiaj (se strange ca o gentutza) si pt acasa - pat de lemn cu doua sertare jos.
Asta de lemn e mai solid si stabil in momentul in care copilashul incepe sa se ridice si sa se tina de marginea patului, cel de plastic e mai comod la trasnport, mai ieftin uneori si poate tine loc si de tzarc de joaca.
Asa ca alegerea e in functie de fiecare - personal, sunt adepta stabilitatii in casa.


apropos de slabit... in sarcina anterioara - cred ca v-am mai zis - am luat spre 35 de kg (ca de la 30 incolo nu am mai atins cantarul) si la cateva luni (pana in 6) eram ok..la kg dinainte, adica 53...acum cred ca recidivez . Asa ca eu zic, fiti pe pace, cu putina ambitie totul se rezolva (nu am tinut regim, am facut sport si am alaptat)
din fericire cu vergeturile nu am avut probleme la sarcina anterioara iar de data asta inca nu...ma rog la DD sa fie asa si acum. Inteleg ca e legat mai mult de elasticitatea pielii (nativ) decat de produsele care mai de care mai promitatoare si mai scumpe de pe piata.

aoleooooooo mai vine si Bebelusi..cu ciorba ei de fasole cu afumatura

Cristi cu anemie sau nu... mie spre ex mi-au iesit ok analizele...se recomanda Fe in ultimul trimestru de sarcina (daca nu iei materna sau elevit care oricum contin Fe).
Iar dupa nastere Calciu, Fe, Mg...mai ales daca alaptezi.
Oricum e bine sa iei la recomandarea medicului tau.


pup fete cucuiete!

Alinuk, Teo si minunea mica
nasterea - una dintre minunile lumii
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4b43ab1fe6e90f0fd2caa0" target="_blank">fericire, implinire..un an de Teo!
www.flickr.com/photos/13087113@N06/" target="_blank"> franturi de viata
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2ad52edce530b33f65f3b1&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">spicuiri de botez
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
...................................................

Mergi la inceput