Mamici anti-stress de ianuarie-februarie 2009 (81)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Salutare burtici!!Mersi mult ca sunteti alaturi de mine. Stefanelul e la perfuzie toata noaptea, sa speram ca maine va fi bine. Mititelu', cand l-am dus la spital l-a luat Mircea in brate si a latrat un caine si Mircea l-a intrebat "ce s-a auzit?" si Stefanelu cu ultimelele puteri a zis "ham ham", cu o voce asa stinsa....


27+ Vlad Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Fetelor am vizitat spitalul si sectia de maternitate unde o sa nasc.
Wow...arata super misto, camera privata de nastere cu fotolii si canapele, televizor, jocuri nintendo pt tatic sa nu se plictiseasca, baie proprie, ce mai....am ramas cu gura cascata. Bebelusii au atasate niste bratari electronice care incep sa piuie dc depasesc o anumita arie (dc incearca sa ii ia cineva). De fapt sunt doua camere, una in care se desfasoara travaliul si nasterea si una in care vei sta cele doua zile dupa nastere. Totul arata f intim si primitor, nu se naste la gramada ca sa zic asa, fiecare naste in camera ei, tatal poate asista si taia cordonul ombilical. Singura chestie care nu mi-a placut este ca aici nu se administreaza "walking epidural" acel tip de epidural care iti permite sa te misti dupa administrare, ci numai un tip de epidural care te forteaza sa stai in pat, conectata la aparate, din momentul administrarii. Ma mai gandesc la aspectul asta, s-ar putea sa nu mai vreau anestezie...in fine mai e timp de gandire.

www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Aidan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yashy spune:

Acum am vazut ca pe 8 a fost ziua Angeliquei... Cu intarziere... iti doresc La Multi Ani!! Sper ca ai avut parte de o petrecere frumoasa alaturi de cei dragi!!

Bebelusi, multa sanatate nepotelului! E groaznic sa ii vezi pe cei mici suferind... dar asa devin mai puternici! Toti trec prin momente mai mult sau mai putin grele... si noi mamicile ne panicam si nu suntem in stare de nik...

Veronica, multumim pt. noul capitol!!

Irina, hai ca mai e putin si vine tati!!

Adina & Luka& bobita din burtica25+
obraznicatura lu' mami


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yashy spune:

Mierea, ce frumos tre sa fie! Cat trebuie sa stai legata de aparate dupa epidurala aia?

Adina & Luka& bobita din burtica25+
obraznicatura lu' mami


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Pai de cand ti-o instaleaza (pe la 5 cm dilatatie) pana cand nasti.

www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Aidan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefanial spune:

buna dimineata burtici!
o saptamana usoara si buna va doresc!
aveti grija de voi si sa auzim numai de bine!

stefaniagravi]30+[

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

Neata burtici,
Sper ca sapt asta sa fiu mai activa in ale scrisului.

Billy felicitari! O, Doamne, incep alt fel de emotii! Ma bucur ca vei sparge tu gheata.....ai fost tot timpul o curajoasa

Bebelushi sper ca a iesit soarele si pe strada voastra!Insanatosire grabnica micutului!

31+ si voinicul mamii DENIS CRISTIAN

AMR 7 saptamani Ole, Ole... Hai Bebelule!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

Am citit sapt trecuta, cum va laudati in burtoace.....in dimensiuni de burtoaca.......mor de invidie.....cred ca am cea mai mica burta....am 98 de cm in locul in care burta e cel mai tuguiata!

31+ si voinicul mamii DENIS CRISTIAN

AMR 7 saptamani Ole, Ole... Hai Bebelule!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Buna dimineata fetele,

Sa vad cat pot sa citesc din urma, ca ati fost scribalete in weekend.
Cred ca sunt singura la computer si cappuccino si mai ales la servici, la ora asta!
Noi am avut un weekend linistit, ieri la bazin m-au apucat niste dureri teribile, insa mi-au trecut dupa aceea.... in rest am comandat perdele pentru camera Francescai si am cumparat un cadouas pentru ea de Sf. Nicolae (care aici e mai important decit Craciunul) si ceva pentru nepoteii de 8 si 11 ani, ca nepoatele au peste 20 si nu le mai cumpar cadouri.
Yashy si Miere vorbeati de epidurala: pai inainte de epidurala trebuie sa monitorizeze bebe mic, deci stai cam o ora la aparate (asa e in Olanda, in orice caz, epidurala ti-o da daca starea lui bebe o permite, sa nu uitam ca epidurala nu e nici pentru bebe mic un procedeu natural). Deci daca dupa o ora e ok cu bataile inimioarei de pui mic si ce mai monitorizeaza ei acolo, mama primeste prin infuzie ceva de ridicare a tensiunii (la mine a fost cazul) si abia atunci primesti epidurala. Despre care stiu ca sunt (ca si despre nastere) povesti diferite, ca ar durea, ca ar fi neplacuta, eu nu am simtit NIMIC, dar cred ca sa ma fi lovit un tanc si nu as fi simtit, ca eram amortizata de alte dureri. Aici in Olanda mi-au zis ca se uita si cum evolueaza dilatarea in ora aceea, daca de la 1 cm ai ajuns rapid la 5 nu iti mai pun epidurala, ca sunt sanse ca trebuie sa o scoata imediat. (expulzarea se face fara epidurala).

Crisspy, bun venit printre noi, o sarcina usoara si bebe sanatos!

Selene, am primit numarul tau si sper sa te sun zilele astea sa vad cum esti!

Bebelusi, unde era mobila ta, sa o vad si eu? Intrebai de ceva pentru tine (sa alaptezi, in camera de bebe...la Francesca nu am avut, ca ma duceam in camera de alaturi, insa acum camera de alaturi e camera Francescai si in camera de bebe am pus o canapea, unde o sa stau cand alaptez. Pentru asta am scos dulapiorul asa ca mai am doar patutul de bebe si comoda in camera de bebe.

Ledi, eu nu am facut aici vaccin antitetanos, asa ca nu stiu ce sa iti spun despre el.

Anuc, si eu am cateodata senzatia ca nu am simtit bebe mic de mult, parca nu sunt asa de atenta cum ar trebui...

Catisto si de la mine si o nastere usoara si puiut sanatos!

Ciufik, ai dreptate, fiecare are alta pozitie de alaptat. Eu prefer o canapea pentru ca am alaptat mereu culcata, nu imi e la indemana sa alaptez sezind (si am facut-o uneori, in masina, cand eram pe undeva cu bebe, insa nu era comod pentru mine).

Cadia, din cate stiu eu un pat pliabil e doar pentru deplasare. Daca insa vrei sa il folosesti si acasa presupun ca e ok, daca pui in el o saltea de calitate.

Porumbita, e ok tensiunea 10 cu 6, si eu am avut 9 cu 6 acum, tot asa, mare pentru mine, dar pentru oameni normali e mica...si eu bausem cappuccino inainte, si o sa continuu sa beau zilnic pentru ca altfel ma simt ametita.

Billy, am citit si eu acum ca vei fi mami pe 24 decembrie! ce cadou frumos, ma bucur pentru voi si sunt un pic geloasa ca tii pruncusorul asa de repede in brate!

DarkBendis, ma bucur ca ai un good feeling in legatura cu childminder-ul. E foarte important sa stii ca iti lasi puiul pe maini bune si mai ales e ceva ca the first instinct. L-am avut si eu cu cresa Francescai si s-a dovedit ca am avut dreptate.

Cris, eu am pompa electrica, manuala mi se pare prea obositoare. (si eu am folosit-o intensiv, de la 3 luni ale Francescai am fost la servici).

Ingrid, imi pare rau pentru stress-ul cu colegii tai. Eu am in majoritate colegi barbati si sunt foarte grijulii, am noroc cu ei.

Fetele, va mai citesc eu azi, cand reusesc.

Va pup si o zi frumoasa




















Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

Neatza fetelor!!!!
Haideti la o sau laptic cald.

Sunt adormita tare pentru ca am avut un wnd f.f.f plin:
-cumparaturi, petrecere cu prietenii de Sf.Mihail&Gavril, si petrecere cu verii mei care au venit din Elvetia.In plus si o usoara intoxicatie alimentara de la niste chiftelutze mancate la restaurant.


Cel mai mult ma bucur ca am dat avansul pentru mobila lui bebe si saptamana asta pe la sfarsit, vin sa o si monteze.Abia astept


Bebelusi, ce face Stefanel, cum a trecut peste noapte, cum se mai simte? Multa sanatate din partea noastra.

Iris, asa ma gandeam si eu sa-i iau o saltea buna la patul acela pliant.Am vazut ca multe mamici, la noi prefera patul pliant, si nu cel de lemn.O sa iau o saltea din alge sau cocos.Am inteles ca astea ar fi cele mai bune.
Ce i-ai cumparat Francescai de Sf Niculae?Poate-mi dai si mie ceva idei pentru ca am de cumparat cadouri pentru finutza mea (4 ani) si nepotica (3 ani)

Bee, tu cum te mai simti?Mai aveti cu mutarile si aranjatul?

27+cu CLARA

Mergi la inceput