Mamici anti-stress de ianuarie-februarie 2009 (80)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grace30 spune:

Multumesc pentu raspunsuri!
o sa merg la alt gineco dar abia peste o saptamana...mai sap si eu pe net pana atunci

pupici

http://bd.lilypie.com/Qph4p2.png
mami de Petru Alexandru (16.01.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

atunci mai bine ia-ti concediu pana apuci sa mergi la celalalt doctor - sa nu risti degeaba.

31+ cu T. Carol

sa fii sanatos pana la 40+ iubi lui mama
http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

AMR 8 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Fetele care au camera special pentru bebe am si eu o intrebare: In camera prichindelului o sa cumpar un patut, un dulat si o comoda ATAT, pentru ca nu vreau sa incarc. Problema e ca ar trebui ceva si pentru mine: fotoliu, balansoar, scaun etc....ceva unde sa stau cu el cand il alaptez. Voi la ce v-ati gandit sa puneti acolo????

27+ Vlad Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariposita spune:

Ma scuzati ca ma bag si eu ca musca-n lapte. N-am mai scris de mult timp insa va citesc zilnic si ma bucur si ma intristez alturi de voi si pataniile voastre.

Grace30, eu am cerclaj. Acum stau acasa, ma mult in pat, deci in nici un caz nu merg la serviciu. Si cerclajul meu este tot profilactic. Insa, anul trecut, pe vremea asta, am mai facut un cerclaj profilactic...dupa care, Dl. profesor de la Giulesti, mi-a zis si chiar m-a asigurat ca pot avea o viata absolut normala...adica mers la serviciu. Eu l-am intrebat daca pot sa plec si din tara....el a zis desigur, nu e absolut nicio problema, caci cerclajul e profilactic. Colul era un pic beant. L-am ascultat, caci aveam incredere in el si ma simteam bine.

Ei, in ianuarie, in saptamana 24, am inceput sa am contractii, asa dintr-o data, intr-o noapte de vineri spre sambata. Nu vreau sa mai povestesc cu lux de amnunte ca nu-mi face bine....cert e ca dimineata cand am ajuns la spital firul de cerclaj era deja rupt si a trebuit sa avortez.

Acum, am schimbat proesorul, merg la doi medici...unul e barbat si zice sa am o viata normala....ceea ce nu voi face, evident!!!! Iar celalat medic este femeie si mi-a spus clar sa stau in pat, sa nu merg la serviciu...sa nu ridic, sa nu urc/cobor scari....etc....si sa mai fac si tratament cu no-spa, scobutil la nevoie, si gynipral o pastila pe zi. Asta fac acum si, sunt in saptamana 27 si ma simt foarte bine.....desi simtitul asta bine la-m mai experimentat o data si a fost inselator...Numai cu ajutorul lui Dumnezeu voi duce sarcina la capat caci altfel nu-mi permit sa ma gandesc, psihic vorbind.

Sper sa-ti fie de ajutor povestea mea.

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciufik spune:

Bebelusi, si eu ma gandisem la inceput sa imi iau un fotoliu de alaptat, dar...dupa ce am citit ca pana gasesti pozitia corecta si comoda de alaptat dureaza si si conteaza f mult,m -am razgandit.
De asemnea, dupa ce termin cu alaptatul ce fac cu fotoliul respectiv? Plus ca ocupa spatiu destul...
Asa ca am renuntat, ca oi gasi eu in toata casa un colt sa alaptez.

Andreea 30+, cu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmi spune:

eu am o canapea mai micuta, careia se pare ca i-am subestimat importanta deoarece este tare incomoda daca vrei sa dormi pe ea.
Si un fotoliu ar fi bun, dar am observat la in cazul in care bebeii au camera lor, multe mamici aleg sa doarma in aceeasi camera, sa nu se tot plimbe toata noaptea intre dormitorul lor si camera copilului.

Eu o sa incerc sa fac naveta (daca va fi posibil), deoarece camerele sunt f apropiate. Sper sa nu fiu nevoita sa dorm pe canapeaua aia, ca e la fel de comoda ca si cand as dormi pe jos ... fara covor!

Jasmi 26+ cu
way to go, BB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebelusi

Fetele care au camera special pentru bebe am si eu o intrebare: In camera prichindelului o sa cumpar un patut, un dulat si o comoda ATAT, pentru ca nu vreau sa incarc. Problema e ca ar trebui ceva si pentru mine: fotoliu, balansoar, scaun etc....ceva unde sa stau cu el cand il alaptez. Voi la ce v-ati gandit sa puneti acolo????

27+ Vlad Mihai


Eu o sa pun si un pat de o persoana in care o sa mai motai, sa alaptez, sa mai stau cu bebelina.Am multe prietene si rude carora le-a fost de mare ajutor un astfel de pat.In plus acest pat o sa-i ramana piticei dupa 2 ani cand nu va mai dormi in patutz.

27+cu CLARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Citat:
citat din mesajul lui grace30

Multumesc pentu raspunsuri!
o sa merg la alt gineco dar abia peste o saptamana...mai sap si eu pe net pana atunci

pupici

http://bd.lilypie.com/Qph4p2.png
mami de Petru Alexandru (16.01.2007)

Buna.Eu am facut cerclaj, stefanial tot de la noi de la odisee si tanima daca nu ma insel,doar ca ele scriu fff rar.
Bun,eu cerclajul nu l-am facut profilactic,dar a fost extraordinar de bine ca l-am facut.Psihic imi da o senzatie de bine si de siguranta.
Eu l-am facut la 23 de sapt.cand am fost la eco 3d si mi s-a spus ca am colul scurt.Am sunat dr,am fost la control si intr-adevar se scurtase destul de mult,am hotarat ca a doua zi sa facem cerclaj.Pana a doua zi mi se si deschisese putin colul asa ca l-am facut la fix.Apoi dureri,sangerari..etc si doar pat si baie.Am tinut-o asa o luna,apoi am mers la dr sa vad cum se mai prezinta lucrurile,apoi am mai stat 2 sapt ..In fine,mie mi-a recomandat repaus la pat.Am tot avut contractii de la inceput,am bagat mult tratament in mine sa tin sarcina,plus ca dr stia ca mai pierdusem 3 deci n-am vrut sa riscam nimic.Acum,sa stii ca sunt fete care revin la job si sunt ok,depinde.Mie mi-a interzis orice fel de efort(jobul meu presupunea stat in picioare f mult timp,deci nu e ok),fara sex,fara stat in fund pt ca apasa sarcina pe col si trebuie evitate toate astea ca firul sa nu se tensioneze..
Acum,ca tot am trecut si eu de un prag mai fac o mancarica o data la nush cat timp,mai ies si eu la cumparaturi(de ex pt bb) sau la o plimbare mica de jumate de ora la 1-2 sapt-in weekend in general..bine,asta doar in cazul in care ma simt bine si nu ma doare nimic si m-am simtit ok si cu zile inainte.Plus ca plec mereu cu pastilele dupa mine.In rest,majoritatea timpul mi-l petrec in pat,la orizontala..cu laptopul in fata si tv-ul aprins.Si uite,ca acum cateva sapt ma vaitam ca ce ma fac eu atata vreme,ca o iau razna,mi-era frica sa nu patesc ceva intre timp..eh,nici nu-mi vine sa cred ca duminica schimb semnatura si schimb si luna :))
Personal te sfatuiesc sa intrebi si alt medic,sarcinile gemelare sunt mai grele,stai linistita in pat si ia-ti medical cat poti.
Te-am pupat si-ti doresc sarcina usoara si bebelusi sanatosi.

Minunica mea
30+ cu David Christian sau David Gabriel

AMR- CEL MULT 10 SAPT.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

Fetelor voi stiti:

Cum trebuie sa fie si ce calitati trebuie sa aiba un patut pliabil in care sa doarma bebe acasa dar pe care sa-l luam si-n deplasare?

Multam

27+cu CLARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Pai fetelor si la mine la fel camera bebelui e langa camera noastra. Eu as vrea sa imi iau cos de-ala de paie pentru primele 3 luni si apoi sa doarma numai in camera lui si nu as vrea sa ma plimb cu el prin casa cu alaptatul, de-aia cred ca ar fi util ceva la el in camera...dar nu stiu exact ce e cel mai potrivit

27+ Vlad Mihai

Mergi la inceput