Mamici anti-stress de ianuarie-februarie 2009 (80)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Ciufik m-ai facut asa de fericita, la asta nu ma gandisem.... ce tare ma bucurrrrrrrrrrrrrrrr

27+ Vlad Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Crisspy, sigur ca se dezlipesc cu tot cu zugraveala, doar ce credeai? De fapt, la mine au ramas portiunile cu lipiciul si pe ala daca incerci s-al dai jos, se face varza peretele. Eu am luat dupa aia niste forme dintr-alea fosforescente (soare, luna, stele) si am mascat. Acum le maschez cu alte abtipilduri...

Oricum, fetele care sunt la primul bebe, va spun sa stiti la ce va asteptati. Imediat ce vine copilul mai e ce mai e, ca il tineti sub control, dar dupa ce incepe sa misune singur, sa se catere, casa voastra nu va mai fi nicioadata la fel ca inainte...Sau va fi, dar peste vreo 15-20 de ani. Eu eram putin obsedata de ordine si curatenie. Ioana m-a vindecat definitiv.

Anuc cu Ioana mica si BB Filip din burtica (26S/27S?)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Ciufik draga mea prenatalul+postnatalul trebuie sa fie 126 zile calendaristice. Dupa nastere tre sa ai obligatoriu 42. Deci 126-42=84. Deci84 de zile poti sa iti iei inainte de data nasterii, dar tinand cont ca nu stim niciodata data nasterii exact, pentru a nu ne risca, nu opresti doar 42 de zile dupa data nastrii, opresti mai multe. In concluzie iti poti lua vreo 70 zile inainte de DPN.

27+ Vlad Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

Pai important este sa-ti lasi postnatal min.42 zile (cum spune lege), sau mai mult (cum m-au sfatuit pe mine fetele), restul pana la 126 zile iti poti lua prenatal (dar nu este obligatoriu)

Eu de pe 1 dec intru in prenatal.

27+cu CLARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Si eu intru din 1 decembrie in prenatal

27+ Vlad Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Anuc, mersi frumos pentru info. Ma gandeam eu ca asa o sa fie da' mai aveam o mica speranta. Asta e acum, ce sa facem, totul pt bebe .

Ciufik - mersi pentru preturi, se pare ca la Ikea sunt mai rezonabile decat in alta parte.

Pe mine m-a cam uscat si rebovarea asta a casei si incerc sa gasesc si variante mai ieftine dar si de calitate pt bebitza.

Oricum sper ca pana la sfarsitul lunii sa am toata casa mobilata ca sa ma pot concentra si pe tot ce trebuie cumparat pt bebe. Vad ca unele din voi sunteti chiar avansate cu cumparaturile.



Crisspy 25 sapt Razvan Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmi spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebelusi

Jasmi pe crem sau pe alb???

27+ Vlad Mihai


eu am luat crem...mi-a si placut si sincer nici n-am stiut ca pot comanda si pe alb. Plus ca am un covor cu crem/bej/maro + perdea cu ursuleti cu ceva galbui + peretii colorati in ton... deci se potriveste. Promit ca dupa ce vine mobila si amenajez si eu un pic, pun si eu poze sa le vedeti



Jasmi 26+ cu
way to go, BB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grace30 spune:

Buna fetelor!
ma 'bag' si eu un pic la subiectul vostru (sunt o mamica de martie -aprilie) sa va intreb ceva....
am gemeni si tocmai am facut cerclaj - mai mult profilactic (spun mai mult ca desi ecografic colul parea ok ... clinic, totusi dr a spus ca e cam scurt colul).
Si aici vine intrebarea - dr mi-a spus ca dupa o saptamana pot merge la serv !!! oare chiar pot? eu mi-as dori, dar... e vreo fata care a mai facut cerclaj si s-a intors la munca??

as aprecia tare mult un raspuns!

http://bd.lilypie.com/Qph4p2.png
mami de Petru Alexandru (16.01.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui grace30

Buna fetelor!
ma 'bag' si eu un pic la subiectul vostru (sunt o mamica de martie -aprilie) sa va intreb ceva....
am gemeni si tocmai am facut cerclaj - mai mult profilactic (spun mai mult ca desi ecografic colul parea ok ... clinic, totusi dr a spus ca e cam scurt colul).
Si aici vine intrebarea - dr mi-a spus ca dupa o saptamana pot merge la serv !!! oare chiar pot? eu mi-as dori, dar... e vreo fata care a mai facut cerclaj si s-a intors la munca??

as aprecia tare mult un raspuns!

http://bd.lilypie.com/Qph4p2.png
mami de Petru Alexandru (16.01.2007)


Leditia a facut cerclaj, dar, dupa aceea, stiu ca a stat la odihna, in pat, nu s-a dus la serviciu...

cu Daria Nandini

http://bd.lilypie.com/TkNWp3.png

Daria: "posedata de bine" (persana)
Nandini: "cea care se bucura de fericire" (hindusa)


Sa stai cuminte in burtica, sa te faci mare, c-apoi cuceresti tu lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

la noi este parca o singura fata cu cerclaj- daca nu ma insel - si nu prea are voie sa iasa din casa.

acuma depinde si de ce te sfatuieste doctorul - daca nu esti sigura de sfatul lui, e bine sa ceri o a doua parere - dar tot de la un ginecolog.

31+ cu T. Carol

sa fii sanatos pana la 40+ iubi lui mama
http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

AMR 8 SAPTAMANI

Mergi la inceput