Pepenasi de iulie-august 2008 (34)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Bai nene, in alte parti zice ca daca ii dai copilului lapte integral (cu 3% sau cat e) cica face alergii. Dincolo zice ca tre' sa nu ii dai low fat de fatp..
M-am lamurit... nu mai ascult de nimeni...
Azi a mancat piure de banana.
Ii mai alternez cateva zile fructele, apoi incep cu supica de legume. Legumele piure le las pe mai tarziu, asa m-am hotarat, ca nuu ii plac (nu imi plac nici mie, ei de ce i-ar place?)
Dupa aia galbenus, de la 6 luni carnita, si tot asa.
Dupa 6,5 luni incepem meniurile combinate... conopida cu pui si unt, spanac cu unt si orez...
Apoi branzicile si ce mai scrie ca urmeaza si gata.
La un an... gata cu prosteala... o trecem pe ciorba si alea alea ce mancam si noi...

Si pen' ca mi s-a reprosat dom'le ca n-aveam decat 5 poze din care numa' trei cu Erika, si pentru ca spatiul oricum e redus si alea ocupau o suta de miliarde de megi, am pus altele, mai mici si mai multe,
AICI

Anca mami de Eliza si Erika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Anko, fata e o scumpa fi'ta asta mica imi vine sa-i rod obrajiiiiii...

Am fugit...

O seara placuta!!!!





Flory de George Alexandru 23.02.2006 si David Gabriel 27.06.2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gini75 spune:

Buna, fetele.
Eu sunt cam varza, ca asta mica a fost agitata si plangacioasa azi, de la 5 dimineata ma tine in priza. Sper sa-si revina. Acum a adormit un pic, dar nu cred c-o tine mult.
bubuleana, habar n-am cum se calculeaza indemnizatia, cred ca trebuie sa asteptam normele. In legatura cu sotul, normal ca poate intra el in CIC, doar ca nu trebuie sa realizeze venituri in perioada aia.
bobitamica, eu am depus cerere de concediu de odihna. Sper sa nu-mi dau cu pumnii in cap.
bufi, in prezent cuantumul stimulentului este de 100 lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Despre www.eatwell.gov.uk/agesandstages/baby/weaning/#cat227288" target="_blank">diversificare de la Food Standars Agency
Si aici nu se da low fat sau semi skimmed, eu folosecs numai whole milk si la cereale si de baut si din asta am sa folosesc la fete pana is adolescenmte ca ele nu tin diete si etc le trebuie grasimile.
Si daca va intereseaza la noi se da birth to five gratis la toate mamele e o carte despre copii de la nastere pana la cinci ani puteti sa donwloadati in pdf de www.dh.gov.uk/en/Publicationsandstatistics/Publications/PublicationsPolicyAndGuidance/dh_074924" target="_blank">aici, de pe site-ul departamentului de sanatate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

GINI - cand au modificat stimulentul din 300 in 10? Bai da' destepti sunt ma....
Cu legea... nu am avut timp sa studiez textul si asa am un neuron obosit... da' nu au schimbat nimic altceva decat articolul ala care priveste suma, nu?
Adica daca la incheierea postnatalului te reintorci la serviciu sau intri in medical... sau altfel spus, daca nu suspenzi contractul in ziua 127 (indiferent de motive) beneficiezi foarte corect de lege, nu??

Anca mami de Eliza si Erika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

FLO - nu trebuie sa te mire ca au inceput mofturile. Vin o data cu varsta, si nu inseamna ca nu va mai manca alimentele alea. Daca o sa umbli cu lingura dupa el, va face din ce in ce mai multe mofturi. Daca esti categorica de la inceput si daca il lasi de 2-3 ori flamand, va face mofturi mai putine (oricum va face!)
Sigur, e posibil sa nu ii mai placa vreun aliment (de exemplu Elizei nu ii mai place cascavalul proaspat, dar pane' il mananca de se bat turcii la gura ei!), dar daca sunt numai mofturi de moment, atunci nu ai de ce sa te ingrijorezi...
Eliza are zile cand nu mananca legumele (cica nu ii plac) dar mananca bine carnita. Altfe zile, invers - in zilele alea "nu ii place" carnea...
Destul de des "nu ii place" oul fiert. Dar tot mananca de 3 ori pe luna, ceea ce e la fix, ca nici nu trebuie sa manance prea mult din asta.
Si tot asa... de-aia zic unii ca pe masura ce cresc copiii cresc problemele Problemele "egal" mofturi!

Anca mami de Eliza si Erika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

test ticker cu Aida

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Cura de slabire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Moama Didi ce rostogolire la Aiduta!!!

Anca mami de Eliza si Erika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gini75 spune:

anka, stimulentul este 100 lei de la 1 ianuarie 2007.
Da, s-a modificat doar art. privind cuantumul indemnizatiei. Si mai e un atricol cu prevederi de tranzitie, potrivit caruia persoanele in plata la data intrarii in vigoare a legii pot beneficia de 85%. Acuma nelamurirea mea este: daca nu esti in plata dar ai avea dreptul sa fii beneficiezi? De unde a scos ProTv stirea, stia ceva mai mult sau sunt total dezinformati? Mai multe persoane au intrebat chestia asta la legislative, dar moderatorul a zis ca nu face speculatii. ???
Dupa parerea mea pot beneficia atat persoanele in plata la 1 ianuarie, cat si cele care ar fi putut beneficia de indemnizatie. Da', stii cum e, daca altii interpreteaza in sens opus...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Pai ... ca sa fii in plata la 1 ian... poti intra si la 27 decembrie, nu?

Anca mami de Eliza si Erika

Mergi la inceput