Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (28)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

Alina si mie mi-a dat voie dr la Omega 3 dar din trim 3, e buna si pt creierul copilului.

www.totsites.com/tot/babiesbutterfly" target="_blank">Monica

I don't want your offerings, and I don't want your sacrifices; I want you to know me and to love me...


Tocmai citeam cat e de importanta alimentatia bogata in omega 3 de-a lungul vietii si mai ales in sarcina (si mai impo in trimestrul 3) Daca te gandesti sa iei suplimente de omega 3 in sarcina, am citit ca e bine sa iei care nu deriva din ficat de peste. Cele din ficat de pete au si continut ridicat de vitamina A. Eu chiar si in trimestrul intai am mancat somon facut la abur si am mai luat cand imi aduceam aminte seminte de in. M-a tinut o vreme si vad ca mi-am pierdut bunul obicei, dar trebe sa-l reiau.

ZoRi am auzit ca aveti vreme superba in ultimul timp. Sa va fie de bine.
Acidul folic este impo pana in sapt 14, uite aici pe scurt de ce: "Studii repetate au aratat ca femeile care primesc 400 micrograme (0.4 milligrame) zilnic inainte de momentul conceptiei si in primele luni de sarcina beneficiaza de o scadere a riscului de a avea un copil cu un defect neural sever (un defect congenital ce implica dezvoltarea incompleta a creierului si a maduvei spinarii) de pana la 70%."
Si aici se merge pe ideea de ati lua vitaminele din hrana si nu din suplimente (decat daca analizele o impun) asa ca papa sanatos si o sa fiti bine si tu si bebe.

Mie azi mi s-a pus pata pe salata verde, dar sa o mananc asa fara nimic ca iepurii (sotul rade de mine si sriga Tzup-tzul dupa mine)

Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)
Iepurasul ne aduce un bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Oo, eu nu m-as plange sa pun pe mine ca nu am decat 3 kg in plus la 19 sapt. Dar in primele sapt nu papam mai nimic. Acum chiar cu salate merge, dar cate ceva combinate. In ultimul timp reusesc sa gatesc pt ai mei fara sa-mi fie rau, dar nu prea pot manca prea mult. Deci e ok sa iau vitamine.

www.totsites.com/tot/babiesbutterfly" target="_blank">Monica

I don't want your offerings, and I don't want your sacrifices; I want you to know me and to love me...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Timi eu o sa iau tot GNLD, si e www.gnld.com/salmonoilplus.aspx?STORE_ID=21&NAV_CATEGORY_ID=3880&CATEGORY_ID=3914" target="_blank">Omega-3 Ulei de Somon. Acum iau Formula 4 tot GNLD.


www.totsites.com/tot/babiesbutterfly" target="_blank">Monica

I don't want your offerings, and I don't want your sacrifices; I want you to know me and to love me...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Joannasi fi curajoasa si optimista,Doamne Doamne te ajuta sa treci peste!
zoRiFELICITARI! sa fii asa bucuroasa tot timpul!
Eu mai iau acid folic, chiar si utrogestan, desi sunt in saptamana 20, vitamine nu iau (pentru ca sunt grasuta...si ma ingrasa si mai si... si cica nu mai se dezvolta bebe cum trebuie -mi s-a recomandat o alimentatie sanatoasa fara paine, paste si dulciuri -mai scapam cateodata), plus ca am tensiunea si puls maricele - iar daca ma ingras nu face bine.
In schimb vad ca-mi cade parul si o maseaua mi s-a ciobit....off!
20Albert

fbruma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina81 spune:

Am fost azi la echo si dupa ce aveam doua presupuneri ca e baiat, azi ni s-a confirmat 100% ca e baiat.In rest e totul bine.Urmeaza sa fac morfo+3d peste 2 sapt.Asa ca va rog sa adaugati si la mine un .
Acidul folic se recomanda pana la 14 sapt,exact cum spunea si Timi pt ca atunci se termina formarea tubului neural.
Vitaminele- ramane la aprecierea medicului si gravidei.Eu am inceput sa le iau pe la 16 sapt.E adevarat ca pot creste pofta de mancare, dar depinde de noi ce si cat mancam.Ele pot ajuta impotriva caderii parului,a aparitiei vergeturilor,a cariilor dentare etc...Asa ca se calculeaza riscul/beneficiul adm lor.
Ayla,mersi de vot! Daca nu e prea mare deranjul....mai puteti vota inca. http://www.edituraedu.ro/index.php?page=show&id=138
Omega 3 e un supliment alimentar care ajuta la cresterea imunitatii, stimularea lactatiei, dezvoltarea copilului.Se recomanda in trimestrul 3 si printre cele mai bune este cel de la www.aloe-vera-living.com/forever-arctic-sea.html" target="_blank">Aloe Forever.


Irina , mamica lui Matei-Cristian (1.sept.2005) si 20+
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciresica5 spune:

Buna seara burtici,

Desi este o ora cam inaintata, nu puteam sa plec la culcare fara sa va zic cum a fost astazi la eco morfofetala. Am avut milioane de emotii, caci inainte sa intru la eco, asistenta mi-a dat sa citesc un aviz "foarte important" prin care eram instiintata ca la ecografie nu pot fi depistate "x", "y", "z" boli si anomalii, ca nu exista garantii, etc. Dupa ce ca abia stateam de emotii, am crezut ca innebunesc cu dosarul acela in mana. Bineinteles ca nu am citit pana la capat cand am vazut despre ce este vorba, iar la final am semnat ca am luat la cunostinta de cele prezentate.
In final totul e bine cand se termina cu bine, caci pana la urma "povestea" s-a terminat cu bine.
L-am vazut pe puiul meu scump, este bine, s-a dezvoltat in limite normale si totul este ok. A fost foarte emotionant si eu si tati suntem tare fericit!!!

Zori, felicitari si tie pentru eco si mai ales pentru faptul ca bebe e bine! Doamne, este incredibil ce emotii poti trai, nu???
Tie ti-a dat sa citesti "minunatiile" acelea?
Nici eu nu mai iau acid folic din saptamana a 14 a, dar iau zilnic Elevit.

Va pup pe toate si va doresc o noapte linistita si vise frumoase!

20+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui irina81
Ayla,mersi de vot! Daca nu e prea mare deranjul....mai puteti vota inca.

Ok s-a facut. Cum in 24 de ore mai puteti vota?

Mie nu-mi cade parul, si cu dinti sper din tot sufletul sa nu am probleme. Am avut mereu dinti albi, frumosi, chiar daca in perioada aceea de adolescenta cand toti ne gasim numai si numai defecte credeam ca am dinti de cal. Ma rog, si buze imense, de care acum ma bucur ca o calitate.

www.totsites.com/tot/babiesbutterfly" target="_blank">Monica

I don't want your offerings, and I don't want your sacrifices; I want you to know me and to love me...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui irina81

Am fost azi la echo si dupa ce aveam doua presupuneri ca e baiat, azi ni s-a confirmat 100% ca e baiat.In rest e totul bine.Urmeaza sa fac morfo+3d peste 2 sapt.Asa ca va rog sa adaugati si la mine un .
Acidul folic se recomanda pana la 14 sapt,exact cum spunea si Timi pt ca atunci se termina formarea tubului neural.
Vitaminele- ramane la aprecierea medicului si gravidei.Eu am inceput sa le iau pe la 16 sapt.E adevarat ca pot creste pofta de mancare, dar depinde de noi ce si cat mancam.Ele pot ajuta impotriva caderii parului,a aparitiei vergeturilor,a cariilor dentare etc...Asa ca se calculeaza riscul/beneficiul adm lor.
Ayla,mersi de vot! Daca nu e prea mare deranjul....mai puteti vota inca. http://www.edituraedu.ro/index.php?page=show&id=138
Omega 3 e un supliment alimentar care ajuta la cresterea imunitatii, stimularea lactatiei, dezvoltarea copilului.Se recomanda in trimestrul 3 si printre cele mai bune este cel de la www.aloe-vera-living.com/forever-arctic-sea.html" target="_blank">Aloe Forever.


Irina , mamica lui Matei-Cristian (1.sept.2005) si 20+
poze


Placut si votat!
Felicitari pt flacau!

Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)
Iepurasul ne aduce un bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

ANAMARIAME, eu sint EXACT ca si tine: adica in pat cu laptop-ul in brate; dependenta pe de o parte, dar si faptul ca in dormitor nu fumez, pe de alta parte.

***

In alta ordine de idei, cred ca eu m-am ingrasat cel mai mult; cel putin in odiseea noastra; nu m-am cintarit dar cind va citesc sau cind va privesc in poze imi dau seama ca aceasta e trista realitate Asta e; sper sa dau jos repejor tot ce se acumuleaza in sarcina.

17+ (18+dupa ultima eco)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

BUNA SEARA FETELE!!!
Va multumesc pt urari si va. sunt la predeal acum.....mai multe scriu maine.......
JOANNA...fii cumintica si listestete!!!!!
am pus catevva poze!!!!!!!

Poze NUNTA

Mergi la inceput