Timisoara, Impreuna! ( 126 )

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

usor dargelor ma duc si eu acum la celalalt capitol sa vad ce ati butonat


Aida
Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

anda
V.I.P.


Membru din:24/09/2002



Romania
timisoara
(TIMIS)
1318 Mesaje
Trimis la: - 01/11/2008 : 22:37:48
--------------------------------------------------------------------------------

Dorsilia nu stiu ce necazuri s-au abatut asupra voastra, poate n-am citit, ai scris pe undeva, nu stiu...
Vreau doar sa-ti spun un adevar. Sa crezi din tot sufletul tau in bine, in lumina si in iubire. Sa crezi cu putere in tine si in Dumnezeu caci toata energia divina va fi de partea ta daca esti deschisa sa o primesti.
Nu trebuie sa te sustina absolut nimeni, increderea toaata zace in tine si in puterile tale. Oamenii din jurul tau sunt prea marunti si prea nesimnificativi pentru destinul tau. Au pareri, au ginduri, procedeaza ca atare pentru indeplinirea drumului lor. Drumul lor nu trebuie sa fie al tau. Parerea lor nu trebuie sa concida cu a ta. Nu ai nevoie de aprobare si nici de sustinere. Doar tu trebuie sa crezi si sa te sustii si lumina va fi in fata ta. Nu-ti irosi energia cautand in zadar suport in drumul altora. Cauta in divin, cauta in tine.
si un suflet deschis si hotarat iti doresc.
_

Va rog sa puneti undeva deoparte si la indemana sa ne putem reaminti in clipe grele. andule asa te bagi tu fara sa stii si salvezi situatia,

lia nu vreau sa te supar , dar poate ca nu ai expus bine situatia.

Noi suntem atenti la ce visam ca sa intelegem ce ni se intampla.
Serghei tot timpul imi zice ca raul apare mascat. Laci a visat ca batea o mana la geam , doar mana se vedea si zice ca venea de undeva de sus , nu poate explica daca era mana de barbat sau de femeie , doar ca ma striga inebunit sa ma duc sa deschid usa ca cineva bate la geam si saracul asa s-a si trezit din cauza galagiei ca ma striga. Nu realizeaza despre ce geam este vorba , dar stie sigur ca nu este in casa veche...
Serghei spune ca este ceva ce ne urmareste si daca nu era in casa veche inseamna ca este vorba de casa noua nu intelege de ce nu poate sa vada despre ce este vorba , poate fi vorba si de o mostenire , dar este clar ca ceva ne urmareste si ca nu am scapat. Ma sfatuieste sa gasesc pe langa casa pe cineva care face dezlegari , dar sa fie vorba de cineva care sigur se pricepe.
Referitor la Kissy el nu o simte bolnava de cancer , o simte ca si cum ceva se ascunde in ea ca o mizerie , dar nu cancer ...
Abia astept sa ajung acasa sa fac festanie la casa ... poate ma invatati si pe mine ce trebuie sa fac. In prima faza trebuie sa chem preotul din sat (altfel nu iti vine nimeni) , apoi am eu asa un filing pt pastorul de la biserica Elim si apoi ...

Stiu ce credeti de mine si poate chiar am inebunit , dar asta simt. As vrea cumva sa ma pot exprima sa ma puteti intelege , dar imi dau seama ca nu aveti cum , nu o fac din disperare ci o fac pentru ca asa simt si cu atat mai mult parca abia astept sa ajung acasa.

dragelor , fug afara sa linistesc Kissy mica , ca latra ca nebuna ca tocmai s-au busit unii pe strada.


Aida
Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geta_florina spune:

'neatza ...
poftiti la cafea ... .....

Aida ce mai face Kissy, e mai bine cu raceala?
referitor la ce ai scris, eu nu cred ca ai innebunit, e bine sa faci o sfintire a casei; acuma, nici eu nu stiu exact cum se face, dar iti va spune preotul. cat despre slujbe de dezlegare, eu stiu ca exista o slujba f puternica numita "slujba Sfantului Vasile", nu toti preotii pot sa o faca. ar fi bine sa gasesti un preot care sa faca aceasta sluba si o sa-ti explice el mai multe. Doamne ajuta!
Ela succes cu facultatea

am mai pus si eu cateva poze cu Alexu la 2 ani, daca doriti sa le vedeti .... aici

o zi frumoasa va doresc

Geta, mami de Alex

http://community.webshots.com/user/geta77

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geta_florina spune:

mda, se pare ca n-am pus bine adresa ... deci poze noi ... aici

Geta, mami de Alex

http://community.webshots.com/user/geta77

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Aidule....nu esti nebuna,femeie...din contra,cred ca esti prea lucida...si io incerc sa te inteleg...pricep tot ce scri tu acolo,absolut...stiu ce spui si am trait din astea...dar nu mai vreau,am zis stop si am dat la kui...me-ntelegi?!Fa ceea ce simti...ce crezi ca-i mai bine si cum iti dicteaza feelingul,asa trebuie si asa ar trebui sa facem toti,fara sa mai tinem cont de multe chestii legate de societate...

Geta
...ai un pui scump...sa-ti traiasca!Seaman cu tine...

Bey gagix...io ma car sa-mi beau cafa...hai ca mai vorbim noi...

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

dau eu


Aida
Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Neatza...

Pfuuaaiii ce nervi am avut doo zile...
Mi-a picat netu, rds-ul ne-a schimbat parola si userul fara sa ne anunte...dupa interminabile reclamatii, sesizari si scandal, acum e ok...

E crunta senzatia sa nu am dc...e crunt sa banganesc pe langa comp, fara sa va pot citi, mi-ati lipsit de numa...

Revin imediat, cu o poveste incredibila...

numa sa-mi beau cafeaua...



BLOG DC-Impreuna Timisoara


Uneori, chiar si sa traiesti e un act de curaj. Seneca



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele
POZE CU NOI

www.youtube.com/watch?v=yvdFw3VNJHM" target="_blank">Povestea dintelui pierdut:)), www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4910d596eade3d31e723cf" target="_blank">Christmas 2007 by INES, www.onetruemedia.com/shared?p=222b88dcea173192314fc3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montaj INES, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=228e2d97ca6a85170ac141&source=browse" target="_blank">Sweet memories

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui aidaciolac





Va rog sa puneti undeva deoparte si la indemana sa ne putem reaminti in clipe grele.




Aida
Poze cu noi


Aidule, stai linistita, am pus deoparte...pentrupastrare...si scos la caz de nevoie...

BLOG DC-Impreuna Timisoara


Uneori, chiar si sa traiesti e un act de curaj. Seneca



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele
POZE CU NOI

www.youtube.com/watch?v=yvdFw3VNJHM" target="_blank">Povestea dintelui pierdut:)), www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4910d596eade3d31e723cf" target="_blank">Christmas 2007 by INES, www.onetruemedia.com/shared?p=222b88dcea173192314fc3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montaj INES, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=228e2d97ca6a85170ac141&source=browse" target="_blank">Sweet memories

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia74 spune:

Unde-i povestea???? Doris hai baga telenoveaua .
Aida esti pe drumul cel bun simt eu asta,nu esti dili stai linistita,keep going .
Claudia succes in tot cea ce ti-ai propus sa faci .


www.onetruemedia.com/my_shared?z=24c9383cccafa2434e80e9&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Album Claudia
Timisoara Impreuna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Poveste cutremuratoare...

De ieri dupa masa, sunt inca sub stare de soc, si ce-i drept, ma cunoasteti, nu ma sochez asa usor...
Am o eleva la curs, de 15 ani, in clasa a 9-a, la liceu.
Pana aici, totul foarte simplu si firesc.
O adolescenta timida, retrasa, slaba, nefiresc de slaba, inalta, frumusica, talentata in ale coafurii.
Marginalizata cumva, de unele colege din grupa...din cauza unei igiene precare...
Usor de observat situatia ei grava de acasa...atat cea finaciara, cat si altele...destul de grave...
Mama, bolnava mintal, la pat, dupa ce spitalul nu o mai poate tine...tatal, cu retard mintal, fara servici, munceste cu ziua...un frate de 21 de ani, bolnav mintal si el, cu recidive, foarte agresiv cu familia...fara tratament.
Fata, eleva mea, are si ea clar probleme mintale...( nu stiu exact cum sa ma exprim, retard, sau altceva)dar, se pare ca am avut rabdare cu ea, si a reusit sa termine cursul, mai greu, dar se poate...
Cand a venit la curs, acum 5 luni, era slabuta...acum, de vreo 2 saptamani, o tot urmaresc in taina, si realizez ca are burta, tot rumegam in gand problema, sperand sa nu fie ce banuiam.
Ciudat, ca la fel ca si mine, si colegele de curs, au sesizat diferenta...asa incat au luat-o in pauza, deoparte, si au intrebat-o daca e gravida.
Stupoareeee...nu stia...
Precum nu stia nici pe ce lume este...
Vag isi aduce aminte ca nu mai are menstruatie de 5 luni, sau cam asa ceva...o intreb daca i-a fost rau, raspunde : da, dar acum nu mai imi este rau...
O intreb simti ca iti misca ceva in burta? raspuns : da....
I-am dat bani unei colege, am trimis- o dupa un test de sarcina, i l-am facut rapid la toaleta, evident pozitiv.
Am intrebat-o cine e individul...un oarecare, de la care nu poate primi sprijin, e cert, chiar daca ea nu realizeaza, ca a fost o simpla distractie...
De ce sunt revoltata?

Cum poate o fata de 15 ani, eleva fiind, sa nu aiba cele mai elementare notiuni despre menstruatie, viata sexuala, protectie, contraceptie? admit ca de la parinti nu putea primi informatiile acestea, dat fiind sanatatea lor mintala, dar profesorii? diriginta? scoala? colegele?

Cum de nu a observat nimeni la liceul unde invata? chiar nici o colega? diriginta? vreo profesoara?



Venind aseara de la toaleta cu ea, si dandu-i raspunsul ca este insarcinata, a intrat in stare de soc.
Cu greu am reusit sa o linistim.
Nu este de datoria mea sa ma bag, stiu asta...dar simteam ca trebuie sa o intreb ce-i cu ea...
Acum, ce am facut eu aseara...ea ameninta ca se omoara, ca se sinucide...alea alea...eram la un pas sa-i trag vreo doo...dar, ca si lector, am ales o varianta corecta, cel putin asa cred.
L-am sunat pe tatal ei...deoarece e minora...l-am rugat sa vina la Modex, sa stam de vorba...
Nu vreti sa stiti cat de greu m-am inteles telefonic cu acest om...incredibil...
Mi-era si teama si mila, ma tot gandeam cu fetele, cum sa-l iau? cum sa-i spun?
Fetei ii era frica de el, cu toate ca ne-a spus ca nu a batut-o niciodata.
Ok, a venit tatal, i-am expus problema, intr-un mod cat mai delicat posibil, a reactionat pasnic, dar, stupoare...nici el nu stie pe ce lume traieste...
Se uita la mine ca la avioane, si repeta socat intr-una, sa-l dea afara, degeaba ii explicam ca are probabil peste 5 luni de sarcina...cui sa explic?

Acum, ce va rog...

Ajutati-ma sa ajut...

Ce sa fac mai departe, ca io nu mai am somn...si liniste...
E un caz social, clar, are 99% cam 5 luni de sarcina...avort, sunt sigura ca nu se mai poate face, desi tatal asta ar dori...ca despre ea,habar nu are ce doreste...si de facut nici nu poate fi vorba...ma refer sa-l creasca ea...
Ce se poate face intr-o astfel de situatie? situatie in care, ea nu are bani pt un eco sau control...
Ce gratuitati are? fiind eleva? unde poate merge? sa o consulte cineva?
In ce parte sa o iau? sa o pot ajuta?
care sunt parerile voastre?

Nu a spus nimanui in scoala, dor noi, de la curs stim...
Exista centru maternal in tm? ar primi-o acolo? ce sa fac?
incotro sa o apuc, fata asta trebuie ajutata cumva...

Va astept cu nerabdare parerile si sfaturile...timpul e pretios acum pentru ea...


BLOG DC-Impreuna Timisoara


Uneori, chiar si sa traiesti e un act de curaj. Seneca



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele
POZE CU NOI

www.youtube.com/watch?v=yvdFw3VNJHM" target="_blank">Povestea dintelui pierdut:)), www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4910d596eade3d31e723cf" target="_blank">Christmas 2007 by INES, www.onetruemedia.com/shared?p=222b88dcea173192314fc3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montaj INES, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=228e2d97ca6a85170ac141&source=browse" target="_blank">Sweet memories

Mergi la inceput