Limba romana - gramatica - expresii-vocabular

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mstela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Dragele mele doamne,

vaz ca s-au cam incins spiritele...Ce mi-ar placea ca macar aici sa nu iasa cu scantei! Si pentru ca simt nevoia sa destind putin atmosfera, iata un banc 'lingvistic' de pe vremea impuscatului:
Unor militisti care dadeau examen (de vreun fel) li se dicteaza urmatoarea fraza: 'Venea o moara pe Siret' si li se cere sa o analizeze sintactic. Rezultatul? 'venea' = subiect, 'omoara'= predicat, 'pe Siret'= complement direct.



Ce tare!!

Stela,
mamica fericita de TEODORA mult dorita (1.04.2008)
www.onetruemedia.com/shared?p=641612f5d169402f415057&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Minunea noastra,Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mamecitta_C

as vrea sa va supun atentiei tendinta a pustilor de gimnaziu (cazul fiului meu cel mare) si mai ales de liceu, care-si petrec o gramada de timp pe chatt-uri, forumuri si messenger-e... am observat ca adopta cu usurinta limbajul "internaut" nu numai in vorbire, dar si in scris: I LOLD (in loc de am ras), WTF (pronuntat dabaliu ti ef) in loc de "ce naiba" si multe altele... sa nu mai zic de scrierea "cifrata" care reprezinta semnele grafice ale unor emoticon-uri... in afara de acest nou limbaj, multi copii si tineri nu stiu mai deloc ortografie... cam toate greselile ce s-au exemplificat pe-aici le fac si ei...


Mamecitta,

WTF zic si eu. Serios vorbind, iti inteleg preocuparea si recunosc ca treaba cu LOL ma scoate din pepeni, dar...ce sa le faci? Si, pana la urma, unde e greseala? E normal ca toti tinerii (tineigiarii, pardon) sa vrea sa foloseasca un altfel de limbaj fata de 'inaintasi'. Problema mi se pare mai putin interesanta din punct de vedere strict 'filologic' - si mai degraba interesanta din punct de vedere psihologic.
Cat despre greselile de ortografie...nu mai zic nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Mi-am amintit de o minunatie de acord (hipercorectitudine): 'in ceea ce privesc' + substantiv plural. Nu-i minunat???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Mi-am amintit de o minunatie de acord (hipercorectitudine): 'in ceea ce privesc' + substantiv plural. Nu-i minunat???




Cu asta ai reusit sa-mi produci aceeasi senzatie cu trecerea unui fir de lana printre dinti.
Deci: e minunat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamecitta_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui Mamecitta_C

as vrea sa va supun atentiei tendinta a pustilor de gimnaziu (cazul fiului meu cel mare) si mai ales de liceu, care-si petrec o gramada de timp pe chatt-uri, forumuri si messenger-e... am observat ca adopta cu usurinta limbajul "internaut" nu numai in vorbire, dar si in scris: I LOLD (in loc de am ras), WTF (pronuntat dabaliu ti ef) in loc de "ce naiba" si multe altele... sa nu mai zic de scrierea "cifrata" care reprezinta semnele grafice ale unor emoticon-uri... in afara de acest nou limbaj, multi copii si tineri nu stiu mai deloc ortografie... cam toate greselile ce s-au exemplificat pe-aici le fac si ei...


Mamecitta,

WTF zic si eu. Serios vorbind, iti inteleg preocuparea si recunosc ca treaba cu LOL ma scoate din pepeni, dar...ce sa le faci? Si, pana la urma, unde e greseala? E normal ca toti tinerii (tineigiarii, pardon) sa vrea sa foloseasca un altfel de limbaj fata de 'inaintasi'. Problema mi se pare mai putin interesanta din punct de vedere strict 'filologic' - si mai degraba interesanta din punct de vedere psihologic.
Cat despre greselile de ortografie...nu mai zic nimic.


normal ca e normal e sa foloseasca limbajul lor... dar ce ne facem cand il folosesc si in scris si, mai rau, prin teze si ale lucrari de examen? practic parca ar scrie in alta limba...

si acum o propunere nu foarte des intalnita, dar care deranjeaza: numeralele "doispreze-douasprezece" folosite pe dos: doisprezece fete sau douasprezece catei... nu e aiurea? ce sa mai zic de patrusprezece, eh?

Povestea nasterii lui Dani relatata de presa:
http://www.argeseanul.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=597&Itemid=26

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamecitta_C spune:

si mi-am mai adus aminte una legata de numele proprii... cred ca nu mai e nimeni care sa nu stie ca Alecsandri se scrie cu cs, dar sunt foarte multi care scriu Ha#351;deu (cu "sh") si nu Hasdeu... chiar si printre cei care au legatura cu acest nume doar prin liceul la care invata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:

si acum o propunere nu foarte des intalnita, dar care deranjeaza: numeralele "doispreze-douasprezece" folosite pe dos: doisprezece fete sau douasprezece catei... nu e aiurea? ce sa mai zic de patrusprezece, eh?



Da' de 'optisprezece' sau 'optusprezece' ce zici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamecitta_C spune:

chiar nu prea auzi des forma corecta "optsprezece"... ba am auzit si "optesprezece"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

De cand tot ies cu Gabriel in parc (adica de 6 luni) aud urmatoarea exprimare: 'ii pun picaturi in nas PE fiecare zi' (????), 'ii fac baie PE fiecare zi' (???). Ce-o mai fi si asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamecitta_C spune:

e o aiureala, ca si "sunt pe clasa a 5-a" (asa se zice pe-aici)...

Mergi la inceput