Bobocei de septembrie-octombrie 2008

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Bine ati venit in clubul scutecelor! Va ureaza o mamica de mai-iunie 08.
Fetelor, doreste cineva BONA?? Este studenta la medicina. Ea poate veni doar noaptea sau de la ora 17. Pe mine m-a ajutat in primele luni pt ca ma puteam odihni noaptea, iar fetitza papa doar un bib noaptea. Daca doriti amanunte sau auziti pe cineva interesat, dati-mi PM.

andreea and In general, Infarix hexa nu da reactii adverse. Si noi am avut botezul la 2 luni, dar, ca sa fim siguri ca nu vor fi probleme dupa vaccinare, i-am facut vaccinul dupa botez. Adica la 2 luni si 4 zile.

Scortisoara Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurila spune:

Citat:
citat din mesajul lui babytza

Citat:
citat din mesajul lui iepurila

Sa va intreb repede cat am timp: este normal ca buricelul sa ii mai sangereze si la 3 zile dupa ce a cazut? Il tamponez cu alcool alb si pun baneocin? Ce sa fac?



Eu, iepurica Cea mai fericita mami de Elena
Oamenii nu esueaza, doar inceteaza sa mai incerce.




E normal. Si la noi a mai sangerat putin cateva zile. Il curatam cu alcool sanitar si baneocin.

Printesa mea iubita Valentina


Soricelul meu iubit

poze

poze David


Off cine a zis ca paranoia de mamica dpaseste cu mult limitele paranoii de gravida..... maaaare dreptate a avut.

Eu, iepurica Cea mai fericita mami de Elena
Oamenii nu esueaza, doar inceteaza sa mai incerce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Bine v-am gasit la scutecele!!!E emotionant si minunat in acelasi timp ca am ajuns aici.
Multumim Claudinna ca ai deschis capitolul nou, eu cred ca tie ti se cuvenea onoarea si oricum ai avut mana tare buna la odisee.
Noi suntem bine, crestem Andrei e din ce in ce mai dragutel, rade, gangureste marti avem 2 luni si aproape 6 kg nu stiu exact ca ne cantarim abia marti dar suntem pe aproape.Sambata pe 8 avem botezul si ne pregatim de zor de fapt cat putem ca noi suntem singuri cu bb si nu prea putem pleca prin oras.E tare greu asa dar sper sa reusim.Nu am apucat nici macar sa imi caut ceva de imbracat.Avem si noi colici si dam cu de toate Sab Simplex pus in laptic si Boniisan de 3 ori pe zi cu lingurita.Voi cum administrati medicamentele de colici la bb?Babytza exact cum ai patit tu cu Colief am patit noi cu Debridat si am incercat de 2 ori sa ii dau la diferenta de cateva zile si la fel a facut niste crize de isterie
Noi am descoperit dormitul pe burtica care e cel mai bun remediu dintre toate pt noi insa numai ziua dormim pe burta noaptea nu cu toate ca ne intoarcem tare bine caputul cand suntem pe burtica.
Papam tare mult cam 900-920 ml pe zi mie mi se pare cam mult (astept pareri) dar in rest suntem bine sanatosi.
un milion de pupici la toti bebei avem cei mai minunati bebei din cati am vazut vreodata.


Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

Bine v-am gasit la scutece mamicilor, imi pare tare rau ca ieri, in ultima zi de odisee n-am reusit sa intru, dar o fost groaznic, la cat a plans ieri Mikul, am impresia ca pana acum n-a avut colici si abia acum au aparut, niciodata n-a plans atat
Astazi s-a mai calmat un pic, dat tot plange tare dupa masa, l-am scos si pe el afara, a venit tati sa ne vada si l-am plimbat vreo 2 ore,nicioadata nu l-am tinut asa mult afara
Andy iti urez si eu cu intarziere, La Multi Multi Ani de casnicie, sa fiti fericiti si sa va bucurati sanatosi de familia frumoasa pe care o aveti
Dya, ce bine ca ai revenit, Andrei papa numai formula? Sa stii ca nu mi se pare ca papa mult, Mikul papa un pic mai mult, noi avem 6 saptamani si 5.400, cred ca e ok
Si la noi a sangerat buricul, il curatam cu alcool alb si pudram baneocin, i-a cazut mai greu pentru ca ne-a fost teama, asa ca nu l-am curatat cum trebuia (ridicat de bont, invartit in sensul acelor de ceas)
Mikul isi tine capul foarte bine nici gand sa stea cu capul pe umar, il ridica si urmareste tot, zambeste si uneori rade cu un pic de zgomot, urmareste jucaria, se uita dupa moi prin casa, e atent cand ii vorbim, eu zic ca se dezvolta bine (imi dau eu cu parerea daca tot nu l-a mai vazut pediatrul), singura problema ar fi cu regurgitatul, uneori ma cam ingrijoreaza
Tinand cont ca majoritatea covarsitoare a bebeilor sunt alaptati, voi intampinati problema asta cu regurgitatul? Stiu ca e ceva normal, dar noi dupa masa trebuie sa stam in brate cam o ora si uneori chiar si dupa 3 ragailei tot regurgitam cand suntem asezati in pat
Am scris un roman

Mami de Mikul Robert Constantin
http://community.webshots.com/album/567717346vFUaEH

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Da CD Andrei papa numai formula NAN 1 combinat cu Lacotogen din cauza constipatiei.Noi nu mai regurgitam asa mult poate la o masa pe zi daca se mai intampla.Mikul papa si el numai formula?Sa stii ca in saptamana cand Andrei avea 6 saptamani a plans cel mai mult din cauza colicilor parca acum e mai bine dar urmam un tratament sustinut.

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Andreea_and, ca nu te-am mai vazut de multicel.Si noi tot saptamana viitoare avem botezul,dar pe 8.


Andy.p, nu am mai scris cand ne anuntesei, dar felicitari pentru un numar de ani de casnicie si sa te tina asa!

CD, stiu ca in maternitate se recomanda sa se dea pe buricel cu pudra, dar in spital mi s-a spus ca in nici un caz sa nu dau cu pudra pentru ca se pot face cruste urate.Cred ca pudra era eficienta pana sa cada, ca sa il usuce..dupa ce pica mie mi s-a spus ca e chiar contraindicata....

Mamica implinita de David (17.09.2008)

Daviduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

andreea_and ..ma bucur ca ai intrat si ca sunteti bine.
dya ..Alexai manaca cam 120 la o masa si tot Nan 1..noi o tinem pa Sab si e k,desi are zile in care plange de numa..las ca nu mai avem mult..Si noi tot pe burtica dormim,cateodata si noaptea
CD multumim asa cum i-am spus lu Dya si Alexia are zile in care nu doarme si e ff agitata,azi e una dintre ele..deja ma chinui nush de cand sa o adorm ,acuma am renuntat si am pus-o pe burtica in pat sa oboseasaca ca la cat se foieste ,ar trebui.
tzitzi si multumim.Pe unde ai disparut ca voiam sa te strig .
Distractie placuta tuturor la botez ca sunteti multe care faceti in wek-end-ul viitor

laura, andy (07.04.2002) &alexia(14.09.2008)
Andy
Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

Dya si Mikul papa tot formula, Nan1, face kaki o data pe zi, dr a zi ca e ok, se screme cam tare si plange rau, kaki e pastos, asa ca ii dau si ceai intre mese (ii mai dau ceai, baby drink si ca sa spatiem un pic mesele ca m-a innebunit toata lumea ca se va face obez daca ii dau lapte cat vrea el)pana acum nu a parut sa-i faca rau ceaiul, tu ii dau vreun fel de ceai?
Mi-ai dat o veste cam prosta cu colicii, eu ii dau infacol, dar trebuie dat inainte de mese si cum el inainte de mese nu pare sa aiba probleme, incep sa-i dau abia dupa ce plange la o masa
Cu regurgitatul nu stiu ce sa zic, daca il pun pat el incepe sa se agite si atunci regurgiteaza d-asta trebuie sa-l tin destul de mult in brate (cam toata ziua) sper sa se mai remedieze problema ca nu ma pot duce nici la toaleta (cum il pun pat il gasesc plin de lapte)
Tzitziri ai dreptate, n-am specificat, il dadeam cu pudra inainte sa cada buricul, atunci sangera, acum i-a cazut, e ok, nu il mai dam cu nimic
Fetelor, voi ii treziti din somn pentru baita? pe piciul meu atunci il apuca somnul ala mare, inainte de baie si sa ne vezi cum il pandim pe la 11 noapte si el doarme ca purcelul, si eu zic ca la 6-7 e prea devrme pentru baie, voi ce ziceti?

Mami de Mikul Robert Constantin
http://community.webshots.com/album/567717346vFUaEH

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurila spune:

iar vin cu intrebare: vreau sa incerc sa o desfund pe pitica cu batistuta bebelusului. fornaie toata si parca si horcaie un pic. ce ziceti e ok (are doar 12 zile)? cam cat ser fiziologic sa-i pun in fiecare nara?

sau sa stau cuminte si sa ii pun in continuare ser fara sa o aspir?
pleaseee

Eu, iepurica Cea mai fericita mami de Elena
Oamenii nu esueaza, doar inceteaza sa mai incerce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

iepu eu nu ma bag sa-ti dau sfaturi tu stii mai bine cum sa procedezi cu bebitza ta dar iti zic ca mie pediatra mi-a interzis sa folosesc batista acum a zis ca e mult prea mic...eu ii pun ser in nasuc de 3ori/zi cate 0.5ml in fiecare nara si ii maii scot cate un mucusor cu aspirator de ala nazal si atat..si al meu se mai sfarnaie dar a zis sa-i dau cu ser in continuare si atat

andy alexia papa formula?nu ai laptic? te intreb ca eu incep sa fac o fixatie din asta ca de cateva seri ii dau si eu formula ca imi refuza sanul la masa de seara si pe mine ma consuma enorm chestia asta de multe ori plang cand stiu ca mie imi curge laptele in kkturile alea de tampoane si bebe papa formula



Mamica de bobocel David-Mihai

Mergi la inceput