Gravidute si Mamici curajoase de Nov-Dec2008 (116)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alra spune:

diana si spiridusul, bine ati revenit.

spiridusule foarte frumos ai povestit cum ai nascut

diana eu stiu ca icterul la bb mic e ceva genetic cumva in ideea ca daca ai un bb cu icter ai sanse ca al doilea sa iti stea si el la lampa. am auzit de cineva cu 4 copii toti la lampa. povestea cu lipsa poftei de mancare din cauza icterului noi nu am experimentat-o: laura de 2.5 kile manca de spargea si a supt la san cu putere de prima data contrar opiniei asistentelor ca e prea mica, ca nu are forta, etc.

anes, bb tau deci a luat 430g in 3 saptamani, adica in mai putin de 3 saptamani caci a pierdut cateva zile scazand. in mod normal eu stiu ca trebuie sa ia 500-600g pe luna (asta e media statistica la bebelusi), zic eu atunci ca 430 in 2 saptamani si ceva e super.

dr spock zicea ca in tarile subdezvoltate mamicile nu stau sa cantareasca bebelusii (oricum sa fim de acord ca urmaritul prea strict e ceva nenatural) ci ii declara "sanatosi" daca arata bine si daca sunt multumiti. el zicea ca metoda asta e buna in 9 cazuri din 10.

mirtha eu ti-am mai zis: nu am fost in stare sa renunt la mameloanele de silicon decat treptat. sunt tare rea de durere si am pielea fina.

eu am burta tare de aseara... azi am zacut si am dormit de pranz. cum ma ridic sa fac ceva mi se face pietroi si ma doare. simt ca o sa pocneasca.




ALRA 35+

Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Salutare!
N-am putut sa citesc nimic din ceea ce ati scris de cand am plecat eu la maternitate, luni, si pana azi. Sunt convinsa ca mi-ati facut o galerie frumoasa si ca am primit multe felicitari si va multumesc din suflet, v-am simtit aproape!
....Asadar, nu stiu ce vesti ati aflat pana acum despre noi....
Si nici nu sunt in stare sa scriu acum prea multe, desi am tolba plina...
Nasterea a fost foarte grea... groaznica! Daca mi-as fi putut inchipui ce inseamna pt o femeie cu constitutia mea sa nasca pe cale naturala asa bebe mare... as fi ales fara sa clipesc operatia... si bine as fi facut.
Nu stiu de ce, peridurala nu m-a ajutat prea mult... Pt scurt timp (cat am apucat sa primesc doua doze de anestezic) doar mi-a rarit (cu 1-2-3 minute in plus) contractiile, insa ca si intensitate nu le-a diminuat... durerea mi se ducea si in jos, pe picioare.... imi venea sa musc din caloriferul de langa patul in care zaceam...
Intr-un final, dr si-a dat seama ca bb e mai mare decat estimase (chiar dimineata se gandea la maxim 3800g) si ca o sa-mi fie f greu sa-l scot singura fara ajutor... asa ca nu i-a mai permis dr anesteziste sa-mi mai faca anestezic... ca sa-mi pastrez "simturile si puterile", sa pot impinge... Iar de la dilatatie 8... mi-a bagat perfuzie cu oxiton si... am avut parte de cele mai groaznice (dati-mi voie sa ma exprim asa) contractii/chinuri posibile...
Uitati, pt confirmare, aici povesteste chiar dr mea anestezista, realist, prin ce am trecut......
...Si apropos de discutia despre "tipat".... sincer, nu cred ca as mai fi rezistat/reusit sa-l scot pe bb... daca nu m-ar fi indemnat chiar dr anestezista sa tip cat pot, sa eliberez tensiunea si sa imping!
....Mai fetelor.... si-am urlaaaat.... cum nu credeam ca as putea... si din doua contractii si "impinsaturi" eficiente (dupa ore de agonie), l-am scos pe buflea Antonio!!!!!!!!
.....L-am auzit pe scumpul meu tipand, i-am vazut o talpita.... si apoi, cand au trecut cu el pe langa mine, fatuca rosie si dodoloata... si... mi s-a rupt filmul...
Dr anestezista a hotarat sa-mi faca anestezie generala... sa nu mai simt macar cusaturile.... si sa-mi ofere un strop de odihna... dupa chinurile prin care am trecut....
POate am sa va povestesc alta data ce chestii stranii am simtit cat am dormit sub anestezic... in orice caz... cand m-am trezit, nu stiam cine sunt, unde sunt, ce mi s-a intamplat... Si asta a fost o experienta destul de... neplacuta.... Nu-mi doresc sa mai am vreodata parte de asa ceva....
Am venit acasa de miercuri... insa pana acum nu am putut efectiv sa ma ridic din pat si sa vin pana la calculator......
Chiar azi-noapte plangeam... ca parca de 5 zile... tot intr-un travaliu sunt... Am dureri foarte mari... Ma simt despicata in doua..... Nu sunt in stare sa fac nimic -nici macar pt mine- singura... E tare greu.
BB e cumintel.... a invatat sa suga, insa nu cat/cum mi-as fi dorit eu (sa scap de muls).... De doua zile ma lupt cu furia laptelui.....
As mai avea muuuuuuuuuuuuuuulte de povestit, dar nu mai pot acum.....
O sa revin cu cateva poze cu bondarelul nostru.

Otilia, merci mult pentru sms, nu ti-am raspuns pt ca n-am vrut sa-ti consumi creditul pt mine... Esti o scumpa intr-adevar!

...Si o mica rectificare pt listuta... in ceea ce o priveste pe Dandusa... cezariana n-a fost de urgenta, a fost... chiar la termen... pe motiv de bb mare (in plus, ea a plecat la spital avand contractii si a ajuns avand dilatatie 4 cm).

Fug ca scartaie bb.....


Mami fericita de Sebi si Antonio!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Mav, iubita prin ce ai trecut tu.... Bine ca ai reusit si bebe e sanatos. Iti doresc recuperare cat mai rapida.

==========
Corina 35+ Arianna Maria
My baby
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miky-ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui nature

Bertha si Miky-ea, ar fi dragut sa ne vedem la spital

Daaaaa........Voi la ce medic sunteti?

Graviduta fericita...
http://bd.lilypie.com/6phTp3.png
AMR maxim 2 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Mav - iubita ....bine ca ai reusit sa treci cu bine (atat cat se poate la momentul asta)...imi dau seama ca recuperarea poate fi mai greoaie, nu dezarma, fii tare asa cum esti tu defel!!!!
Imi dau seama de dureri pt ca si eu am nascut pe baiat de 4 kg...si stiu cum e, fara anestezie nici macar la cusatura...dar a trecut si uite-ma asteptand pe al doilea

Alexandra mami de GABRIEL (30.09.2006) si 34+ Theodora
PRINTZUL


AMR 6 SAPTAMANI


Traieste orice clipa ca si cum ar fi ultima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

O Doamne fetelor ce de chinuri...
Si bebelina noastra e deja mai mare cu o sapt decat ar trebui, asa ne-a zis medicul, ca e o grasulina. Avea deja luni BPD 89 de mm, si greutate estimata de 2 kg, l-am intrebat pe medic daca devine fte `capoasa` pe unde-o scoatem, n-a pomenit nimic de cezariana, si eu sunt fte hotarata sa nasc natural si fara epidurala.
O prietena fte buna a nascut acu 2 sapt un baietel de peste 4 kg, intr-un spital de provincie, la a doua nastere, era ingrozita efectiv cand am vb dupa nastere, si nu e genul care se sperie usor sau se plange din orice.
Asta e, orice pentru bebeii nostri! Ma bucur ca au scris si Mirtha si Mav experientele lor, sa va traiasca bb-ii fetelor, ne pregatim psihic pt orice, si daca e mai usor decat ne-am asteptat, o sa fim niste norocoase, daca nu, macar suntem pregatite.
DD e acolo sus si are grija de noi, altfel nu ne oferea sansa de a fi mamici!
Pupici si spor!

33+Sara

pozici
_

There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in. (L. Cohen)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Mav, , ai trecut prin niste chinuri...of, saraccuta de tine!!! M-au trecut apele numai cand am citit ce-ai scris!
Cum a reactionat Sebi cand ai venit cu bb acasa?


Diamishaaaaaa, iti tin pumnii pt. maine si o sa ma gandesc la tine! Fii curajoasa, o sa fie BINE, o sa vezi! Uf...am niste emotii uriase, mi-ar placea mult, mult sa fiu acolo cu tine! O mie de pupici de la noi si astept un semn maine cand poti vorbi!





_

Diana, mamica Domnisoarei Nasturel
Dialoguri strumfesti


Tudor Stefan 37+



Asa creste bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miky-ea spune:

Diamisha,tin pumnii pt maine!
Diana,bine ai revenit acasa si felicitari inca o data pt bebele scump!

Graviduta fericita...
http://bd.lilypie.com/6phTp3.png
AMR maxim 2 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss703 spune:

Mav draga de tine prin ce ai trecut , nu mai retin dar celalalt baietel cate kg. a avut la nastere ? Deci cam greu cu bebei mari si mamici mici hmmm
Anca27 nu stiu sa raspund la intrebarea ta dar si sotul a avut o curiozitate sa vada daca functioneaza pompa de san electrica ..si am probat-o si a functionat , lucru care m-a linistit si pe mine pt. ca tot aveam impresia ca am canalele infundate ...au iesit cateva bobite mici de colostru ( transparent si lipicios , gros)din ambii sani , urmatoarea incercare o va face bebelina cand va fi timpul .

Criss 36+
http://community.webshots.com/user/criss703

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nature spune:

Mav, bine ca a trecut. E adevarata chestia cu urlatul, eu am patit-o anul trecut, cand am decis sa renunt la BB Matei, eram in 5 luni si deci era inca mic, dar din cauza faptului ca s-a declansat nasterea la varsta aia nici corpul meu nu era pregatit de nastere si nici BB Matei nu mai era activ....Asa ca am tipat 17 ore intr-un travaliu halucinant, ma rugam de dr sa imi faca cezariana si sa scap, dar m-a refuzat, pt ca mi-ar fi distrus uterul ( aveam deja cezariana de la ILinca si ar fi insemnat ca, cel mai probabil, daca imi facea anul trecut ceza acum nu as mai fi putut avea inca un copil). Asa ca am urlat 17 ore, sotul meu a stat tot timpul langa mine, saracul era si el stors, a fost cumplit.Si am urlat cat nu as fi crezut ca pot.

Eu am facut ceza si la prima nastere, din convingere ( adica am stabilit cu dr ca voi face ceza no matter what, indiferent cat de mare/ mic va fi BB), pentru ca ma stiu si stiu ca toleranta mea la durere e foarte mica.Asa ca si de data asta tot ceza voi face, stau treaza pana iese BB si vad ca e bine, apoi il rog sa ma adoarma.

Miky - ma intrebai tu de dr: nasc cu Dr.Badiu ( pe care il iubesc, e un scump si e foarte atent si precaut).Tu la cine esti?

Mergi la inceput