Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(7)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mika_ue spune:

am vazut mai sus ca vbeati despre vitamine prenatale. depinde foarte mult de medici. in spania nu iti dau sa iei nimic. daca analizele sunt bune, chiar iti spune sa nu iei pastile, decat acid folic, in rest sa te alimentezi cat mai sanatos si atat. fructe, legume, lactate multe, carne slaba si... cam atat recomanda ei ca esentiale pentru sarcina. insa vitamine nu prescriu niciodata...

13 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voicu_bebi spune:

uite asa e bine,mika ..sa nu iei nimic doar sa te alimentezi cum trebuie .dar astia din romania te imbuiba cu pastile pana nu mai poti . eu cand ma gandesc k tre sa iau pastila aia de elevit ma apuca toate alea.

Anca..
10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voicu_bebi spune:

am uitat sa va dau datele mele D.N : 14.11.1984


Anca..
10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabryella81 spune:

Voicu babi incearca sa le iei seara...mie mi-a spus doctoritza ca elevitul face sa creasca bebele...poate nu-mi dadea sa le iau dar eu am tinut o cura de slabire mult timp....de ex. nu am papat paine 2 ani de zile si am baut ceai verde de slabit...pe neasteptate cand am aflat ca sunt insarcinata m-am oprit..si pap acum si paine si masa daca as putea..m-am lasat si de tig si de cafea in ziua cand am aflat ca voi avea un bebe..nu stiu cat de bine fac vitaminele dar noi incercam sa facem totdeauna bine
toate burticutzele

8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voicu_bebi spune:

da mersi gabryella...am sa iau mai pe seara pastila poate nu imi va mai fi asa rau dupa sper. asa e vitaminele il ajuta pe bebe sa creasca sa se faca mare.

Anca..
10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

si aici se recomanda prenatalele, ba chiar cu 3 luni inainte de a ramane insarcinata.

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mika_ue spune:

oricum medicii stiu ce e mai bine pt noi si pt bebei. plus ca mentalitatea lor difera de la tara la tara. eu citesc multe forumuri despre sarcina si vad ca aici privesc unele lucruri diferit, insa nu pot decat sa am incredere in medici, sa intreb, sa caut pe net si sa ma bucur ca bebe este bine.
la noi, asa cum v-am zis, in afara de acid folic nu se prescrie nimic. si bebe al meu creste bine si repede. la 12 sapt fix avea 61,6 mm, specific pt 12 sapt si 3 zile. asta inseamna ca se dezvolta normal, ca totul este asa cum trebuie, ca ma alimentez eu bine si el vrea sa creasca mare in burtica mea si sa ne faca fericiti peste 6 luni

13 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luanaroman spune:

Buna fetele ,

Ma intreba cineva de ce merg la medic in Ungaria si cum e pe acolo. Va spun sincer ca, conditiile sunt net superioare celor de aici.Medicii chiar te tratateaza ca pe o fiinta umana , au niste ecografe performante (la 6 sapt se vede inimioara ,la 8 sapt maini picioare etc), au in farmacii toate medicamentele necesare, si in clinici la fel tot ce le trebuie.Cand ai o programare facuta aia sigur e respectata si nu astepti niciodata mai mult de 20 de min decat daca medicul are vreo operatie urgenta sau ceva neprevazut. Ai numarul lui de mobil pe care raspunde la orice ora .
Preturile sunt la fel ca si la noi.o consultatie costa 50 euro si aici este inclus si eco , masuratorile de 12 saptamani si cele care urmeaza ulterior.Nasterea e cam 500 euro , fiecare salon are grup sanitar propriu,asistentele toate sunt dragute fie cate cunosc fie ca nu ,iti zambesc mereu si te ajuta ori de cate ori ai nevoie.
Mai intreba cineva de bariera lingvistica. Este un dr care vb romaneste este si unul dintre cei mai cautati ginecologi,si mai este si un medic mai tanar si f apreciat care vb limba engleza. Asistentele nu prea vb engleza dar asta nu e o problema se comporta cu tine de parca ai fi sora lor, eu am avut ceva interventie acolo si va spun sincer asa a fost. Nu mi-a venit sa cred. Eu de atunci merg acolo.

Imi cer scuze daca am scris prea mult.
Va pup,

Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza23 spune:

Eu nu stiu ce sa mai zic! Eu stiam ca nu e indicat sa iei vitamine si minerale seara, pt ca iti strica somnul. Si cum deja ma trezesc de 3-4 ori pe noapte nu as risca sa le iau seara. Voua nu va strica somnul?

Si mie mi-a spus ginecologul doar de acid folic, elevitul mi l-a prescris dr de familie.

Pana si mama mi-a zis sa las naibii vitaminele sintetice si sa mananc sanatos. Sincer eu nu cred ca am sa mai iau. Cred ca au un rol si in constipatie, care inca imi da batai de cap, desi pap activia in fiecare zi.

8+
In asteptarea unui inger


GOD is a DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voicu_bebi spune:

alinutza..ai putea sa iei centrum materna care din ce am auzit ar fi mai bune ca elevitul..la mine e faza ca e ditamai pastila si e greu la inghitit ..eu de fel ma trezesc sa merg la wc de 3-4 ori pe noapte da de dormit nu am probleme de la elevit.
pana la urma daca manaci legume si fructe bogate in vitamine e si mai bine,plus lactate.

Anca..
10+

Mergi la inceput