Simptome jenante ale sarcinii

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simao spune:

Buna seara,

Sunt la a doua sarcina si m-am confruntat cu groaznicele greturi ajungand si de data aceasta la perfuzii, datorita deshidratarii. Dar am o VESTE BUNA! Doctorul meu mi-a dat un nou medicament care mi-a oprit instant greturile. Este non invaziv, actioneaza direct la sistemul nervos inhiband centrul vomei. Acesta se numeste EMESET si vi-l recomand cu caldura! Doamne pentru mine a fost o binecuvantare, de ce sa nu se bucure si alte mamici de aceeasi stare! Va pup si sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza2212 spune:

Buna, gravidutelor!
Am si eu o mare dilema.
Ne dorim foarte mult un bebe, si luna trecuta ne-am pus serios pe treaba. Acum 3 zile mi-a venit CM. E un CM normal.
Nu am rabdare sa treaca cm-ul ca sa-mi fac un test.
Intrebarea mea este urmatoarea...
Pot sa fiu insarcinata si sa am in acelas timp si cm ?

Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlainaRai spune:

Buna seara! Sunt noua pe forum si acesta e primul meu mesaj-avand in vedere ca desi de fapt am nevoie de ajutorul uneia dintre voi care a trecut prin asa ceva am postat aici deoarece ceea ce mi s-a intamplat face parte din categoria simptomelor jenante de care am avut parte in timpul sarcinii. Ieri am avut o scurgere foarte abundenta,apoasa,incolora si inodora. Acum am 29 sapt si am mai avut aceeasi problema la 25 sapt cand am fost la doctor si nu mi-a zis ce este si nici cauza,in schimb am stat internata cateva zile.Atunci m-a asigurat ca nu este lichid amniotic intrucat colul era inchis iar la eco s-a vazut ca este destul lichid la bebe. Astept pareri va rog,poate ati trecut prin asta,sunt foarte ingrijorata.
Alte simptome jenante cu care ma confrunt acum sunt arsurile si constipatia.

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

se poate sa ai si cm si sa fii si insarcinata!!! asha a patit o colega de-a mea cu a doua fetitza, a avut un ciclu peste sarcina, medicii au ajuns la concluzia asta dupa mai multe controale si varsta fatului, kre aparea mereu mai mare decat varsta dupa data ultimului cm!!!
bafta multa si sa dea domnul k mos craciun sa av aduca bebe-ul mult dorit!

kmy DPN 18.04.2011
(12.04.2011 dupa morfologia fetala semII)
Am invatat ca toata lumea vrea sa traiasca pe varful unui munte, fara sa stie ca adevarata fericire este în felul în care urci pantele abrupte spre varf!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia90 spune:

Buna,
sunt insarcinata in 10 sapt,ce pot sa spun...stari de voma nu prea am,mi-am pierdut pofta de mancare dupa unele feluri,insa mi-a crescut apetitul dupa altelepe care inainte nici nu le priveam,daramite sa le mananc,,insa SOMNUL,,,dragele mele,nu pot sa dorm noaptea,ma chinui,degeaba,,adorm cam pe la 5 dimineata si ma trezesc pe la 12 amiaza.Ma simt putin obosita insa dupa ce "inspectez" frigiderul ma simt ca noua.Cu toate ca la primele saptamani dormeam si ziua si noaptea,insa acum m-am obisnuit cu noul program.Dar este putin suparator ptr sot,care saracu ar incerca sa doarma si el putin,,insa eu simt nevoia de a vorbi,culmea ca ziua nu prea il deranjez cu vorbe,iar el sta si ma asculta,am norocul de a avea langa mine o persoana foarte calma si intelegatoare.Alte simptome ar mai fi constipatia.Si inca ceva,,mi-e o pofta de portocale,,daca as putea as manca din minut in minut,,insa nu stiu daca e bn sa mananc asa de multe,rau nu mi-e de la ele,dar am auzit de la prieteni ca provoaca acid la stomac.
Lavinia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutahu spune:

DRAGELE MELE ....LA MULTI ANI CU SANATATE si implinirea tuturor dorintelor ,bebei mari si sanatosi si sarcina usoara


+28 surprize...surprize!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Buna tuturor,
ma alatur si eu (5 saptamani) grupului de viitoare mamici, si va pot spune ca sunt extrem de fericita. Ca si simpltome jenante : sunt balonata de cateva zile, si am niste gaze ingrozitoare. La care mai adaugam si o durere de burta, ca atunci cand ar treb sa ti vina mentruatia. In rest sunt oki si astept cu nerabdare data de 3 feb cand facem primul eco.:) O zi faina:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitynel spune:

Buna fetelor

Am 13 saptamani de sarcina si pana acum nu am avut probleme de genul greturi, ameteli...lipsa poftei de mancare(nu prea simt nimic).
Acum insa se intampla ceva ciudat...mi se schimba gustul mancarii pe care o mananc (compotul de ananas are gust de branza cu rosii si multe altele). In ceea ce priveste durerile de burta..alta distractie..no-spa nu ma linisteste decat vreo 10 minute dupa care o iau de la capat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliaclarisa spune:

buna fetelor!
am 24 saptamani si am dureri ingrozitoare in burtica in zona de jos si cred ca sunt contractii puternice - am luat no spa pt calmare sik nimic, continua si mi-e tare teama s nu se intample ceva rau la bebele din balonas!
ce credeti ca este , eu stau m,ult la birou ma mai ridic eu dar restul programulului stau numai jos o fi din cauza ca stau mult pe scaun asa am mai auzit alte femei insarcinate?
clarisaiulian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca12 spune:

@iuliaclarisa:eu as zice sa mergi la doctor sa vezi daca totul este in ordine. durerile abdominale in timpul sarcinii sunt normale, dar trebuie discutat cu medicul.

Mergi la inceput