Simptome jenante ale sarcinii

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

ms mult!! in ceea ce privetse mancarea sarat, nu am voie, k am tensiune si medicul mi-a recomandat fara sare total( recunosc ca pe ici pe colo cate un firicel mai pun)! iar referitor la miscare si aici cam greu, am o sarcina cu iminenta de avort si medicul mi-a recomandat cat mai mult repaos la pat!( fara efort fizic) se pare ca tre sa ma rog la doamne domane sa nu aiba grija de mine si de bebe, si sa ne ajute sa ne mentinem in forma atat cat se paote!

kmy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Da atunci trebuie sa fii cuminte, bebele e pe primul loc. Cunosc doamne care au stat aproape toata sarcina in spital si a fost bine pana la urma. Pentru bebe ce nu face mami. Ingrasatul, vergeturile si altele de genu sunt pe planul secundar. Oricum trimestrul unu este cel mai riscant. Citeam undeva ca riscul de avort in primul trimestu este 25%. Deci foarte mare mi se pare mie, iar dupa aceea scade simtitor la mai putin de 3%. Asa ca mult curaj. Si mie mi-a zis doctorul pana la 7 saptamani ca o astfel de sarcina nu va rezista si acuma suntem bine sanatosi la parametri optimi in 19 saptamani.Psihicul conteaza cel mai mult, eram distrusa si plangeam si sotul meu a fost cel care m-a imbarbatat.Mi-a spus ca toate sunt in voia Domnului si daca el ingaduie sa vina pe lume va veni, deci nu are rost sa ma stresez, doar sa am grija de mine.Si uite ca acuma suntem bine si mai fugim cate o data sa prindem autobusul, de toate. Deci o atitudine pozitiva este cel mai bun remediu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

multumesc mult de incurajari!!!sa dea domnul sa ajungema si noi bine si sanatosi la capatul acestei calatorii si sa petrecem primul paste alaturi de bebe, mai ales k ar treb sa vina pe lume de florii!

kmy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutahu spune:

buna fetelor...
un sfat daca imi permiteti ....pt cine este constipat ,seara inainte de culcare sa manance o banana si sa bea un pahar mare de apa ,deci o muscatura de banana si o gura mare de apa si tot asa pana ce ati mancat toata banana si ati baut toata apa
este foarte important ....se mananca respectiv se bea paralel nu pe rand si cel putin de doua ori pe sapt nu mai mult pt ca provoaca diaree
asta am invatat de la cursurile de nutritie din cadrul spitalului si la mine functioneaza
sarcina usoara tuturor

+17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

interesanta varianta,, eu stiam ca banalele constipa decat provoaca efectul invers!!!

kmy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

Si eu stiam ca bananele constipa, dar daca ai auzit de asta la cursul de nutritie, banuiesc ca functioneaza. Eu eram constipata inainte de sarcina, acum nu mai am probleme, probabil pt ca mananc mai sanatos.In fiecare dimineata iau pe stomacul gol o lingurita cu miere si apoi beau 1 pahar mare cu apa. La mine chiar functioneaza. Sanatate!

carmen
25 + cu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

am sa incerc si eu faza cu mierea, nu de alta dar am un borcanpe masain bucatarie!!!

kmy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutahu spune:

da fetelor ,intradevar banana constipa dar ideea era ca trebuie sa mananci o banana si sa bei un pahar de apa consecutiv ,nu pe rand ci una muscatura banana si o gura mare de apa

+17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alegeorgiana spune:

Salut fetelor!
Sunt o graviduta in 13 saptamani si de vreo 2 saptamani am o problema : mi-e rau de la pasta de dinti de fiecare data cand ma spal si in consecinta nu ma mai pot spala pe dinti asa des si asa bine. Am si varsaturi. Oare ce sa fac?

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elda spune:

si eu am avut aceiasi problema cu pasta de dinti de la inceputul sarcinii si o am si acum in a 29-a saptamana de sarcina
am schimbat pana acum vreo 3 tipuri de pasta de dinti si tot degeaba :(
cineva m-a sfatuit sa incerc cu pasta de dinti pt copii
asa ca in curand o voi face si p-asta

Mergi la inceput