Simptome jenante ale sarcinii

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gianina21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui


salut all eu am o sarcina foarte mica 7 zile adica inca nici macar nu e instalat in uter; am facut o eco transvaginala si s-a vazut acolo un punctisor mic ce se duce in viteze inspre uter. insa am din plin stari de greata, vomit in loc de una dimineata; sani mari si durerosi lesin la secunda secretii si pofte.
[/quote]

Buna!
Sper ca pana acum ti-a mai trecut din simptomele neplacute... se zice ca daca ai greturi si iti este rau f tare... faci fetita !
Noi acum de curand am aflat ca o sa avem baietel, inca nu se stie sigur (am 4 luni), cred ca in iunie, la 6 luni aflam sigur ce este (fac 4D)!
Sarcina usoara si nu te descuraja, o sa fie mai bine dupa primul trimestru (adica o sa te apuci sa mananci pe saturate)


Gianina 16+


[/quote]
Mesaj pentru herutza !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunshine_szb

Salut, eu sunt in sapt. 16 dar ma confrunt inca cu dureri de stomac din cauza acidului, oricum sper sa=mi mai treaca.

Buna,
Eu am intrat in saptamana 17 si am o pofta de mancare...mai am si eu ceva arsuri la stomac, dar suportabile, am inteles de la o mamica proaspata ca arsurile o sa le avem pana aproape de nastere.. mai ales ca o sa-i creasca unghiile si parul lui bebe !
Sa nu mananci multe acrituri ca dau arsuri mai mari!
Se pare ca noi o sa avem baietel !
Sarcina usoara la toate burticile !

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralia spune:

buna ziua tuturor!
eu am o sarcina de 6 saptamani si 5 zile, dar nu am simpotome deloc.. doar dorm mai mult si cateodata senzatia de metal in gura..
e ok?
vineri merg la dr pt eco..


oli 6 saptamani +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kan77717 spune:

Bun gasit fetele!
Este prima data cand postez pe acest forum, si daca se strecoara vreo greseala sper sa o treceti cu vederea.

Asadar....Am aflat acum o saptamana ca sunt insarcinata in 5 saptamani, bebe s-a prezentat f bine la prima ecografie, analizele sunt bune, eu ma simt perfect, dar intre timp a intervenit ceva.
Sotul meu a primit un job la Viena incepanad din august 2009.Bebe ar urma sa se nasca in jur de 24 dec 2009.

Am inceput sa luam in calcul si posibiliatea unei nasteri in Viena.
As dori sa aflu mai mute informatii, daca cineva a nascut acolo, cam ce preturi se practica...Mie mi-a fost recomandata acesta clinica particulara- Goldenes Kreuz.Nu am nicio idee din ce luna trebuie sa ma prezint la medic -sa nu fie nici prea devreme nici prea tarziu.

In tara eu am asigurare medicala privata la spitalul Medlife prin AIG.
Are vreo importanta acest lucru sau se platesc serviciile spitalului separat?!...

Astept raspunsurile si opiniile voastre !!!!!!!

P.S

Si deasemena cine poate sa imi recomande si alte clinici din Viena!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia73 spune:

buna gianina am citit ce-ai scris . ai 7 zile de la data concwperii adik ziua in care u crezi ca ar fi fost posibil sa ramai insarcinata?....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annavq spune:

Buna

Eu sunt insarcinata in 34 de saptamani si am vazut citind pe forum foarte multe mamici care au tot felul de dileme in ceea ce privesc starile din timpul sarcinii si m-am gandit ca as putea sa spun si eu cate ceva din experienta mea, desi fiecare sarcina e diferita.

Pentru elenaraluca sa stii ca si la mine a fost la fel. Bebe nu s-a aratat din prima. De la data la care trebuia sa imi vina ciclul au trecut 15 zile pana au iesit doua liniute. Cat despre problema cu scurgerea, ar fi indicat sa mergi la medic sa iti faca o analiza sa nu ai ceva.
Pentru lily007, triplu test se face in trimestrul III de sarcina, in trimestrul II se face dublu test, asemanator cu triplu test. Cat despre triplu teste nu este obligatoriu din cate stiu eu, decat la femeile trecute de 30 de ani.
Pentru cristinica09 vitaminele ar fi trebuit sa ti le dea deja, dar poate asteapta rezultatele analizelor, pe care tot medicul ginecolog ar fi trebuit sa ti le scrie spre recomandare pentru medicul de familie. Dar cred ca si doctoral tau de familie are habar ce analize iti trebuie pentru sarcina.
Pentru narcisa28, din nefericire nu prea exista leac pentru picioare si maini umflate. Toate trecem prin asta mai devreme sau mai tarziu. Eu mai am o luna de zile pana nasc si trec si eu prin aceeasi situatie.

Pentru fetele care au greturi, cand eram la inceputul sarcinii eu am mancat biscuiti dimineata si imi trecea senzatia de voma, asa am citit eu intr-o revista, iar pentru a avea energie am baut pe toata perioada sarcinii un pahar de suc de portocale cu grapefruit la o ora dupa micul dejun si nu am mai avut ameteli. Incercati si voi asta.

Pupici si nasteri usoare


annavq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lia73

buna gianina am citit ce-ai scris . ai 7 zile de la data concwperii adik ziua in care u crezi ca ar fi fost posibil sa ramai insarcinata?....

Buna !
Scuze ...mesajul meu era catre herutza...ea a scris ca are 7 zile de la conceptie...eu am intrat in saptamana 18 de sarcina si ma mandresc tare
Eu am aflat ca sunt insarcinata exact in ziua 28 cand trebuia sa-mi vina...am folosit testul de sarcina Femina(caseta) si mi-a iesit pozitiv din prima, iar pentru a fi sigura am mai facut unul a doua zi (tot Femina- caseta)!
Nici eu nu am inteles prea bine mesajul herutzei...eu zic ca era prea devreme sa se vada la eco, o fi vreun eco performant si nu stiu eu...
Nastere usoara la toate burticile !

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralia

buna ziua tuturor!
eu am o sarcina de 6 saptamani si 5 zile, dar nu am simpotome deloc.. doar dorm mai mult si cateodata senzatia de metal in gura..
e ok?
vineri merg la dr pt eco..


oli 6 saptamani +

Felicitari si bine ai venit pe forum !
E normal sa ai senzatia de metal in gura si de somn...dormi cat poti de mult... si eu am fost la fel in primele 4 luni, acum in saptamana 18 de sarcina dorm cam 9-10 ore /zi...seara adorm de cum pun capul pe perna iar la 7,30 ma trezesc fara ceas desteptator ; de senzatia de metal in gura eu am scapat cam pe la 2 luni si nu simteam decat dimineata si daca nu aveam covrigi sa mananc si grapefruit... altceva nu puteam baga in gura!
Sarcina usoara !
18+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gianina21

Citat:
citat din mesajul lui Lia73

buna gianina am citit ce-ai scris . ai 7 zile de la data concwperii adik ziua in care u crezi ca ar fi fost posibil sa ramai insarcinata?....

Buna !
Scuze ...mesajul meu era catre herutza...ea a scris ca are 7 zile de la conceptie...eu am intrat in saptamana 18 de sarcina si ma mandresc tare
Eu am aflat ca sunt insarcinata exact in ziua 28 cand trebuia sa-mi vina...am folosit testul de sarcina Femina(caseta) si mi-a iesit pozitiv din prima, iar pentru a fi sigura am mai facut unul a doua zi (tot Femina- caseta)!
Nici eu nu am inteles prea bine mesajul herutzei...eu zic ca era prea devreme sa se vada la eco, o fi vreun eco performant si nu stiu eu...
Nastere usoara la toate burticile !

18+

Gianina21

Mi se pare si mie prea devreme totusi sa vada......Yo am avut sarcina extrauterina 4 saptamani si abia au depistat-o in 2007. Bina ca mi s-a rupt trompa si avean 2 L de sange in abdomen altfel stateam asha.......prob pana dadeam coltu......asta e. Acum asteptam poate poate vine si paunitza noastra draga. De o saptamana ma doare burta si urinez des . Pe 16 tre sa-mi vina rusii ma rog sa nu vina. Iti multumesc ca mi-ai rasp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenic spune:

Buna fetelor!

Sunt noua pe forum si vreau sa va pun si eu o intrebare, poate stiti mai multe.
La o sarcina oprita in evolutie se mai simt "neplacerile" sarcinii, respectiv oboseala, somnolenta, sani tensionati/durerori, urinare frecventa, putina greata...?

Multumesc si bine v-am gasit!

Mergi la inceput