Simptome jenante ale sarcinii

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ady@p spune:

sunt o proaspata graviduta in 5 saptamani. am greturi non stop. mananc numai uscaturi ,salate, portocale, lamaii,........si friptura de pui (cu sila). imi pun in farfurie iau o gura si gata!!!
deocamdata nu dau la ,,peste,, si sper sa nu o fac.
sanatate multa tuturor gravidutelor!!!! si sa aud numai de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

buna tuturor mamicilor in devenire. Sa fiti sanatoase si sa va bucurati de bebeii vostri. Subscriu si eu cu lista mea de simptome (sunt in 30 de saptamani), cu toate ca au fost descrise de multe gravidutze.
1. stari de greata
2. ameteli
3. dureri sub burta, de ma misc uneori de parca sunt teleghidata
4. drumuri foarte dese la toaleta

De curand am descoperit o salata usoara si care imi face mult bine: frunze proaspete de spanac taiate fasii, rosii, castraveti, ceapa verde, totul asezonat doar cu zeama de lamaie. Da o senzatie de invigorare si satietate, cel putin pentru mine. Se pot pune si bucatele de sunca sau pui si branza, dupa cum prefera fiecare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

narcisica28 si eu am probleme cu constipatia,dar manc in fiecare dimineata margarina pe paine cu miere,sau dc poti o lingurita de miere pe stomacul gol,si beam o cana cu lapte cu nesquik ; la mine vad ca a inceput sa-si faca efectul,desi am avut probleme f mari cu constipatia(mergeam 1 data pe sapt si at stateam cate o ora-doua)
anyana deci daca ai avut um in 25 febr atunci ai 8 saptamani si 5 zile.
ady@pse calculeaza de la prima zi a ultimei mestruatii dc ai avut in 19 febr at ai 9 saptamani si 4 zile. Uite aici calculator http://www.desprecopii.com/info.asp?ID=138

cristinica09 stai linistita ca nu este din cauza varstei,eu am 22 de ani si am simptome cum descrii si tu ,chiar mi s-a intamplat sa lesin,sau sa nu mai vad nimic.Mi se intampla cd fac efort mare si de la caldura,inca n-am aflat de ce,dar eu am si tensiunea mica de cd am ramas insarcinata.Eu analizele le-am facut la 8 saptamani pt trimestrul I.Slabuta am fost si eu la 160cm,44Kg.....pana acum am luat 9kg.Am inteles ca ar mai fi si problema ca dc nu mananci cum trebuie,cum bebe ia din corpul tau tot cei trebe at tu ramai fara lucrurile necesare si at e normal sa-ti fie rau.Eu la 12 saptamani am luat perfuzii din cauza ca nu puteam sa ma alimentez cum trebe datorita greturilor.

Mony 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katyuscha21 spune:

Noi suntem in 11 sapt si 5 zile si greturile si varsaturile sunt la ordinea zile si cu arsurile nu mai zik dar acum au aparut si ceva dureri abdominale insotite cu intepaturi puternice dar speram sa treaca si sa nu fie probleme.iar cat despre contipatie nu mai vorbesc ca si eu ma chinui tre sa imi iau 2-3 reviste cu mine in baie ca sa am okupatie.si sunt ft nervoasa de la orice ma enervez.dar asata e ce sai faci daca vrei sa fii mamika tre sa rezisti



SARCINA USOARA LA TOATE VIITOARELE MAMICI

Mami de baietel dulce ANDREI 2 ANI SI 7 LUNI (26.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisica28 spune:

Mony08, multumesc pt solutii, am sa incerc daca o sa mai fie cazul,dar deocamdata am scapat
Acum ma deranjaza picioarele si mainile umflate; chiar dc sunt in concediu si stau in picioare foarte putin si ma menajez cat pot, nu ma mai incape aproape nimic; sare incerc sa reduc la limita.
Katyuscha21, ai dreptate ! Trebuie sa rezistam; tu mai ai ceva, eu scap in probabil o luna si jumatate.
A gasit cineva remedii pt acest simptom ?
Sarcina usoara in continuare burticute!
Narcisa, cu baietel lenesutz DPN clinic 01.06.2009(e fff posibil sa ma insel la UM) , DPN eco 22.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaraluca spune:

Buna gravidutelor!as vrea sa va intreb si eu la cate zile de intarziere a ciclului ati facut testul de sarcina?
Eu de 5 ani fac tratamente de stimulare sa raman insarcinata dar luna asta nu mi a venit.asta ar fi ziua a5a de cand nu mi a venit si testul e negativ.in rest nu ma doare burta nu am nimic nimic,credeti ca am vreo sansa sa fie cu ochi?sau ar fi trebuit sa iasa 2 liniute de azi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinica09 spune:

Am fost la dr marti si am vazut cum ii bate inimioara lui bebe.Nu mi-a dat vitamine...a zis ca nu de acum trebuie sa iau.Voi de la cate saptamani ati inceput sa luati?Si analizele a spus ca le fac la medicul de familie dar nu mi-a scris ce fel de analize.Probabil stie medicul de familie!?
Mony08 incearca daca poti sa nu mai folosesti margarina fiindca este foarte toxica pt organism.Inlocuieste-o cu unt.Eu am stat de vorba cu o chimista in alimentatie si spunea ca aceste toxine nu se mai elimina din corp.
Va si aveti grija de voi.

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaraluca spune:

Va rooog sa imi raspundeti si mie ca sunt disperata!am si o scurgere nu foarte abundenta aproape lafel ca cea de la ovulatie.voi ati avut asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lily007 spune:

salut fetelor,eu sunt insarcinata in 15 saptamani si am si eu o intrebare pentru voi:ati facut triplu test? poate imi puteti spune si mie mai multe despre el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina21 spune:


[/quote]salut all eu am o sarcina foarte mica 7 zile adica inca nici macar nu e instalat in uter; am facut o eco transvaginala si s-a vazut acolo un punctisor mic ce se duce in viteze inspre uter. insa am din plin stari de greata, vomit in loc de una dimineata; sani mari si durerosi lesin la secunda secretii si pofte.
[/quote]

Buna!
Sper ca pana acum ti-a mai trecut din simptomele neplacute... se zice ca daca ai greturi si iti este rau f tare... faci fetita !
Noi acum de curand am aflat ca o sa avem baietel, inca nu se stie sigur (am 4 luni), cred ca in iunie, la 6 luni aflam sigur ce este (fac 4D)!
Sarcina usoara si nu te descuraja, o sa fie mai bine dupa primul trimestru (adica o sa te apuci sa mananci pe saturate)


Gianina 16+

Mergi la inceput