Piticodromul Festiv de Sept - Oct 2005 (215)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreeeea spune:

Apar si eu sa va multumesc din suflet pentru sprijin si pentru cuvintele frumoase! Am mai trecut un hop, si sper sa nu mai ajung in spital pana in aprilie (cand trebuie sa se nasca puisorii). Acum suntem bine, au trecut durerile abdominale, dar trebuie sa stau numai in pat. E greu, dar cand stiu ca e pentru copilasi, totul pare posibil. Urmeaza sa ne luam laptop, si atunci totul va fi ceva mai simplu. Pana atunci incerc sa gandesc cat mai multe activitati cu Maria (citim in pat, coloram, povestim, invatam, discutam), iar cand e ea la gradinita, citesc si, mai nou, tricotez . Dar sunt optimista si stiu ca voi trece cu bine peste perioada asta, iar sotul meu e de aur, mai ales acum.
Imediat ce pot comunica cu voi din pat, nu mai scapati de mine...


Andreea, mami de MARIA (5 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

la multi ani Lucas!!!!1
Mai fete dragi, era s anu va mai gasesc, unde v-ati ascuns?
Eu azi sunt libera si am zis ca trebuie sa imi fac timp pentru grupul acesta minunat care mi-e tare drag.
Noi suntem bine, ma dispera tusea lui IAris, dar ca si MAry zic ca totul este d ela polipi.Noua ni s-a spus ca acum trebuie asteptat o vreme pana se vindeca urechea de la otite si cand nu va mai exista infectie acolo polipii , (vegetatiile) se vor retrage ca acum sunt inflamati.Acuma tot astept, dar a luat-o IAris la tuse in special dimineata.Si e o tuse productiva.In rest, e plin de perlute. Zilele trecute a schimbat tat'su calculatorul si l-a scos pe cel vechji afara.Copilul curios intreaba de ce...si tati ii spune ca e vechi.Ei, duminica vorbeste cu bunicii in Romania si ii spune lui tata"tu esti vechi, du-te afara", nu avea chef sa vorbeasca cu el.Ca s anu mai spun ca ai mei sunt bunicii din calculator la care el vrea sa mearga in vizita:" si eu vreau sa vin la tine in cacator( a se citi calculator ".
Sunt fericita de mor cand il vad cum creste de frumos si cate stie, vorbeati de numarat , numara in franceza pana la 20 dar in romana le stalceste rau...si in engleza pana la 10.Recunoaste litere, si cifre, nu pe toate...dar are vreme.Nici eu nu m-am mai ocupat foarte tare de partea asta, mai ales ca l-am dus la noua gradinita si mi s-a spus ca e mult mai avansat fata de copiii de varsta lui.LA gradinita veche era cu copii mai mari decat el, el era cel mai mic din grupa celor mari si educatoarea lucra cu toti la fel.A fost uimita educatoarea cum tine creionul in mana, cum coloreaza de corect, cum stie cifre si mi-a spus sa ii dau pace ca e dezvoltat frumos si nu are nevoie decat de un mic impuls din cand in cand ,sa nu se culce pe o ureche.Ii plac in continuare povestile, luam tot la 3 sapt o carte in romana de la biblioteca si citim impreuna.Avem si dvd-uri cu desenele preferate , dar i-am sistat din programul acordat in fata televizorului , acum are voie sa vada un episod din Dora dimineata si un desen la dvd inainte de culcare asta in cazul in care nu vrea poveste.Cam atat.
A inceput sa manance mai bine, nu stiu daca e din cauza noilor achizitii-tubuletele, sau pur si simplu e intr-o perioada buna, dar mananca bine, si fericirea mea, mananca si fructe...o para, un mar...la orice ora i le dai nu le refuza. Ca s anu mai spun ca a intrat intr-o perioada in care mananca rodii...e drept ca stau ceva pana desfac una dar merita cand vad ca da gata un bol plin cu samburi siroposi.
M-am intins ca o placinta, ma duc s aimi vad finutul si apoi revin la casuta mea sa imi termin treaba.Cand sunt libera fac o suta de lucruri...e asa relaxant
V-am pupat.

Mary, mamita lui Iaris(18.09.2005)
"La liberté est le droit de faire ce que les lois permettent"
de aici incolo alte poze noi cu noi
www.totsites.com/tot/iaris" target="_blank">paginuta lui Iaris
Mozart
www.youtube.com/watch?v=XrA2ooglvGc&feature=related" target="_blank">Evangeline

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oaana spune:

Andreea
Slaba activitate,nu prea am ce citi,dar cred ca sunteti la munci.
Ioana ce ai mai facut cu Sma ai mai "operat-o" la labii?


Oana,mami celor doi nazdravani: Iosua si Aaron.

www.flickr.com/photos/14066329@N04" target="_blank">poze noi


"fiecare rasarit de soare e o noua speranta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Andreeea, bine ca ati trecut hopul!

Marinela, pupa pe Iaris istetul!!! Mi-ai adus aminte de fructe, nu merg deloc la baietii astia ai mei. Tot timpul cumpar, variate, tot timpul ajung sa le arunc iar ei nu gusta mai mult de o felie de mar ocazional.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mysweetest spune:

Andreea ca sunteti bine!
Tonnia nici al meu nu prea mananca fructe decat ocazional cate 2-3 felii de mar, banane sau portocale.

Noi numaram doar pana la 10, stim tot alfabetul dar nu pronuntam corect literele:L si R si nici unele numere nu le pronuntam cum ar trebui..de ex: trei, sapte...mai exersam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Aici, sunt incurajati copiii sa manance fructe.
Anca mananca din toate, dar cel mai mult ii place 'pomme'.(mar)
Si strugurii, si bananele.

A cerut sa ii cumparam si afine, si zmeura, dar n-a mancat.

Si ne recita intruna:' C'est bonne pour la santé', 'Ce n'est pas bonne pour la santé'.
E haioasa cum se indeasa cu cioco si apoi ne spune:'Ce n'est pas bonne pour la santé'.

Noi ne pregatim de Halloween, maine se duce imbracata in printesa (Belle) la gradinita.

Pe curand,



Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Andreea, ma bucur mult ca ati trecut cu bine de hop.
Doamne Ajuta in continuare, iti tinem pumnii.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

Tonnia eu la un moment dat credeam ca am eu o problema de nu mananca copilul fructe...imi faceam mustrari, ca poate il innebunesc prea mult, acum insa cere...are un program de masa foarte strict,adica si l-a impus singur.La gradi mananca furcte chiar daca nu vrea, ca atat de mult insista educatoarea ca nu are incotro.Si cum spunea si Cristina aici sunt incurajati sa manance fructe, iar la scoala sunt foarte stricti cu alimentatia.Cat am lucrat in scoala de pitici am vazut supraveghetori care cautau si verificau cutiutele cu mancare si trimiteau bilete parintilor daca lor li se parea ca nu este sanatos..
Iaris va fi tot dragon de HAlloween,ca si anul trecut, nu am avut timp sa ii caut ceva mai frumos si acum m-am trezit prea tarziu.El anul trecut si asa nu prea a profitat de sarbatoare decat la gradi ca a adormit pe la 6 seara, nu dormise la gradi.Anul asta speram sa simta si el sarbatoarea.Cel mai greu este cu pachetelele pt colegi ca multi sunt alergici, plus ca nu au voie bomboane, Cristina si la voi sunt asa stricti sau s-au tacanit ai nostri?Acuma,adevarul e ca nici mie nu mi-ar place sa aiba 15 pungi cu bomboane pe care nu as putea s ai le smulg din mana..clar ar manca multe...poate nu toate totusi...nu stiu, inca sunt in dilema.
Am fugit sa il iau,va pup.

Mary, mamita lui Iaris(18.09.2005)
"La liberté est le droit de faire ce que les lois permettent"
de aici incolo alte poze noi cu noi
www.totsites.com/tot/iaris" target="_blank">paginuta lui Iaris
Mozart
www.youtube.com/watch?v=XrA2ooglvGc&feature=related" target="_blank">Evangeline

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Marinela, se dau pungi cu bomboane la colegi? Hopsha, asa o fi si la Peter in clasa? trebuie sa intreb
El inca nu stie ce-i cu bomboanele, stie ca-s de mancare si mi le da mie in gura, el refuza sa manance. Ieri a fost prima oara cand a mancat ciocolata. Am mai incercat pana acum sa-i dau si n-a vrut, dar ieri a primit de la o fetita o bomboana de ciocolata frumos impachetata. Mi-a cerut s-o deschid si a muscat o bucata.
In schimb cake (adica tort) ar manca oricand, oricat. Neaparat sa fie decorat si eventual cu o lumanare aprinsa. Pe aici se mananca des, nu-ti trebuie un eveniment special, e precum biscuitii Mirela, toate lumea are
Costum de Halloween n-are pentru ca nu vrea costum, insa sper sa reuseasca una din educatoare sa-l imbrace cu un soi de costum de Mr. Conductor (din Thomas), o sapca, o esarfa si o centura. Am vazut ca de ceilalti adulti asculta, daca ii propun eu ceva e din start NU si incepe munca de lamurire si prinsul momentului potrivit.

Diana si Peter (3 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Da, si la Victor la scoala sunt f. stricti cu alimentatia sanatoasa, chiar exagerati, as zice.
Adica daca li se pare ca la gustare are copilul ceva nesanatos, nu il lasa sa o manance, si ramane copilul nemancat.
De ex., placinta cu mere facuta in casa nu e sanatoasa ca are zahar.

Da, Diana, de Halloween, Craciun, si chiar de aniversare, copiii duc mici cadouase la colegi. Anul asta au fost ceva probleme cu niste copii care au mancat bomboane si au ajuns in spital, asa ca la scoli sunt interzise bomboanele.
Asa ca Victor va duce pungute decorate de Halloween cu un mar /portocala si o decoratie mica de sezon.

La gradinita, Anca nu duce nimic, sper sa nu fie singura.
Ei serbeaza maine Halloweenul la gradi, asa ca e prea tarziu sa pregatesc ceva.

Pe curand,

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput