Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (25)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns PetraTudor spune:

Va salut si eu, ne-am trezit dupa 12 ore de somn si suntem in plina forma!

Dar ce vreme urata este afara!!! Abia astept sa dea caldura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenada spune:

Buna dimineata la toata lumea. Si eu am o stare buna azi, pentru ca am fost la doctor si am primit OK pentru iesit din casa - colul nu numai ca nu s-a mai scurtat, dar si-a revenit la dimensiunea initiala de 4 cm. Nu mai am nici dureri si nici contractii. Sunt bucuroasa ca pot in sfarsit iesi din casa dupa 10 zile de consemn in pat, pacat insa ca tocmai azi este o vreme cam inchisa.

pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenada spune:

Fetele am o intrebare pentru cele care au facut triplul test. Rezultatul vostru contine doar probabilitatile calculate si standard sau aveti si valorile HCG, AFP si Estradiol raportate la mediana? Eu am luat rezultatul care este Ok, adica probabilitatea calculata este 1:1390 pt SD si 1:10000 pt celalte doua. Problema mea este ca doctorul a zis ca valorile pt analizele HCG, AFP si Estradiol- mai ales pt HCG- sunt cam mari fata de mediana, dar ca nu conteaza, pentru ca softul calculaza rezultatul tinand cont de toti factorii.La voi cum sunt valorile la HCG, AFP si Estradiol?

Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia2008 spune:

Buna Carmenada, am o rugaminte poti intra in mai multe detalii - ce fel de contractii ai avut, cum le-ai simtit ? in cat timp au scurtat colul si ce tratament ti s-a prescris ??

eu am o mica mare problema de la inceputul sarcinii cand ma stresez, enervez, agit mi se incordeaza uterul si incepe sa ma doara ( parca ma strange ceva nu tare sau am un fel de junghi si intepaturi ) dau fuga l-a echograf, concluzia uter contractat ( nu mi s-a spus nici macar o data ca ama sau am avut contractii ) si mi se recomanda repaos la pat, sa continui cu utrogestan care il iau de la inceput si 3 no spa / zi. in ultimele 3 saptamani m-am simtit foarte bine si revenisem la mai toate activitatile mele insa s-aintamplat sa ma enervez destul de rau si am luat-o de capat de 2 zile, burtica cand este tare cand este relaxata si am unele dureri as spune mai mult un disconfort, off


legat de triplu test nu am cum sa-ti raspund deoarece eu am facut doar dry test si in urma rezultatului nu mi s-a recomandat sa fac si TT



16+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mababei spune:

Carmenada, mie mi-au iesit urmatoarele valori:
AFP 23,5 ng/mL
Estriol neconjugat 4, 73 ng/mL
HCG total 22707 mUI/mL
iar la valori de referinta se mentioneaza ca" valorile se interpreteaza in functie de mediana corespunzatoare varstei sarcinii". As fi vrut sa stiu si eu valorile clare de referinta dar vazand mentiunea facuta de laborator, cum ca rezultatele indica un risc scazut de anomalii fetale, nu mi-am mai pus problema. Oricum rezultatele tale referitoare la risc sunt f. bune!!

mihaela
18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenada spune:

La mine contractii au inceput acum 2 saptamani cu niste dureri in partea da jos a abdomenului, cam in zona ovarelor - s-au asa le-am percept eu- exact ca la ciclu. La inceput insa nu le-am prea dat importanta pentru ca mie mi s-au parut normale. Apoi intr-o zi cand ma imbracam am observat ca uterul meu se intareste, efectiv l-am simtit ca am o piatra. Am fost atenta un pic apoi am vazut ca se relaxa mi-am dat seama ca seamana cu ceea ce povesteau fetele despre contractii, si am inceput sa ma panichez. Am fost la control si la tuseu, doctorita efectiv a vazut uterul contractandu-se si mi-a zis despre col ca este scurtat in jur de 3.2 . Mi-a dat tratament:No-spa 2tablete/zi si Gynipral 1/2 pastila la 6 ore si m-a atentionat ca este posibil sa-mi fie rau pentru ca acest medicament (gynipral) modifica pulsul si ca la primele administrari este bine sa fie cineva cu mine. Pe langa tramanent mi-a recomandat repaus total in pat o saptamana. M-a atentionat ca nici pe scaun sa nu stau mult pentru ca se creeaza presiune pe uter si col. Am facut tot ce mi s-a spus si la controlul de ieri uterul este ok iar colul 4 cm, insa mi-a recomndat mai putin efort fizic.

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Salutari mamicilorcu bebici si mamicilor noi venite...bomboniqueDoamne ajuta, ca te inteleg prin ce ai trecu!
zsuzsu, cumplita sa fii racita(ma dureau muschii burtii de la stranut si gura uscata , buzele crapate cu sangerare ca nu puteam respira poe nas)eu aproape am scapat: am facut inhalatii cu apa fiarta in care am pus 3linguri sare, in fiecare sera; 5 cani ceai cu frunze de ceapa si musetel, multa lamaie si indulcit cu miere; sirop de mugur de pin 6 lingurite /zi(la farmacie 12 RON - e natural); si 3 pahare scuc de grefuit cu lamaie. Seara la culcare o baie calduta si un prosop udat cu apa si spirt pus la gat. Offf....ce raceala cumplita, m-a lasta in 4 zile sa dorm..acum sunt mai bine pot respira. Poate va ajuta si pe voi.
Carmenadaparanoie am fost si nu credca am scapat total,am ajunsesem sa-mi creasca tensiunea sa nu dorm noaptea + alti factori de stres...in concluzie faceam rau si mie si copilului.M-am mai linistit, dar inainte de fiecare eco sau vizita la medic sunt ingrijorata agitata ,plang. M-a ajuta mult sotul care ma incurajeaza si comunicarea cu Dumnezeu, incerc duminica macar 15 min sa trec pe la biserica.
Mititica82felicitari pt baietel...la fel si cealalta colega a noastra de UM care are tot baietel!
18+Albert Mirel

fbruma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia2008 spune:

carmenada la ultima eco de acum 2 zile aveam colul 3,6cm ssi inchis , atat este de la inceputul sarcinii iar pe langa no spa mi s-a prescris si gynipral pe care am ales sa nu il iau in primul rand pentru efectele adverse + celalalt doctoor la care merg mi-a spus ca se face numai in spital si nu considera ca ar trebui administrat acum

ce vreau sa te mai intreb, dupa ce ai inceput tratamentl care au fost schimbarile, cum te-ai simtit ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adee spune:

bombonique, bine ai venit

Apropo de triplu test (dublu test) la inceput eram suparata ca nu mi-a recomandat dr sa il fac,dar acuma ma bucur ca nu l-am facut; poate imi iesea o valoare mai mica si aveam motiv sa ma stresez inca cateva luni bune si dupa cum zicea si silvi8 dupa ce afli rezultatele oricum este prea tarziu.

Se pare ca la bebe ii place cand citim ce mai povestiti pt ca am inceput sa citesc ce ati mai scris de ieri si bebelica vad ca se tot agita, face mare scandal

19+

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adee spune:

A, si am uitat sa va zic, am luat ieri o canapea in camera la bebe si binenetes, la norocu meu...dupa ce am platit-o m-au intrebat daca in 10 minute ajung acasa ca vin sa mi-o aduca. Asa ca bebelica are deja canapea in camera lui

19+

poze

Mergi la inceput