Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(6)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iubita_tiana spune:

laura sa te auda dumnezeu...si in iunie sa ne strangem bebei la piept.....e f greu sa ma controlez, primele 6 sapt au fost un chin pt mine, dureri.....si framantari...oricum, sper sa treaca cu bine totul.....si nu doar primul trimestru cum zic unii dr, ci toate 3 trimeste sunt periculoase...

8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubita_tiana spune:

laura, mie abia la 6 luni de la nasterea-ciuretata...sa zic asa, dr meu mi-a zis ca e o minune ca sunt intreaga avand in vedere prin ce am trecut...puteam sa imi pierd uterul, placenta fiind f afectata si lipita de uter....o ora 30 min m-a chiuretat dr sub anestezie totala....si iti dai seama cat a racait din peretele uterului....

sunt f fericita ca sunt in viata si sanatoasa....dr mi-a zis ca am uter predispus avortului...si primele 10 sapt sunt decisive...nici m,acar nu m-a trimis la analize si la luarea in evidenta la medicul de familie, cred ca sta si el cu frica.....sa nu se intample ceva

8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Buna.
Sunt o viitoare mamica de iunie - sunt in saptamana a 9-a de sarcina; mai am o fetita de 4 ani.

UM - 30.08.2008
DPN - 6.06.2009

Am fost in S8 la eco si totul e bine; la prima sarcina am fost in S6 si nu prea s-a vazut mare lucru, a trebuit sa ma mai duc si in S8 si abia atunci s-a vazut sarcina.
Ca si la prima sarcina am tensiunea mica - in jur de 9 cu 6, am senzatie de voma cateodata in special seara (la prima sarcina greturile au aparut in S8 si au tinut pina in luna a 4-a, le aveam toata ziua).
In rest ma lupt cu oboseala, la servici e tare greu mai ales ca nu pot sa beau cafea.

Sarcina usoara tuturor fetelor si ne mai auzim.

PS: Cand v-ati programat la eco morfologica?






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

Ela, daca ai tensiunea mica chiar se recomanda cafea!

Eu am cand 8 cu 6 cand 9....si tbuiea multe lichide, cafea si ciocolata daa nu ametim f usor!

Sanatatea multa!
Stiu iubita_tiana prin cate ai trecut saracutza de tine de la "durere" dar ai sa vezi ca de data asta va fi ok.
Gandirea pozitiva influenteaza ffff mult.
La 16.30 am ecografie intrav.si discutie cu dr despre analize.
Abia astept.
Pupici

9 +

http://bd.lilypie.com/pruSp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricika spune:

Ela bine ai venit!
Eco morfologica eu stiu ca se face intre sapt 20 si 24, sau tu vorbesti despre altceva?
Eu ma duc peste o sapt jumate la eco din nou, atunci imi va da sa fac analize, o sa vb cu dr ca vreau sa nasc cu ea la euroclinic, si o sa o intreb unde sa ma duc sa fac eco 3d sau 4d pe la 12 sapt pt ca vrem sa vedem ce e :)

Floricika 8+ si mamica de David Gabriel (15.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

un link interesant si demn de urmat:

http://www.sakura-center.ro/stresul-si-sarcina

9 +

http://bd.lilypie.com/pruSp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubita_tiana spune:

la 12 sapt se poate vedea deja sexul la 4d?
hm, eu am fost data trecuta la eco normala si la 21 sapt nu a \putut zice cu exactitat ce este, si a gresit, a zis fetita , si a fost baiat....

as fi f fericita sa aflu la 12 sapt ce voi avea...
dar INAINTE DE TOATE SA FIE BINE BEBELE....asta imi doresc

8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strunfita spune:

Ela, sigur ai voie sa bei cafea, maxim 2 cesti pe zi, din cate am citit.
Asta daca poti, bineinteles. Ca si eu am 9 cu 6 tensiunea si nu pot sa vad cafea acum, si inainte beam o galeata pe zi :)

9+ si Bogdan (04.02.2005)
Poze1
Poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

La eco morfologica ma refeream.
La prima sarcina am facut-o la 22 de saptamani.
Dar acum vad ca se recomanda mai multe (sau e mai mult o moda): la intre 14-16 sapt, intre 20-22 sapt. si in S32.
Acum m-am programat pt S14.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricika spune:

Da, eu stiu ca la eco performant(3D sau 4D) se poate vedea ce este de la 12 sapt. sarcina trecuta am facut eco la 16 sapt si se vedea perfect ca e baiat, iar dr meu avea la cabinet eco mai invechit si mi-a zis ce e abia la 24-25 de sapt....pana atunci cica nu vedea....

Floricika 8+ si mamica de David Gabriel (15.09.2006)

Mergi la inceput