Mamici anti-stress de ianuarie-februarie 2009 (72)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

primul de care zice mire,se face obligatoriu,al doilea se face numai daca iti iese marita valoarea la primul. si pe mine la 24 de sapt m-au pus sa beau chestia aia rea si dulce,si dupa 1 h mi-au luat sange. a iesit bine si nu a trebuit sa mai fac ala de 3 ore.
cris,de ce nu mergi draga sa iti cumperi un calorifer pt camera. opricum o sa aveti nevoie pe timpul iernii. eu mi-am cumparat 3,curentul fiind mai ieftin decat gazul,deci pe alea le folosesc.

26S+sa fii alaturi de noi pana ne nastem sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRINA.C spune:

am inteles. La noi nu se face de rutina TTGO la cam nimeni(doar dc exista suspiciune), iar de cel efectuat de tine cred ca e unul partial , nu stiu f multe despre el , tre sa mai citesc.Oricum mi-as dori sa fiu in SUA si sa vaz care e sistemul la voi, cam cat stres e dincolo de baricade(medicii au protocoale mai bine puse la pct si par mai relaxati si pacientii mai multumiti)

bb mic

POZE
27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

deci mie imi e chiar ciuda pe voi,cele din tara,ca mergeti in fiecare luna sa va vedeti bbul la eco. aici de 3 ori in 9 luni si gata,asta in cazul in care nu trebuie monitorizata sarcina. eu pana acum am fost de 3 ori( a doua am cerut-o eu) si mi-au zis ca s-ar putea samai fac pe la 32 de sapt.
sunt foarte relxati aici. pe bune.
eu cand am avut sangerari,anul trecut si am pierdut sarcina,mi-au zis atat:"ne pare rau ,nu putem face nimic,corpul stie ce stie" si nu mi-au dat decat ibuprofen de 800 si m-au pregatit cu multa rabdare. nici un medicament de sustinere...nimic.
am luat prenatale,care ti le recomanda si atat. si pt arsuri sau pt raceala ,ei iti zic ce sa iei,dar la sf propozitiei,zic ca oricum,indicat ar fi sa nu iei nici un fel de medicament in sarcina ...si te pune pe ganduri!
spitalele sunt foarte misto si bine dotate,fiecare are camera lui cu baie ,cu cananpea pt sot,cu masute si fotolii...si aparatura,na fara cuvinte.

26S+sa fii alaturi de noi pana ne nastem sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Da, asa este sunt foarte relaxati aici. De obicei dc ai probleme in primele doua luni, lasa natura sa-si urmeze cursul, de abia dc esti la a doua a treia pierdere de sarcina incep sa ia masuri.
Dar dupa aceea dc se constata o problema de obicei se intervine si se face tot posibilul (cum este cazul lui Cris).
Daca sarcina e normala mai mult de doua ecografii (hai trei) nu se fac.
Spitalele sunt foarte bine dotate si cadrele medicale super dragute, dar cand iti vine factura acasa...dc nu ai asigurare ai incurcat-o. O sarcina cu tot cu nastere te ajunge cam pe la 20.000 de dolari, fara nici un fel de complicatii. Dar ma rog, trebuie sa fii incostient sa planuiesti o sarcina si sa nu ai asigurare medicala.



“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Aidan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

aaaa:plus ca eu sunt rh negativ,aici nu trebuie s ate stresezi cu cumpararea vaccinului(lucru care am inteles ca e o problema in tara),sange mi-au luat prin sapt 11,mi se va face un vaccin in sapt 28 preventiv si 32. cand am intrebat,mi s-a zis ca daca ar fi ceva probleme,cum ar fi schimb de sange de la mama la fat,as avea sangerari,in cazul ala se face vaccinul atunci.
am sa fac poze si cu spitalul.aaaa,inca ceva,ca eu ma tot uit la protv si vad copii furati din maternitate,sau schimbati...etc,na,aici...este asa de bine pazita maternitatea,ca te simti ca intr-0o inchisoare. intrii numai cu cartela,iar daca vii sa vizitezi pe cineva,trebuie sa stii toate datele pacientei. copii au o cheste din aia pusa la manuta sa nu poate fi scos afara,in caz contrar ,suna...chiar ca la puscarie,dar e sigur.


26S+sa fii alaturi de noi pana ne nastem sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRINA.C spune:

Mda , plusuri si minusuri peste tot.Eu sunt una dintr-o categorie mijlocie sa zic asa,am mers pe mana unui singur dr (asta fiind eu dr si considerand ca este f importanta complianta )si acesta e mai relaxat.Am avut aceiasi impresie pn la 16 sapt ca interesul ginecologului nu era maxim , dar am realizat ca era exact ceea ce spui tu Lisa, ca dc ceva e rau corpul stie si se da reject.Si cam asa e , cel putin pt primul trimestru.La voi se acopera pt orice , la noi nu sunt asa de atacati INCA cu malpraxisul, ci doar cu TV-ul si cred ca si din acest motiv recomanda diverse medicamente mai lejer.

PS:cea mai frecventa amenintare catre dr la noi este "vin cu PRO TV-ul"

bb mic

POZE
27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns edinutza spune:

Buna frumoaselor!

Na cam m-am asezat si eu si am reusit sa va citesc!Dupa ziua de ieri am fost rupta ,dar azi vad ca mi-am revenit si am continuat cu treaba in bucatarie,bineinteles inainte de asta am fost cu vecina la cumparaturi si mi-am cumparat tot felul de legume si am facut un pisto de am mancat doua farfurii!cred ca si micutei i-a placut pt ca a inceput sa ma ghidile !

Vorbeati de oboseala si ca sunteti putin mai sa zic "sensibile"cu sotii vostri!E'mee too!imi sare tandra intr-o sutime ca secunda e lunga,dar la fel de repede imi si trece,oricum nu imi place sa fiu asa pt ca sotul meu nu o merita,dar ce sa faci cu hormoni e greu!

Annasofia_imi pare rau pt voi!Dumnezeu sa iti dea putere si intelepciune si multa multa sanatate!

Stelutta_of,ca si medicii astia in loc sa te linisteasca mai mult si sa iti explice mai bine te lasa asa!numai fii suparata pe degeaba,gandestete doar ca Dumnezeu te-a ajuatat pana aici si deacum in colo la fel o va face!

Irina_adica tu incurajezi pe altul asa de minunat si tu faci figuri????e ca primesti la fundic,ia te rog frumos sa nu te gandesti la rele!



edi `de 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRINA.C spune:

Edinutza , io nu-s in stare pt mine frate..., eu pt mine nu sunt capabila sa fiu propriul medic.Aici e meritul sotului meu, el e responsabil cu ridicarea moralului.
Apropo stiu ca ati mai ras de mine dar el va pleca pn la urma la Boston , are curs intre 3-8 nov si va anunt de acum ca sunt pe cale de decompensareo data ca zboara (stiu...e safe, bla bla da io nu pricep) si o data ca raman fara el , iar eu is cam bleaga , fara el sunt fara directiece sa fac, de 12 ani viata mea si a lui graviteaza doar una in jurul celeilalte.Sa vedem acum ce va fi cu bebepoate ma mai maturizez si eu.

bb mic

POZE
27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns edinutza spune:

Miere_a citit ca nu ti-a iesit bine testul!stai linistita ca si o prietena de a mea la fel a patit-o si i s-a repetat testul pana nu a fost ok!chiar i-au dat un mic aparat cu care se intepa inainte de masa si dupa si isi trecea valorile intr-o carticica sa vada daca totul e ok!Itradevar bb s-a nascut cu 3800kg!dar nu e cine stie ce!si eu am sa il fac luna viitoare mi-e un pic groaza ca am inteles ca este cam scarbos,asa e?

vorbiti de conditii si de sistemul medical de la voi!asa e si aici,la fel!tratament,eco de 3 ori si daca nu e cazul nu te streseaza aiurea!imi place asa,e mult mai bine pt noi!diferenta e ca aici nu trebuie sa ai asigurare,ajunge sa ai medic de familie!+ca dupa nastere primesti 2500 de euro in conditia sa fii rezidenta de cativa ani!sper sa ii vad!

edi `de 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

rezidenta sunt si eu,dar nu cred ca vopi primi bonus pentru asta,oricum,eu nu platesc nimic,imi asigura statul tot,plus ca acum pot sa aplic la un "ajutor" de stat,pt lapte praf,scutece,etc. eu aplic,daca pot,de ce nu?
asta sa nu credeti ca nu muncesc,muncesc,dar fara carte de munca,ca eu lucrez pe bani cash..deci nu dau socoteala nimanui cat fac,e mai bine asa!

26S+sa fii alaturi de noi pana ne nastem sanatoase!

Mergi la inceput