Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti -24

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:

Citat:
citat din mesajul lui elyanne

Luati de va distrati... bine ca e la altii
http://i83.photobucket.com/albums/j309/Kristinutza/asa_copii_sa_aveti_parte.jpg


Concurs "Mirese cu stil si farmec" ... s-a dat startul !!! Nasa la nunta surioarei: www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=7" target="_blank">el1.jpg & www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=10" target="_blank">ha2.jpg


Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica



Aualeu, mama, pai cred ca as fi innebunit! Sa le mai fac si poze???!

Culmea e ca eram cu Andrei in brate cand am deschis linkul, si se uita kupilu' la poza cu o curiozitate... am inchis linkul si-a trebuit sa-l deschid din nou la cererea lui... o fi vrut sa invete ceva?

www.dropshots.com/andruskandu" target="_blank">PozeAndrei

Andreea lui Andreiut Puiut 11.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

Buna fetelor!
voi ce lapte praf le dati bebeilor vostri???eu le dau nan ca asa le dadea in maternitate.
Azi Clara a avut cea mai linistita zi...a mancat shi a dormit...atat...(astept replica de la noapte ca inca nu s-a culcat:)))in schimb Cami a avut o zi foarte agitata nu a dormit de la 13.00 la 18.00 deloc...iar acu doarme dusa:)
Duminica viitoare facem botezul, apoi o sa mergem la medic la un control...abia asteptam...
Am pus shi eu niste poze sa vedeti ce frumoase suntem...
va pup...

http://s417.photobucket.com/albums/pp260/Lili_Filip/?start=0

Camelia-Maria & Clara-Ioana - 17.09.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cata14 spune:

Buna fetelor,

eu sunt membra la mamicile de 2006 si la viitoarele mamici de 2009. Am fost ieri la eco si ... shok! am 3 bebici. Nu se stie inca daca toti sunt ok asa ca mai merg si sapt viitoare.

E vreuna dintre voi mama de tripleti? Aveti idee pana la cate saptamani maxim se poate ajunge cu tripletii?

Multumesc in avans de raspunsuri.

Cata 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Cata felicitari. Natural???
Da, sunt mamici cu tripleti pe aici... Dar in ultima vreme au scris mai rar... sigur apare una dintre ele sa-ti raspunda...
Poti citi povestea Oanei: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=92869


Grace sa-ti spun si eu cum s-a intamplat la mine... dr. meu e impotriva cerclajului preventiv... In plus prima sarcina am dus-o fara nici un fel de probleme pana la termen... Fara nici o restrictie, nimic... Asa ca preventiv nu a vrut sa faca cerclajul...
Dar la 25 de sapt. am aflat ca se deschisese colul... Chiar daca pana atunci evitasem sa fac efort, am avut perioade de stat numai in pat din cauza placentei jos inserate (pana pe la 20 de sapt.) ... mi-a dat tratament pentru contractii (pe care inca nu le simtisem... cica as fi avut din moment ce s-a deschis) si stat numai in pat... Daca obs intr-o sapt. vreo imbunatatire urma sa stau asa... Dar la urmatorul control eram la fel, aveam si mai multe contractii... asa ca m-au internat si m-au tinut cu injectii, perfuzii sa opreasca contractiile si la aproape 27 de sapt. am facut cerclaj... A fost totul in regula si am reusit sa duc sarcina in pat si cu tratament pana la aproape 37 de sapt.

Acum... cerclajul fact tarziu si mai ales cand ai contractii are riscurile lui, ca poate duce la avort, in loc sa-i mai tina acolo...
La cerclajul facut preventiv... si asa o sa ai ceva restrictii pt. ca, chiar si legat, colul se poate rupe daca firul strange prea tare si sugruma "colul"... adica nu inseamna ca daca ai facut cerclajul ai scapat de orice grija... trebuie sa nu faci efort, la un moment data trebuie sa stai in pat cat poti de mult... sau tot timpul daca asa-ti zice dr.

Grea decizie... era mai bine daca dr. iti spunea eu vreau sa facem asa, ca asa cred eu ca e mai bine... ca doar are experienta... tu practic dai cu banu... ca nu ai atatea date cate are un dr.


mamaana o sa fie bine... cine stie, o fi un nodul de natura hormonala, care apare, dispare...


Concurs "Mirese cu stil si farmec" ... s-a dat startul !!! Nasa la nunta surioarei: www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=7" target="_blank">el1.jpg & www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=10" target="_blank">ha2.jpg


Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

Buna, fetelor!
Felicitari proaspetelor mamici si sarcini usoare viitoarelor mamici!
Un scurt rezumat despre noi ar fi acesta: De 0 luna jumatate de cand am inceput serviciul (si deci, de cand ei stau acasa cu socrela...) gemenii au facut amandoi stomatita (cu un fel de gingivita), conjunctivita si , mai nou, laringita. In acest moment suntem ca pe spini, ca de luni incepem caminul. Sunt mai bine, insa Raresel tot mai tuseste, iar miercuri mergem la control la oftalmolog. Cu masina am tot mers. Merg destul de bine cand nu sunt singura. Joi am plecat singura cu masina si i-am spart uneia bara (noroc ca avea o Dacie veche); mai rau e a mea (aripa din spate si zgariata si putin infundata si putin pe usa). Am scapat ieftin, adica i-am dat banii pe bara si gata, fara politie si restul....Am zis sa nu o facem, ca o sa o mai sifonez....Andrei merge fff bine cu scoala. Ii place, e constiincios. Acum are o saptamana de vacanta.
Va rog sa-mi tineti pumnii luni, cand avem prima zi de gradinita. (Ei sunt incantati ca vor scrie si vor construi un castel din logo-asa zic ei).
Va pup, va pun doar cateva poze , ca nici de pozat nu mai am timp si promit sa sa scriu cum au fost primele zile!!!!!!!!!
Poze aici: http://picasaweb.google.com/ainia76/Octombrie#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna!
Dalina nu cred (nesimtita de mine ) ca te-am felicitat pentru inspectia reusita. FELICITAAARII!! Am fost si eu un an 'in sistem' dupa ce am terminat faclutatea, soacra si tatal meu sunt profi amandoi, deci stiu destul de bine ce inseamna. Bravo tie! Nu te necaji ca sunt si acrituri pe lume, normal era sa fie macar putin impresionata de ce ai reusit sa realizezi cu 2 pui mici acasa, abia intoarsa din concediu. Fetele ce mai fac? Sunteti bine?

LAVINIAAA... traiestiiii!!! simteam eu ca lipseste cineva, dar scrie asa de putina lume in ultima vreme, ca nu-mi dadeam seama de cine mi-e dor mai exact. De tine imi era dor (cu riscul sa te deranjez , cred ca iti dau si un telefon maine)! In primul rand felicitari pt carnetul luat! SA faci miiiiii de km fara incidente majore. Al meu sotz intreaba daca ai pocnit masina 'voastra' sau masina 'ta' . Eu am carnet din 2002, dar nu am mai condus cam de 1 an deloc. "Plang" de fiecare data cand trebuie sa dau telefon sa vina Sebi sa ma 'recupereze' cu copiii, cand trebuie sa iau un taxi sau un troleu si visez la ziua cand o sa am masinutza mea si libertate totala de miscare. Am vazut pe niste site-uri din afara masini bunute, nu f.vechi, la niste preturi mai mult decat rezonabile. Astept un pic sa se linisteasca nebunia cu bancile si poate ma bag la un imprumut.
Felicitari lui Andrei ca ii place la scoala si se descurca f. bine! Sanatate multe la puii mici (e cam ciudata coincidenta cu 'plecatul' tau de acasa si imbolnavirile lor, dar poate e doar o coincidentza ... ) si BAFTA la gradinitza!!!!! O sa fie bine, sunt convinsa!



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grace30 spune:

Laura, Elyanne multumesc pentru raspunsuri.
Mi-am facut niste analize, astept rezultatele si o sa-mi fac cerclaj.....sper sa fie bine pana la urma.



http://bd.lilypie.com/Qph4p2.png
mami de Petru Alexandru (16.01.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

'neata!
Va invit la o ciocolata calda! Aseara am treimis repede ce scrisesem, fara sa-mi termin mesajul, pt ca tabarasera 'hunii' pe mine si riscam sa pierd tot ce apucasem sa spun.

Cata uauuu, 3! Super! In primul rand felicitari pentru sarcina, indiferent daca o sa fie 3 sau nu, important e sa fiti toti sanatosi. E foarte greu, dar e super sa ai gemeni/tripleti. Printre noi mai sunt cateva mamici de triplei (pe Oanna3 am vazut ca ai gasit-o deja), mai e waltraud, dar care nu a mai scris de un timp, e si un tatic popic80. Deci o sa gasesti cu cine sa faci schimb de impresii si idei. waltraud a nascut tripletii cand mai avea 2 baieti mai mari. Te asteptam cu vesti .

mamaana sper din tot sufletul sa nu fie absolut nici o problema. Sa ne tii la curent .



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

am copii cuminti. am stat cu ei o jumatate de ora, apoi am plecat, am revenit dupa alta jumatate de ora. am plecat iarasi si am mai revenit la pranz, la masa. mancau deja, iar cand m-au vazut, au inceput cu '' ajuta mami'',adica sa le dau eu. de dimneata, inainte de a pleca , mi-au cerut lapte si le-am dat. pe drum socrelu' le-a dat miez de nuca. rares nu a mai vrut nimic de dimineata la camin sa manance, era satul, insa grasana de soru-sa a mancat si lapte cu biscuti si o felie de pateu si unde mai pui ca a fost ziua unui copil si manca si bomboana lui fra'su care nu vru, tinea la silueta... un picut raresel isi aduse aminte de mine si era sa planga, insa il lua una dintre ingrijitoare cu ea ''la plimbare'' si gata. pe soru-sa o duru undeva ca rares pleca.
am pus cateva poze de la gradi, dupa ce am plecat de la gradi, dar si cateva de seara trecuta cand ne probam sa vedem pt ce tinuta optam, cu ce ne vom imbraca pt prima zi din viata lor de gradinita.
maine nu o sa mai stau cu ei decat putin dupa ce ii duc si apoi vin la 12,30 sa ii iau dupa ce mananca.
sper sa fie liniste, ca azi.
doamne ajuta.
poze aici http://picasaweb.google.com/ainia76/PrimaZiDeGradinita#
z

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Salutare tuturor!
Cata, FELICITARI!!! Ce minune!!!...
Laura, iti multumesc pentru ganduri! A trecut, cu toate ca m-am stresat prea rau (zic eu acuma!), mai ales cand am vazut cu ce atitudine am fost tratata... In fine, gata pe anul asta!
ainia, ce copii cumintei ai! si te admir ca i-ai dus la gradi. eu n-am avut curaj... puturicile mele nu prea papa singurele .
grace30, iti tinem pumnii! lasa, nu te stresa! o sa fie bine!
Lili_Filip, si eu le-am dat Nan, din acelasi motiv ca si tine: asta au primit un maternitate si am continuat pama dupa 7 luni, cand am trecut pe Lactovit (am incercat, le-a placut si am ramas la el, ca incepuse sa ne cam sece Nan-ul la buzunarel...).
mamaana, ne gandim la voi. tine-ne la curent.
eliana, siropelul asta de care ti-am zis e 100% natural.. are extracte de echinacea,maces, afin, coacaz negru si catina. Atat... dar sunt curioasa cum ti-a povestit tie dr ca poate avea consecinte pe termen indelungat... (eu m-am gandit ca n-are ce rau sa le faca, mai ales ca nu se da mai mult de-o luna - timp in care se da 4 zile da, 4 nu; explicatia e ca astfel "antreneaza" organismul sa-si formeze singur reactiile de aparare...)

in ceea ce priveste "picturile" pe pereti, si noi suntem in top! cu vreo doua zile-n urma am spalat peretii si din dormitor, si din hol, si din bucatarie... noroc ca a fost de la creioane colorate si s-a luat repede! Mai am eu cateva de sters, de la pix... dar alea sunt "in minoritate"!

tuturor, mamici si burtici, aveti grija de voi!


Mergi la inceput