Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (34)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Buna dragele mele,

Sunt si eu o mamicuta de mladita de mai-iunie 2008 si mi-am facut curaj in sfarsit sa va salut si sa va felicit ca puteti fi atat de active pe forum.
Va citesc inca de cand erati cateva la odisee si va admir foarte mult dar nu prea am timp si nici nu-mi sta in fire sa ma bag in seama.

Acum am citit mesajul trimis de Miss prin Cleo si cred ca seamana mult cu problemele pe care le-am intampinat cu alaptatul.
Cred ca Miss m-a facut sa ies din barlog....mmm

to be continued...


pisica mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Lilly - sa-ti fie de bine, iti sta tare bine tunsa asa si te avantajeaza mai ales ca ai parul ondulat!
Ylari - pentru tine un si pentru soacra...uite asa trebuie sa-i faci:

Azi nu am avut succes cu piureul de fructe - a mincat citeva lingurite si dupa aia a inceput sa plinga si sa se enerveze asa ca am renuntat. Nici afara nu-l pot duce ca eu sunt pe linga WC - oare ce sa mai iau ca sa-mi treaca?? Mi-am facut acum si niste orez fiert sa maninc...noroc ca Tudor a adormit si poate ca o ora o sa fie liniste...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

... am revenit

deci povestea mea legata de alaptat arata cam asa : la 2 luni la sfatul pediatrei mele am facut pe langa infanrix si vaccinul rotarix (greseala oare?).La cateva ziel dupa acest vaccin am plecat la mare cu copiii. Atunci au inceput problemele. Nu mai manca decat foarte putin (maxim 5-7 minute) si cateodata chiar deloc in schimb dorea ceai/apa. Nu mia-m facut mari probleme pe moment pentru ca era foarte cald si-mi inchipuiam eu ca laptele este gras si are nevoie de apa/ceai. Dar in cateva zile alaptatul a devenit cel mai mare chin. Pentru copil era sperietoarea. Pur si simplu nu mai dorea sa manance decat noaptea.


trimit mesajul sa nu il pierd...
to be continued..

pisica mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Zic si eu ca andreap:

Citat:
asta e..mai incerc...si eu care-mi facusem scenarii de genul 'daca vad ca face fitze la san,renutn la biberonul de seara'..vise taica!

Cine ii facea la 1 noaptea biberon lui David?? Moa, evident, fiindca plangea si-si sugea pumnii la greu... a supr 50ml. Iar azi observ ca-i apare iar pe piele, langa urechi, eczema aia de la lapte, desi in forma mai usoara... Acum a plans iar cu sanul in gura, dupa 20 de minute l-a luat iar, acum chitaie langa mine pe salteaua unde doarme Bogdan (in camera PC-ului), cine sa-l mai inteleaga???? Oooff...

Luminel, ce mai fata cititoare ai tu acolo, mai, sa-ti traiasca!!!

iulia, m-am bagat si eu putin pe subiectul de la „In unul sau in doi“... Nu e ok, scumpa, nu meriti sa fii tratata asa, vezi sa nu intorci si celalalt obraz, fiindca dupa aceea veti intra intr-un cerc vicios din care cu greu se mai iese nevatamat... Si la noi din pacate s-au inmultit injuraturile si inainte de David nici nu exista asa ceva, vezi ce face omul la nervi cand nu are pe cine sa se descarce, ooof. La noi eu sunt aia mai cu tendinte violente, regret ca trebuie s-o marturisesc, i-am tras si cativa pumni in umar lui Bogdan, ca sa ma racoresc... Zic multumesc lui Dumnezeu ca el nu are impulsuri din astea (sau si le controleaza), dar sunt constienta ca TREBUIE sa facem ceva ca sa ne revenim la sentimentele frumoase si armonioasa de dinainte de nastere, altfel riscam sa ne indepartam tot mai mult si vom avea de suferit toti trei. Incearca si tu sa vorbesti cu sotul tau cu calm, cu tot dragul (stiu ca e greu), incercati sa va maturizati amandoi si sa trageti la caruta asta la care v-ati inhamat, e greu dar nu e imposibil, iar cu timpul lucrurile devin tot mai usoare, pe masura ce mufitza va creste...

DanaH, ce bine te inteleg cu problema cu dentistul!! Eu ar trebui sa merg sa-mi curete dintii ca lumea si sa-mi mai faca un suport pt. noaptea, ca sa nu mai scrasnesc, ca cel vechi s-a rupt putin si trebuie schimbat, dar tot aman Bafta sa-ti rezolvi cat mai repede problema!

Cleo, bestiala Mara patata de morcovi, abia astept si eu asemenea pete

Lilly79, mie imi place de tine cu noua tunsoare, te intinereste! Si pe mine ma bate gandul sa ma tund, gasesc peste tot par de-al meu, inclusiv in pumnisorii si pampersii lui David

Andree27, m-a impresionat ce ai scris despre copilaria ta si mai ales despre suferinta mamei tale! F. bine ai sfatuit-o pe Iulia...

Ylari, of, cate mai patimesti si tu cu socrii astia dobitoci! Tine aici un de consolare. Asteptam cu nerabdare povestea nasterii, postata la Nasterea unei stele!


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luminel spune:

Nicole, Vianne, Leeloo ( pentru bebe Tudor) , Inais, Lorich, multumim frumos pentru aprecieri ...

Apropo de vorbit, Cristiana a trecut de la "ghee" si "ngaa" la "bababa" si uneori"mama" (cand e suparata)....tati mereu zice ca fata lui o sa vorbeasca devreme...

Iulia, ma bucur ca relatia cu sotul tau merge mai bine acum...sper sa o tina tot asa...dar....parerea mea este ca dupa prima lovitura, vin inevitabil si a doua, a treia s.a.m.d....crede-ma, sunt patita....ai grija! sfatul meu este sa pui lucrurile la punct de la inceput...

Ylari, te inteleg perfect...nici eu nu o suport pe soacra-mea si noroc ca nu stam impreuna ca nu cred ca as suporta..ceva urat ar iesi...bafta! sa va puteti muta...

Lilly, eu m-am tuns si mai scurt

Profit de faputl ca doarme sa mai fac cate ceva....sper sa mai revin


Lumi, mami de Printesa Elena Cristiana

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=733a9f9f274d6633afc942" target="_blank">Montaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luminel spune:

Citat:
citat din mesajul lui MissParker


Luminel, ce mai fata cititoare ai tu acolo, mai, sa-ti traiasca!!!

Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi

Povestea nasterii



Merci, asemenea Miss

Lumi, mami de Printesa Elena Cristiana

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=733a9f9f274d6633afc942" target="_blank">Montaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Salut!

Noi ne pregatim sa mergem la dr...repetam un eco TF...
Din pacate duminica nu am apcat sa fac nimic...abia am vazut montajul cu frumoasa Eduarda...

Miss ma bucur ca ai revnit...promit sa pun si io poze!

Lilly si io trebuie sa ma tund...iau si magneziu cu B6, dar bag zilnic aspiratorul sa strang parul Iti sta foarte bine asa...parul scurt intinereste mult...si eu vreau mai spre schibarea prefixului o schimbare de look asa mai radicala.

Noi am papat azi 50 de ml de supa de legume cu bucatele mici de morcov...I place tare mult! Mai papa mar, suc de mar, cereale..in cantitati mai mici dar sunt multumita...Bea si 180 de ml de lapte din bibe de 2-3 ori si noaptea suge de la mami. Pe langa Teodora deDana H e mic copil...dar crestem noi!

Va pupicesc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Am revenit, oare cand o sa apara mesajul va mai fi de actualitate?
Nu aruncati cu pietre daca bat campii...

Copilul nu mai voia san decat prin somn sau amagit cu biberonul de ceai dupa cateva guri bune mai sugea si lapte. Dar in acea perioada nu a luat in greutate decat 100-200grame/luna. Am chemat doctorita care mi-a spus nu-i mai da ceai si daca nu mamanca lapte de san sa-i introduci formula .
Am cumparat lapte praf,am facut, si stupoare dupa cateva guri nu a mai vrut. Acum chiar eram distrusa nu stiam ce are , ce sa mai fac.
Sun doctorita si-mi spune ca ea crede ca eu nu mai am lapte si de aceea nu vrea copilul. pentru mine a fost un soc...
Am incepul un plans...cum sa nu am lapte cand fetita mea cea mare a supt un an si 1 luna lapte de la san?
Asa devreme si ce sa-i dau daca nu vrea nici formula? Ma vedeam cumparand toate formulele posibile si tot incercand sa-i fiu pe plac.
Ma hotarasc atunci sa scot laptele in biberon si sa-i dau cu bibe. Nu-mi placea deloc acesta optiune dar nu puteam face altceva, am cumparat o pompa noua si am scos laptele.
Cat credeti ca am scos? Undeva in jur de 80-100ml din ambii sani dupa vreo ora de pompat. Eram in culmea disperarii si foarte stresata.
I-am dat pe cei 80-100ml si i-a baut cu bibe. Atunci m-am vazut pe urmatoarele luni permanent cu pompa in mana si m-am ingrozit. Nu mai aveam timp de nimic...sterilizeaza, spala, mulge, da cu bibe.Groaznic dar asta a tinut cam o luna, copilul sugea doar prin somn si ziua si noaptea cum adormea o mufam. Am inceput sa cresc productia de lapte: ceai de chimen cu anason, galactogil, elevit, mancare buna si multa si bineinteles dulciuri.

revin...

pisica mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

continuarea..

Beau cativa litri de lichide pe zi si in cateva zile a aparut mai mult laptec hiar destul pentru ca bebelusa nu bea decat 80-100ml la masa. Oricat m-am straduit sa -i dau mai mult nu voia si pace. Acum aveam eu si nu voia ea. Asa am inceput operatiunea depozitarea. Acum am un sertar plin cu lapte in congelator. Dupa aproape o luna de chin cu pompa copilul a revenit la sentimente mai bune fata de san si a reinceput sa suga dar tot asa cateva minute( maxim 5). si in plus transpira de mama focului pe capisor. Puteam sa cred ca se lupta sa traga ...dar nu era asa. M-am hotarat sa o vada un alt medic si i-am facut o hemograma. Copilul avea anemie. Nu avea putere sa suga mai mult. Am inceput tratatmentul cu fier si acum suge excelent si pana la 30 min si a luat si in greutate.
Asa ca ....nu vreau sa trag eu concluziile dar nu se stie niciodata.
Va salut si sper ca nu v-am plictisit cu istoria mea.

pisica mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bratafel spune:

Biancuta a dormit azi 2h si 20 min. Tot asteptatm sa se trezeasca. Am crezut ca are febra.
Acum am scos-o afara in carucior.

Mergi la inceput