Gravidute prin FIV (24)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Fetelor, vad ca vor fi cateva nasteri in grup la inceputul lui noiembrie, ce de emotii...

Referitor la nastere, si mie mi-a zis Marinescu ca, avand in vedere varsta (am 35 ani) si sarcina foarte pretioasa, va fi probabil cezariana, dar ramane de vazut, mai e totusi pana atunci.

Mi-am cumparat si eu Elevit si il voi lua pana la final, poate imi da macar ceva pofta de mancare. Carmen, pot lua si eu Zimafluor de acum, sau e prea devreme ? Si eu am auzit ca e bun pentru

Vad ca majoritatea ati pregatit deja camerele copilasilor, eu cred ca nu voi lua inainte decat patut si cateva lucrusoare de stricta necesitate, restul dupa, sunt extrem de superstitioasa...



pozici

rami 22+ Ilinca Maria

"Dream as if you have forever. Live as if you only have today."
James Dean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca B spune:

Julia75 eu am ales sa nasc natural, in apa. Nici nu vreau sa aud de epidulara caci urasc orice imi atinge coloana, in special acele. Mi-e groaza de anesteziile facute in coloana. Desigur, in caz de probleme, Doamne fereste, nu refuz cezariana. Totusi ma rog ptr a scapa fara si cred ca mai mult se roaga sotul care a suferit poate mai mult decat mine la toate cele trei laparascopii (la prima am facut alergie la fire, la a 3-a alergie la dezinfectant ). Chiar si acum imi mai mangaie uneori cicatricele.
Bombonique aici poti sa numesti o persoana care sa te insoteasca si chiar se recomanda sa fi insotita din momentul in care ai intrat in spital si pana dupa nastere. Aici majoritatea cuplurilor filmeaza inclusiv nasterea, iesirea pe lume a copiilor cum zice sotul. Asta nu vreau, mi se pare prea intim momentul, dar din spatele meu poate sa filmeze tot ce vrea si tot ce se vede.

Bianca 22+
Daca vreodata nu primesti zambetul pe care il astepti, fii generos si daruieste persoanei respective un zambet. Deoarece nimeni nu are mai mare nevoie de un zambet decat persoana care nu stie sa zambeasca celorlalti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

Of mai Bianca. Pai peste cateva sapt. va trebui sa te faca frumoasa pe la intimitati sotul "pentru ca si deoarece" nu vei mai putea sa vezi anumite parti. Nu-i asa Carmendu? Parca nu tu spuneai ca te ajuta sotul? Eu nu mai am mult pana sa nu mai vad mare lucru pe jos si doar nu m-oi duce asa superficial aranjata la doctor. Sotul mijeste de cate ori ii spun ca voi apela la serviciile lui mai ales ca e "pe liber" din Mai...
Parerea mea este ca indiferent cat de "sensibil" este sotul sa stea frate in fata sa vada cat ne chinuim noi. Macar atata lucru.

Cami 21+ Luca
http://community.webshots.com/user/amzulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca B spune:

Citat:
citat din mesajul lui amzulica

Of mai Bianca. Pai peste cateva sapt. va trebui sa te faca frumoasa pe la intimitati sotul "pentru ca si deoarece" nu vei mai putea sa vezi anumite parti. Cami 21+ Luca
http://community.webshots.com/user/amzulica

Femeie ai dreptate, de cate ori vin de la baie, mai in gluma mai in serios, ii spun ca in curand voi avea nevoie de ajutorul dumnealui la efectuarea 'frezei' ( astai vorba nostra).

Dar mai am ceva pe suflet. Stiu ca am zis ca nu vrem sa stim sexul copilului inainte de nastere, dar am unele momente cand devin fooartee curioasa si i-am zis, asa intr-o doara, ce-ar fi sa intrebam la urmatorul eco, dar nici nu vrea sa auda (aici eco de 20 sapt e urmat de cel la 28 sapt, cale lunga rau!).

Noi vom incepe aranjarea camerei in noiembrie. Am citit ca e bine sa termini cu varuitul si vopsitul in camera copilului cu cel putin 3 luni inainte de nastere, ca sa aiba timp sa se aeriseasca si sa se elimine eventualele noxe. Asa ca pana pe 20 noiembrie tre' sa fie gata! apoi cu mobilatul nu e o graba, asteptam reducerile de la sfarsitul lui dec, inceputul lui ian

burtici

Bianca 22+
Daca vreodata nu primesti zambetul pe care il astepti, fii generos si daruieste persoanei respective un zambet. Deoarece nimeni nu are mai mare nevoie de un zambet decat persoana care nu stie sa zambeasca celorlalti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendu spune:

miha-. noi nu suntem superstitiosi si am cumparat totul de la 22 de sapt, dupa ce ne-am si ne-au asigurat doctorii ca este totul bine. oricum, la cate interdictii am avut in timpul sarcinii, mi-era imposibil sa ma duc prin oras si sa incep sa caut lucrusoare.

apropos de superstitii, azi am fost la cosmetica, sa ma fac mai frumoasa decat sunt . conduceam, singura in masina. la un moment dat, pe o straduta imi trece prin fata o pisicuta neagra, pui, cu o labuta bolnava. o las sa treaca, dar mi-a trecut prin cap supestitia aia idioata si am inceput sa ma gandesc la necazuri... (eu am vazut oameni care au oprit masina si au dat cu spatele de trei ori.)
pe la televiziune, neatenta si gravida, pun frana prea tarziu si intru in ala din fata. nimic grav cu masinile. tragem pe dreapta. nu era nevoie sa mergem la politie. cand m-a vazut ala gravida, n-a mai zis nimic sperietura a fost mare pentru mine, mai ales ca din cauza burtii, nu mai pot sa port centura si am prins-o prin spate, desi sotul meu mi-a facut de atatea ori morala
si am zis ca o las moale de tot cu condusul. pana nasc, gata. imi iau sofer. .......dar, automat m-am gandit la pisica neagra....

rami- poti sa iei zymaflour de pe acum. vezi ca se gaseste in doua variante de doze. ia din ala de 1 mg/ zi. il sugi, la distante de mese cu lactate. citesti tu prospectul.

si eu am sa fac cezariana.... dar va spun ca medicii ne fac din vorbe cu "fat pretios", risc 0 pt copil, bla-bla. cred ca invata textul asta cand depun juramantul. e mai simplu pentru ei sa programeze, decat sa fie deranjati duminica de la picnic.
este adevarat, e o sarcina pretioasa pentru noi, gravidutele cu fiv, dar, sincer, se nasc atatia copii natural si sunt ok.
nu vorbesc de sarcinile gemelare sau cele cu complicatii. acolo este alta poveste.

eu de-abia acum mi-am rugat sotul sa-mi faca freza la pasa (sa ma tunda). o sa ma epilez acolo doar inainte sa nasc. mi-e teama de contractii. dar sincer, parca mi-a fost cam jena. tocmai de aceea, eu nu sunt de acord sa ma asiste la nastere. asa sunt eu , mai rusinoasa . oricum, cezariana e altceva. nu cred ca are ce sa caute acolo cand ma taie, desi spitalul (medlife) cred ca permite astfel de practici.

35+ Victor
pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

Fetelor, eu am un stres cand vad ca voi luati vitamine si calciu/fluoruri. Eu am intrebat al 3dr ginecogi care mi-a zis ca nu e cazul inca! Dar cand? Voi cum ati procedat?
Legat de zimafor, e bun oare sa nu se amplifice lipsa de calciu manifestata prin unghii slabe, dinti sensibili...?
Pls help me!
Pupici pe burici si la bebici!

Bq 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marush spune:

Stie cineva de unde as ptea sa-mi iau o bustiera xxL, la un pret decent...adica 2-300 mii, hai max 500mii. Ca am gasit pe net, dar la aproape 1 milion!

Pana acum aveam niste bustiere din carrf.. de la uniconf, f bune si ieftine, dar nu mamai cuprind, si marimea max este xL.
Am sutien pe masura, de-ala care e si de alaptat dar mi se pare incomod mai ales cand stau in pat!




33+!

Asa crestem Noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

Marush - dar de ce trebuie sa porti sutien in pat mama? Nu mai stau la locul lor - ca sa zic asa - si trebuie adunate cumva?
Eu port marimea 80 B si desi nu aveam tza ... mari ba din contra acum s-au marit si stau tare ferme. Ma intreaba sotul - asa vor ramane si dupa? Si zic daaa - doar ca vor avea sfarcurile in jos, nu spre tine.

Cami 21+ Luca
http://community.webshots.com/user/amzulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Salut burtici!

Julia te pup dulce-dulce si-ti multumesc ca ai intrebat de mine .Nu prea am mai avut timp de net de cateva sapt.Suntem cu casuta in constructie,pe ultima suta de metri si alergam ca nebunii dupa gresie,faianta,mobila,parchet si tot ce mai trebuie...Am tras tare sa terminam pana se apropie venirea lui bb,ca macar in ultima luna sa ne ocupam si noi de cumparaturi pentru el.

Suntem bine,bb da din cracisori zi si noapte si-l ador(simt ca-mi dau lacrimile de bucurie si de dragoste numai cand ma gandesc la miscarile lui).

Nu prea am apucat sa citesc din urma,dar am vazut ca discutati despre nastere.Si eu o sa nasc cu cezariana.Asa mi-am si dorit(mi-e taaare frica de nasterea naturala)si asa mi-a recomandat si medicul.

Am primit si noi contractele de la Cord Blood Center,insa nu am apucat sa le completez si sa le trimit,pentru ca luni ne facem buletinele pe adresa noua si apoi...

Va pupic dulce pe absolut toate si sper sa nu mai intru atat de rar...

------------------
Flori 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julia75 spune:

Carmendu, ai grija de tine cu condusul si cu masina! Bine ca sunteti teferi.
Marush, e ok, atunci asteptam pe Kittyke sa ne zica datele. De bustiera nu stiu, eu acasa nu port nimic, pun sutien cand ies in "oras", si mie imi ajunge 80B.
Mirela, Bombonigue, de nastere nu mi-e frica, singurul lucru care ma pune pe ganduri e sa nu pateasca bebe ceva in timpul nasterii, sa reziste si el, ca eu voi rezista, doar nu mor de durere. Docul meu nu mi-a recomandat cezariana, m-a intrebat cum vreau sa nasc si eu i-am zis ca daca totul e ok atunci natural, dar daca vede cea mai mica problema cu piticul atunci sa ma taie fara ezitare. Oricum mai discut cu el pana atunci si vom vedea.
Bianca, si mie mai mult imi e frica de anestezie si de operatii decat sa am durere in timpul nasterii. Dupa laparoscopie am vomitat o zi intreaga, desi dupa punctie n-am avut nimic.
Miha, tu ai interdictie in pat sau de ce nu poti pleca la cumparaturi mai incolo? Apai de sot si cumparaturi nu-mi trebuie sa-mi explici ca am o dovada vie acasa.
Flori, te , in sfarsit ai aparut, pai ai nevoie si tu de odihna din cand in cand, mai aseazate in fata calculatorului sa nu ne ti in suspans. Ma bucur ca sunteti bine.

Julia 32+

Mergi la inceput