Gravidute prin FIV (24)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bianca B spune:

Buna seara burtici si multumesc ptr incurajari

Bun venit noilor gravidute, sarcina usoara si la termen

Fetelor voi vreti ca sotul sa asiste la nastere? Eu vreau dar sa vedem ce hotaraste sotul. Cand am deschis discutia prima data a fost foarte apoi i-am zis ca asa cum m-a tinut de manuta la transferul embrionului asa mi-ar place sa ma tina si cand nasc. La acest argument nu a mai replicat si l-am vazut 'pe ganduri'. La urmatoarea eco iar deschid discutia.

Bianca 22+
Daca vreodata nu primesti zambetul pe care il astepti, fii generos si daruieste persoanei respective un zambet. Deoarece nimeni nu are mai mare nevoie de un zambet decat persoana care nu stie sa zambeasca celorlalti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Buluna, felicitari pentru sarcina si s-o duci cu bine pana la capat!
Marush, ce frumos ca definitivezi camera bebelusilor. Abia astept sa pui poze. Eu inca nu m-am apucat si timpul trece...Deocamdata nu m-am hotarat daca sa pun doar patut in camera bebelinei sau sa-mi cumpar si eu un pat.
Rami si eu am calciul si fierul spre limita inferioara si asta de cateva luni bune. Nici nu mai scad dar nici nu mai cresc. Dar dr mi-a zis ca daca sunt in limite e OK. Eu iau Elevit. Dar nu ma-m gandit daca ar fi mai bune decat altele, pur si simplu asta am cumparat.
Deci Andrada si Miki01 sunt urmatoarele mamici pe lista la "delivery"? Si dupa aia Carmendu? Bafta multa fetelor! Nici eu nu ma pot hotari cu anestezia la cezariana. va las pe voi mai intai sa-mi povestiti cum a fost.

Eu am o mare grija. Rememorand saptamanile de sarcina care au trecut, mi-am dat seama ca am facut o gramada de eco, cred ca 1 la 2 saptamani (jumatate din ele la initiativa mea, deci nerecomandate de doctori) si acum ma gandesc daca n-oi fi facut rau bebelusei. Mai e cineva atat de paranoia ca si mine?


Mirela 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julia75 spune:

Carmendu, eu nu are rost sa fac poze cu camera lui bebe care are o mobila veche de 20 de ani, tot arat sotului pozele tale, acum astept si pe ale lui Marush, poate prinde "aripi" si face si al meu sot mobila . Nici peretii n-am revopsit fiindca abia de un an ne-am mutat in casa asta noua. Deocamdata am luat un patut de lemn simplu de tot si inca un pat pentru mine ca sa ma mut cu bebe in camera cateva luni de zile. Ne-am gandit sa-l reamenajam peste 2 ani cand trebuie sa schimbam patutul. Dar imi plac la nebunie achizitiile tale. Felicitari pentru eco cu bebe grasun si pentru mamica ei plina de rabdare!
Fetelor, toata lumea va naste cu cezariana, nimeni nu incearca natural? Bine cu gemeni va inteleg, dar cine are unu de ce vreti neaparat cezariana?
Rami, sa stii ca chia r stau deja linistita, deja stiu ca chiar daca vine bebe se poate salva. Si eu iau Elevit toata sarcina, cateva analize am si eu la limita inferioara, dar mi-a zis docul ca n-am nevoie de altceva in plus.
Bianca, eu nici nu m-am gandit o clipa la varianta de a ma asista sotul la nastere, al meu lesina side la 2 picaturi de sange cand vede, nu-mi lipseste inca un necaz pe capul meu, o sa-mi ajunga problemele mele. Oricum ma mut cu soacra la clinica, ea a lucrat 35 de ani la ginecologie, e pensionara acum, dar toata lumea o stie, voi fi mai linistita decat cu sotul lesinand pe langa mine.
Andrada, Miki, Carmendu, sarcina usoara si veniti repede cu vesti de la sarcina, sa stim si noi ce ne asteapta.
Kittyke, inca n-ati ajuns acasa, sau nu ai timp pentru noi?
Mirela, dupa cum am citit eco nu face rau la bebe, stai linistit, eu n-am fost chiar asa de paranoica, faceam eco una la 6 saptamani, dar abia asteptam sa-l vad pe bebe.
Fetelor, de Flori nu stiti nimic?
Marush, pe Kittyke poti sa-l muti la "cele mai fericite mamici", sunt sigura ca si este. Uff, si eu vreau acolo.

Julia 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marush spune:

julia m-am gandit sa o trec pe kittyke la cele mai fericite, dar nu am toate datele , asa ca o asteptam pe ea!
Sa o trec cu puncte de suspensie??

32+!

Asa crestem Noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

Felicitari noilor burtici!
Sa ne ajute DD sa le ducem pana la capat cu bine si bucurie!
Ma bucur ca ati deschis subiectul cu asistarea sotului la nastere! Si noi am discutat de mai multe ori pe tema asta. Eu ma plangeam ca daca voi avea anestezie totala (cea rahi nu prinde le mine (de rea ce sunt...) nu il voi putea vedea pe bb! si atunci mi-a zis: pai am sa-l vad eu! lucru care m-a bucurat f tare! oricum mai este destul pana atunci! Am ales si o clinica particulara unde sper sa fie mai putin restrictivi la chestiile astea fata de clinicile universitare din oras care au niste reguli....
Vreau sa vad poze cu camere de bb sa ma pot inspira...
Pupici tuturor!

Bq 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Julia, pai tu chiar esti curajoasa si te admir pentru asta. M-am gandit sa fac cezariana din cauza varstei (am 38 ani) si pentru faptul ca dr meu nu vine special la nastere naturala daca nu-l prind atunci in spital. Ma gandesc ca la cezariana sunt mai putine riscuri pentru bebe. Dar sa stii ca stau cu inima indoita, m-am gandit si la nasterea naturala.

Mirela 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

Julia, legat de cezariana. Mie mi-a zis dr ca 99% voi naste cu cezariana, ca este o sarcina pretioasa si trebuie avut grija. Voua ce v-au zis? (la cele de unici) Pe mamicile de gemeni le inteleg. Dar noi, celelalte?

Bq 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha2004 spune:

Carmendumi-a placut foarte tare camera lui BB si cumparaturile care le-ai facut, bravo te-ai scapat de grji de acum te poti gandi doar la nastere si apoi de copil si asta destul de mult timp ca am vazut ca ai luat si cutie pt jucarii, apoi am vazut pozele cu burtica si ma gandeam deja cum se va juca el cu jucariile si apoi le pune in cutie, mi-a placut
Eu inca nu am cumparat nimic pt ca sunt superstitioasa abia dupa urmatorul eco o sa ma apuc de cumparaturi pe net ca mi-am dat seama ca sotul meu habar nu are ce trebuie sa cumpere cand mi-a zis ca el credea ca o sa spalam copilul la baie nu in camera asa ca nu mai am incredere sa-l las pe el sa se ocupe.
Despre nasterea normala nu vreau pt ca mi-e teama,dar o sa discut cu dr saptamana viitoare cand mergem sa vedem ce parere are el

Mihaela 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki01 spune:



Julia, Mirela, multumesc pentru urari, mai avem putin!

Ref la cezariana, eu am decis "pentru" la momentul trim I cand am descoperit streptococul B, tratat ulterior si disparut la analizele de trim II.
Oricum, dr mi-a spus, ca si lui Bombonique, ca este o sarcina prea pretioasa pentru noi si ar recomanda cezariana. Pentru bebe sigur este mai bine si acum nu mi-as asuma nici un risc. Sunt sigura ca este cea mai buna solutie aleasa, chiar daca nu m-am pus pe primul loc pe mine.

AndradaP, era frumos sa fim amandoua la acelasi spital.


Miki 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Fetelor va multumesc mult pt raspunsuri

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

12+

Mergi la inceput