Tata in Ro

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Aaaa.....si poate copilul isi doreste sa petreaca timpul cu amandoi deodata, sa mearga de manuta intre voi la plimbare in parc. Poti face asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

In sfarsit ceva mai multe coordonate despre cazul dlui Simpatic.
Asadar, mamica copilului spune ca iti vei vedea copilul cat permite legea.Dumneata vrei sa-l vezi mai des,ba chiar sa obtii custodia.Corect?Motivand,bineinteles, atasementul copilului.(greu de dovedit,imposibil chiar si incorect interpretat)


Ce mi se pare mie ca este: o lupta intre dvs si fosta sotie.
Dumneata crezi ca ii va fi mai bine copilului la dvs,iar sotia crede ca ii e mai bine cu ea.Legea e de partea sotiei(fostei) cea ce va pune intr-o sitiatie enervanta si grea.

Copilul nu e fericit cu mamica lui?E o mama rea?Sau singurul ei pacat este faptul ca refuza vizitele dese?

Cel mai bine ar fi sa ajungeti la o intelegere omeneasca cu fosta si sa va vedeti copilul cand doriti si puteti.Este in fond,copilul amandurora.Blamez femeile incapatanate care se pun de-a curmezisul relatiei copil-tata.La fel blamez tatii care acuza mamele si gasesc tot felul de tertipuri pentru a le lua copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui simpatic


Citat:


vorbele mele si actiunile mele ACUM sunt cantarite.am avut perioada mea de bulversare cand m-am incrancenat pt custodie.si acum sustin ca moral si de drept eu ar fi trebuit sa fiu tutorele legal al fetitei.dar asta nu mai conteaza.am reusit sa trec peste acest soc(care a fost un soc major pt mine) si sa ma concentrez pt interesul fetitei.
si eu am avut partea mea de denigrare ABSOLUT nejustificata din partea fostei,denigrare care a consternat pe cei ce cunosteau situatia(gandeste-te ca eu am avut martori la proces 2 mamici vecine cu noi care au venit din proprie initiativa sa depuna marturie in favoarea mea).totusi dupa proces fosta vazand ca nu sunt nicidecum rau intentionat,fara orgolii,fara egosime ieftine plus atitudinea plina de iubire a fetitei fata de mine lucrurile au luat o turnura normala.
acum daca as repeta procesul(ipotetic vorbind fiindca este o mare mizerie) as spune ok ia tu copilul dar sa ii ramanem in continuare parinti.




Crede-ma ca nu ma incrancenez in nici un fel. Dar cand fosta sotie iti zice sus si tare ca "nu o sa iti vezi copilul decat exact cat zice legea", sau "o sa duc copilul departe de tine sa nu te mai vada niciodata", sau cand refuza categoric chiar in fata instantei orice intelegere , si se opune categoric oricarui alt program de vizitare decat unuia "standard"...ce ar mai fi de zis? ce ar trebui sa fac eu?

Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!


Ideal ar fi ca oamenii sa aiba destula minte incat sa separe probleme lor de (ex)-cuplu de interesul copilului. Poate ai inselat-o si e orbita de furie si dorinta de razbunare, sau poate e pur si simplu proasta, egoista si rea. Sau poate ca adevarul e, ca de cele mai multe ori, undeva la mijloc. Indiferent de situatie, voi doi ar trebui sa lasati deoparte resentimentele cand e vorba de copil.

Inteleg ca ea nu e rezonabila. Ce poti tu sa faci in cazul asta ? Sa tii cu dintii de drepturile pe care ti le da instanta, sa speri ca pe viitor ea va reveni la sentimente mai bune si te va lasa mai mult timp cu copilul... si cam atat.

Totusi, din povestea ta nu reiese ca ar fi o mama rea, chiar daca este nedreapta vizavi de tine. De ce consideri ca tu ar trebui sa fi obtinut custodia copilului? Parerea mea e ca un copil mic trebuie sa ramana cu parintele care se ocupa cel mai mult de el (mancae, baie, parc, dus la medic etc etc). Sa inteleg ca dintre voi doi, tu esti cel care facea toate astea?

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simpatic spune:

Citat:
citat din mesajul lui coltofeanu

Simpatic, daca instanta ti-ar incredinta tie copilul spre crestere si educare, ai fi de acord ca mama lui sa petreaca jumatate din timp cu copilul, fara sa tineti cont de programul stabilit?

Asta implica si o colaborare cu mama, o prietenie intre voi, parintii, dupa divort. Ai putea realiza acest lucru?


Aaaa.....si poate copilul isi doreste sa petreaca timpul cu amandoi deodata, sa mearga de manuta intre voi la plimbare in parc. Poti face asta?


Nu as avea nici o problema cu asa ceva, si chiar am scris si in actiunea de divort si incredintare ca daca voi primi eu custodia copilului ii voi lasa mamei program de vizita nelimitat . Nu vreau sa ii pun abosult nici un fel de restrictie si deja mi-am luat angajamentul in fata instantei ca voi face asta.




Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

mai ai o posibilitate : sa ceri un program cat mai mare de vizita.cu ajutorul martorilor,cu ajutorul anchetei sociale,cu ajutorul dovedit al timpului tau liber care poate fi alocat copilului.
asta nu e imposibil.
chiar daca legea(stramba cum e ea) ii va incredinta mamei copilul sunt ferm convins ca in fata unor dovezi si argumente solide nu te vor priva de dreptul de a petrece cat mai mult timp cu copilul.

si ca un mic hint : cauta un avocat bun.

ce virtuosi si integri ne dam din spatele monitorului.
in viata e ca la bal mascat :cand toata lumea isi scoate masca s-a dus veselia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simpatic spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

In sfarsit ceva mai multe coordonate despre cazul dlui Simpatic.
Asadar, mamica copilului spune ca iti vei vedea copilul cat permite legea.Dumneata vrei sa-l vezi mai des,ba chiar sa obtii custodia.Corect?Motivand,bineinteles, atasementul copilului.(greu de dovedit,imposibil chiar si incorect interpretat)


Probabil ca va trebui sa prezint cazul ca sa vorbim la concret...poate gresesc eu....cine stie....


Citat:

Ce mi se pare mie ca este: o lupta intre dvs si fosta sotie.
Dumneata crezi ca ii va fi mai bine copilului la dvs,iar sotia crede ca ii e mai bine cu ea.Legea e de partea sotiei(fostei) cea ce va pune intr-o sitiatie enervanta si grea.


Din partea mea nu e o lupta cu fosta sotie si cu sistemul de care se foloseste fara menajamete fosta sotie ca sa distruga relatia dintre mine si copil. Ce razboi poate fi intre mine si ea, daca ea a zis cu tot tupeul in fata instantei ca refuza orice intelegere, in timp ce instanta incerca sa ii explice ca asa e de departe cel mai bine pentru copil???

Citat:

Copilul nu e fericit cu mamica lui?E o mama rea?Sau singurul ei pacat este faptul ca refuza vizitele dese?


Copilul nu e fericit langa mama dintr-un motiv atat de "banal" :PENTRU EL, A FI LANGA MAMA INSEAMNA A NU FI LANGA TATA , SI A REALIZAT FOARTE BINE ACEST LUCRU


Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui simpatic

Citat:
citat din mesajul lui coltofeanu

Simpatic, daca instanta ti-ar incredinta tie copilul spre crestere si educare, ai fi de acord ca mama lui sa petreaca jumatate din timp cu copilul, fara sa tineti cont de programul stabilit?

Asta implica si o colaborare cu mama, o prietenie intre voi, parintii, dupa divort. Ai putea realiza acest lucru?


Aaaa.....si poate copilul isi doreste sa petreaca timpul cu amandoi deodata, sa mearga de manuta intre voi la plimbare in parc. Poti face asta?


Nu as avea nici o problema cu asa ceva, si chiar am scris si in actiunea de divort si incredintare ca daca voi primi eu custodia copilului ii voi lasa mamei program de vizita nelimitat . Nu vreau sa ii pun abosult nici un fel de restrictie si deja mi-am luat angajamentul in fata instantei ca voi face asta.

Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!


Sa zicem ca te cred pe cuvant...

Banuiesc ca ai un loc de munca. Cine se va ocupa de cresterea copilului atata timp cat tu esti la job, la cumparaturi, in delegatii poate etc., cine va face lectiile cu el, il va plimba, va gati, va spala, il va adormi in fiecare seara, se va juca cu el etc. Tin sa subliniez ca nu este usor nici cand ambii parinti sunt impreuna, dar un singur parinte? O mama( asa cum se spune ca femeia are 9 vieti ca pisica) se descurca, numai ea stie cum, dar se descurca. Simpatic, tu te-ai descurca? Ai avea suficienta disponibilitate si indemanare sa faci fata tuturor nevoilor? Sau dupa incredintarea copilului acesta ajunge in grija bunicilor...fara mama si aproape si fara tata (acesta fiind ocupat in vederea asigurarii bunastarii copilului).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui simpatic


Copilul nu e fericit langa mama dintr-un motiv atat de "banal" :PENTRU EL, A FI LANGA MAMA INSEAMNA A NU FI LANGA TATA , SI A REALIZAT FOARTE BINE ACEST LUCRU




Si reciproca e valabila. Copilul nu ar fi complet fericit numai langa tata pentru ca i-ar fi dor de mama si tot acolo s-ar ajunge.
Pentru el ideal ar fi sa-i aiba pe amandoi, dar asta nu se poate intotdeauna.

La nici 3 ani e inca atat de micut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

pai acelasi lucru te intreb si eu coltofeanu cine se ocupa de copil cand mama e la job,delegatii bla,bla.sau mamicile se cloneaza la cerere si nu am aflat eu?
asa cum zici ca mama se descurca,tatal de ce nu ar putea face asta?si de ce pleci din start pe premisa ca daca ajunge la tata copilul esueaza la bunicii de la tara iar langa mama va fi heaven on earth.

ce virtuosi si integri ne dam din spatele monitorului.
in viata e ca la bal mascat :cand toata lumea isi scoate masca s-a dus veselia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui espiritu

pai acelasi lucru te intreb si eu coltofeanu cine se ocupa de copil cand mama e la job,delegatii bla,bla.sau mamicile se cloneaza la cerere si nu am aflat eu?
asa cum zici ca mama se descurca,tatal de ce nu ar putea face asta?si de ce pleci din start pe premisa ca daca ajunge la tata copilul esueaza la bunicii de la tara iar langa mama va fi heaven on earth.

ce virtuosi si integri ne dam din spatele monitorului.
in viata e ca la bal mascat :cand toata lumea isi scoate masca s-a dus veselia.



Nu plec din start cu primisa asta....eu doar am intrebat... daca Simpatic se descurca e OK! Insa eu nu prea am vazut in viata cazuri dintre acestea. Imi pare rau.

Simpatic, cred ca ar trebui sa ne dai mai multe datalii....ca ne invartim in jurul cozii.

Mergi la inceput