Tata in Ro

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simpatic spune:

Citat:
citat din mesajul lui coltofeanu

Sa zicem ca te cred pe cuvant...

Banuiesc ca ai un loc de munca. Cine se va ocupa de cresterea copilului atata timp cat tu esti la job, la cumparaturi, in delegatii poate etc., cine va face lectiile cu el, il va plimba, va gati, va spala, il va adormi in fiecare seara, se va juca cu el etc. Tin sa subliniez ca nu este usor nici cand ambii parinti sunt impreuna, dar un singur parinte? O mama( asa cum se spune ca femeia are 9 vieti ca pisica) se descurca, numai ea stie cum, dar se descurca. Simpatic, tu te-ai descurca? Ai avea suficienta disponibilitate si indemanare sa faci fata tuturor nevoilor? Sau dupa incredintarea copilului acesta ajunge in grija bunicilor...fara mama si aproape si fara tata (acesta fiind ocupat in vederea asigurarii bunastarii copilului).


Sa zicem ca ma crezi pe cuvant...si daca ti-as spune ca NUMAI eu am adormit copilul si in timpul relatiei, ce ai zice? Si daca ti-as zice ca in fiecare seara dupa ce il iau de la cresa ma duc cu el in parc si ma joc cu el ce ai zice? Si daca ti-as zice ca si acum copilul are un program la cresa care se pliaza peste programul meu ce ai zice? Si daca ti-as zice ca i-am facut de multe ori cumparaturile singur doar cu el (si ma refer la haine si incaltaminte pentru el) ce ai zice? Si daca ti-as zice ca acum stie ca face baie cand e la mine, si refuza sa faca baie la fosta sotie zicandu-i "fac baie a tati" , ce ai zice? Si daca ti-as zice ca de aproape un an de cand a inceput divortul , si pastram o custodie comuna pana intervine legea (si asta am ajuns dupa lupte grele cu fosta sotie sa o fac sa inteleaga ca avem drepturi egale momentan) , m-am descurcat de minune cu copilul ce ai zice??

Hai sa iti zic ceva : copilul e prea obisnuit cu mine si eu prea obisnuit cu el ca sa ma pierd in asemenea mici delatii descrise de tine aici....pentru mine astea sunt nimicuri.



Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Simpatic,ce bine ar fi daca ai expune aici situatia! NICIO familie nu e la fel,nicio relatie nu e la fel.

Asa ca, te rog expune si sigur vei gasi incurajari si sfaturi.Sau preferi sa fabulam?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simpatic spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Simpatic,ce bine ar fi daca ai expune aici situatia! NICIO familie nu e la fel,nicio relatie nu e la fel.

Asa ca, te rog expune si sigur vei gasi incurajari si sfaturi.Sau preferi sa fabulam?


Nu vreau sa fabulam, o sa expun aici situatia , daca nu deranjeaza pe nimeni, si sper sa gasesc sfaturi si incurajari, atat pentru mine cat si pentru copil.

Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Contrapunct

Noi, aici, credem doar in suferintele femeilor. Daca o femeie posta mesajul tau, plangadu-se ca i se ia custodia copilului, am fi sarit toate, cu mic, cu mare, sa o incurajam si sa o sfatuim. Tu, pentru ca esti barbat, nu o sa beneficiezi de acelasi tratament.



EU, nu fac parte din categoria amintita!
contrapunct, daca tu ai o incredintare, e a ta personala, nu o face tema generala, ca altii sunt construiti dupa alt calapod!




Kari

dragostea care nu se exprima in fapta, nu este dragoste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

In sfarsit ceva mai multe coordonate despre cazul dlui Simpatic.
Asadar, mamica copilului spune ca iti vei vedea copilul cat permite legea.Dumneata vrei sa-l vezi mai des,ba chiar sa obtii custodia.Corect?Motivand,bineinteles, atasementul copilului.(greu de dovedit,imposibil chiar si incorect interpretat)


Ce mi se pare mie ca este: o lupta intre dvs si fosta sotie.
Dumneata crezi ca ii va fi mai bine copilului la dvs,iar sotia crede ca ii e mai bine cu ea.Legea e de partea sotiei(fostei) cea ce va pune intr-o sitiatie enervanta si grea.

Copilul nu e fericit cu mamica lui?E o mama rea?Sau singurul ei pacat este faptul ca refuza vizitele dese?

Cel mai bine ar fi sa ajungeti la o intelegere omeneasca cu fosta si sa va vedeti copilul cand doriti si puteti.Este in fond,copilul amandurora.Blamez femeile incapatanate care se pun de-a curmezisul relatiei copil-tata.La fel blamez tatii care acuza mamele si gasesc tot felul de tertipuri pentru a le lua copilul.


lady, ai raspus si in locul meu...
as mai aduga, daca vreti binele si fericirea copilului, veti sti sa fiti detsul de intelepti incat sa o traduceti in fapta! pentruca asta e tot ce conteaza pana la urma!




Kari

dragostea care nu se exprima in fapta, nu este dragoste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihai33 spune:

Buna seara,

La nivel de principiu eu nu imi pot imagina situatia in care tatal sa fie mai potrivit pentru a creste copilul decit mama biologica a acestuia ( cu exceptia cazurilor in care aceasta maltrateaza copilul, are probleme psihice etc). Sint de acord ca tatal trebuie sa aiba un rol in viata copilului si e trist ca unele mame folosesc copilul ca pe un instrument de santaj, dar poate ar fi interesant de aflat ce le-a determinat pe acele mame sa fie asa inversunate. Eu nu cred ca o persoana devine razboinica, dornica de razbunare si inversunata impotriva cuiva fara motiv, mai ales o mama impotriva tatalui copilului ei. Se spune ca atunci cind semeni vint culegi furtuna....Nu spun ca asta ar fi cazul de fata, vorbesc la nivel de principiu, orice situatie se anlizeaza de la caz la caz inclusiv in instanta.

Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

Citat:
citat din mesajul lui Contrapunct

Noi, aici, credem doar in suferintele femeilor. Daca o femeie posta mesajul tau, plangadu-se ca i se ia custodia copilului, am fi sarit toate, cu mic, cu mare, sa o incurajam si sa o sfatuim. Tu, pentru ca esti barbat, nu o sa beneficiezi de acelasi tratament.



EU, nu fac parte din categoria amintita!
contrapunct, daca tu ai o incredintare, e a ta personala, nu o face tema generala, ca altii sunt construiti dupa alt calapod!




Kari

dragostea care nu se exprima in fapta, nu este dragoste!


daca facem o chestionare toate femeile de pe forum vor spune "vai ,eu nu...." dar daca stam sa analizam postarile vom constata ca e taman pe dos.e ca la judecatorie,ca sa trasez o paralela,cand se judeca incredintarea copilului ; teoretic si mami si tati sunt egali dar practic se fac diferente/discriminari la greu.

ce virtuosi si integri ne dam din spatele monitorului.
in viata e ca la bal mascat :cand toata lumea isi scoate masca s-a dus veselia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihai33

Buna seara,

La nivel de principiu eu nu imi pot imagina situatia in care tatal sa fie mai potrivit pentru a creste copilul decit mama biologica a acestuia ( cu exceptia cazurilor in care aceasta maltrateaza copilul, are probleme psihice etc). Sint de acord ca tatal trebuie sa aiba un rol in viata copilului si e trist ca unele mame folosesc copilul ca pe un instrument de santaj, dar poate ar fi interesant de aflat ce le-a determinat pe acele mame sa fie asa inversunate. Eu nu cred ca o persoana devine razboinica, dornica de razbunare si inversunata impotriva cuiva fara motiv, mai ales o mama impotriva tatalui copilului ei. Se spune ca atunci cind semeni vint culegi furtuna....Nu spun ca asta ar fi cazul de fata, vorbesc la nivel de principiu, orice situatie se anlizeaza de la caz la caz inclusiv in instanta.

Mihai


probabil asa gandesc si judecatorii ca "la nivel de principiu..." dar fiecare caz e diferit.iar cu situatiile analizate de la caz la caz in instanta mai bine lasa.nu incerca sa convingi un inecat ca poate face pluta pe spate.

ce virtuosi si integri ne dam din spatele monitorului.
in viata e ca la bal mascat :cand toata lumea isi scoate masca s-a dus veselia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihai33 spune:

Espiritu, nu incerc sa te conving de nimic, mi-am exprimat doar opinia:)

Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihai33

Espiritu, nu incerc sa te conving de nimic, mi-am exprimat doar opinia:)

Mihai


Citat:
citat din mesajul lui Mihai33
Nu spun ca asta ar fi cazul de fata, vorbesc la nivel de principiu, orice situatie se anlizeaza de la caz la caz inclusiv in instanta.


ai spus cu foarte multa convingere asta(vezi subliniere).

ce virtuosi si integri ne dam din spatele monitorului.
in viata e ca la bal mascat :cand toata lumea isi scoate masca s-a dus veselia.

Mergi la inceput