Tata in Ro

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Andrada dar de ce mama poate oferi mai mult psihic, fizic, biologic? Mai ales ca e dovedit in cazul asta ca nu e chair asa. In plus da, ea a muncit, el a stat acasa, nimeni nu zice sa-i dea copilul lui insa leagea ar trebui schimbata astfel incat copilul sa poate petrece o sapt la mama, una la tata, astfel incat si el sa fie fericit si parintii la fel.

Eu am citit tot subiectul si nu am vazut sa isi ponegreasca fosta sotie cum e subiectul asemantor de aici. A expus niste fapte si a recunoscut ca datorita conjuncturii copilul e mai atasat de el.

Poate pare aberant insa daca as divorta si sotul meu si-ar dori asta, copiii mei ar petrece o sapt la mine una la el, o sarbatoare la mine una la el, etc. Pare instabil insa va spun ca vazand atatea cazuri aici este mult mai stabil decat ideea ca acel copil APARTINE mamei si tatal este simplu vizitator. Sau invers in cazuri rare.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Copilul are nevoie de o casa, de niste reguli, si de parintii lui. Impartirea copilului la doi se face ptr satisfacerea nevoilor parintilor nu a copilului si se obtine de obicei cind cei doi parinti nu pot cadea de acord la un program comun.
In toate tarile civilizate custodia se da tatalui numai daca mama nu se dovedeste in stare sa aiba grija (chiar daca custodia legala e comuna, custodia fizica (locul in care sta copilul) e in majoritatea cazurilor acordata mamei)
Milioane de copii au fost studiati ptr asta si rezultatul e mereu acelasi relatia unui copil cu mama e cea mai importanta relatie pe care o poate dezvolta un copil in timpul vietii si lasa urma asupra tuturor relatiilor viitoare.
Mie nu-mi e simpatica pledoaria asta cu "nu i-am reprosat sotiei ca nu a alaptat", "nu i-am reprosat sotiei ca statea pina seara la serviciu", "tu sa ma ierti copile ca te-am adus pe lume"...scary,
A


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miluna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna1
Poate pare aberant insa daca as divorta si sotul meu si-ar dori asta, copiii mei ar petrece o sapt la mine una la el, o sarbatoare la mine una la el, etc. Pare instabil insa va spun ca vazand atatea cazuri aici este mult mai stabil decat ideea ca acel copil APARTINE mamei si tatal este simplu vizitator. Sau invers in cazuri rare.


Desi sunt de parare ca ambii parinti trebuie sa ramina prezenti in viata copilului dupa divort, eu nu cred ca custodia comuna, in sensul de o saptamina la unul, o saptamina la altul, este benefica pentru copil. Eu cred ca copiii au in primul rind nevoie de stabilitate, au nevoie de un "acasa" la care sa se raporteze. Schimbarile astea dese, de la o casa la alta, deruteaza copiii. Pentru ca regulile sunt diferite in cele doua case, intr-un loc e un obicei, dincolo e altfel... Sigur ca privind ipotetic ti se pare ok, in momentul in care te intelegi cu sotul. Dar dupa divort sotii se departeaza si-si vad de viata lor fiecare in stilul sau (ca doar de aia au divortat). Un copil care nu are o stabilitate, un set de reguli clar, este derutat, agitat. Eu cred ca copilul e mai bine sa fie incredintat doar unuia dintre parinti, si, desigur, celuilalt parinte sa i se dea posibilitatea sa se intilneasca cu copilul cit mai des. O data la doua saptamini e prea rar intradevar. La noi, cu doua zile pe saptamina, pare sa meraga bine.
Iarasi eu nu sunt de acord nici sa-l las pe cel mic sa hotarasca cind vrea la mama sau la tata, cel putin nu la o virsta asa mica. Un motiv e ca avem fiecare program incarcat si nu putem sa ni-l schimbam tot timpul dupa preferintele lui. Plus ca si el e mult mai linistit asa, stie care sunt zilele in care merge la tata si in zilele respective il asteapta cu nerabdare. In rest nici nu pomeneste de el. Stiu ca sunt altii care procedeaza asa, dar la noi merge mai bine cu reguli clare. Poate depinde si de copil, nu stiu ce sa zic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Dragele mele eu cred ca stau intr-o tara cat de cat civilizata si uite ca exista custodie comuna, cu copiii care locuiesc si la mama si la tata.

Am doua cazuri la mine pe strada iar copiii sunt prieteni cu fiul meu, cu fetita de 10 ani am discutat subiectul, stau cand la mama cand la tata (clar ca merg la aceeasi scoala, parintii stau cam la 15 min distanta), nu neaparat in mod egal pe numarate, cateodata sunt 2 sapt la rand la tata, cateodata 3 la mama, in fct de necesitati (parintii lucreaza) si de organizare.

Discutand cu fetita A. pe numele ei am intrebat-o daca se simte ca nu e acasa nicaieri sau daca ii este confortabil asa, mi-a zis ca e foarte fericita asa, ca de cand mama si tata au divortat nu se mai cearta, ca au camerele lor si la mama si la tata, ca petrec timp si cu mama si cu tata care binenteles in perioada cand ii are acolo fiecare parinte le da atentie in mod deosebit fara ai ii repezii la oboseala, timp care e cu adevarat special iar parintii s-au inteles ca oamenii si rezultatul e un program constant la mabele resedinte. In plus au dublu cadouri de Craciun.

Copiii de care vorbesc sunt stabili emetionali, bine crescuti si aducati.

Nu vad de ce, doar pt ca mama le da nastere clar copilul ramane acolo 24 din 24. De ce? De ce tatal trebuie pedepsit ca s-a nascut cu penis si nu si-a tinut copilul in burta? E si copilul lui iar daca el doreste sa se implice nu vad de ce sa fie simplu vizitator in viata copilului lui.

Parerea mea.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:


Legea nu e facuta ca sa-i pedepseasca ca au penis sau sa rasplateasca pe cele cu uter (desi cum spuneam mama ofera mai mult decit un culcush) ci sa fie buna ptr copil.
A

Divortul nu e drept ptr copil in primul rind si atunci de ce trebuie tocmai el impartit la doi. Tatal il poate lua in vacante, in weekend, etc. Daca insa il ia jumi-juma nu mai platesc pensie alimentara.

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Andrada de acord cu tine in principiu insa legea nu cunoaste cazul in particular. Cum nici tu sau eu de altfel.

Si crede-ma cu legea din Romania m-am lovit in mod special, cu tati care au drepturi prea multe, cu tati care sunt total dezinteresati insa au dreptul sa faca ce vor ei ca si-au recunoscut copilu. Crede-ma tatal biologic al fiulu meu nu a platit un cent pensie, si-a vazut fiul o data la 6 luni (daca...) iar cand a trebuit sa plec din tara acum 3 ani desi nu isi cunoastea fiul nu vroia sa dea semnatura sa ies din tara pe motiv ca "nu iesi nicaieri ca asa zic eu". Deci stiu cum e sa fii abuzata de un tata incapabil, iresponsabil, sub acoperirea legii.
Insa consider ca nu toti tatii sunt asa, si asa cum custodia comuna functioneaza in tarile civilizate poate functiona si in Romania fara ca tatal sa-si piarda automat dreptul de a fi prezent in viata copilului doar pentru ca a divortat. Nu e corect sa devii spectator la viata copilului tau doar pt ca divortezi.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

"Desi sunt de parare ca ambii parinti trebuie sa ramina prezenti in viata copilului dupa divort, eu nu cred ca custodia comuna, in sensul de o saptamina la unul, o saptamina la altul, este benefica pentru copil. "

Custodie comuna nu in acest sens, fireste: copilul ne minge de pingpong, ci in sensul ca ambii parinti trebuie sa decida in mod real asupra viitorului sau. Nu este firesc ca tatal sa nici nu stie la ce gradinita merge copilul, sa nu aiba dreptul sa decida nimic. Nu l-a facut singura, repet asta de obosesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrada


Divortul nu e drept ptr copil in primul rind si atunci de ce trebuie tocmai el impartit la doi. Tatal il poate lua in vacante, in weekend, etc. Daca insa il ia jumi-juma nu mai platesc pensie alimentara.

L’amore che move il sole e l’altre stelle.

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu


Bun Andrada, pai si-atunci cine ii explica chestia asta cu vacantele si week-end-urile copilului, cand el zice "mi-e dor de tati"?

Din punctul meu de vedere copilul meu e suveran - el hotaraste cu cine vrea, cand vrea si cat vrea sa stea.

Din pozitia mea de mama divortata, eu ma execut de fiecare data cand fii-mea vrea la ta'su. Daca vrea si eu pot, si el poate, cum sa ma opun, sa-i explic ca nu poate fi impartita la doi, ca asa a hotarat legea si sa termine cu prostiile? Ca eu pot sa-i ofer mai mult din toate punctele de vedere, asa ca nu are ce sa mai vrea la taica-su?

Poate in week-end e bolnava, o trimit asa? Sau tatal pierde dreptul de a o vedea, daca se poate, bine, daca nu, nu.

Poate daca vorbiti de copii sub 3 ani, inteleg. Altfel...din proprie experienta, un copil dupa 3 ani poate spune ce doreste el de fapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

Nu sunt in totalitate de acord cu parerile expuse aici, sunt convinsa ca exista si exceptii de tatici deosebiti.
O asemenea exceptie exista in familia mea.
Un tatic care merita titlul de TATA-MAMA, si-a ingrijit puiul cum s-a priceput, i-a schimbat pampersii, i-a facut baita, i-a dat biberonul cand a fost nevoie, s-a jucat cu el, a dormit cu el, s-a prostit cu el, l-a invatat sa mearga pe bicicleta, l-a mangaiat cand s-a lovit si l-a certat cand a gresit si asta pentru ca are langa el ......cum se poate numi???? o mama care nu a schimbat odata dar nici o singura data un pampers, care nu si-a adormit copilul in brate cand a fost bebe, care nu, care nu, exista doar nu aici!!! Mama? Nu cred, eu stiu ce inseamna sa fii mama, eu sunt mama, pentru ea a fost o bifa in realizarile vietii. Sunt totusi o familie si in prezent, dar ghiciti pe cine iubeste copilul la aproape 9 ani? Nu cred ca mi-as dori vreodata sa simt ce simte ea prin purtarea copilului desi tatal credeti-ma face eforturi disperate de a media relatia mama-copil si culmea isi iubeste sotia iar copilul e viata lui.
Nu-l cunosc pe simpatic, nu pot judeca relatia lor de familie, DAR copilul din familia mea,cu mana pe inima va spun ca in cazul unui divort nu ar fi avut ce sa caute alaturi de mama lui.
Exista si asemenea cazuri, acest tata exista si poate ca el mai sunt si altii de ce sa nu acceptam asta ?
Luna1

[poze]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Fania multumesc.

Fetelor cred ca e greu de acceptat ca acel copil nu e proprietatea noastra, nici a sotului ci are dorinte si nevoi personale acestea incluzand in unele cazuri si dorinta de a petrece timp in mod egal cu ambii parinti.

Fratele meu a divortat de curand, iar fiica lui doreste sa stea la el. Fratele meu care apreciaza iubirea de mama i-a explicat (desi cu sufletul zdrente) ca e inca mititica si daca chiar vrea se rezolva intr-un an doi. Asta pentru ca nu dorea sa o raneasca pe mama asa rau. Mama care culmea a stat acasa cu nepoata mea. Insa cei 10 ani ai nepoatei mele s-au petrecut in depresiile mamei, in lenea mamei in fine sunt multe de spus. Singurele persoane vesele pe care nepoata mea le vedea constant erau tatal ei si rudele. Deci normal ca vrea la tata, el rade, el vorbeste cu ea, el ARE chef sa petreaca timp cu ea. Il apreciez pe fratele meu ca nu o raneste pe exa lui insa unde-i binele copilului? Daca vroia sa o ia probabil trebuia sa o scoata nebuna pe exa (si ar fi putut facand referire la depresiile ei) insa nu si-a dorit asta.

Adina

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput