Mamici anti-stress de ianuarie-februarie 2009 (70)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Buna tuturor, revin si eu dupa o sapt de absenta

am mai tras cu ochiul da mereu intervenea ceva cand sa raspund...

eu nu ma bag la discutiile cu pre si post natal (desi ma bucur mult ca s-a reintrodus chestia cu 85%) pt ca eu ma intorc la munca imediat ce o sa pot;

flowerbee eu nu iau nici un fel de vitamine si nici nu o sa iau atata timp cant o sa ies ok cu analizele; in schimb iau Magne B6 (face minuni si nu ma mai dor oasele), fier, utrogestan si uneori nospa (pana la urma nu am luat ginapril pt ca desi seara se mai intareste burtica contractiile au fost f rare, poate 1-2 pe saptamana); a, in wk am facut si noi paine la masina de paine...

alina 1976 LA MULTI ANI si tot ce iti doresti tu

naty chiar ca avem multe in comun; eu mi doresc tot doua nume pt copil si obligatoriu de sfant;

deocamdata ne-am oprit la [b] robert constantin [/] dar familiile noastre nu prea agreaza constantin plus ca e cam lung, numele nostru de familie intra in categoria "...escu" adica e un pic cam lung ... voua cum va suna?

irisule imi pare rau sa citesc ca tot nu a trecut raceala...

si tie si celorlate fete racite multa multa sanatate


noi suntem ok, desi bb parca nu mai e asa activ ca sapt trecuta (ce-i drept ieri am cam muncit mai mult decat trebuia )

uneori noaptea ma trezesc pt ca ma doare ca naiba pe laterale (in interior cumva)

joi fac 26 de sapt si am luat deja 7,5-8 kg ...

miercuri am fost la filantropia la scoala parintilor, dar sunt cam dezamagita...in afara de ceva chestii noi restul stiam... eu speram ceva mai multe notiuni practice, info utile... cred ca o sa caut un curs de Lamaze...

nasa mea care tr sa nasca in decembrie a nascut luni, prematur , la 30 de saptamani; bb MIhnea e la incubator, dar pare sa evolueze spre bine; a avut 1300 la nastere, ieri avea 1320 g asa ca toata lumea e cu moralul ok;

stiu ca doua sarcini nu sunt la fel dar am devenit mai panicoasa acum ca incepem sa numaram saptamanile invers...

nu am citit chiar tot din urma, sper ca toata lumea e bine...

s-a facut un cont comun pt poze? imi dati si mie adresa, user/parola?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

eu iarasi am contractii - da de data asta a fost una mai dureroasa si mai mare

porumbita - multa sanatate bebeului mic, sigur va fi totul bine cu el. si nasei tale recuperare usoara.

28+ cu T. Carol

sa fii sanatos pana la 40+ iubi lui mama
http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Cristi, ai mare grija cu aceste contractii, ca daca sunt dureroase nu este bine. Ia un no-spa, mergi acasa si stai intinsa si daca se repeta mergi la dr.

Porumbita, si eu tot pe ideea ca daca analizele au iesit bine, nu am nevoie de vit prenatale. Maine mai fac un set, sa vedem cum e cu Ca, Fe si altele.

Bee25+
http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Doamne ajuta-ne sa avem copii sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

Va salut si eu fetelor!

Cami, miere, mersi pentru "ponturi"

Tuchi, ma bucur ca esti din nou acasa, desi intr-o pozitie grea si ciudata.Sanatate multa!

Bee, mie mi-a dat zing si magneziu.

Carmen, bine ca sunteti OK. Asteptam vesti despre culoarea carutzului.

Porumbita, si mie mi-a dat doctoritza ginipral, dar nu vreau sa-l iau.Deocamdata vad ca ma descurc cu nospa forte.

In rest, eu m-am intors la serv. de azi, si astept sa vedem cand va aparea in MO modificarea legii cu 85% ca sa-mi fac calcul cand intru in prenatal.

Oare cum putem sti cand se promulga legea de Base, si cand apare in MO????

24+cu CLARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmi spune:


Salutare tuturor burticutzelor!

Ttenzika, ma bucur ca ai pus si tu niste poze pe contul comun si sper sa ne urmeze si alte fete Ai o burtik super

Alina, cu putina intarziere, iti urez acum LA MULTI ANI! si iti trimit un pupic maaare maaare de ziua ta!

Tanima_i2002, bine ai venit la noi! Iti doresc multa sanatate si sa ajungi cu bine la capat, dupa greul prin care ai trecut!

Dark, wow, felicitari pt AMR! si tu vei fi printre primele carora o sa le facem galerie la nastere! Abia astept

Lisa, sa stapaniti/folositi sanatoase lucrusoarele!

IrinaC, ma bucur ca ati gasit lucrusoare frumoase si mai ales utile! Noi la carucior nu ne-am hotarat inca. Ieri a fost Kidex Expo la Cluj si al meu facea ture in mare viteza cu un carucior cu un skateboard atasat la bara din spate

Tuchi, iti trimit multi pupici si iti doresc numai bine! Imi pare tare rau ca te chinui atat!

Billy, bravo pt kilele putine! Nr de kg puse pe net sunt niste medii doar.. e tare greu sa fii tot timpul "la fix". Eu inca si acuma am cu 3 mai putin decat atunci cand am plecat la drum, dar atata timp cat bebe e ok si eu mananc bine, incerc sa nu ma stresez din cauza asta

Bee, eu le-am cam rarit cu vitaminele. Le luam cand imi era greata si mancam rau, dar de cand mi-a renevenit pofta de mancare, le-am cam lasat balta

Roxana, ma bucur ca ai reaparut

Porumbita, asa am patit si eu saptamana trecuta cand am avut 2 zile consecutive de lucrat mai mult decat era cazul. Bebe a fost foarte putin activ si m-am cam panicat. Dar acum si-a revenit si e la fel de miscacioasa ca inainte! Sigur asa e si cu bebe tau!

Yashy, imi pare rau ca n-ai reusit sa deschizi capitol nou! Parola pe care ti-am trimis-o eu este parola mailului comun, acolo unde sunt si ceva poze. In schimb parola de la userul comun de DC este alta, si chiar si userii sunt diferiti. O sa-ti trimit eu mai incolo un PM cu detalii





Jasmi 23+ cu
way to go, BB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

Buna fetelor,
Intru si eu sa va spun ca sambata am fost la Iasi sa il vedem pe
BB. BB e bine, a recuperat cele 10 zile cu care era mai mic(incep sa cred ca BB-i cresc in valuri), are 958 de gr. si se pare ca e STAS, nici prea gras, nici prea slab, exact cat scrie si in odidee.Cu alte cuvinte va fi la termen undeva intre 3-3,5 kg(maxim).Pt dureri de burta si contractiile astea stupide, mi-a dat sa fac SULFAT DE MAGNEZIU, o fiola la 2 zile si ginipral 1 pastila la 6 ore.
In schimb eu sunt terminata.......ma doare burta de nici nu mai stiu ce anume si unde...cred ca ligamentele ma dor ingrozitor, pt ca sambata drumul BT-IS si IS-BT a fost o catastrofa pt mine....uterul si ligamentele mele au facut body-jumping intr-una.....nu suport deloc trepidatiile de la carosabil, desi masina noastra are suspensii bune si e si fff silentioasa.....mi-a trecut os prin os pana acasa......stau numai in pat,pt ca de cum ma ridic cum ma doare burta de innebunesc........ma rog sa ajung cat mai repede spre termenul sarcinii.

28 + si voinicul mamii DENIS CRISTIAN

27+ si voinicul mamii DENIS CRISTIAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Venerata spune:

Flowerbee, mie dr mi-a spus sa iau vitaminele (am luat Elevit) numai pana la sf lunii a 4-a. Si m-am oprit. Oricum stiu ca o sa mai fac niste analize de sange in curand si o sa vedem daca e nevoie sa le reiau. Am inteles ca alte vitamine dau stari de greata, dar cu Elevit eu una nu am patit asa ceva.

Sanatate multa!




Venera - mama de Vlad-Petru (25.06.2002) si 22s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

exista no spa forte?



28+ cu T. Carol

sa fii sanatos pana la 40+ iubi lui mama
http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

Mai forte ca No-Spa e Gynipralu.

28+ si voinicul mamii DENIS CRISTIAN

[majoreata] AMR 10 saptamani [majoreata]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

Mi-am facut semnatura noua.

28+ si voinicul mamii DENIS CRISTIAN

AMR 10 saptamani

Mergi la inceput