Obiceiuri la parastasul de 7 ani

Obiceiuri la parastasul de 7 ani | Autor: Theiuta

Link direct la acest mesaj

Buna!

La finele lunii octombrie, facem parastasul tatalui meu, de 7 ani.
Am auzit pe la colegii de servici care provin din diverse zone ale tarii cum ca slujba de la cimitir se face in prezenta...decedatuluiDa!Mi-au zis mai multe persoane ca se desface capacul sicriului si se face o noua slujba de inmormintare, de pun flori, tot dichisul.
Eu sunt oripilata si nici daca ar trebui nu as face asa ceva...cum sa il tulbur eu pe taicutul meu? Nici nu ar fi de preferat sa il vad sub forma de ramasite...pentru ochii mei si sufletul meu ar fi socant

Voi ce stiti, dragele si dragii mei?

Theiuta

Mami si Nicolas


Sanatosi sa fim!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Din pacate, si eu am tot parastasul de 7 ani pentru tata, in noiembrie.Din cate stiu eu, si pe unde am mai vazut/auzit, in nici un caz nu se face deshumarea.Se face o slujba la mormant, apoi o "pomana" acasa cu cei apropiati, sau se impart pachete cu alimente la saraci. Eu asa vreau sa fac, sa dau la nevoiasi..

A, am intalnit des obiceiul de a da un rand complet de haine de pomana cuiva...de preferat o persoana care chiar are mare nevoie...

V

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

cum sa faci dezhumare la parastas de 7 ani????doamne fereste!!abia dupa 7 ani, daca vrei sa muti decedatul in alta parte, biserica iti da voie sa-l dezhumezi. nu mai repede. din cate stiu eu la 7 ani se face exact ca la inmormantare. aceiasi slujba si se fac aceleasi pomeni.mama stiu ca a dat pomana pt tata un costum barbatesc.
decat sa bei si sa conduci, mai bine sa fumezi si sa zbori!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

mey eu nu stiu ce le-o fi trecut in cap alor mei, sa ma ia la un parastas de 7 ani(asta acum 20 si un pic de ani), unde am asistat la o deshumare.
si...nu a fost deloc placut, adica...nu am ramas cu nici un soc, dar imaginea e vie pana in ziua de azi, parca il si vad pe unchiul meu...

in schimb strabunicii mele, i-au facut o slujba similara cu cea de inmormantare.Imi amintesc ca au asezat peste mormant o panza ceva, alba, si deasupra mancarea pregatita...parca, eram mica, nu retin eaxct toate detaliile.

personal nu sunt de acord cu asa ceva, sub nici o forma nu as accepta deshumarea, dar deh...fiecare cu mentalitatea/obiceiurile proprii.

www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=2cfbb99e9546e611e2a484&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Albastrel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgeea spune:

Acu ceva timp - daca ne intrebam parintii sau bunicii - asa se proceda, se facea deshumare. Acum nu. sigur NU. Am un prieten care are o firma de pompe funebre si are toate informatiile, ca am avut nevoie sa aflu la un moment dat. In reste, se face ca la inmormantare sau chiar mai putin, dupa puteri si ... dupa oamenii care vin Dar se dau de pomana haine cat sa imbraci o persoana.

Gea, mami de Catinca-Ruxandra

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Sa faci deshumare???
trebuie sa fie dus cu pluta rau de tot cine face asa ceva.

Criss si Alex (11.05.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Multumesc, fetelor

Uitati ce am gasit:http://www.parohiamacin4.org/ghid_inmormantare_parastas.htm


Deci, nu se deshumeaza nimic.

Theiuta

Mami si Nicolas


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput