Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (23)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Floric, Doamne ajuta! sa fii puternica si optimista! Esti o viitoare mamica foarte puternica! Ne rugam pentru tine! Chiar esti o luptatoare si o curajoasa..bravo! Cel de Sus va fi cu tine!
Iuca,spre Sanador te indrum si eu pt morfofetala de 22 sapt. la Dr.Herghelegiu Doru, dar am vazut ca ai sunat si este ocupat....intradevar eu m-am programat din august pentru 19 noiembrie.
Petra Tudor, nu emomentul sa te ingrijorezi pentru placenta jos inserata.....si lamine e la fel,astept eco de miercuri sa vedem cum stam. Daca ramane jos dupa 24 sapt...atunci ne putem inrijora putin, va tb. sa fim atente sa nu sangeram, sa stam mai mult in pat, vom naste cu cezariana, poate un pic inainte de termen. Dar fiecare oragnizm cu felul sau de a functiona...speram ca placenta sa urce odat cu cresterea uterului...Doamne ajuta!

fbruma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna27 spune:

Bine v-am regasit burtici!
Dupa o absenta de mai bine de o luna revin si eu printre voi.
Nu va zic ca mi-a luat o saptamana sa citesc in mare cam ce ati mai scris.
Incep prin a ura bun venit burticilor noi, sarcini usoare si la termen.
Felicitari mamacilor de gemeni si eu tare mi-as fi dorit.
Am vazut ca ne-am inmultit si ma bucur.
Nu mai stiu ce ati mai scris ca de la capitolul 9 e foooarte mult.
Ma bucur pt. cele care si-au vazut bebei sanatosi si stiu ce sunt.
Pentru cele care au suferit o pierdere vreau doar sa va spun sa nu va intrebati de ce , sa aveti putere ,credinta in Dumnezeu ca o sa va tineti si voi bebei in brate chiar daca putin mai incolo.
Siminaiubita, nici nu stii cat de rau imi pare mai ales ca am aflat asa tarziu si nu am fost alaturi atunci cand s-a intamplat.Credinta Simina , putere si va iesi soarele in curand.Stiu ca nici un cuvant nu consoleaza si e un lucru pe care nu il vei uita, dar stiu ca intr=o zi o sa iti tii copilul in brate.Acum bucurate de pasul pe care il faci impreuna cu iubitul tau si fa ca ziua de 1 noiembrie sa fie memorabila. Sa ai casa de piatra si tot binele di lume.Daca vrei sa vorbim pe profil gasesti adresa mea de yahoo.
elilov iubi, tinem pumnii, mai ai un pic si nu uita promisiunea.
Adee am vazut ca sunteti bine ma bucur pentru voi, nu stii inca ce va fi? Parca zicei ca meri pe 1 noi la nunta , la cine asa de curioazitaet ca si eu ar trebui da bineinteles ca nu pot, ma gandeam ca poate e o cunostinta comuna.

11 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mababei spune:

Neatza burtici!

Bun venit noilor mamici de ghiocei! Sarcina usoara si bb-i sanatosi!

Leeloo, Petrean, Bubulina, felicitari pentru printisori!

Emilia2008, felicitari pentru printesa!

Floric,, de admirat curajul tau! Puiul tau simte ca mami e o luptatoare si sigur va dori sa o cunoasca! Va doresc amandurora multa sanatate, iar tie sa ai multa rabdare si mai ales incredere!

mihaela
17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mababei spune:

Cred ca a inceput sa miste si miti mic al meu.Acum vreo 3 zile am simtit ceva asemanator bulelor de apa minerala sau alta carbogazoasa care se sparg la suprafata dar ieri a fost ca o mangaiere/falfait/gadilit, toate la un loc, iar cu senzatia asta nu m-am mai intalnit. Gaze sigur nu erau ca am ajuns experta in gaze, ca-s balonata din prima saptamana de sarcina . Abia stept sa se intample din nou! Sa stabilim contactul si apoi sa ne punem pe povestit!

Intr-un exces de zel de gospodina, am carat de prin piata ceva kg in plus , ca n-am mai avut rabdare sa vina sotul cu masina si fiindu-mi lene sa ma mai duc si a doua ora, si mi-am busit coloana dorsala, acum ma dau jos din pat pe bucati. Mi-a facut sotul masaj simplu, fara nici o licoare, dar vad ca nu ma lasa! Stiti vreun unguent safe in sarcina?

mihaela
17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna27 spune:

Am uitat cum se schimba semnatura.
Nu am putut fi alturi de voi atata timp pantru ca am fost mai mult prin spital si cat am stat acasa ,intinsa in pat.
Ce sa va zic, ma gandeam ca dupa 16 saptamani o sa fie mai bine ,dar..din pacate eminenta de avort se mentine, la un moment dat mi s-a deschis si colul, dar ca printr-o minune s-a inchis la loc.Placenta e foarte jos amplasata, bazinul meu e foarte ingust, nu m-am latit deloc in solduri, nu m-am ingrasat am tot 47 de kile, bebe nu are loc deloc, continuam tratamentul ,inclusiv cu diazepam si medicul mi-a zis clar , vrei copilul stai in pat.asta cam pe scurt.Nu am voie sa stau in fund,toata miscarea pe care pot sa o fac e 10 minute de plimbare usoara si asta cu pauze.Am niste contractii, mai ales cand e vreme urata de imi vine sa mor, sunt destul de depresiva, nu dorm nopatea si nu va mai zic ca sunt o pacoste pt sotul meu care trebuie sa le faca singur pe toate.Si nu se plange.
Asta e important e ca analizele mi-au iesit bine,si bebe se dezvolta normal.Am intrat in 18 saptamani inca nu stim ce e ca nu a vrut sa ne arate si cu contractiile pe care le am nu va pot psune ca l-am simtit ca s-a miscat, dar eu sper ca da.
Urmatoarea eco amanuntita o avem in 28 octombrie si am niste emoti de mor, sper sa sedezvolte normal, eu am niste pitici pe creier cu perioada asta din cauza unui incident din trecut.
Floric crede-ma ca te inteleg foarte bine si sunt alaturi de tine,dar cu ajutoarul lui Dumnezeu o sa fie bine pentru toata lumea.
Va pup pe toate si revin cat pot de repede,sper numai cu vesti bune.

18+


11 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

Buna dimineata burtici! Sa nu va suparati pe mine ca intru mai rar dar avand deja 2 flacai nu prea am timp.
Am fost si noi la eco acum acum 2 zile si se pare ca sunt 80% sanse sa mai avem inca un flacau. BB este bine. Are 108 gr si aproape 10 cm. Mi-ar fi placut fetita dar acum ma bucur de inca un baietel. Deci ....soacra cu trei nurori scrie pe mine.

Florin 18.05.2002
Teodor 01.03.2005
BB3 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

Gata am schimbat si noi semnatura dar nu stiu sa imi trec carucior albastru in dreptul lui bb 3


Florin 18.05.2002
Teodor 01.03.2005
BB3 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna22 spune:

buna dimineata, burtici!

joanna si floric, bine ati revenit printre noi! sa va dea Dumnezeu multa putere sa treceti cu bine peste perioada asta grea! suntem alaturi de voi
iuca, felicitari pentru vestile bune!

vad ca vorbeati de placenta....si mie mi-a spus ca este joasa, dar pe peretele posterior (e mai bine?) si deocamdata nu se poate spune ca e joasa, pentru ca va urca in timp, asa ca nu imi fac griji!

dureri de spate am si eu daca fac mai multa treaba sau ma intind peste culme sa pun rufele la uscat, dar stau in pat si trece! vorba lui mababei, ma dau jos din pat pe bucati
noi luni plecam la munte sa sarbatorim anul de casatorie, stam vreo 2 zile, abia astept iar in seara asta mergem la nunta

in rest suntem foarte bine, ceea ce va dorim si voua!
sa aveti un sfarsit de spataman minunat!

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

Floric, Joanna, va tin pumnii si va admir pt. curaj...ce nu face o mami pt. puiul ei mic. Sa va dea DD sanatate, putere, rabdare, dragoste multa si sarcini cat mai aproape de termen.
VA pup si va las acum ca m-au navalit baietii si nu mai pot fi atenta aici.
Felicitari mamicilor care au aflat culoarea caruciorului si ........ despre sanantate sa tot auzim

Florin 18.05.2002
Teodor 01.03.2005
BB3 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Floric si Joanna (ce nick frumos ai!), sunt alaturi de voi cu gandul. Nu pot decat sa imi inchipui cat de greu va este si va admir si mai mult pentru sacrificiile pe care le faceti pentru bebei. Va si aveti grija de voi! Cu ajutorul lui Dumnezeu, o sa fie totul bine.Miruna, azi am schimbat semnatura . Fetelor, voi la fel cititi pe net cum evolueaza sarcina de la o saptamana la alta? Eu sunt innebunita si prima cautare pe google sambata dimineata (cand schimb semnatura) este "sarcina pe saptamani". Asa am aflat ca bebeul meu saptamana trecuta avea ca ocupatie principala inotul dintr-o parte in alta a burticii, pentru ca inca are loc. Saptamana asta incepe sa caute deja, instinctiv, sanul. Va pup, weekend placut!Ana-Maria 13+

Mergi la inceput