Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (32)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Leeloo sunt uimita de cat a putut sa pape Tudor, mai ales ca i-ai dat si cereale in primul bibe...
Dumnezeule!! Eu ma laud ca al meu a inceput sa pape 2-3 bibe pe zi, in afara de san, dar papa cam 60, 70, uneori 100 si zic saru'mana boieru'.
Imi pare rau ca ai avut o noapte agitata..of!
Ma pregatesc si eu sa iesim afara
va pup

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008
POZE BOTEZ MIRCEA
ALBUMELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Neata!
In primul rand sa va adresez un "Mamicile au invins!". inca nu-s sacii in caruta, dar nu cred sa faca Baselu' faze, mai ales acum si mai ales pen' ce?

Melly trimis mail; vrem si noi poza in montaj; dam si spaga!

Leeloo uff...urata seara; sanatate multa puilor!

Lori, mami de Robert din 9.06.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

"neata:

Intrebare intrebatoare ref la noua lege: e vorba de 85% din media salariilor sau din media tuturor veniturilor realizate (adica inclusiv prime, etc)???? Ca daca e din media veniturilor sunt si eu feiricta. Daca nu tot sunt fericita, dar mai putin.

Vlady

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Alina, eu cred ca din salariu, ca daca ar fi din venituri, as lua mai mult decat iau salariu, ca a mai fost prima de vacanta, de Paste, de Craciun, etc.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitzam

Alina, eu cred ca din salariu, ca daca ar fi din venituri, as lua mai mult decat iau salariu, ca a mai fost prima de vacanta, de Paste, de Craciun, etc.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla


Alysh, Gabi mie in co de maternitate mi-au adunat tot, cu toate primele..moaama ce de bani, ca au fost din intamplare mai multe prime; deh..fonctionarii astia. Oricum, cu legea asta, cand vor aparea normele de aplicare vom vedea.

Lori, mami de Robert din 9.06.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melly23 spune:

jady scumpo nu am primit mail-ul


Noi si fluturica Amelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

Asa si mie Lorich, mereu mi-au luat in considerarew toate veniturile, inclusiv prime, tot ce aparea la contabilitate, practic.

Si mai e o faza: eu in ultimele luni cu concediile medicale pe care le-am luat + prenatalul am castigat nu chiar dublu, dar pe aproape decat salariul meu net.

Vlady

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alysh

Asa si mie Lorich, mereu mi-au luat in considerarew toate veniturile, inclusiv prime, tot ce aparea la contabilitate, practic.

Si mai e o faza: eu in ultimele luni cu concediile medicale pe care le-am luat + prenatalul am castigat nu chiar dublu, dar pe aproape decat salariul meu net.

Vlady


Si eu! Dublu! Dar dublu la 2 lei... Tu astepti oportunitati in adm publica, eu astept in privat, daca nu 2 ani acasa scrie pe mine; stau cu bibi, fac cursuri, facultati, nu stiu decat sa ma duc la serviciu sa castig cat dau bonei... iti dai seama.

Lori, mami de Robert din 9.06.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaH spune:

'neatza fetele!
eu sunt cam chiauna azi. teodora m-a tinut treaza de pe la 1:30 pana pe la 4:30. ii era foame, dar ieri, la control, mi-a zis doctora sa nu ii mai dau sa manance noaptea, ca daca mai prelungesc o sa fie si mai greu sa o obisnuiesc. asa ca am aplicat inca de aseara, cu pretzul a trei ore de nesomn. dar am rezistat eroic.

deci, cum am spus, am fost la control. fata mea are 7500g si 66.5 cm. este in continuare deasupra medianei, deci bine.
mi-a facut si schema de diversificare, care arata cam asa:

ora x (cand se trezeste ea) - 200 ml lapte
+3h - 200 ml cereale (simple, din orez, fara
gust de vanilie sau alte smacuri)
+3h - fructe + 100ml lapte
+3h - legume +100ml lapte
+3h - 200ml lapte

deci per total 12 ore de macnare, dupa care urmeaza 12 de somn, fara mancat. eee, la faza asta nu stiu cum o sa ne descurcam. pt ca daca ea se trezeste la 7, si mananca confrom programului, inseamna ca la 7 seara ar fi ultima masa. nu cred ca o sa reusim. poate macar pe la 8.

in fine, ieri, fiind acasa, nu a vrut deloc, dar deloc biberon. a plans dupa tzitzi ceva de speriat. si a mancat foarte putin, pt ca eu in tzitzi abia de mai scot 150ml dupa vreo 12 ore. deci... asta e inceputul sfarsitului.
vad ca dimineatza a macat foarte bine 200 ml lapte din biberon. sunt curioasa cum o sa fie cu cerealele pe al 10, ca ieri nu au avut succes. dar ieri nu a vrut nimic decat tzitzi, asa ca ... sper la mai bine azi.

asa, cat despre ce anume legume si fructe: la fructe ne-a zis ca banana, mar, para, piersica. la legume: morcov, mazare, conopida, brocoli.

deocamdata atat, fara carne, fara oua, fara iaurt, evident fara sare. faza urmatoare urmeaza dupa 8 luni, cand o sa mergem din nou la control. mi se pare ca atunci ma lasa sa ii dau paine.

cam atat de la control. teodora a fsot toata o zambareatza, curioasa, un copil exemplar. cand am iesit de acolo, si am pelcat la plimbare, s-a dat in petec. a inceput sa planga si am laut-o in bratze pt vreo 15 min, dar apoi a dormit buba vreo 2 ore cat ne-am plimbat.


Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_bebelina spune:

Citat:
citat din mesajul lui DanaH

'neatza fetele!
eu sunt cam chiauna azi. teodora m-a tinut treaza de pe la 1:30 pana pe la 4:30. ii era foame, dar ieri, la control, mi-a zis doctora sa nu ii mai dau sa manance noaptea, ca daca mai prelungesc o sa fie si mai greu sa o obisnuiesc. asa ca am aplicat inca de aseara, cu pretzul a trei ore de nesomn. dar am rezistat eroic.

deci, cum am spus, am fost la control. fata mea are 7500g si 66.5 cm. este in continuare deasupra medianei, deci bine.
mi-a facut si schema de diversificare, care arata cam asa:

ora x (cand se trezeste ea) - 200 ml lapte
+3h - 200 ml cereale (simple, din orez, fara
gust de vanilie sau alte smacuri)
+3h - fructe + 100ml lapte
+3h - legume +100ml lapte
+3h - 200ml lapte

deci per total 12 ore de macnare, dupa care urmeaza 12 de somn, fara mancat. eee, la faza asta nu stiu cum o sa ne descurcam. pt ca daca ea se trezeste la 7, si mananca confrom programului, inseamna ca la 7 seara ar fi ultima masa. nu cred ca o sa reusim. poate macar pe la 8.

in fine, ieri, fiind acasa, nu a vrut deloc, dar deloc biberon. a plans dupa tzitzi ceva de speriat. si a mancat foarte putin, pt ca eu in tzitzi abia de mai scot 150ml dupa vreo 12 ore. deci... asta e inceputul sfarsitului.
vad ca dimineatza a macat foarte bine 200 ml lapte din biberon. sunt curioasa cum o sa fie cu cerealele pe al 10, ca ieri nu au avut succes. dar ieri nu a vrut nimic decat tzitzi, asa ca ... sper la mai bine azi.

asa, cat despre ce anume legume si fructe: la fructe ne-a zis ca banana, mar, para, piersica. la legume: morcov, mazare, conopida, brocoli.

deocamdata atat, fara carne, fara oua, fara iaurt, evident fara sare. faza urmatoare urmeaza dupa 8 luni, cand o sa mergem din nou la control. mi se pare ca atunci ma lasa sa ii dau paine.

cam atat de la control. teodora a fsot toata o zambareatza, curioasa, un copil exemplar. cand am iesit de acolo, si am pelcat la plimbare, s-a dat in petec. a inceput sa planga si am laut-o in bratze pt vreo 15 min, dar apoi a dormit buba vreo 2 ore cat ne-am plimbat.

Dana - mami de Alexandru (15.03.2004) si Teodora (24.04.2008)
Poze


Incearca sa ii dai la interval de 3,5 ore si asa o sa iti iasa programul de somn......dar cum, cereale, fructe si legume din prima?Nu e prea complex pt inceput?

Deliutza Broscutza

Mergi la inceput