Spiridusi de ianuarie-februarie 2006 (302)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Cristina, super sprancene ti-ai tras tare imi plac cum iti sta, te schimba f tare si in bine sa zambesti numai mai des eu vb ca si eu am o stare de oboseala in ultima vreme....nici nu am mai facut poze de un car ed vreme. Bravo lui razvan pentru progrese, sa o tina tot asa. sa imizic si mie psl ec remediu iti recomanda, ca si eu i-as da inainte e vaccin, il gasec aisi sigur. Oricumam vb si cu mama sa merga la mediculla care mergeam noi in tara sa ceara si ceva de imunitate si da cumpar eu ed aici.
Giova sory de faza cu Cm, dar tot e binevenita iesirea. ia nurofen de 800 de mg eu cu ala am scapat mereu. Sa aveti un we frumos.

Silvi si strumf mic Alain 19.01.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Sa va zic ce reteta de mancare de legume folosesc eu si reusesc cu ea sa il fac si pe al meu pisoi sa o mananace. Tocmai am terminat de facut si ed mancate deja o portie .
Pun intr-un tigaie mare de tefal 2 linguri de ulei, una de masline si o lingura de ulei obisnuit( eu folosesc aici ceva ulei cica combinat din 4 uleiuri dar merge orice ulei). Pun vreo 3 cartofi taiati rondele cam de o jumate de cm grosime, 2 morcovi taiati rondele mai subtiri un pic, vreo 6-7 champinioane mici (daca sunt mai mari ciupercile se pun mai putine), o jumate de ceapa taiata tot asa rondele sa iasa cerculete, cateva bucati de ardei rosu taiate feliute de o jumate de cm si vreo 3-4 cm grosime.Peste ele presar un pic de boia, de usturoi din acela granulat sau pudra, un pic de piper,sare si eu folosesc ceva ierburi deshidratate dar se poate pune patrunjel tocat marunt si tarhon sau ce ierburi va plac. Nu pun deloc apa, acopar cu un capac si dau pe foc mic la aragaz pentru vreo 10-15 minute, se mesteca din cand in cand cu o statula lata sa nu se rupa legumele. Ies foarte bune ca iau gust unele de la altele si nu se prajesc sa fie greu de digerat se fac innabusite.
Asta e combinatia care am facut-o eu azi, se poate pune la sfarsit un pic de smantana sau se poate pune parmesan sau cas ras, eu de obicei nu pun nimic.
Combin alta fata fasole verde plata cu un cartof cu champinioane si ardei rosu, alta data cartof cu brocoli si morcov si o ciupercuta si cateva boabe de porumb, orice combinatie e posibila. Merge f bine si facuta cu ficatei de pui inauntru, prima data se pune ficatul de pui la innabusit si apoi se pun legumele. Cand se pune dovlecel tzuchini sau brocoli, acestea se adauga la vreo 5 min dupa primele legume ca se fac mai repede.
Pofta mare sa aveti, eu retata asta o fac si de post.

Silvi si strumf mic Alain 19.01.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

salutare fetele

ce i cu voi unde sunteti???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Buna seara.
Iotete ce pauza pe aici...
Silvi, multumesc pt. complimente; suna taaare bine reteta ta de legume, o voi salva in comp.
Remediul se numeste Thuja, 15 CH, medicul a zis o doza, adica 3 granule, dar cred ca a gresit, doza este de 5 granule, dar mai intreb, vad eu, oricum si pediatra lui Razvan (si ea este si homeopat) a fost mai mult decat de acord cu acest remediu. am intrebat-o si mi-a spus ca anihileaza eventualele reactii adverse ale vaccinului, in acest caz Prevenar.Eu, in general, i-am facut vaccinurile gratuite lui Razvan, asa ca sunt cam socata de preturi, nah. I-am mai facut Hiberix (absolut degeaba) si ultimul, asta de 2,5 ani, am uitat cum s echeama, tot cumparat.
Mai, dar este chiar atat de scump? Ca ea mi-a spus ca mi-l "procura" cu "doar" 180 RON . Am sa gugalesc putin, sa vad c emai gasesc, si eventual si cu privire la Thuja.

Asa... ABA merge bine, de maine ma apuc sa filmez sesiunile, nu pe toate, macar cateva, pt. feedback. A doua persoana pe care ma bazam este... insarcinata, deci... intr-o luna-doua va lua pauza de orice fel de activitate care presupune stres. Si sunt tare amarata din cauza asta , pentru ca Razvan chiar poate fi recuperat, si sa devina functional, si eu nu gasesc oameni..., pe bani, nu gratis....
Am ajuns la faza in care Razvan accepta sa faca lectiile fara mine in camera. Una dintre recompense, in pauze, este aceea de a veni la mine in bucatarie (caci de obicei acolo stau), sa-mi arate ce-a facut cu plastilina, sa ma pupe, de-astea... asta seara am facut sarmalute in foi de vita, din piept de pui. Abia astept sa inceapa MP, si sa le degust, yaammyyy.

Cosmina, cum este mai tv-ul ala al vostru, cred ca-i tare fain, nu? Vizionare placuta.


Cristina, mami de Nicolae-Razvan (31.01.2006) [Sindrom Asperger]

www.dropshots.com/asteryaro
www.dropshots.com/asteryaro1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

daca tot fac ceva tabele pt la munca .....CRISTINAtv e tare fain ..ne certam care ce sa vada la el,mie mi se pare imens asta dar ala de 107 cm diagonala ce sa zic suntem tare incantati de achizitie cu toate ca putea sa mai astepte in vitrina...dar daca i s a pus pata sotului

papan???a fost aseara aici ne am iubit acu stau cu inima cat un purice sa nu i fi dat raceala e un scump si un vorbaret
bianca???e ok,azi a inceput cursuri de inot face de 2 ori pe saptamana intr o piscina la un club nu ff departe de casa noastra ...,sambata pleaca in excursie la busteni si abia asteapt


CRISTINA nu te descuraja ca doamna aceea nu poate sa mai faca cu puiul tautu esti reperul tau si va face mariiii progrese
GIOVA hai ca te a pocnit cand ti era lumea mai dragalasa draga ca ramai cu relaxarea
MARAKI...racita????hai sanatate
SILVI fac si eu reteta asta este rapida si ffffff buna

am ceva in cap....vreau sa fac ceva pt cineva...sa vad daca mi ieseca tare m as intrista daca n as reusi...nu va zic mai multe dar daca mi iese macar pe jumatate o sa am mareeeeeee nevoie de voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasol spune:

neatza........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Neata fetele.
Nu, nu aveti deja-vu: asa este am mai scris ca am fost bolnavi, dar acum istoria se repeta
Suntem bolnavi in continu si nu stiu ce sa-i mai fac si ce sa-i mai dau

Toanca si Matei Alexandru 06.01.2006

poze

http://www.dropshots.com/toanca
http://www.dropshots.com/toanca1
http://www.dropshots.com/toanca2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralirali spune:

Saluti,

Azi m-am intalnit cu Giova, SUPER MUPER fata, mi-a placut la nebunie de ea...pacat ca nu a fost si Marco sa se joace cu strumfa. Am trancanit cate in luna si in stele, am profitat ca picii mei au iesit cu mama la plimbare. M-am bucurat enorm ca a reusit sa ajunga pe la noi.
V-am pupat, scriu cu piciul in brate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

hai salutare gagici

eu sunt cu casa vraiste ...curatenie de toamnavoi????????plecate toate?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Salutare si de la noi. Noi tot caram lucruri inca, sper sa terminam in we asta cu toate.
Cristina, merci de inf o sa cuat aici trebuie sa mai iau si calcareea carbonica 10 M pentr imunitate asa i-a zis dr lui mama. Vaccinul ala de Prevenar vb costa 57 de euro si aici deci cam asta e pretul, in Ro zicea soacra mea ca e cam 2 mil si ceva. Aici daca e prescris de medic si ai asig suplimentara e gratis. Poate i-am facut INFANRIX la 2,5 ani ca asta l-am facut si noi si tot platita fost, in ro l-am facut.
Cosmi, sa folositi cu placere tv-ul....acum terbuie un dvd-player si multe multe dvd-uri la asa atv sa te tot uit la filme. Sa incerci retata ca iese tare buna mereu,nu ai ce da gres la ea.
Toanca nu stiu daca ai vazut iti scrisesem ca si noi am avut asa ceva si a trecut abia dupa 14 zile de trat cu Augementin 10 zile si Josacine 14 administrate impreuna. Normal era inainte de a incepe trat sa ii faca analizele complete, hemocultura, ex urina, analize sange ca dupa ce incepi trat sunt influentate. Daca nu e inca bine insemna ca nu a nimerit antib bun, ce va da voua? Macar acum fa-i niste analize de sange sa stiti cum stati cu leucocitele si vsh-ul, sa vezi daca infectia da vreun semn ca e controlata. sanatate multa va doresc, stiu ce stress si ce stare iti da faza asta,
Ralu salutari si pupici de la noi, intra si tu can iti gasesti un ragaz de timp sa ne mai povestesti de voi.
Oare pe unde mai sunt Ioana de Bistrita, Ali, Mirela si celelalte fete ?
Pe mine m-a apucat aseara facutul de chec pe la 21 am ales de pe net cea mai simpla reteta care nu implica batut de oua ca nu aveam aici nici mixer nici tel si nu a iesit mare lucru, l-am mancat dar nu a fost f bun. Aveti o reteta de chec care sa iasa buna? Am plecat ca incep iar operatiune a carat


Silvi si strumf mic Alain 19.01.2006

Mergi la inceput