Spiridusi de ianuarie-februarie 2006 (302)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Salutare si de la noi.
Sper ca nu ne-ati dat disparuti....
Am avut foarte mult de lucru la servici pentru ca am lipsit cateva zile (concediu medical).
Si eu si Matei am avut o ''frumoasa'' bronho-pneumonie si am bagat la medicamente in noi
Acum suntem relativ mai bine dar nu refacuti in totalitate. I-a dat medicul lui Matei niste vitamine sa ia acum, dar vreau sa-i dau si ceva de intarire a sistemului imunitar (gen Imuno Grip); ce parere aveti?
Si azi inca e cu SN...dar l-am dus la gradi ca nu am ce sa fac.
Avand in vedere ca a lipsit de la gradi cateva zile, s-a comportat foarte bine la intoarcere; nu a plans, nu a facut scandal; deja la gradi nu mai folosim deloc pampersi.
Cam astea sunt noutatile noastre




Toanca si Matei Alexandru 06.01.2006

poze

http://www.dropshots.com/toanca
http://www.dropshots.com/toanca1
http://www.dropshots.com/toanca2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Salutare si de la noi.
Sper ca nu ne-ati dat disparuti....
Am avut foarte mult de lucru la servici pentru ca am lipsit cateva zile (concediu medical).
Si eu si Matei am avut o ''frumoasa'' bronho-pneumonie si am bagat la medicamente in noi
Acum suntem relativ mai bine dar nu refacuti in totalitate. I-a dat medicul lui Matei niste vitamine sa ia acum, dar vreau sa-i dau si ceva de intarire a sistemului imunitar (gen Imuno Grip); ce parere aveti?
Si azi inca e cu SN...dar l-am dus la gradi ca nu am ce sa fac.
Avand in vedere ca a lipsit de la gradi cateva zile, s-a comportat foarte bine la intoarcere; nu a plans, nu a facut scandal; deja la gradi nu mai folosim deloc pampersi.
Cam astea sunt noutatile noastre




Toanca si Matei Alexandru 06.01.2006

poze

http://www.dropshots.com/toanca
http://www.dropshots.com/toanca1
http://www.dropshots.com/toanca2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Toanca ori ai mai scris despre voi ca ati fost bolnavi ori am avut un deja-vu! Sanatate si

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Anasol chiar vroiam sa iti zic de raceal lui Dav sa ai grija ca exact asa a fost si Alain, cu o tuse expectoranta care nu mai trecea dar nu era f pronuntata. Sa ii verifici atent febra si daca a facut trat si revine febra sau ceva sa mergeti la medic. Alain a avut asa raceala, a facut trat cu Zinnat 5 zile si dupa 3 iar era cu febra si la el numai la analizele de sange si al radiografie s-a vazut infectia si bronhopneumonia.
Toanca vad ca si voi ati avut pb, Alain saracul e dupa 12 zile de antbiotice+cefalosporina, tot pt asa ceva.Pt tuse mi-a zis dr ca cel mai bine ar fi kineto dar cum al meu plange numai cand vede un medic a zis sa aplicam alte metode, sa il pui sa sufle cu un pai intru-un pahar cu apa, sa faca baloane de sapun prin inel din ala in care sa sufle, sa ii provoace tusea. Eu i-am dat lui Alain si Imunogrip si Imunorezistan o data, as zice dupa parerea mea ca e mai bun Imunorezistanul, dupa celalalt nu am vazut chiar nimic era si in perioada in care se imbolnavise. Pentru racelile astea in special pt pneumococ care e f nasol este un vaccin f bun PREVENAR se numeste, in Ro e vreo 2 mil parca si se afce la copiii care intra in colectivitate, o sa il facem si noi pacat ca nu am stiut mai repede. Mi-a zis si Ana de Franta ca l-a facut si aici in schema e recomandat nu obigatoriu dar se face, vb cu dr lui sa vezi ce iti zice.
Giova lasa ca nu-i prea tarziu sa ii domolim nici de acum , o sa aplic si eu metoda voastra cu deplasatul dupa ce doarme sper sa mearga ca m-am saturat de faza cu dormitul cu noi, de stiam ca patesc asta nu il lasam in vacanta la mama never ca acolo s-a invatat asa ca era cuminte, a dormit in patutul lui de cand s-a nascut. Am retinut si faza cu lustra chiar o sa facem ture in we asta sa vedem ce este prin zona.
Am rezolvat si la banca, asa cu caruciorul cum ziceam, mi-e groaza aici ca trebuie sa il urc si cobor trei ataje dar la faze de urgenta tot la el o sa apelez. In dupa-masa asta facem si noi cumparaturi de manacre daca suntem iar cu frigider ca m-a omorat cumparatul asta zilnic si gatit pentru o masa doar, e horror. Alain mananac f bine in ultima vreme desi ia inca medicamente, cum nu mi-a mancat nic dupa Peritol, sper sa ii tina obiceiul. Ii place ca ii fac friptura la cuptor cu legume si cartofiori si ii fac sosul la paste eu nu mai ii pun de la borcan decat daca e urgenta mare si m-am secializat si imi iese f bun, cu ulei de masline,rosii, ardei, morcov si carnita sau ciuperci in loc de carne. Cand am timpmai mult o sa mai pun ce retete am gasit si facut eu si stiu ca ies f bune.
Gata ca mi-am facut norma pe azi

Silvi si strumf mic Alain 19.01.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

salutari la ceas de seara!!!
Toanca ma bucur ca v-ati insanatosit, sa nu se mai repete.
maraki nu ai avut un deja-vu, chiar a scris Iuliana ca au fost bolnavi.
Silvia am auzit si eu de vaccinul asta, nu-l fac, nu am avut asa probl. mari, si nici nu-mi prea plac vaccinurile. asa as vrea sa scapam de asta de 2,5 ani...sa vedem.... acum nu se gaseste pe piata, poate il scot definitiv, cum se discuta.
Vorbeam azi in parc cu o pritena despre crizele copiilor de 3 ani, cica e ceva tipic, si a ei a trecut prin asa ceva, nu s-a inteles defel cu ea in perioada aia. ma rog sa se sf. si la noi mai repede, caci m-am saturat sa vb. cu peretii.

merg sa-mi termin treaba ce-a mai ramas....
daca nu mai intru maine dim., va si ne auzim pe luni. asta daca cumva, nu am net la hotel.


_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Buna seara.
Iuliana, si eu am avut acelasi deja-vu despre raceala voastra, ca si Maraki... dar poate ca ai mai scris. sa fiti sanatosi si bafta la gradi.

Gio, ne-am inteles cu adresa si restul, abia astept sa primesc coletul.
Eu... azi... mi-am tatuat sprancenele, la Bucuresti. Si sunt super incantata... mai fac un retus sapt. viitoare. A meritat banii, zic eu... Am pus poze, sper s anu radeti prea tare .

Razvan e bine, "u-aaaaaa" = luna, mamaieeeee 9si alte combinatii, ieri zicea papa-ieeeeeee ), papagai = papagal... si de-astea... nu multe, dar e bine, sunt tare fericita... Azi l-am lasat cu Nana lui de anul trecut, si s-au distrat de minune.

In rest... suntem bine, fara cresa, deocamdata.
Prevenar voi face si eu lui Razvan, dr. Naghiu mi-a recomandat sa-i dau ceva homeopat in dimineata vaccinului, o fi stiind el ceva, oricum eu il ascult orbeste, am si de ce.
In prezent ii dau Septilin ( 5 + 5 ml/zi) si Luivac, am reusit in sfarsit sa-l gasesc in farmacie, o caruta de bani, 100 si ceva de roni, moamaaaaa, 1 tableta/zi, pauza o luna, apoi iar inca o tura de 28 de zile (atatea tablete are o cutie). Vaaai, ce dezlanata sunt.

Maraki, cum mai este degetul lui Robert? Angelo ce mai face, ce mai zice?
Razvan a facut azi pipi la olita, ieri kk de 2 ori. Nu cere, il mai pun eu, desi il intreb eu, el raspunde DA la orice, micutul de el, si raaaadeeeee.....
Gata, pec la MP, relaxul meu de toata ziua.
ABA merge bine.
Cosmi, sa stapaniti sanatosi plasma! Si eu imi doresc, dar deocamdata pofta'n cui. Poate la anul. Si la multi ani, uraaaaaa!

LA MULTI ANI pentru ziua de ieri, DANIELA MARCH, sa fii sanatoasa si fericita alaturi de puisorii tai cuminti si frumosi!
Pupam toate lumile, fara osebire. Chiar si pe cele care , prietenii stiu de ce .

Cristina, mami de Nicolae-Razvan (31.01.2006)

www.dropshots.com/asteryaro
www.dropshots.com/asteryaro1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Gio . Merci .

Cristina, mami de Nicolae-Razvan (31.01.2006)

www.dropshots.com/asteryaro
www.dropshots.com/asteryaro1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasol spune:

neatza,am dus flacaul la gradi dupa o sapt si ceva de stat acasa, a fost mare circ, cu plansete, provocat greatza,au inceput sa-i curga si Sn si sa tuseasca, vai de capul meu ...........greu domnule greu....l-am lasat in crize....sa vad cand il iau cum e......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Neatza!!!
eu sunt trezita de la ora 8, cu CM pe mine si dureile de burta aferente. se poate sa plecam noi undeva si sa nu vina si CM cu noi? nuuuuuu.....asa mi-e sortit mie....ce SPA, piscina si nopti romantice in 2??????astea sunt pt. altii, nu pt. mine.

Cristina frumoasa esti mama, cred ca a meritat efortul. doar sa nu vrei sa scoti tatuajul, e mai greu pe urma.
Razvanel felicitarile mele pt. vocabular!!!
Of Anasol, imi pare asa de rau, sper sa nu se mai imbolnaveasca, ca sa nu mai lipseasca asa mult de la gradi.

s-a trezit si marco, imediat apare si Clau de la sala, imbarcam totul in masina si plecam.
sa ne auzim cu bine. la toate.


_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Buna dimineata si de la noi.
Ne pregatim sa iesim afara, in jur de 11.
Gio mama, asta da curat ghinion, cu CM si dureri... dar macar plimbarea tot merita, macar ca stai in sezlong, in curte si cutesti reviste de scandal , si tot te vei relaxa, eu as as face, sa stau sa zaaaac.....
Nu, nu scot in veci tatuajele, pai oricum n-am sprancene deloc, ce crezi, ca de fite le-am facut???

Anasol, vai de saracutul Dav, ... trebuie sa fii tu tare, se va reacomoda. E bine intre copii, pana si Razvan al meu a adorat compania copiilor, doar ca acum... cu toate bolile astea... Multa sanatate si mult succes. Va fi bine.

In rest,... am cam uitat ce-am citit.
Suntem p'aci, eventual mai intru la pranz, dupa ce-l culc pe razvan.
Pupaturi tuturor.

Cristina, mami de Nicolae-Razvan (31.01.2006) [Sindrom Asperger]

www.dropshots.com/asteryaro
www.dropshots.com/asteryaro1

Mergi la inceput