Cel mai usor regim de slabire

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MsLara spune:

Felicitari pentru progrese Musette si MadameBovary!
Addicted felicitari si tie pentru inelus, sa-l porti sanatoasa si sa-ti aduca noroc! Eu te felicit si pentru perseverenta cu sala!

Eu am acasa un aparat cu greutati (folosit de vreo 4 ori in 3 ani) si mai nou un ministepper, gantere si saltea de sport si nu prea ma mobilizez sa le folosesc! Pe ultimele 3 le-am luat in spetembrie si le-am folosit vreo 3 saptamani, apoi "am uitat" de ele!

Cu greutatea sunt in jur de 46 kg (adica fluctuez in plus cu cateva sute de grame, apoi le dau jos iar). Saptamana aceasta nu m-am simtit prea bine, am avut un disconfort aproape continuu in zona abdominala, ba balonare, ba o durere surda, care ma lasa din cand in cand dar nu de tot .

Asa ca mi-am redefinit "targetul": sa ma mentin pana dupa sarbatori la 46 kg si sa fac miscare in mod constant. Sper ca exercitiul fizic sa ma ajute cam in toate: la digestie si la tonus si la slabit.

Azi am facut doar 15 minute de miscare, dar deja abia respiram, nu am rezistenta deloc!

Un week-end frumos si fara excese culinare!

Emma invinge cancerul
KISSY sunt langa tine
Lali www.TickerFactory.com/weight-loss/wgHai3T/] br / " target="_blank">In fiecare zi mai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Addicted spune:

Boo! V-am speriat?
Ce "facurati" in weekend? Ca io n-am facut nimic, dar absolut nimic!! M-am uitat la filme, m-am jucat la Wii, iar acum vegetez ca o leguma ca iar ma doare spatele. E nervul sciatic, presupun ca am vreun disc care nu e tocmai la locul lui si apasa pe nerv, de aici si durerea. Am fost la doctor - in caz ca nu stiati, aici doctorii sunt mai toti de duzina, cred ca fac ceea ce se numeste scoala de asistente la noi in materie de cunostinte medicale. Si daca te doare orice, de la un deget pana la dureri de spate, iti recomanda un singur medicament: Advil, ca atat stiu si ei. A, dar te si lovesc cu o nota de plata de te imbolnavesti numai cand o vezi. Si aici iti trebuie asigurare medicala, altfel esti mort, si falimentezi daca te duci la o simpla consultatie. Am fost de doua ori, m-am lecuit de ei, dar nu de dureri. Asa ca mai bine gasesc alte feluri de tratamente.. Gata, ma scuzati de off-topic, dar sunt frustrata.

MsLara multumesc de urari Imi place de tine, ca nu te dai batuta la alea cateva sute de grame incapatanate. Sper sa ajung si eu sa gandesc asa cand o sa am greutatea ideala.. si sa nu mai repet greseala de a ma ingrasa din nou. Poate tre' sa te viziteze si pe tine rusii si de-aia te-ai simtit rau? Nu stiu ce sa zic.. Si ce exercitii ai facut? Pt. inceput e bine, acum depinde si de cat de alert a fost ritmul, de zici ca rasuflai din greu. Eu as incepe cu plimbari lungi pe jos - sau e prea frig pt asta? iar daca nu urca si coboara scari! Ala da exercitiu si te scoate si afara din casa
Muse datorita naturii job-ului meu nu pot sa imi iau liber de Sarbatori, singura perioada ar fi ianuarie sau februarie, cand nu prea vreau eu pt. ca e frig in tara, iar eu nu mai am haine groase. Ma gandeam ca de Pasti, totusi, sa vin, ciocnim un ou daca da! de prepelita insa, ca atunci o sa fim la mentinere. Ha!
Da' de ce in 5 ianuarie sa incepem capitolul? Atata mancare o sa faci de Anul Nou ca o sa iti ajunga pana pe 5? hehe, trimite si mie niste mostre
Madame eu zic ca daca ai fost cuminte zilele astea, cantarul o sa te rasplateasca azi - luni, cu un 62, cel mult! Sa dea Domnu'! Sa stii ca burdihanul mi-e mai mic de cand am reinceput sala, dar parca am pus pe coapse mai mult, sau am innebunit eu..
Sa va zic ce am facut eu ultimele 4 ore, cred? M-am uitat pe site-ul asta: pitzipoanca.org. Bre, adevarul e ca romancele sunt frumoase. partea cu neuronii e relativa.. uitati-va la comentariile lui Bad Pitzi, eu am murit de ras! Si in acelasi timp de plans, cand ma uit la cum arata unele Stiu, ma plictisesc rau
Si.. ati facut bradutul? Ati pus bomboane de pom fara zahar sau cu?
Maine vin cu rezultate, daca mai vad iarasi 65,9 arunc cantarul de la etaj!
Mpup!

Greutate initiala - 70 kg; greutate actuala - 65,9 kg; target - 50 kg, daca se poate, nu ma supar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Neata gagicilor!

Eu am propus sa incepem capitol nou din 5 ianuarie ca atunci vine lumea acasa dupa sarbatori, e luni, si se vede cat am pus pe noi. De gatit eu nu gatesc nimic (eventual mai ajut), ca tot plecati o sa fim (socrii stau in Baia Mare, parintii mei langa Brasov, asa ca batem tara in lung si in lat cu micuta dupa noi, noroc ca e inger de cuminte). Deci o sa mananc ce gatesc altii, si mai rau, ca gust din toate sa vad cum sunt... Eu inca sper sa fac cum zice si MadameBovary, sa mananc in timpul zilei si seara ioc (mai putin in noaptea de revelion).La mine e nasol ca atunci cand sunt ft obosita, gen dupa revelion, pot manca in continuu, nu mi-i foame, nu-s nici satula.

Dupa ce toata saptamana am mancat mai putin si am stagnat pe la 73, sambata dimineata m-am trezit cu 72,8 iar duminica dimineata cu 72,5! Iuhuuu. Ieri, fiind duminica, bucatarim si noi, am mancat peste cu cartofi pai si mujdei cu smantana , am gustat si din baclava (nu ma omor cu prajiturile, dar la baclava is pe spate)... am zis ca no, clar, azi dimineata zizaster la cantar. Cand colo, cantarul meu m-a periat si imi arata... ta,na,na,na,na,na!! 71,8 Tzuca-l mama de cantar!

Asa ca eu incep iara sa sper de Craciun la un 71

Cu miscarea nu stau grozav, vad ca voi faceti, atata ca zilnic ca plimb cu micuta prin cartier cam o ora (prima oara cand am iesit din casa dupa nastere eram ametita de la aeru curat).

Addicted, mie durerile de spate imi treceau cu unguent camforat, masaj si stat la cald, altceva nu stiu ce sa-ti spun. Sa speram ca te lasa, sa te poti imprastia in figuri la sala!

MsLara, bravo, bravo, bravo! Esti un exemplu viu de vointa, mai scrie-ne ce mananci, cum de ai slabit asa frumos ?

Ticker happy: 77 - 71,8 - 64 (a se citi 62)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Bine ca ati scris, fetelor, ca iar va dadeam disparute!

Muse, da' ai comis-o bine de tot weekendul asta!! Se pare ca si cantarul a fost de partea ta si ti-a dat numai vesti bune. Tine-o tot asa!! Mi-ai facut pofta de cartofi prajiti, ceva de speriat si acum ma tot gandesc ce sa fac si de unde sa-i procur . Cred ca dau o fuga pana la Mc, ca de vreo saptamana tot ma bate gandul de o porisoara de cartofiori pana-n pranz... un pic de junk-food din cand in cand nu poate sa fie ATAT de rau, nu? Glumesc, stiu ca-s prostii mai mari ca mine, dar uneori ma mai apuca si pe mine pofta de ce nu am voie!

Lara, vorbeam ieri cu cumnata-mea de exercitiile fizice facute aseara si am cazut de acord ca acasa e tare greu sa te mobilizezi si sa te tii de un program. La sala macar te duci ca stii ca ai dat un ban si macar d-aia te duci, sa nu-l fi dat degeaba. Sau, faci ceva si mai motivant, cum a facut Addicted cu boyfriendu' ei si au pus pariu . Atunci chiar ca te duci!! E pun planul tau cu mentinerea, mai ales pe perioada sarbatorilor cand sar la inaintare mancarurile astea grele... da' oricum, eu nu cred ca tu ar mai trebui sa dai jos, doar sa te mentii!

Addicted, tare imi place sa te citesc!! Cate nopti nu mi-am petrecut si eu pe pitzipoanca.org analizand fiecare poza... numai eu stiu . Si sa stii ca al meu cantar pare ca te asculta: azi-dimineata mi-a aratat frumoasa suma de 61.9 kg!! Nu ma bucur inca pana nu vad ca mai scade cateva sute de grame sub 62 ca am mai patit-o asa si a doua zi s-a dus naibii toata smecheria ... mai ales daca-mi rezolv si pofta de mc azi .
Cat despre problemele tale cu spatele, nu ar merge un unguent? Pe aici pe la noi sunt multe pentru astfel de afectiuni, poate gasesti si acolo la farmacie daca ii spui ce te doare....

Eu zic ca putem sa incepem capitolul nou si mai devreme... daca scriem fiecare 1 post/zi, cam intr-o saptamana maxim ar trebui sa trecem la partea a doua... si atunci o sa fie si mai motivant, ca o sa avem listuta pe prima pagina si nimeni nu o sa vrea sa primeasca porcusorul, nu?


la mine tickerul arata azi asa: 65.5 - 61.9 - 58/60
aaah, si inca o chestie: stati linistite ca nu va parasesc chiar daca ajung la un moment dat la greutatea dorita... ca nu am cum sa raman acolo daca incep sa mananc iar ca o vaca asa cum faceam inainte ... tot va trebui sa ma mentin si o sa o fac tot cu regimul asta pentru ca mi se pare super!! Cu alte cuvinte, nu scapati de mine prea usor!!

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Bravos, MadameB! Da-i inainte cu slabitu, nu te lasa!!
Imi pare rau ca ti-am facut pofta ca cartoafe paie, si mie imi plac ft mult, din pacate, dar ieri am mancat putini, cam un pumn, sa zic asa. Nu-mi aminti de Mc, ca ma gandesc la shaorme si sandwichuri cu snitele de pui care ingrasa groaznic! In weekend (era trecut de 6 seara, deci bucataria inkisa pt mine) ne uitam pe Discovery la ceva emisiune cu un bucatar in jurul lumii, era in california, testa mega hot-dogi cu chilli, rosii si alte cele (moamaaa cum aratau); apoi o mancat gogosi imense cu tot felu... Addicted cum rezisti pe acolo, mama? Cred ca oricum esti silueta pe langa multe din colegele tale!

Revenind la oile noastre, asta imi place la regimul asta, ca am voie orice, si tocmai de asta reusesc sa nu calc becul si sa slabesc incet si sigur (ma abtin dupa 6 seara cu sloganul: "las' ca mananc maine dimineata din toate, decat acuma pe furis si cu sufletu negru de vinovatie..."). Si ce motivatie mai buna ne trebe (vb lui MadameB) decat sa vezi acu cantarului in jos? Acuma parca nu mai poftesc la atatea prostii, mananc muult mai putin ca inainte, incep sa am talie in limita bunului simt. Eu nici macar faza cu orele nu prea o respect, in sensul ca dimineata pe la 12 mananc o felie pe paine cu ceva si pe la 3-4 mananc cel mai bine, nu inainte de 2 cum ar trebui, dar dupa 6 n-am calcat becu' deloc, nici o boaba n-am mancat, parol

Addicted, ti-o mai zis cineva ca meriti statuie? Cel putin una de la mine ca m-ai pus pe drumul drept si uite ca nesperat am ajuns la 72 kile (in 1 sept aveam 81 kg, mi-am notat intr-un caiet masuri si kg, pe date).

Eu zic ca la tabelul din capitolul 2 sa facem asa: varsta, inaltimea, kg de inceput, kg de acuma, Talie/sold/coapsa (eu zic ca masurile conteaza mult, nu atat kg atinse), kg tintite. Cu cat scad masurile si kg actuale, cu atat ne apropiem de kg de final. De fapt mie mi se rupe cate kile o sa am, pot si 66, atata timp cat in fund scad sub 100 si in talie sub 70 .

Exemplu:
Varsta | Inaltimea | Start (data) | Prezent (data) | Talie/sold/coapse | Tinta
29 ani | 173 cm | 77kg (11.2008) | 72kg (15.12.2008) | 81/106/62,5 cm | 62kg

Dau si eu cu presupusu, n-am ce face . Va pup si spor la slabit, iar de Craciun pana dupa sarbatori propun sa avem target mentinerea greutatii atinse, cat o fi ea! Nu ca "las ca mananc acuma ca din ian ma pun serios pe treaba!" NU Sa vedeti ce incantate o sa fim daca vom reusi sa ne mentinem de sarbatori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Muse, mie mi se pare f ok propunerea ta de tabel/lista, doar ca pe pagina urmatoare trebuie sa tot inceapa lumea care mai vine sa scrie sa ne spuna cum stau si ei cu greutatea, intaltimea si alte coordonate, ca altfel o sa fim doar 3 fete cucuiete la primul post la capitolul 2 . Sigur, se pot completa si pe parcurs, nu-i nicio problema, mai ales ca oricum o sa il modificam in fiecare vineri... dar ziceam si eu asa, sa nu fim doar 3 aspirante la un corp mai slab . Aaaah, si masura de la coapsa e ... pulpa? Ca nu stiu exact unde trebuie sa ma masor... si daca masurile sunt 90-60-90, la coapse cat ar trebui sa ai? Ca am putea sa trecem si acolo marimea dorita... o sa fac eu un prototip final cand trecem pe pagina urmatoare si ne apropiem de cap 2.

Nu stiu cum rezista Addicted acolo, cred ca e mai mare chinul la ei decat la noi . Eu mi-am facut astazi pofta cu Mcul... si acum sunt asa de plina!! Am mancat pe la 2 si acum sa nu mai vad mancare pana maine dimineata, asa de satula ma simt. Nici eu nu reusesc sa ma incadrez mereu pana in ora 2 cu masa de pranz, dar cred ca atata timp cat nu depasim ora 6-7 si dupa ora 2 o lasam mai moale, functioneaza si asa.

fetele ambitioase si perseverente!!

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Da, coapsa = pulpa sus.

Eu cand aveam 53 kg nu va zic ca aveam 86 in piept, 63 talie, 93 fund, 56 coapsa sus, 36 deasupra genunchilor . Amu am in pulpe cat aveam pe vremuri in talie

Si eu m-am gandit ca o sa fim numa 3 fete cucuiete in varf de tabel, tinand batoase steagu, se pare ca nu ne ia lumea in serios ca prea mancam noi de toate si slabim...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Eeeeh, si asta e atunci, o sa fim 3 fete cucuiete, dar o sa fim 3 fete cucuiete si SLABE si poate atunci o sa ne bage lumea in seama . Hai, ca o mai avem si pe Lara, mai intra si Mindy... Kay ne-a parasit ca are probleme mult mai importante acum, deci poate doar daca ni se mai alatura cineva pe parcurs, ca asa suntem doar noi - si asa suntem doar de vreo 7 pagini incoace ca am luat topicul de la inceput . In fine, cum o fi, o fi: topicul nostru, macar sa arate bine, sa fim organizate si frumos prezentate
Si ce se mai masoara? Sani, talie, solduri, coapsa... nu masuram si gambele?
Muse, da' aveai un piept marisor pentru 53 de kg si inaltimea ta ... gagica buna!!

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Ma alatur si eu dupa 7 ianuarie probabil, ca vreau sa mananc sanatos si daca nu notez undeva o mai iau pe aratura cu dulciurile

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Xio, poti sa ni te alaturi de pe acum ca macar pe perioada sarbatorilor sa nu mai pui... cand vin checuri si cozonari si alte nebunii dulci .
Fetilii, ma duc la somn ca mi-s cam rupta. Ne auzim maine! Sa fiti voioase si ambitioase si...


JOS COLACEII,nu?





I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput