Cel mai usor regim de slabire

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Musette, las' ca-i bine si asa. Incet, incet poate renunti la mesele de dupa ora 2 care sa implice altceva decat fructe sau chesti foarte... non-calorice . Parca Addicted ne spunea ca putem sa mancam si dupa ora 6 daca nu se mai poate cu foamea, dar ceva foarte usor si pana in 100 de calorii. Eu asa mai fac uneori. Mai bag un mar, mai cateva floricele de pofta si mult ceai sau multa apa si fac ceva, ORICE, ca sa nu ma gandesc cam ce as mai manca acum . Noroc ca ma ajuta un pic si organismul si nu mai cere prostii tot timpul.
Cu sportul nu ma laud... decat cu sex (daca se pune drept sport si miscare ) din cand in cand si cu mersul pe jos pentru ca daca am caine la purtator, trebuie sa ii ofer minimul de miscare zilnica asa ca imi ofer si mie un minim de miscare zilnica .
De ieri am observat ca dupa ce beau apa aia cu lamaie, mi se cam taie pofta de mancare. Adica e o senzatie oarecum ciudata: parca mi-e foame, dar daca vad mancare primul gand e ca nu pot sa mananc. Tare ciudat!
Aaah, si am mai descoperit si biscuitii cu ovaz care sunt tare satiosi (3 biscuiti din aia au reprezentat micul meu dejun de ieri), dar o punga are cam 450 de calorii... deci nu se poate devora in intregime dupa ora 6 . Dar eu cred ca m-as potoli si cu maxim 5!

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

facusem si eu 68 kg.....dar nu stiu cum, am urcat din nou la 69.
Asa ca de luni maninc doar Nutrilett.
Luni am consumat 6 pliculete de nutrilett shake cu gust de ciocolata, adica cam 550 calorii impreuna.
Marti 3 pliculete de shake cu cicolaata si 2 cu nutrilett supa...si un baton nutrilett, in total cam 700 calorii.
Azi inca 5 plicuri nutrilett, 2 supa, 3 shake....si mi-e foame.Cred ca mai imi fac un pliculet cu supa...sau poate sa iau niste morcovi la ros
Si o s-o tin asa pina vineri inclusiv. Sa vad cit slabesc.
Simbata vrem sa facem o cina bunuta cu vin rosu...deci...banuiesc ca voi minca de vreo 2000 calorii

De duminica ma apuc iar de nutrilet pina vinerea viitoare.
Sper sa dau vreo 5 kg jos in 2 sapt...sau måcar 4 kg

Greu de slabit




Ile, mami de Vivian (07.03.2006)



http://good-times.webshots.com/album/568512292eJLims

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Neata fetelor!

Si eu is dezumflata, ca de sambata mananc binisor (dar nu dupa 6 seara) si tot 76 kile aveam. Ieri am mancat mult mai putin, azi dimineata mi-era foame de la 6, m-am cantarit acuma si am 76,5

Nu ma mai joc asa. Ce naiba, eu ma ingras retroactiv?

Da nu ma las, ca acuma nu pot avea pretentii sa slabesc zilnic, da e destul de demoralizant sa rabzi foame seara si dimineata sa ai mai mult. O fi innebunit cantaru meu, nu ma mai cantaresc 1 saptamana.

Apa calda beau si eu dimineata (cu ceai granule, ca uit sa-mi iau helas), dar nu prea pot bea fierbinte, mai mult calda e. Si mai taie din foame, clar. O fi ametind acidu gastric, cine stie Dar ar fi fain sa ne topeasca grasimutele de pe burta cum povestea o fata de pe aici pe forum (eu am ramas cu o mingiuca de grasime pe burta, dupa cezariana, asta pe langa colaceii din jurul taliei).

Ce is alea Nutrilett? Ceva plicuri care imita supa, shake-urile? Asa deduc. O sa ajungem si noi ca vedetele de la Hollywood care nu mananca nimic (iau pastile pt asta) si cand nu mai pot de pofta au spray-uri cu gust de banane etc. Jeee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Eu azi am cedat poftei si mi-am luat niste cartofi de la MC . Nu dati cu pietre, ii mananc pana in ora 2 si oricum se duc naibii dupa aia ca imediat ies afara dupa ce mananc de la MC - apropo de cat de buna e mancarea de la ei . Eu am ajuns la 63.6 ieri si azi aveam la fel. Deci s-au dus 2 kg in 2 saptamani, exact cum mi-am propus. Sper sa o tin tot asa, sa nu se apuce sa stagnez FIX ACUM!! Poate sa stagneze daca tine neaparat pe la 60 de kg , dar pana acolo am pretentia sa dau jos incet, dar sigur, cate 1 kg pe saptamana!

Musette, si eu m-am speriat zilele trecute cand, in loc sa vad kg ducandu-se in jos, s-au dus in sus! Si m-am panicat, ca nu facusem nimic in mod deosebit, ba chiar ma tineam bine de tot de reguli. Dar dupa o zi sau 2 am revenit la normal. Cu apa cu lamaie mie imi merge bine si, asa cum ziceam si in postul trecut si cum ziceai si tu, se cam duce din senzatia de foame. Azi am mancat doar vreo 4 feliute de paine dimineata si m-am saturat. Doar ca acum mi-e foame si tre sa bag mcu', sa nu trec de ora interzisa . Parca as gusta si un pic de cola, dar nu e presanta treaba .

Ile, ce-i cu pliculetele alea? Ca nici eu n-am auzit de ele!

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

Nu am gasit nici un link in engleza despre Nutrilett.

Sint niste produse facute pt cura de slabire.

Nutrilett shake : un praf cu gust de cicocolata, capsune sau fructe de padure.Un pliculet il amesteci cu 2 dl apa si iasa ca o pasta. Contine toate vitaminele si mineralele de care corpul are nevoie intr-o zi.Trebuie consumate 5 pliculete ca sa acoperi necesarul de vitamine si minerale.5 pliculete dau 550 calorii.

Nutrilett-supa: supa crema de pui sau crema de legume. Amesteci cu 2dl apa fierbinte. F gustoase. Deasemenea treb sa consumi 5 pliculete pe zi pt a acoperi necesarul de vitamine si minerale.

Nutrilett-bars : batoane cu alune, cu caramel, cu brwonies. Sint delicioase.Cite 200calorii un baton. Poti sa il folosesti ca un meal.De ex in loc de prinz sau de micul dejun. Sint f satioase.

Si mai sint chips si niste bomboane de ciocolata, insa eu le folosesc numai pe cele descrise mai sus.
'
Trebuie baut 2 l apa pe zi.

Eu in cursul zilei amestec cele 3 sortimente intre ele, insa sa nu depasesc mai mult de 600 calorii.
Cel ai important e ca nu te simti lesinat si fara energie.Si poate cel si cel mai important e ca organismul primeste mineralele si vitaminele de care are nevoie.

Aici e un link ,din påcate in norvegiana.(nutrilett este un produkt norvegian-danez).
Unde scrie produkter puteti vedea cum arata.

http://www.nutrilett.no/

Sigur se gaseste si in romania.


Ile, mami de Vivian (07.03.2006)



http://good-times.webshots.com/album/568512292eJLims

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Eu nu am vazut pe aici Nutrilett din astea, or fi prin Cora, Carrefour pe la produse dietetice, dar cum veci nu intram la raionu respectiv..

Ile, m-am uitat la pozele tale, pai tu arati bestial, fato! Cate kile zici ca ai? 69-68? Si cu 600 kcal zilnic ajungi snurulete

Azi am mancat dimineata 2 felii maricele de paine graham prajita cu unt, acuma la pranz o pogacea cu chefir, o banana, un mar (si 2 napolitane micuuuute ), sper ca peste vreo 2 zile cantarul meu sa revina la sentimente mai bune

Eu inca alaptez si nu am voie, da voi nu bagati impachetari si din astea? (Inainte sa aflu ca-s insarcinata, eram la 64 kile si in plin proces de slabit, bagam tunel de 2 ori pe saptamana, pana am aflat ca-s gravida si salut... mi-am dat arama pe fata, am mancat ce-am vrut si s-o vazut din plin , 28 kile plus)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Ile, dar tu de unde ai facut rost de ele? Ai idee unde se gasesc in Romania si cam cat costa? Sunt si bune la gust?

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Addicted spune:

Bine v-am regasit, fetelor! Ne-am intors aseara, din pacate.. ca eu as mai fi vrut sa stau.. Mi-a fost dor de voi. A fost super fain, stiu ca is off topic, dar mi-a placut foarte mult orasul, cu toate ca e plin de EMO si toata lumea e beata si drogata pe strazi.. avea un iz de oras vechi european. Am facut noaptea un tur al caselor cu aparitii paranormale, care a fost super. Ghidul ne povestea ce crime s-au intamplat in fiecare casa si in ce fel apareau fantomele, azi am stat toata ziua sa ma benoclez prin poze si sa vad daca am prins si eu una Ghinion.. Ieri am fost la safari. Ne-am plimbat cu un jeep printre animale de tot felul, am hranit si am mangaiat girafe, magarusi, camile etc. A fost o experienta de neuitat. Acum, inapoi la cura mea.. of!
Nu m-am cantarit, de frica! Pentru ca mi-am facut de cap, normal.. cred ca o sa ma cantaresc abia luni ca sa nu raman socata de acul cantarului. MadameBovary, felicitari! 63,6? Pai e foarte bine, e in plan, cum ziceai tu. Ai sa vezi ca daca te tii de treaba, chiar daca acum se duc greu kilogramele, le vei pune inapoi mult mai greu in caz ca revii la orarul de a manca initial. Desi nu e cazul, zic eu.
Ziceai acum cateva posturi ca te uiti in frigider si stii ca nu ai voie ceva, dar nu te simti frustrata. Exact acelasi lucru mi se intampla si mie, deschid frigiderul, scanez mancarea si imi aleg varianta sanatoasa inconstient, fara sa mai poftesc la altceva.
Eh, dar daca tot veni vorba de pofte, Musette79, chefir cu pufuleti? Miam..pai asta era masa mea de toate zilele in Cluj, n-as fi dat-o pe orice ciocolata din lume. Pogacele? ce dor imi e de una.. stai in Gheorgheni? Ca acolo era o brutarie mica de unde imi luam in fiecare zi cate una. Mi-am amintit ca in timpul dietei mancam foarte mult iaurt Napolact de fructe (nu imi mai amintesc ce continut de zahar au, nici calorii) cu cereale integrale:fulgi de ovaz, orz etc. Amesteci iaurtul cu cerealele, astepti cateva minute pana cand se inmoaie cerealele, si ai un mic dejun sau pranz foarte gustos si sanatos. Si stiti ce imi mai faceam si imi placea foarte mult?Ciupercute cu cascaval. Ciupercile se spala, le tai de codite, le umpli cu cascaval cu continut cat mai scazut de grasime, daca se poate, si le bagi la microunde 5-10 minute, depinde. Asa de gustoase suunt! Si nu au calorii multe deloc. Spanac cu iaurt sau chefir, iarasi o varianta sanatoasa. Nu stiu daca se gaseste prin tara, dar eu folosesc in loc de uleiul traditional spray cu ulei de masline. Are 0 calorii si nici nu va dati seama cate calorii "economisesc" folosind-ul, pentru ca atunci cand gatesti ceva calit, de exemplu, trebuie sa pui cateva linguri de ulei. Iarasi, daca vreau oua ochi, de exemplu, le fac cu spray-ul. De cand m-am hotarat sa slabesc, incerc tot timpul sa gasesc variante mai sanatoase si cu mai putine calorii atunci cand iau masa: daca poftesc paine, imi fac paine prajita, pentru ca e mai sanatoasa pentru digestie decat painea normala, care, am aflat eu de la emisiunea aia cu nutritionista, in stomac se transforma in boluri de coca lipicioasa care ramane pe intestine si se elimina foarte greu. In loc de o cola la tigara, beau ceai neindulcit. Nu mai gatesc cu sare deloc, iar daca prietenul meu vrea mancarea sarata, poate sa-si puna In loc de orez alb imi fac brown rice, care ajuta la digestie. Am citit acum cateva zile un articol in care se recomandau alimentele cu fibra multa, pentru ca fibra trece nedigerata prin stomac. Si chiar daca stiam asta, nu m-am gandit niciodata ca, asa cum zicea autorul articolului, cerealele integrale, anumite tipuri de fasole ca fasolea verde, rosie, contin aproape o treime fibra. Deci o treime din continutul de calorii trece practic prin corp fara sa fie asimilat. Asadar esti si cu burta plina, si slabesti
Vine Revelionul, fetelor, trebuie sa facem ceva daca vrem sa aratam bine. Eu una sper sa fiu cu vreo 6-7 kg mai usoara, sa ma pot zbantui mai bine. Musette79, luni imi pun "ticker-ul" la vedere, ma gandesc ca acum n-are sens, ca is cat o vaca iarasi. Vi-l puneti si voi, nu-i asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Oooo, bine ai revenit, Addicted

Offtopic, da, in Gheorgheni stau, brutaria mica de la care imi iau pogacele e pe Vasile Lupu (RAF ii zice) si in fiecare zi trec pe langa ea cu fetita la plimbare (stau la 2 blocuri distanta).

Pai si eu daca poftesc paine, si mananc, ca altfel nu m-as satura, imi iau paine neagra/graham tot de la brutaria aia micuta, si o fac prajita. Evit cat pot painea alba calda scoasa din cuptor din Auchan, chit ca ma mai scap la un colt in weekend.

Iaurtul de fructe Napolact are 92 kcal/100 gr, deci multisor, dar si mie imi place cu fulgi de ovaz si de porumb, te umfli de numa.

Sa revin la ale mele kile, dupa ce ieri cantarul si-a batut joc de mine si imi arata 76,5 (dupa 3 zile de mentinere la 76), azi o revenit la sentimente mai bune si imi arata...75,5!!

Mi-o venit inima la loc, va dati seama. Ultimele 2 zile n-am mancat chiar dupa 5, asa s-a nimerit. Seara pe la 8-9 ma plezneste foamea, dar atunci numa bine e ora de baie a fetitei, o alaptez, o culc, se face 9 si ceva... fac un dus si eu, ma dau cu creme pe indelete (am vreo 5-6 badoage cu creme de corp, adunate de-a lungul sarcinii cand tot uitam sa ma dau ca eram prea ocupata sa mananc ) si iaca se face ora 10. No aici vine greul, ca inainte imi aduceam de ros la televizor (struguri, cioco, sticksuri, ce aveam)... Acuma nada, nimic, mai bine ma culc decat sa mananc.

Mai nou stau pe forum, citesc de fete care au slabit si 30 kile dupa nastere si prind si eu curaj. Inca n-am vointa sa tin regim (mi-i frica ca o data ce as calca stramb as pune totul inapoi), asa ca mai bine incetuc si sigur cu voi .

De 12 zile nu mananc nimic seara si ma simt mult mai bine, am dat jos 1,5 kile, nu ma mai ustura stomacul dimineata, nu ma mai doare capul de la fiere si chiar imi place senzatia aia usoara de foame de seara, ca stiu ca a 2-a zi pot manca

Deci: 173cm: 77 - 75,5 - 64 kg (60 ar fi beton)

PS: Inainte sa nasc, aveam 92 kg, eram imensa (am retinut si multa apa)... ieri ma intalnesc cu vecina de la 3 care m-o laudat ce bine am slabit si ce cuminte e . Ioooi ce bine m-am simtit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Addicted, bine ai revenit!! Ne-a fost dor de tine . Nu-i nimic daca mai scapi ceva offtopic, asa ne mai cunoastem si noi un pic si nu se supara nimeni, nu? Sunt curioasa daca te-ai intors cu vreun kg in plus sau in minus dupa expeditia voastra... tare-s curioasa!!
Musette, FELICITARI pentru kg dat jos si pentru ca ai reusit sa iti impui si sa te abtii de la prostioarele rontaite in fata televizorului. E un pas mare! Cred ca la inceput e mai greu, pe urma incepi sa te obisnuiesti si nu cred ca o sa ni se mai para ca tinem un regim. E drept, cateodata mi-as mai dori sa mai mananc si eu ceva seara mai ... caloric, dar astept sa imi ating targetul si pe urma vad cu cat indulgenta tratez subiectul . Aseara am tras un pepsi mic la 250 de ml. Parca mai buna-i cola dintre astea doua . Ma laudam ca nici de asta nu prea mai simt pofta... si asa si este, dar seara, fiind la narghilea cu o prietena, parca mi-era cah sa imi iau ceai sau altceva.... asa ca am bagat niste cofeina. Ma rasplatesc pentru zilele cat am rezistat si tocmai acum incep sa calc stramb Cantarul s-a stabilizat de 3 zile la mine la 63.6, cred ca iar s-a incapatanat sa ma deprime

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput