Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (31)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

Noi ne-am trezit la 11.30 , am papat, ne-am jucat, acum dormim iar, iar mami a pus de o ciorba si pt bebe si pt oameni mari.

Miss – asteptram cu nerabdare mesajul de la tine sa vad daca si la voi a fost prima zi si cu completare formula. Davidutii astia ai nostri se iau de mana … Eu i-am dat doar aseara pe la 20.00 cam 40 ml de formula si pe urma nu a mai fost nevoie. Sa vedem astazi ce facem. Si eu am baut laptic matern doar 1 luna, ca mama nu a avut lapte si intr-adevar am crescut mare si sanatoasa, nu am fost niciodata bolnava, doar racita… Incerc sa trec si eu peste faza asta, poate ca a fost asa greu la inceput, insa citind aici pe forum si vazand ca nu sunt singura in situatia asta, incerc sa gandesc si eu ca nu e un capat de tara si vorba lui Ianis, bebe sa fie sanatos este cel mai important lucru.
Alina anto – merci de incurajari. Si eu m-am uitat la ultimele poze postate si sunt minunati mladitele si mugurasii nostri.



Poze
Evolutie David
Bebe David Adrian 16.06.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Inais merci ca te gandesti la noi Am si biberoane Dr Brown's. Cateodata am asa niste intuitii, nu stiu de unde-mi vin. Astea sunt primele biberoane ce le-am cumparat, cand eram gravida, impreuna cu sterilizatorul, nu stiu de ce, doar nu mai auzisem de marca asta si abia cand mi-au sosit acasa am citit ca sunt recomandate pentru regurgitat, colici etc. Ca si pompa de alaptat, mi-am luat una ca lumea, electrica de la Medela desi toata lumea imi zicea sa astept sa vad daca nu cumva o sa suga direct etc. Si exact cand m-am intors acasa de la spital si aveam nevoie sa ma mulg a sosit si pompa mea comandata. Am luat-o si mai ieftin de pe Amazon. Apoi si in ziua in care mi s-a rupt apa m-am trezit asa cu un elan sa ma fac frumoasa si m-am epilat, m-am aranjat, nu stiam de ce si apoi tare m-am mai felicitat pentru idee.
Deci chestia e ca am si biberoane Dr Brown's si la fel face si cu astea. Eu zic ca el papa prea mult, e mereu cu foamea-n glanda si papa la greu, pana nu mai poate. Ca eu cred ca e singurul copil care papa formula si se trezeste noaptea la 3 ore.
Oricum s-a mai reglat problema cu regurgitatul fata de primele luni, acuma numai dimineata mai vomita in jet cand e tare agitat. Atunci mananca dand din picioare si tragandu-ma de tricou. In celelate cazuri numai da asa afara cate putin, o nimica toata.

Simona whaaaat?! Daca si tu esti grasa apoi chiar ca zic ca si Cleo ca ma duc sa-mi fac sepuku! Eu am o burta imensa, cu tot cu burtiera si chiloti din aia elastici inalti, v-am zis ca m-am dus sa inscriu copilul la gradi si m-au intrebat cand se naste Singurele haine care imi vin sunt cele din sarcina, cele de dinainte nici nu visez sa incap in ele. Mi-e si rusine cateodata se mai ridica bluza ca il iau pe Patrick in brate si mi se vad blugii cu elastic de gravida. Dar lasa ca oi slabi eu dupa alaptat.

Doloress si minunea mea Patrick (29.04.2008)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Nicole ma bucur ca vezi mai bine situatia! Gandeste-te ca e tare bine ca inca mai suge de la tine, chiar cat de putin. Alte femei nici macar vreo cateva zile nu au reusit, acolo sa vezi frustrare. Am citit ca aici in Canada vreo 80 la suta din mame vor sa alapteze si dupa 6 luni mai raman in jur de 10 la suta!

Doloress si minunea mea Patrick (29.04.2008)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inais spune:

Citat:
citat din mesajul lui Doloress

Inais merci ca te gandesti la noi Am si biberoane Dr Brown's. Cateodata am asa niste intuitii, nu stiu de unde-mi vin. Astea sunt primele biberoane ce le-am cumparat, cand eram gravida, impreuna cu sterilizatorul, nu stiu de ce, doar nu mai auzisem de marca asta si abia cand mi-au sosit acasa am citit ca sunt recomandate pentru regurgitat, colici etc. Ca si pompa de alaptat, mi-am luat una ca lumea, electrica de la Medela desi toata lumea imi zicea sa astept sa vad daca nu cumva o sa suga direct etc. Si exact cand m-am intors acasa de la spital si aveam nevoie sa ma mulg a sosit si pompa mea comandata. Am luat-o si mai ieftin de pe Amazon. Apoi si in ziua in care mi s-a rupt apa m-am trezit asa cu un elan sa ma fac frumoasa si m-am epilat, m-am aranjat, nu stiam de ce si apoi tare m-am mai felicitat pentru idee.
Deci chestia e ca am si biberoane Dr Brown's si la fel face si cu astea. Eu zic ca el papa prea mult, e mereu cu foamea-n glanda si papa la greu, pana nu mai poate. Ca eu cred ca e singurul copil care papa formula si se trezeste noaptea la 3 ore.
Oricum s-a mai reglat problema cu regurgitatul fata de primele luni, acuma numai dimineata mai vomita in jet cand e tare agitat. Atunci mananca dand din picioare si tragandu-ma de tricou. In celelate cazuri numai da asa afara cate putin, o nimica toata.


Doloress si minunea mea Patrick (29.04.2008)





Ahaa...eu una am adoptat practica meselor mai dese (la 3 ore) si cu o cantitate mai mica de laptic. Am tot testat pana am descoperit cat ii este suficient sa se sature, fara sa regurgiteze dupa.
In ceea ce priveste mancatul agitat...eu una cand este agitata la masa o opresc din mancat...o calmez...si apoi continui. Niciodata nu ii dau sa pape daca se agita, pentru ca mi-e foarte clar ca apoi o sa verse!


mamica Iasminutei...adica lui mami si a lui tati
05.06...07...08 sau "Povestea Iasminutei"
Cat de maaaare sunt!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Salut!

Fetele suntem mai bine...am facut bine ca i-am dat antibioticul...Nu prea mai are pofta de mancare, dar totusi e activa, se joaca, gangureste...Ieri a zacut o jumate de zi saracuta!

Inais iti multumesc ca te-ai gandit la noi!

Simo eu i-am dat 2 ml la 12 ore de Augumentin Bis...Mie imi e tare teama de internari...pana acum am reusit performanta sa nu ajung la spital deloc.

Melly imi pare tare rau ca ti-a furat telefonul...ce mizerii de oameni!

Va pup! Week-end placut!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui CamiM

somn usor . ma duc si eu la prima tura de nani de indata ce termin testul asta..ufff..

Cami - mami de de mai: Sofia Alexandra - 2006 si Sabina Adriana - 2008



mai, fetelor, noi i-am zis LA MULTI ANI lui CamiM alaltaieri???


LA multi multi ani, sa ne traiesti, sa fii sanatoasa tu si dragostile tale, si sa ne ierti da' suntem senile!!!!!

o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreap spune:

MissP,bine ca ati avut o noaptea mai linistita..la cat mai multe!
LMA ptr.Allesandra,Gabriel,Diana,Andrei,Vladimir.sa cresteti mari,sanatosi si frumosi!
Noi am fost in parc initial in formatia de 3 fete,apoi Mariaca-i e foame,sa viona tac-su sa o ia...Sara dormea si nu riscam vreun claxon,asa ca a venit..normal ca dupa ce a venit,nu-i maie a foame..asa ca a stat si al meu in parc cam 1 ora,dupa care au plecat.Sara a dormit fff bine azi in aprc si nici pe drum nu a mai facut scandal.De unde cred eu ca nu-i place intunericul!..sau asa cred deocamdata.
o seara super

BOTEZ SARA
POZE NOI NOUTZE
www.onetruemedia.com/my_shared?" target="_blank"> FILMULET
Andreea, SARA(16.06.2008) si MARIUCA(7.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Fetelor, am imbulinat-o, David s-a indragostit de biberon A trebuit sa-i dau si acum la pranz cam 80ml, ca a plans dupa ce a terminat cu sanii mei (la care a supt 6, respectiv 3 minute). La care din voi a mai fost asa? Oare se intarca brusc?

Ziua lui CamiM a fost in septembrie, Cleo, dar n-a mai actualizat nimeni culorile la lista cu zilele de nastere


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefany_p spune:

nici eu n-am vesti bune. Iusti nu mai mananca deloc sanul stang, doar drepul, se scoala noaptea la 2 ore sa pape...si-mi face varza tzatza dreapta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns socrate spune:

Pai ce sa zic...am fost in Unirea si mi-am luat rochie plus pantofi. Am luat ce am gasit. Ghiciti ce: masura 48 . Problema e ca eu am o imagine in cap si realitatea e alta. Adica eu ma vad cum eram inainte desi oglinda insista ca nu si nu.
Deci Iulia draga mea, nu te frustra inutil. Sotul tau e clar ca mai are un examen de dat la capitolul maturitate. Adica cum, nasti un copil si tzup esti inapoi cum erai la 18 ani??? Poate Madonna ca noi...suntem niste femei normale. Eu mereu zic ca mi-au trebuit 9 luni sa cresc burta, imi tb tot atat sa o dau jos. Da, recunosc, admit, ca in loc sa slabesc, m-am ingrasat. Da, e si vina mea. Nimeni nu zice ca crema de zahar e esentiala pentru alaptat, si din ce am citit pot linistita sa renunt la eclerele cu nes.
Dar, nu pot, zici ca sunt turbata dupa ceva dulce. Eu care nu mancam nimic cu lunile. Whatever, trece si asta.
Nicole, Miss, capul sus. Eu nu m-am certat cu sotul meu de cand suntem impreuna pana la nasterea copilului, mai bine zis pana la crizele de alaptat. Atunci am ridicat tonul. M-am potolit. DEci frustrare la maxim ca nu puteam sa alaptez.Asa ca va inteleg, mai ales ca si fi'miu zice ca il jupoi cand vreau sa il mufez. Problema mea la inceput era ca aveam lapte de dadea pe afara si el nu manca. Si ii dadeam si completare ca in capul meu era ca nu e bun laptele meu ca el urla de foame oricat sugea. Asa ca, ii dadeam formula si ma simteam pe jumatate mama. Cat am mai bocit. Ca toate tzigancile isi alapteaza puradeii si eu nici de asta nu sunt in stare etc.
VA imaginati ce fata a facut medicul cand i-am turnat toate astea cu lacrimi in ochi. Foarte pragmatic omul mi-a zis asa : copilului ii e foame. El tb sa manance. Ca din biberon, lungurita, san, lapte de mama sau formula, nu are importanta, lui ii e foame. Daca am privit asa, am putut trece mai usor peste. Acuma ce se zic, vbeam cu Cleo unde e bucuria alaptarii. Am gasit-o odata si eu. Cand dupa mult chin, puiul meu si-a scos singur suzeta din gura si s-a intors la tzitzi sa pape. Atunci m-am simtit implinita.
Pentru asta trag cu pompa, beau ceaiuri, galactogylul ala naspa si ma trezesc noapte de 3 ori. Ca sa il mai alaptez un pic. Ca e bun pentru el. Dar mananca si din biberon, mananca cu lingurita mancare. Acuma sunt mai linistita, nu ii ajunge nici formula deci nu mai e vine laptelui meu, trec poate mai usor peste momentele cand refuza sanul. (adica toata ziua ) Dar eu sunt si perfida, il mufez cand e adormit, la pranz, noaptea si tot ii dau sa mai suga. In rest ii dau ce mulg si ce nu e completare. Deci, va inteleg si va sustin, dar trebuie sa ne multumim cu ce am reusit sa facem pana acum - asta e valabil si pentru mine. Eu ca si voi am vazut atatea filme educative cu alaptatul, am citit, m-am pregatit si ce daca, copilul tot ca el face.
M-am lungit ca o zi de post. Doamne ce ma enerveaza ca a tb sa imi iau rochie 48, de la 40 maxim...groaznic. DAr redevin eu cea de dinainte. Basca sa vezi rasul plansul sa imi indes tzatzele...uoff.
Aaaa suntem nasi saptamana viitoare. Sa vezi distractie cand incep sa mi se umfle sanii, cum pompez eu in toaleta....

Sebastian

Mergi la inceput