Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (31)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Buna dimineata!
Cleo, sanatate multa!
Mihaser, si eu i-am dat Sarei Augmentin, can a avut febra 40. Si atunci avea doar o luna jumate. Eliana
Simo, Laurita Sanatate in continuare tatalui! Sa se refaca repede si bine!
Miss, Nicole, Si mie imi place sa-mi alaptez copilul. D faptul ca ii dau si formula ma ajuta foarte mult pt ca Sara doarme toata noaptea si asa ma odihnesc si eu. Va pup si va sustin!
Iulia, fetele ti-au spus foarte bine: esti tanara, frumoasa, asa ca incearca sa te linistesti si sa te concentrezi sa gasesti o cale de comunicare cu sotul tau (copilul2!!)

Am vazut aseara toate pozele recente cu toti copilasii!!

trimit msj, sa nu-l pierd din nou..Aaa, Vianne, ma bucur de rezultatul analizelor, dar asa cum a spus si Simo, nici nu puteau iesi altfel!

Sa aveti un weekend minunat!


Scortisoara Sara

Sara la Breaza
Scortisoara
Botez Sara-Maria

Alina-mami fericita de SARA-MARIA - Scortisoara cu gene lungi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_anto

Buna dimineata!
[Aaa, Vianne, ma bucur de rezultatul analizelor, dar asa cum a spus si Simo, nici nu puteau iesi altfel!

Sa aveti un weekend minunat!


Scortisoara Sara

Sara la Breaza
Scortisoara
Botez Sara-Maria

Alina-mami fericita de SARA-MARIA - Scortisoara cu gene lungi!





si io ma bucur!!
din pacate iar am cetit pe sarite si mesaju in care ziceai ca e rez. ok l-am ratat
Imi tre ochelari.
de cal!


o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Citat:
citat din mesajul lui melly23

buna dimineata de la baia mare cea plina de oameni rai care fura de la mame cu bebici!!!dar Dumnezeu e sus si vede!!!si nu va scapa asa usor!!!azi dimineata imi cautam telefonu sa ma uit cat e ceasul, da' apoi mi-am amintit!!!si am inghitit in sec si m-am dus sa vad cat e ceasul!!!pe cand ma uit era 7 si fii' mea dormea dusa!!!de la 22 si a dormit NEINTOARSA pana la 8 30!!!cred ca a simtit ca sunt suparata si a zis "ii fac o surpriza la mami si dorm sa nu mai fie trista" si acu sta in patut la ea si gangureste cu jucariile!!!!!!va multumesc fetelor !!!

Noi si fluturica Amelia


Off, imi pare tare rau de incidentul de ieri. Eu am patit asa acum 4-5 ani, in autobuz.... Mama lor de hoti nerusinati Vezi, ce scumpa a fost Amelia ca a dormit toata noaptea!!

LA MULTI ANI TUTUROR SARBATORITILOR !!! Sa cresteti mari si sa fiti cuminti!!


Scortisoara Sara

Sara la Breaza
Scortisoara
Botez Sara-Maria

Alina-mami fericita de SARA-MARIA - Scortisoara cu gene lungi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreap spune:

'neata!
Raportez inca o noapte agitata..fara urlete,doar cu frichineli,molfait la tzitzi....dormit cu mama in pat,in patut ba...cred ca trebuie sa-mi iau inima-n dinti sa incerc si eu bibe seara!desi nu stiu daca motivul trezirii este foamea,ptr.ca langa mine e bineeeeeee....
Simona..da,vom fi niste fericite cand va veni frigul
Cleo,baga sare in gat..sa vezi ce repede trece..sau albastru de metil.sanatate
acum tati e la spital sa ia rez.la exudatul nazal al fetelo,cica negativ.ce bine!
mai vb..we palcut

BOTEZ SARA
POZE NOI NOUTZE
www.onetruemedia.com/my_shared?" target="_blank"> FILMULET
Andreea, SARA(16.06.2008) si MARIUCA(7.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada79 spune:

Salut!!!
Am si eu o intrebare!!!
Am retinut eu la un moment dat ca avem si o mamica pe aici care sta in America. Imi cer scuze dar nu mai stiu cine e, am eu un nume in cap dar decat sa gresesc mai bine nu zic!
Sora mea are o fetita de 11 luni si tot in America sta iar aseara am ramas blocata cand am auzit-o ca ea nu i-a dat fetei nimic pana acum adica calciu, vigantol etc. Doctorul ei de acolo i-a zis ca sa nu ii dea nimic pt ca laptele praf are tot ce ii trebuie, ceea ce mi se pare aberant.
As vrea sa o intreb pe mamica respectiva ce da ea puiului ei, daca i s-a recomandat ceva si in ce cantitati.
Mie una mi se pare importanta vit D si calciu chiar azi dimineata s-a vorbit de asta la emisiunea Oanei Cuzino!

Multumesc mult si scuze ca nu am retinut numele dar neuronii astia.....au luat-o razna rau!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

neatza si de la noi, ieri am fost toata ziua plecati la Pitesti la un prieten de lui fiumiu care face 1 an , , fetelor bucurati-va acum cat mai aveti timp de copii de cateva luni ca la un an s-a dus smecheria.
Ala micu merge deja , si ieri cred ca a scos tot ce era prin dulapuri, inclusiv oalele de gatit pe care le-a trantit pe jos de zeciu de ori sa vada ce zgomot fac, si dupa a inceput sa bata in ele..............., am ras de am zis ca lesin , iar asta micu al meu dormea in zgomotele alea dus..........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Neata dupa o noapte mult mai buna. Pe bucatele, dar am dormit si eu, mai frate... La ora 21:30 ii dadeam ambii sani si apoi a baut si 50ml de bibe, mai mult nu a vrut. Am zis ca e ok si atat, sa se obisnuiasca stomacelul cu cantitati mai mari, nu cumva sa-mi verse... Pe Bogdan il trimisesem cu salteaua in camera cealalta, ca sa am liniste. A dormit bebe pana pe la 1, i-am dat ambii sani si a dormit pana pe la 3:30, la ora 4 ii mai faceam un bibe completare in ideea ca dormim si noi dupa aceea pana dupa 7 (raritate la el). Sa vedeti ce-am facut, de chiauna ce sunt. Fac biberonul, apoi il incalzesc si apoi dau sa probez pe mana cat e de cald: in loc sa scot doar capacul, am desurubat iar totul si am „incercat“ varsand jumate de biberon pe mana Nu-i bai, oricum n-a baut decat 30ml, dupa aia isi intorcea capul in toate partile si refuza biberonul clar. Am adormit iar putin, la 5:30 s-a sculat smiorcaindu-se, l-am mangaiat si i-am dat suzeta, a adormit la loc. La 6:30 a revenit cu fomica, i-am dat ambii sani si apoi l-am lasat sa doarma langa mine. Si am dormit amandoi pana la 8:30, aleluia!! Sunt cu umerii si bratele amortite de stat in aceeasi pozitie, dar macar am dormit, nenica! Sa vedem urmatoarele nopti, mai ales daca va vrea sa bea mai mult din biberon...

iulia, iti tin pumnii sa se rezolve odata criza „estetica“ a lui tati si sa realizeze ce femeie frumoasa are langa el Pai pe mine Bogdan ma gasea atragatoare si cand aveam vreo 7 kile mai mult ca acum (fara sa fiu gravida)... Vorba nu mai stiu cui, ei ne-au luat de manechine?

Doloress, saru’mana, exact cum ai spus tu am facut, i-am dat cu tetina din aia de ceai, cu gaura mica-mica...

Melly, nasol ca ti-au furat mobilul nenorocitii!! Poate totusi il recuperezi cumva, fie si cu recompensa...

Nicole1980, sa stii ca eu am facut pace cu chestia asta cu completarea, am vazut ieri la cantarit ca pur si simplu nu-i ajunge lapticul si ma conformez, ca doar nevoile lui sunt pe primul plan, nu? Normal ca David nu lua in greutate cu 110ml la o alaptare, cand el are nevoie cam de 230 la varsta asta... Tine aici un ca sa-ti treaca supararea. Moasa ieri mi-a zis ca pot fi mandra ca il alaptez masiv inca la 4 luni, multe mamici nu reusesc nici atata... Si ma vad si pe mine, care tot cu lapte praf am crescut, ca mama a zis ca ea n-a avut lapte decat f. putin, cred ca max. o luna m-a alaptat... si sunt sanatoasa, n-am alergii...

Cleo, si pentru tot ce ne-ai scris, eu deja m-am linistit, sa stii! Si seppuku nu-mi fac, m-am consolat cu gandul ca la operatia de cezariana mi-au implantat pur si simplu sub pielea stomacului o bucata de carne si va ramane acolo

inais, i-as fi dat eu completare cu laptic de la mine, dar daca el venea si cerea la 2 ore, cand si ce sa mai si pompez??? O sa completez deocamdata numai seara si eventual noaptea, caci ziua nu ma deranjeaza sa-i dau mai des. Iar acum, daca incep sa-i dau de fiecare data ambii sani, cred ca va cere putin mai rar. Doamne-ajuta!

piggy, am pus si eu linkul cu poza in poezioara Ce fata dolofana si frumoasa ai, sa-ti traiasca!

alina_anto, si multam mult de incurajari!!


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aldaesme spune:

Ziua buna,

Am revenit ACASA si mi-as fi dorit sa nu fi plecat, mai bine stateam trei saptamani aici si ma odihneam. Printre PUTINELE lucruri pozitive intamplate in Romania a fost intalnirea o data cu Anca, Melly si Flavia si copilutii lor. Imi pare rau ca nu ne-a iesit de mai multe ori, insa vecini, neamuri si mai stiu eu ce altii...ne-au ocupat timpul, plus ca asa in general vremea a fost teribila! Macar fetele astea rad cu tot sufletul si stiu sa faca un haz de necaz de mai mare dragul, nu stiu de ce nu sunt mai multi ca ele in tara aia. Niciodata nu am venit asa dezamagita din Romania, mama lor de drumuri si accidente si soferi nebuni si politicieni batuti in cap, crime si batai intre gasti...nu imi vine sa cred, parca e vestul salbatic. Sa ma astepte Romania...ca cel putin doi ani stau la distanta si dupa aia ma mai gandesc daca sa merg sau nu! Baimarenecele mele dragi eu va astpet in vizita la noi oricand aveti chef de un concediu!!!

Nu am citit foarte mult din urma, ca timp inc anu am avut. Am remarcat-o insa pe mihbut. Ai fost cu noi si la Odisee si nu mi-am dat eu seama cine esti? Daca da imi cer scuze!!! Daca nu, bine ai venit si imi pare bine ca te vad si pe aici!!! Ti-am vazut copilasii de mult si sunt asa de frumosi!!! Sper sa ne mai vedem, sa-i vad si real .

Va pup pe toate,

o zi buna

Esme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

MIss imi pare bine ca ai avut o noapte mai buna, lasa ca incet incet o sa se regleze si somnul lui Daviducu si o sa raportezi si tu nopti dormite de la un capat la altul, ai sa vezi! Eu m-am bucurat o scurta perioada de asa favoare, de vreo cateva saptamani se trezeste la 1 si la 4 apoi la 5.30 si gata somnul. Insa e bun si asa. Eu ma simt odihnita, pentru ca mesele de la 1 si de la 4 i le dau prin somn, adorm si eu si el. La 5.30 insa nu mai am nimic in tzatza si trebuie sa ma urnesc sa fac bibeornul.

Andrada si mie la spital mi-au zis sa nu-i dau nimic pentru ca laptele praf contine de toate, daca ii dau lapte praf. Daca ii dau san mi-a zis sa-i dau vitamina D (un fel de vignatol de la voi). Doctorul meu insa mi-a prescris si vitamina D si fier, pentru ca e prematur. Insa in tinuturile calde cum sunt prin America prin sud stiu si eu ca nu se da vitmina D pentru ca e soare si vitamina D se da ca sa compenseze rolul soarelui, adica sa ajute la absorbtia calciului. Dar daca ai soare toata ziua, apoi el isi face treaba si nu mai e nevoie de vitamina D. Daca i-ai da, ai risca sa ai efectul invers, adica sa aiba prea mult calciu si sa se inchida fontanela prea repede, ceea ce poate duce la intarzaieri in dezvoltarea creierului. Deci nu intotdeauna vitamina D e recomandata.

Doloress si minunea mea Patrick (29.04.2008)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inais spune:

'neatza pe la pranz!

Am intrat scurt sa scriu 2 vorbe:

Nicole si ma bucur daca ti-au fost de folos vorbele mele. Am spus exact ce gandesc.

MissP ma bucur ca te-ai odihnit ceva mai bine. Incet, incet trebuie sa va faceti o rutina, sa va gasiti un ritm. Trebuie sa va indreptati catre un program. Atunci si David va stii la ce sa se astepte si va fi mai linistit...ce sa mai vorbim de tine! Vei fi clar de o mie de ori mai relaxata!

Esme bine ai revenit pe forum si acasa la tine...te asteptam cu poze din Ro sa o mai vedem pe Lorelei!

Mihbut eu acum am apucat sa-ti vad toate pozele...m-am uitat in treacat cand ne-ai dat link-ul! Sunt absolut superbi copiii! Cristian este foarte vesel si activ, iar Sara este contemplativa...si cu ochisorii ei albastri va face muuulte "victime"! Sunteti frumosi toti 4! Si pentru mami a ta o ! Face o treaba minunata acolo!

Doloress uite la tine ma gandeam si de-aia m-am hotarat sa rup 5 minute sa scriu acum, nu mai tarziu! Stii ca si Iasmi avea probleme cu regurgitatul si voma in jet. La noi a trecut pur si simplu. Pe la 3 luni! Insa ceva mi-a atras atentia in ceea ce ai scris: ca Patrick varsa la formula. Eu nu cred ca-i vorba de formula in sine. Eu cred ca-i vorba de alimentatia la biberon. Adica o mare parte din vina cred ca e de aici. Probabil ca si sfincterul care face legatura dintre esofag si stomac mai trebuie inca sa se perfectioneze, ca sa zic asa, insa eu cred ca si biberonul e o problema. Am citit ca bebeii alimentati exclusiv la san nici nu trebuie sa fie tinuti ca sa elimine aerul. Trag altfel de la san. La bibe e o alta problema. Si aici vin si eu si te intreb...de biberoanele Dr. Brown's ai auzit? Eu da...insa dupa ce i-a trecut Iasminei. Deci personal nu le-am testat. Insa eu una as incerca la Patrick. Cu siguranta se gasesc si la voi.

Atat vroiam sa zic!

Va



mamica Iasminutei...adica lui mami si a lui tati
05.06...07...08 sau "Povestea Iasminutei"
Cat de maaaare sunt!!


Mergi la inceput