Taxa botez biserica?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

In Bucuresti nu cred ca exista botez cu un singur copil din pacate. Se pierde parca esenta slujbei cu atatia oameni fiecare vrand sa vada ce face al lui. Noi am avut "pile" si al nostru a intrat primul la apa. Mie nu mi-a placut deloc dar asta e....Cu atat mai mult cu cat am fost la multe botezuri cu cate un copil si cu liniste. nici nu se compara.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia2005 spune:

Da, este bine cand intra primul, dar noi avem fetita, si daca vor fi si baietei in ziua aceia, cu pile sau nepile, baietii se boteaza primii, cat despre taxa, mi se pare foarte mult tot ce trece peste 300ron, nu stiam ca-i atat de mult, am vazut chiar si 1200?????? Doamne! Mi se pare exagerat. Totusi cred ca ar trebui sa ma interesez la biserica cat se plateste, ca sa stiu cum ma revansez fata de nasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns housepocket480 spune:

Fetelor
as vrea sa-mi cer public iertare pentru modul agresiv in care am scris mai devreme! Si in special Gratielei! Da, merit palmelpe alea!

Oricum, fiecare cu experienta ei si cu credinta ei si asta basta! Asta nu imi dadea dreptul sa vorbesc asa!
Iertare inca o data!



Mama lui Matei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Scuzele sunt acceptate,cel putin in ce ma priveste,apreciez faptul ca ti-ai cerut iertare

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Nu-mi vine sa cred ce sume vad aici ca se platesc la biserica.
Urmeaza sa-mi botez si eu baietelul in iulie si inca nu am ajuns la biserica sa vad ce si cum e, dar mi-e groaza deja.Abia astept sa vad ce-o sa-mi zica preotul, e biserica de cartier, dar nu stiu ce tarife practica.
Am sa revin dupa ce merg sa vb cu preotul sa va informez cat mi-a cerut.
Sa fiti sanatoase, sa va bucurati de puiutii si finutii pe care i-ati botezat.


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Crinutz

In Bucuresti nu cred ca exista botez cu un singur copil din pacate. Se pierde parca esenta slujbei cu atatia oameni fiecare vrand sa vada ce face al lui. Noi am avut "pile" si al nostru a intrat primul la apa. Mie nu mi-a placut deloc dar asta e....Cu atat mai mult cu cat am fost la multe botezuri cu cate un copil si cu liniste. nici nu se compara.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Exista! Depinde mult de biserica, daca tii neaparat sa faci botezul la o biserica mare, frumoasa, renumita...
Noi nu am tinut neaparat, am botezat fetita la biserica de pe Pitar Mos, in spatele cinematografului Patria. A fost singurul botez programat la acea ora, mai era un botez dar parintele l-a programat o ora mai tarziu.

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Buna tuturor,
Urmeaza sa botez si eu o fetita in aceasta vara. Pe parintii fetitei i-am cununat cu mare drag, ne-a facut placere, nu am facut mare fast dar cat am putut am incercat sa ajutam tanara pereche. Acum au o fetita si bineinteles ca vom si boteza. Am inceput sa ma uit prin magazine pentru lucrusoare, si cred ca va costa ceva trusoul pentru botez (+ lumanare, banutii pentru osteneala parintilor de a pune o masa, ceva o bijuterie pentru cea mica, hainute, etc....). Sigur ca mi-ar placea sa iau numai lucrusoare frumoase, de calitate dar ne vom rezuma la bugetul micut alocat acestui eveniment. Tot noi, nasii, ne vom ocupa si de taxa de la biserica pentru botez si sincer.....mi se pare strigator la cer ca pentru a fi botezat copilul sa "ceri" 1200 ron. Si eu am un baietel, si acum aproape 3 ani cand l-am botezat, la o biserica oarecum centrala (intersectia bd. Marasesti cu bd. D. Cantemir) nu a cerut preotul nimic, a lasat la aprecierea nasei care a lasat cat a crezut de cuviinta. Eu cred ca asa e crestineste, sa lasi ceva dar sa nu iti impuna nimeni asemenea sume...peste 3 milioane vechi.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Am spus ca revin si ma tin de cuvant.

Am fost la biserica de care apartinem si imi spune preotul ca nu fac botezuri mai devreme de 17.30, iar la ora aia deja mai erau 2 baietei, iar al nostru ar fi fost al 3-lea.Nu prea mi-a convenit si am decis sa mai caut si in alta parte.
Am mers apoi la o alta biserica , tot in apropierea casei si aici imi spun ca ei fac botezuri doar intre 12 - 14, pt mn a fost super ok, am stabilit ora 14 si mai aveau unul singur la ora 12 (sper sa nu mai fie nimemi in aceiasi zi si la aceiasi ora cu noi - pana atunci mai e)mi-a dat o lista cu ce trebuie sa aduca nasa , am platit eu contributia la biserica de 100 Ron , iar pt botez mi s-a spus ca dau nasi cat considera, nu e o suma impusa.
Sper sa iasa totul bn asa cum am planificat.
Am si eu o intrebare, la local e devreme ora 16 -17, sau trebuie mai tarziu.Cei de la restaurantul unde avem rezervarea, ne-au spus ca noi trebuie sa alegem ora si sa le-o comunicam, dar noi nu prea stim la ce ora se merge la local la un botez, trebuie sa fac invitatiile si nu stiu ce ora sa trec pe ele.
Astept raspunsurile voastre cu mare interes si cat mai rpd, va rog mult.


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Daca la ora 14 aveti botezul,eu zic ca ora 16 e ok pt inceperea petrecerii.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3



Teledon pt Mihaitza

0 900 900 320-pt 10 euro
0 900 900 325-pt 5 euro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

ralualexandrei - multumesc mult pt raspuns.



Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput