Taxa botez biserica?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Citat:
citat din mesajul lui housepocket480

Grati.ela si celelalte fete "cuvioase"
nu te contrazic, dar eu am alta experienta decat o spui tu aici.
Am vazut atatea cazuri cand au dat bani de la sine fara sa li se ceara (sa dea bine in fata lumii si in fata preotilor ca nasu a avut bani multi ) si apoi au spus ca li s-a cerut de la obraz de catre preoti sa li se dea... NU MAI CRED POVESTI DE ADORMIT COPII. Rau e ca va aud copii de astfel de povesti si ii mai indepartati si pe ei de biserica.
Hai sa-ti mai zic cu cine semeni tu... cu gura presei.. De Izvorul Tamaduirii au fost foarte multe fete de pe acest site (citeste la capitolul cu rugaciune) la Constanta la Hram unde s-a stat la coada spre izvor. La stiri s-a spus ca s-au dat la un cort de mancare carnati fasole si s-a inghesuit lumea (dar nimeni nu a vazut asa ceva) dar lumea din tara a vazut ce au aratat la teleizor (nu au avut imagini cu carnatii dar asa au spus). Si iata cum e iar imaginea bisericii tavalita si a romanilor prosti care se inghesuie la o gura de mancare!
Asa si tu... Nu bag mana in foc ca ti s-a cerut de la obraz.
Hai sa-ti mai spun eu cum se fac botezuri gratuite (pur si simplu preotii iau pana si tigani care nu isi permit niste haine de botez si roaga pe cineva din parohie sa fie nas de botez numai sa nu ramana copilul nebotezat).
Hai sa-ti mai spun eu cum fac inmormantari gratuite la oameni care au copii in strainatate si nu vin nici macar la inmormantarea parintilor lor (dar sunt in SUA, in Caraibe, in Seichelle, sau nu mai stiu prin ce tara) dar vin vara la mare la soare, dar la inmormantarea parintilor nu....
Hai sa-ti mai spun cum fac inmormantari la morga gratuite la oameni care nu au nici macar haine de ingropat si cosciuge...
Hai sa-ti mai spun cum solicita in biserica ajutor pentru inmormantarea unor oameni da-ti afara de proprii copii, ca vin la biserica si spun ca nu au unde sa stea...
Dar asa e, dupa tine ii baga in buzunar..
Si ma mir cum de nu ai vrut sa imparta taxa de botez la patru si daca ai avut de botezat fetita sa-ti dea si discount ca nu a bagat-o in altar ca pe baieti..
vezi tu cum sunt oamenii ca tine... snobi... isi cumpara o rochie de botez sau de cununie de 1,5 - 2 milioane se imbraca la tol festiv toata familia de 10 mil cumpara cele mai scumpe lumanari, fac cele mai mari cheltuieli, dar cand sa dea bani la biserica (ca doara acolo e botezul, nu la restaurant) e mult un milion, ce ii dau spaga preotului? Si ce urat ai spus spaga?
Hai sa-ti mai spun eu ceva... Cunosc situatii in care directori, politicieni, oameni mari, nu au trecut cu anii pe la biserica si boscorodeau despre preoti asa cum faci tu acum si li s-au imbolnavit copii (poate chiar unicul copil pe care-l aveau) si le-au spus doctorii ca oricati bani le-ar da nu au ce face pentru copil sau ca numai o minune le poate salva copilul si sa-i vezi cum mergeau la preotii pe care alta data ii refuzasera pentru o sponsorizare sa arunce cu donatii la bieserica si stateau in genunchi in fata preotilor sa se roage sa nu le moara copilul si uite ca Dumnezeu se milostiveste de ei si le mai da o sansa... Mai mergi si tu pe la manastirea radu voda sa vezi ce de VIP-uri nenorocite sunt pe acolo si o sa-ti dai seama singura de ce iti povestesc acum.
Dar tu cu siguranta daca vorbesti asa urat despre preoti faci parte din categoria in care au fost odata oamenii pe care ti i-am descris mai sus! Sper sa nu fi nevoita vreodata sa te indrepti catre biserica in astfel de circumstante, mai bine ai face-o acum si sa te caiesti ca urat mai vorbesti "IN NUMELE BANULUI" (care sti ca e dracu).
Numai bine si nu mai scrie asa prostii si neadevaruri ca se vede ca nu calci pe la biserica decat la evenimente cu Staif


Mama lui Matei Alexandru


daca n-as avea convingere ca ai o defectiune la "mansarda" ti-as trage doua perechi de palme...virtuale, desigur.

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

nu am minimalizat munca unui preot si nici nu am facut referire la salariul pe care il merita sau nu. Sunt preoti cu credinta si cu rusine dar aici am adus in discutie pe cei care au sarit calul. Sa fixeze o taxa de 10% din venitul lunar al familiei, sa dea chitanta...se gasesc modalitati legale de a plati diferentiat. Daca minti e pacatul tau nu al preotului.


revenind la subiect...la Braila nasul obisnuieste sa dea cu asemenea ocazii in jur de 75ron.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Buna!

Raspund si eu la intrebare..

Sotul meu e preot (grati.ela tu stii..), si intr-adevar are o taxa a botezului/cununiei de 35 RON (stam intr-o comuna, la tara), plus de asta nu are nici un salariu..el, tb sa plateasca si la Trezorerie, etc..daca vrea omul sa ii lasa, daca nu, nu..el nu i-a m mult..
Avem un prieten tot preot intr-o comuna apropiata, si a facut o lista cu taxele fiecarui serviciu + dreptul preotului , a afisat acea lista pe usa bisericii..cand am auzit nu ne venea sa credem..nu m zic ca taxa botezului/cununiei e de 100 lei..si lumea de la tara nu are acesti bani, va dati seama...pana la urma s-a auzit la Protoierie si s-a 'luat' de el..apoi a luat acea lista de pe usa..

Acum depinde si de biserica, daca e la oras sau la tara, si se fixeaza aceste taxe..

ALBUM
6 si 3 maselute
ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008)
IUSTINA/IUSTIN hai la mami in burtica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Housepocket, nu te mai obosi sa mergi la biserica! Este inutil pentru tine! Rautatea nu are leac si iertarea vine numai dupa ce te caiesti.

Incredibil!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciresica5 spune:

Crinutz, poate n-am inteles eu bine... S-au botezat 4 copii in acelasi timp??? Hai ca n-am mai auzit una ca asta...
Poti sa dai mai multe detalii, cum a fost posibil asa ceva?
Si eu ma pregatesc sa-mi botez puiul si nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar intampla sa patesc asa ceva!!!

mami fericita de Albert-Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Ciresica dar nu e pt prima oara,cand l-am botezat pe cel mare erau 6 copii care au fost botezati in acelasi timp,asa ca se practica cel putin la noi in Bucuresti.
La primul fin al meu a mai fost un baietel,la Maria au mai fost inca trei copii la Edy tot trei.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Si noi ne vom boteza la sfarsitul lui mai la Elefterie in Bucuresti (acolo ne-am cununat, l-am botezat pe primul baiat si vrem si pe acesta).
Am aflat cu bucurie ca atunci cand am vorbit - acum vreo 2 sapt - nu mai era decat un alt copil la botezat IN ACELASI TIMP...
Vad ca unii se mira de chestia cu mai multi copii, pai aici la Bucuresti asa e
Oricum, ceea ce vroiam sa subliniez, este ca a intrebat sotul pe preotul paroh si am aflat cu maaare bucurie, ca slujba ne costa (de fapt nasii dau de obicei, dar noi nu vrem sa le lasam lor povara)...
DOAR 500 RON...
Asa ca, noi se pare cca vom scapa ieftin... ca sotul cand s-a dus sa vorbeasca era imbracat cu blugi si adidasi s tricou, ca daca dera la costum...tot 1200 ne-ar costa, cum spunea cineva la inceputul topicului
Oricum pt cei care äpara"preotii... eu consider ca exista si exceptii... dar nu in Bucuresti...
Parerea mea...

Annablue & Adrian & Calin
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciresica5 spune:

Fetelor, va multumesc ca m-ati adus cu picioarele pe pamant!
Da, se pare ca eu traiam pe o alta lume... Este adevarat ca nu am fost la multe botezuri in Bucuresti, doar la vreo doua. Si ambele au fost cu cate un singur copil...
In fine, este foarte trist ce se intampla in jurul nostru! Aveam o alta parere despre preoti, dar uite ca... Sunt extrem de dezamagita!!!

mami fericita de Albert-Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Citat:
citat din mesajul lui danat
Poate ar fi mai util de adoptat sistemul de la catolici, cu o taxa anuala pe care o plateste bisericii fiecare credincios.
As fi curioasa atunci daca ar mai comenta cineva ceva

Exista taxa asta, parca se numeste " taxa de cult", numai ca din cate stiu eu nu e obligatorie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Citat:
citat din mesajul lui housepocket480
2. Exista o taxa stabilita nu de stat, nu de patriarhie, ci de fiecare biserica in parte prin Consiliul ei parohial (cel putin 6-7 oameni) pentru fiecare serviciu... botez cununie....etc... taxa care intra pe registrul de venituri si cheltuieli ale bisericii.

Gresesti, de fapt in mare parte nu au nici o taxa oficiala stabilita ci o considera donatie. Exact asa ne-au si spus cand am fost noi nasi de botez " nu exista taxa de botez, doar donatie, da fiecare cat poate si cat vrea.. dar de obicei lumea da cam atat..."( mi-a spus taxa, dar am uitat, daca sincer cat a fost exact)
Mai stiu si alte biserici, unde preotul nici nu ia aceasta donatie sau taxa, cum vrei sa ii zici, ci trimite nasul direct la cutia milei sa o puna acolo..

Citat:
citat din mesajul lui Ciresica5

Crinutz, poate n-am inteles eu bine... S-au botezat 4 copii in acelasi timp??? Hai ca n-am mai auzit una ca asta...
Poti sa dai mai multe detalii, cum a fost posibil asa ceva?
Si eu ma pregatesc sa-mi botez puiul si nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar intampla sa patesc asa ceva!!!

mami fericita de Albert-Gabriel

Si noi cand am botezat-o pe Amelia erau 6 copii, iar cand am fost noi nasi de botez au fost 4 parca..

Mergi la inceput