Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (20)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Fetelor,

Eu mananc si usturoi si iute si s-a mai scandalizat lumea in jurul meu. Dar atata timp cat nu am facut rabat la "alimentele interzise" nu am nicio mustrare de constiinta! Pe pizza am pus numai ketchup iute, in mancare am mai pus si un pic de piper, si un pic de chili, de muraturi nu mai zic (niste castraveti in saramura cu ardei iute). N-am dureri, nu am contractii, nu am greturi si niciun semn ca mi-ar face rau. Am mai avut prietene care au mancat la fel in sarcina si n-au avut nimic.

Simina si ai grija de tine! Tu chiar ai trecut printr-o trauma si ai nevoie de timp sa iti revii. Eu aveam PMS (pre-marital syndrom) fara sa fi trecut nici prin 10%, dar tu chiar ai motive sa nu te simti in apele tale. Important e ca ai un barbat langa tine care vrea sa ramana cu tine toata viata! Stii si tu ce greu e sa gasesti . Sa fiti voi 2 puternici si iubareti si va veni si smecherul mic care sa va inveseleasca viata.

Noapte buna!

Monik 18+

CASA LU' BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciresica5 spune:

Buna seara burtici,

Simina, eu merg la dr. Radulescu. Il stiu si pe dr. Haiduc, despre care am auzit numai lucruri bune.

Va doresc o noapte linistita si cu vise frumoase!

16+ cu



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Simina, ai grija de tine !! e normal sa fii stresata inainte de nunta avand in vedere si ce ti s-a intamplat dar cineva acolo sus sa stii ca le aranjeaza cum e mai bine pentru noi doar ca nu realizam decat mai incolo !
Concentreza-te pe pregatirile de nunta, iar despre ''zilele de miere'' nu stiu unde ai putea merge cu catelul ca varianta ar fi Gyula daca ai auzit de statiune (apa termala, bazine acoperite + sauna + jacuzzi toate evident la standarde europene )

Noapte buna la burtici !!!


18+ cu Alexandra

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Eram 2,vom fi 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Mababei, si eu eram interesata de vaccinul antigripal, chiar voiam sa intreb si eu fetele. Nu am intrebat inca nici medicul de familie, nici ginecologul. Eu am reusit sa ma feresc de raceala, si eram mai mult curioasa sa aflu daca se poate sau nu face vaccinul, insa din cate stiu eu, nu e benefic daca esti racita. Intre timp am vazut ca au raspuns si fetele ca e total interzis.Aris, la fel si eu ca si tine cu vopseaua. Doar ca la mine e nuantator. Nu am curajul inca sa il folosesc. Ce spui tu, Dodo pui, ma pune serios pe ganduri...Ciresica, de ceapa explicau fetele cateva capitole in spate ca nu e foarte indicata pentru ca incetineste digestia. De contractii nu am auzit nimic. Dar condimentat nu avem voie? Ca mie imi place mancarea mai piperata...Inapreda, eu optez pentru nasterea naturala, nu m-am hotarat inca daca 100% naturala sau nu Si va fi la stat.Ana-Maria 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Vad ca discutati despre nastere, eu una daca totul va fi ok , voi opta pt naturala !

18+ cu Alexandra

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Eram 2,vom fi 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lysbeth spune:

Eu probabil ca o sa nasc natural. In orice caz daca bebitz nu e iar in pozitie pelviana cu siguranta nu poate fi mai rau decat la prima nastere...Tin si acuma minte cum se uita doctorul la mine in ziua aia, se scarpina in cap si se intreba pe udne o sa iasa copilul mai ales ca eu sunt si subtirica rau. Da de cezariana nu mi-a povestit nimeni atunci, desi probabil ar fi fost cea mai buna optiune.

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADA1974 spune:

'NEATA [GRAVI]
Novus, si eu sunt de aceeasi parere cu tine in ce o priveste pe Simina: sigur DD o sa le dea un bb frumos si sanatos dupa nunta (nu sunt de parere ca trebuie sa fii neaparat cununat ca sa ai un bebe, dar poate in cazul ei asa vrea DD).
Simina, si gandeste-te la lucruri frumoase, mai ales seara inainte de culcare. Sigur DD este alaturi de voi si o sa fie totul bine si la nunta, si dupa.

ada 15+ si ana-gabriela 3ani + 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

neata burtici!!!

ciresica, spunea de ceapa, usturoi, condimente...cum ca n-ar fi bine sa mancam. eu nu mananc decat in anumite mancaruri ptr ca nu imi plac dar daca voua va plac eu sincer nu cred ca pot face rau. ba chiar ceapa si usturoiul combat raceala...

timi, se gaseste pe la tine piafen (algifen)? daca da, mie acest medicament mi l-a dat dr ptr durerea de cap. n-am luat decat de 2 ori da functioneaza.

simina, siincearca sa gandesti pozitiv, concentreazate pe organizarea nuntii...cred ca e f greu ptr tine dar ai sa vezi ca va iesi soarele...
eu ptr ca am avut exact ca si tine doar 3 zile de "luna de miere" am mers la brasov, la capitol. a fost si frumos si romantic...avem amintiri f frumoase din acele zile. cred ca indiferent unde alegi sa mergi important e ca ai sa fii cu cel pe care il iubesti si te iubeste.

leeloo, eu cred ca e important sa ti se ia tensiunea. mie mi-a luat mereu tensiunea si dr de familie si ginecologul. chiar daca te simti bine asta nu inseaman ca nu poti avea tensiunea mica...sau mare. daca e tensiunea mica e mai dificil cand vine vorba de anestezie...

inapreda, eu vreau si sper din suflet sa nasc natural. as vrea si fara epidurala dar asta o sa vb cu medicul mai exact. cred ca am sa iau trusa si am sa o folosesc numai la nevoie...si am sa nasc la maternitatea din medgidia.

o zi minunata la burtici

silvi 16 +
VINE BEBE
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna22 spune:

buna dimineata dragele mele!
felicitari tuturor fetelor care si-au vazut puiutii si au aflat culoarea caruciorului!
va citesc in fiecare zi, dar eu nu am ce sa va spun...vizita la ginecolog este marti pe 14 si am foarte mari emotii....maine implinim 12 saptamani si simptomele mele de sarcina s-au redus la somn si foame multa...in rest, mai nimic! citesc despre voi ca simtiti deja bebeii si abia astept si eu momentul...burtica nici nu mai spun ca nu se vede inca, exceptand faptul ca sunt balonata si constipata

fetele cu varsta apropiata, voi mai aveti simptome??? iar sunt ingrijorata, pana marti o iau razna!

despre restul discutiilor, sa va spun ca eu mananc absolut orice imi este pofta, ceapa, usturoiul si tot ce este condiment in general sunt moartea mea
de vopsit nu m-am vopsit nici eu inca, sunt satena vopsita negru-albastrui, iar in momentul de fata am 3 culori in cap...saten, maro-roscat de la decolorarea negrului si negru la varfuri astept sa-mi dea voie gine si ma fac cu Casting!
cat despre nastere, eu vreau cezariana 100%

va pup pe toate!

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MADYN spune:

Miruna22 hai ca-ti raspund eu, ca sint mai apropiata de virsta de tine, nici eu nu mai am simptome de vreo saptamina, s-au terminat cu greturile , dar ma lupt cu constipatia.

De vopsit eu nu am de gind sa ma vopsesc pina nu nasc, desi s-ar impune.

De nascut as vrea natural, cu epidurala si la un spital de stat. La particular mi se pare f. scump (2000-3000 de euro) si nu vad de ce sa dau atitia bani, ca tot io nasc, nu imi preia nimeni din dureri. Iar de banii astia ... hehehe ... cite i-as mai lua lui BB ....




m12+ & m - (1-aug-2006)

Mergi la inceput